Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tv, internet, telefon po skrętce.

Sebek1985 16 Lis 2009 02:28 2847 10
 • #1 16 Lis 2009 02:28
  Sebek1985
  Poziom 9  

  Witam Interesuje mnie jak w temacie czy jest możliwe puszczenie tego wszystkiego na raz po skrętce i jak to wykonać internet i VoIP już jest ale jak włączyć w to kablówkę, czy już ktoś się spotkał, jakie urządzenia do nadawania i jakie do odbierania u klienta. Dodam że sieć będzie rozwijana o światłowód. Interesuje mnie czy można to zrealizować na skrętce i radiu 5 GHz. Szukałem już spory czas na Google ( poza firmami oferującymi takie usługi) nie znalazłem interesujących mnie materiałów. Wiec jeśli jest to możliwe prosił bym bez odpowiedzi wygoogluj sobie itp. Jeśli ktoś posiada takie informacje i jest w stanie się zemną nimi podzielić będę wdzięczny.

  0 10
 • #2 16 Lis 2009 02:58
  TokamakPl
  Poziom 16  

  Witam, generalnie poprzez internet można przesyłać wszystko co jest danymi. W przypadku telefonii to oczywiście VOIP (wiele urządzeń), natomiast w przypadku telewizji polecam poszukać hasła "TV over IP, tutaj może pojawić się problem ze znalezieniem urządzenia oraz jego ceną.

  0
 • #3 16 Lis 2009 05:08
  narkoholik
  Poziom 30  

  Skrętka ma 8 żył ale zazwyczaj korzysta z 4 ale po to jest skręcana aby wyeliminować zakłócenia z innych żródeł. Mógłbyś teoretycznie podłączyć tele który wykorzystuje 2 żyły i TV pozostałymi 2 ale to nie będzie działać :) Do TV jest koncentryk o odpowiedniej oporności. Ale jak przeczytałem o radiu i światłowodzie to już zamarłem :) Straszny misz-masz :) Zdecyduj czy oszczędzasz na kablach czy chcesz mieć czysty sygnał na tych 3 rzeczach bo:
  -Jakie tv ? Sygnała naziemny ? kablowy czy chcesz się dzielić z kolegami ?
  -jaki światłowód ? do czego ? podłączasz się do providera ?
  -VOIP działa w internecie normalnie nie potrzeba dodatkowych kabli
  Jeśli masz intenet i kablówkę na koncentryku to jedynie potrzebny ci rozdzielacz (dwójnik lub trójnik : data, tv, radio ) kurcze jakie pytanie taka odpowiedź :) za dużo "kawy" ;)
  Poza tym nic nie piszesz o routerze czy switchu. Ciężko nadąrzyć życze powodzenia jakby co pytaj ale proszę konkretnie i jedną rzecz na raz.

  0
 • #4 16 Lis 2009 08:49
  Lilith_100
  Poziom 25  

  Kolego, radio wybij sobie z głowy, nie wstanie, a jeśli już to będzie się ciąć.
  Do IPTV potrzebujesz serwera który będzie ci sygnał wysyłał, najlepiej jest chyba w postaci multicastu i odbiorników.
  Odbiorników potrzebujesz 2 rodzaje:
  1. Konwertujące sygnał z satelity na multicast i puszczające go w sieć.
  2. Odbiornik końcowy w rodzaju SetTopBox-a.

  No i przydały by się w infrastrukturze urządzenia zarządzane, żeby wyfiltrować ruch (1 kanał SD to 3-6 Mb transferu, 1 kanał HD to około 8-10 Mb i wyobraź sobie powiedzmy 10 SD i 2 HD cały czas szwendające się po sieci) i ustawić odpowiednie QoS, VLAN, itd. itp.
  Ogólną ideę tego co powinieneś mieć podałam wyżej.

  0
 • #5 16 Lis 2009 10:18
  Sebek1985
  Poziom 9  

  Ogólnie wygląda to tak że myślę nad wprowadzeniem światłowodu (znaczy się sieć osiedlowa zorganizowana na światłowodzie) światło dochodzi do domu tam jest zamieniany na skrętkę. Internet jest od providera w technologi 5 GHz w danym terenie brak nawet TPSA. Obecnie organizowane jest to głównie po WIFI ale w części jest skrętka dlatego zastanawiałem się już teraz jestem w stanie wprowadzić telewizje i jak to wykonać. Chciałem rozciągnąć nowa sieć po skrętce i czy przepustowość mi pozwoli wykonać usługę Triple play.

  0
 • #6 16 Lis 2009 11:02
  Lilith_100
  Poziom 25  

  Przepustowość 100 Mb pozwoli Ci to wprowadzić tylko dla niewielkiej liczby klientów i tylko po LAN-ie. Jeśli będziesz miał więcej odbiorców niż 50 dla TV, to będziesz musiał kolego zainwestować w linki między lokalizacjami oparte na 1Gb połączeniu (nie musi być światło, może być skrętka). niemniej jednak, ja bym się nie bawiła w tym wypadku w 100.

  0
 • #7 16 Lis 2009 23:31
  Sebek1985
  Poziom 9  

  I tak planowane były Gigabitowe switche. Teraz chodzi mi to czy już ktoś coś takiego organizował i jak to wykonać. Jakie urządzenia i skąd sygnał od jakiegoś providera.
  rozumiem że po stronie klienta coś w stylu set top box'a ale jakie urządzenie do nadawania jak z przepisami czy mogę sobie sygnał z darmowych satelitów tak bez problemu rozpowszechniać, co z prawami autorskimi do programów i stacji??

  0
 • #8 17 Lis 2009 23:04
  plusz007
  Poziom 11  

  Jeżeli chodzi o darmowe TV to możesz rozprowadzać w końcu darmowe ty nie płacisz to i inni nie powinni. Co do IPTV nie jestem zwolennikiem tej technologi nie znam jej zbyt dobrze jednak korzystam i nie jestem zadowolony, dlatego rezygnuje z końcem umowy.

  0
 • #9 18 Lis 2009 09:42
  Lilith_100
  Poziom 25  

  Nie wprowadzaj go w błąd, bez koncesji możesz wpuszczać tylko jakieś tablice z nieruchomym obrazem, ale i do tego co się tam znajduje musisz mieć prawa.
  Nasze prawo jest na tyle chore, że nawet jeśli chcesz puścić nakręconą przez siebie reklamę, ale jest to reklama animowana (w sensie - coś się na niej rusza), musisz na nią wykupić koncesję.
  Dokładnie tak samo jest z programami, z każdą stacją musisz podpisać umowę na emitowanie ich programów - naturalnie, jeśli chcesz sprawę załatwić legalnie.
  Co do sprzętu... Z tego ci wiem na pewno więcej dowiesz się u nich: http://www.satlan.pl/ i u nich http://www.zetosa.com.pl/
  Pierwsza firma oferuje instalację pola antenowego itd itp (dystrybuują też odpowiedni sprzęt), druga posiada IPTV w swojej ofercie dla klientów, sama od nich taką TV mam.

  0
 • #10 18 Lis 2009 13:04
  DriverMSG
  Admin grupy komputery

  [plusz007]
  Popraw pisownię! Zdania zaczynamy wielką literą i kończymy, np. kropką.
  [DriverMSG]

  0
 • #11 20 Lis 2009 16:50
  kalikst666
  Poziom 11  

  Mam propozycje:
  1. Jeśli chcesz mieć ok 50 kanałów to ci 1 antena z 4 konwerterami skierowana na hot birda wystarczy, zakup odpowiednią ilość odbiorników, DVB-S + encoderów i już masz mini stacje czołową.
  2 pogadaj z Dialogiem że masz możliwość pozyskania dużej ilości klientów i zaczniesz pracować jako ISP(ty dostarczasz sieć a Dialog sygnał), może to jest pomysł na pierwszy milion.

  0