Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denerwujące stukanie w rurach centralnego ogrzewania

wydra1 15 Lis 2009 23:39 27957 21
  • #1 15 Lis 2009 23:39
    wydra1
    Poziom 2  

Zmajstrowałem sobie centralne ogrzewanie i pojawił się problem! Gdy włącza się pompa strasznie stuka mi w rurach, a szczególnie w zaworze różnicowym ""tak mi się wydaje, że to tam". Wygląda to tak jak by kulka zaworu różnicowego odbijała się uderzając o obudowę!!! Muszę wtedy przyblokować pompkę na chwile, żeby nie tłoczyła wody wtedy się uspokaja. Dzieje się tak tylko podczas startu pompy. Czy to jest możliwe? Proszę o pomoc

0 21
  • #2 24 Lis 2009 22:00
    pol_18
    Poziom 10  

U mnie wymiana zaworu różnicowego pomogła.

1
  • #3 24 Lis 2009 22:17
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Skróć odległość między zaworem różnicowym i trójnikiem za pompą. Pompę połóż na poziomej dolnej. Cały układ się nieco wydłuży, wysokość zmniejszy, ale pompa będzie miała siłę zamknąć ten zawór.

Dodano po 9 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/61_1258752932.jpg
    Tu masz przykładowy wygląd tego połączenia

2
  • #4 24 Lis 2009 22:29
    wydra1
    Poziom 2  

A nie lepiej na poziomej górnej tak jak na zdjęciu? Sama wymiana zaworu różnicowego pewnie nic nie da?

1
  • #5 24 Lis 2009 23:06
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Czy na dolnej czy górnej, nie stanowi. Ważne, żeby pionowe wielkości były jak najmniejsze. Wtedy będzie działało jak należy

1
  • #6 24 Lis 2009 23:11
    wydra1
    Poziom 2  

Dzięki wielkie za informacje!!! Wreszcie będzie spokój :)

2
  • #7 25 Lis 2009 01:12
    J. Kleban
    Poziom 25  

Daj tez automatyczny odpowietrznik od pierwszego kolanka z kotla na dluzszej grubej rurce aby sie zbytnio nie grzal, a powietrze mialo wiekszy zasobnik przed odpowietrznikiem.
    Te odglosy powoduja pecherzyki powietrza lub pary wychodzace z kotla i przechodzace przez pompe, a to wywoluje zmiany cisnienia przed i za pompa przez co zawor roznicowy drga i stuka.

0
  • #9 04 Gru 2009 12:12
    wydra1
    Poziom 2  

Jak na moje oko, to masz to samo co ja!!! Ale ja się nie znam :)

0
  • #10 04 Gru 2009 12:23
    mirdek
    Poziom 10  

a niedawno miałem przerabiana instalacje tzn do co dodawane cwu ,dlatego pytam bo nie wiem co robić , kompletnie sie na tym nie znam a wybuliłem troszkę kasy i nie wiem czy ściągać pana który to robił

1
  • #12 05 Gru 2009 08:38
    mirdek
    Poziom 10  

mógłbyś sie troszkę rozwinąć , co oznacza "totalna porażka"

0
  • #14 12 Gru 2009 16:22
    dany-b
    Poziom 1  

Witam.
    Ten sam problem dotyczy również mnie. Dwa dni temu założyłem inny regulator temperatury. Do tej pory miałem bardzo podobny do Twojego, proste urządzenie które załącza nawiew gdy temperatura spada poniżej ustawionej i wyłącza gdy powróci do niej Niestety piec na węgiel czy miał ma jakąś bezwładność i mimo iż temperatura jest ustawiona na np 60 st waha się ona od 55 do 65. Założyłem regulator PID i jak na razie problemy z pukaniem zniknęły ponieważ regulator lepiej steruje pracą nawiewu i temperatura utrzymywana na piecu to 60st plus minus 1 st. Na jakimś forum przeczytałem że stukanie jest wynikiem zmian temperatury a co za tym idzie rozszerzalnością cieplną rur. Brak dużych zmian temperatury w układzie eliminuje ten problem. U mnie przynajmniej pomogło.

1
  • #15 25 Lut 2010 21:21
    artelpro
    Poziom 15  

Witam.
    Wiem , że temat z przed 3 miesięcy ale ja podobnie jak przedmówcy potrzebuję porady. Zaznaczam jestem zupełnym amatorem instalacje wykonywał mi znajomy.
    U mnie stukanie doprowadza mnie do szału. Przy każdym grzejniku mam zamontowany regulator (grzejniki i regulatory DIAMOND - nie wiem czy ma to jakieś znaczenie). U mnie stukanie daje popalić przy każdym grzejniku a raczej przy każdym regulatorze. Często latam od grzejnika do grzejnika i przestawiam regulatory aby stukanie minęło. Zauważyłem , że stuka jak grzejnik osiągnie temperaturę i jest na pograniczu załączania przepływu wody przez grzejnik. Czy to wina tych regulatorów czy też mam problem z jakimś innym elementem całego układu?
    Dziękuję z góry za wskazówki.

2
  • #16 04 Mar 2010 17:44
    Theofilos
    Poziom 12  

Mam troche inny problem i jednocześnie pytanie co może być jego przyczyną.
    Niski blok ma około 30 lat. Rury centralnego ogrzewania biegną poziomo w piwnicy. Stukają w przypadkach, gdy - zdążyłem zdiagnozować:
    1. ludzie odkręcaja mocniej zawory przy kaloryferach
    2. płycnie cieplejsza woda w rurach
    Stuki wydobywają się w piwnicy z tych poziomych rur, które przebiegaja przez tzw. komórki lokatorskie. Są to stuki modulowane, raz szybsze raz wolniejsze.
    Pytanie:
    1. Co jest przyczyną albo może być przyczyną takich stuków?
    2. Jakie sa możliwe rozwiązania problemu?

2
  • #17 05 Mar 2010 08:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 01 Gru 2010 09:38
    lokator sm budowlani
    Poziom 2  

Witam,
    mam ten sam problem i właśnie zgłosiłam go do Spółdzielni Budowlani w Bydgoszczy. Zobaczymy jaki będzie efekt końcowy, niestety z tego co się zorientowałam tego typu problemy są traktowane jako tabu i bardzo niechętnie sm budowlani się tym zajmuje.
    Jakiś czas temu jedna z mieszkanek spółdzielni założyła sprawę w sądzie odnośnie tego problemu. Niestety nie wiem jak to się skończyło bo spółdzielnia milczy na ten temat. Może ktoś będzie wiedział coś w tej sprawie i odezwie się na forum.

0
  • #19 15 Gru 2010 21:48
    Imars
    Poziom 1  

Witam.Ja mam podobny problem.Mieszkam na 3 piętrze w w bloku 4 piętrowym.mam 3 pokoje. Rury c.o. strasznie u mnie strzelają, ale tylko w dwóch pokojach ( dziecinnym i sypialni ) natomiast w dużym pokoju błoga cisza. Zauważyłem że jak u mnie są odkręcone grzejniki a u sąsiada z góry zakręcone ( są w pracy a dzieci w szkole ) to jest cisza. Natomiast jak tylko odkręcają grzejniki to mam koncert.Nie mogę już wytrzymać.Dziecko mi się w nocy budzi i płacze, żona nie może spać a ja śpię w dużym pokoju na podłodze.twardo ale przynajmniej cicho.Magicy ze spółdzielni powiedzieli że mamy zamurowane rury w stropach i dlatego strzelają a rury są normalnie w tulejach zarówno w podłodze jak i w suficie. Inni magicy powiedzieli mi że jak mrozy ustaną to mogą mi założyć pexy i gałązki to rury przestaną sytrzelać.Błagam pomóżcie.Czytałem już chyba wszystkie posty na ten temat, ludzie podają przyczyny ale jak to do cholery fizycznie zlikwidować??? Jak ktoś wie, proszę o radę.

3
  • #20 06 Sty 2011 10:30
    lokator sm budowlani
    Poziom 2  

Jestem w trakcie rozwiązywania tego problemu, dam znać jak to się skończy.

2
  • #21 26 Lis 2012 09:33
    1959821
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 04 Gru 2012 08:48
    lokator sm budowlani
    Poziom 2  

Czy ktoś z sm budowlani rozwiązał problem stukania w rurach co? Niestety mnie nie udało się rozwiązać tego problemu, spółdzielnia twierdzi że to kosztowne (do wymiany cała instalacja w pionie) i niestety musze z tym żyć... porażka i w ogóle było wielkie zaskoczenie bo oni nie mają takich zgłoszeń!

0