Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam stare topiki 3x25A, na co wymienić, by nie wzywać ZE

16 Lis 2009 08:13 2874 23
  • Poziom 9  
    Witam,

Stare budownictwo, dom kupiony jakiś rok temu, jako zabezpieczenie przedlicznikowe mam 3 x 25A plombowane oczywiście, za licznikiem skrzynka z "esami" (od razu mówię, że jestem zielony w tych sprawach). "Esy" to wszystkie 20B i tak z tego co zauważyłem to oświetlenie, gniazdka na pierwszym piętrze i w piwnicy - wszystkie idą pod jednego "esa" 20B, podobnie jest na piętrze (gniazda i ośw. jeden 20B) oraz na poddaszu (jeden 20B), osobno garaż i gospodarczy również pod kolejnym 20B. Zdaję sobie sprawę, że nie są to najlepsze rozwiązanie w dobie "przynajmniej ze 30 esów w skrzynce". Wiem, że mam kable miedziane, chyba 2,5mm, w ścianach w domu, natomiast piwnica - oświetlenie to stare kable z aluminium. Moje pytania właściwie dotyczą przedlicznikowych topikowych, zdarzyło mi się zrobić zwarcie w gospodarczym i oczywiście 20B wyskoczył, ale i topik przed licznikiem "puścił". Wizyta ZE i po sprawie, ale.... zaproponowali mi, że poza godzinami jeden z nich wymieni mi te trzy topiki na esa, bo sobie mogę sam włączyć przy zwarciu. No to się naczytałem, że wszyscy odradzają bo brak selektywności itd, lepiej trzymać te topiki, ok moje pytania wreszcie brzmią:
    1. Czy są dostępne jakieś nowoczesne topiki, co by miały te same zalety co obecne, ale nie trzeba by było wzywać ZE - tylko przy zwarciu wyskakiwałyby i można by było je z powrotem wcisnąć i zachowałyby cechę dotycząca "widocznej przerwy w obwodzie" w razie potrzeby?
    2. Dlaczego topik wywaliło również przy zwarciu, a nie tylko samego "esa"?
    3. Ostatecznie wiadomo, że zwarcie zdarza się rzadko, więc dyskomfort w postaci biegania do góry, by włączyć "esa" głównego nie byłby dla mnie takim wielkim problemem, więc czy jednak może lepszym rozwiązaniem jest ten "es"?
    4. Co z wymaganą widoczną "przerwą" w przypadku zastosowania "esa", jako przedlicznikowego?
    5. A może w mojej sytuacji zostawić te topiki, a zmienić "esy" w skrzynce na mniejsze i lepszy rozdział w domu, dodam, że do gosp. jest też dociągnięta siła, a przed nią też "es" zapewne trójfazowy, na ile się znam...:)
    6. Co proponujecie w tej sytuacji? Proszę o konkretne info dotyczące również co musiałbym zakupić. Selektywny "es" zapewne odpada, bo stara napowietrzna instalacja, więc się nie zgodzą - nie pytałem, ale myślę, że nie.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki

Pozdrawiam,
    Paweł
  • IGE-XAO
  • Moderator
    Najpierw 5)
    ZE nie zgodzi się (a to ich prawo) na nic innego tylko eSy.
    wiec dlatego:
    1) Odpada
    2) bo ich charakterystyki czasowo -prądowe maja wspólne pole
    3) nie jest "lepszy" ale w zasadzie jedyny mozliwy
    4) Nie ma takich wymagań

Poza tym: wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego wymaga zerwania plomb ZE, dlatego należy najpierw uzyskać ich zgodę.
    I jeszcze jedno: warto chyba byłoby, aby tą instalację obejrzał i pomierzył elektryk - pomiarowiec. Przynajmniej byś wiedział na czym stoisz.
  • Poziom 9  
    Dzięki za szybką odpowiedź,

co do wymiany, to zaproponowali mi sami pracownicy ZE, oczywiście w ramach po godzinach, więc i zapewne zaplombują, tylko pytanie, czy muszę wymagać jakiś papierów na to?
    Odnośnie 5 punktu, to mam na myśli zostawić te topiki przedlicznikowe i zmienić zalicznikowe "esy" na mniejsze, tzn. dołożyć więcej i lepiej rozdzielić na dom... póki co mam wszystkie 20B.

Pozdr.
    Paweł
  • Moderator
    ivecodaily napisał:
    Dzięki za szybką odpowiedź,

co do wymiany, to zaproponowali mi sami pracownicy ZE, oczywiście w ramach po godzinach, więc i zapewne zaplombują, tylko pytanie, czy muszę wymagać jakiś papierów na to?
    Odnośnie 5 punktu, to mam na myśli zostawić te topiki przedlicznikowe i zmienić zalicznikowe "esy" na mniejsze, tzn. dołożyć więcej i lepiej rozdzielić na dom... póki co mam wszystkie 20B.

Pozdr.
    Paweł

W sumie papiery to Ci niepotrzebne, byle zaplombowali. To ich działka i oni za to odpowiadają. I w zasadzie powinni to zrobić za darmo, ale musiałbyś zużyc trochę papieru i trochę poczekać.
    A z tymi eSami mniejszymi, to słusznie. Na gniazda nie więcej niż 16, na oswietlenie 6 albo 10A.
  • Poziom 9  
    Czyli w końcu warto wymienić te 3 topiki 25A przedlicznikowe na "esa" głównego, czy jednak nie ruszać tego, a zmienić tylko te za licznikiem na mniejsze z większym podziałem?

Paweł
  • IGE-XAO
  • Moderator
    sam dobrze znasz wady i zalety rozwiazań (przed licznikiem). I musisz sam podjąć decyzję.
    A za licznikiem, radzę nie zwlekać.
  • Poziom 20  
    No to ja dodam swoje trzy grosze. Nie dawno odnawiałem uprawnienia elektroenergetyczne i powiedziano mi jedno że zabezpieczenie przed licznikowe winno być topikowe i nie można stosować tzw. Esek i energetyka nie powinna tego stosować lecz mimo to robią to co jest nie zgodne po drugie jeżeli mamy instalacje w domu wykonaną przed rokiem 1991r a chyba masz taka bo masz alusy przewody muszą być topikowe zabezpieczenia to wszystko jest napisane w normach no i oczywiście panowie z SEPu potwierdzili to. Nie wiem jak by było gdybyś zastosował jako przedlicznikowe zabezpieczenia topiki ale automaty, one jak wyskoczą to guzik wciskasz i jest ok ale nie pamiętam ich charakterystyki. Rozwiązaniem jest dla mnie zastosowanie głównego zabezpieczenia w rozdzielnicy w domu typu Es ale os specjalnej charakterystyce i tu przytoczę pewne słowa kolego z forum mam nadzieje że nie będzie zły "selektywne S-ki Moellera.
    Taka S-ka kosztuje ok. 200zł. Bo to skomplikowany aparat. I za to sie płaci.
    Ma dwa tory, glowny i pomiarowy, daje zwloke i zapewnia selektywność.

W klasycznej S-ce jest normalny elektromagnes, i nie ma jak zrealizować zwłoki. " Bronek 22
  • Poziom 9  
    A co z małogabarytowymi topikami np:
    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=294
    Zapewne nie jest możliwa, po zaplombowaniu, wymiana bezpiecznika, bo każdy mógłby w ten sposób kombinować. Ale ten model Z-SLS/CB pozwala jedynie na rozłączenie zasilania głównego, w przypadku przepalenia topika i tak trzeba go wymienić na nowy - dobrze rozumuje?
  • Poziom 14  
    Najlepszy byłby selektrywny.

W drugiej kolejności to miałem zaproponować .

ivecodaily napisał:

5. A może w mojej sytuacji zostawić te topiki, a zmienić "esy" w skrzynce na mniejsze i lepszy rozdział w domu, dodam, że do gosp. jest też dociągnięta siła, a przed nią też "es" zapewne trójfazowy, na ile się znam...:)

W instalacji domowej nie powinno być większego zabezpieczenia jak 16 A. Wystarczy lepiej podzielić odbiorniki.
  • Poziom 21  
    aliali napisał:

W instalacji domowej nie powinno być większego zabezpieczenia jak 16 A. Wystarczy lepiej podzielić odbiorniki.

Witam!
    Dlaczego,nie można w instalacji domowej zainstalować ,większego zabezpieczenia,
    jak 15A? Gdzie tak jest napisane? Kol.jak Sobie wyobrażasz,np.silnik 5,5KW,
    pracujący w pilarce,jakie powinien mieć zabezpieczenie?
    Policz,rozruch"średni"?
    Adam.
    :bye:
  • Poziom 14  
    "Nie powinno" ma tu dwa znaczenia ponieważ większość osprzętu jest produkowane na 16A. Tu oznaczało to także "nie ma potrzeby".

Silnik 5,5 kW nie jest sprzętem domowym i jego zasilanie wymaga indywidualnego doboru zabezpieczeń i bynajmniej nie z instalcji w pokoju tylko oddzielnego obwodu np. w garażu.
  • Poziom 21  
    aliali napisał:
    "Nie powinno" ma tu dwa znaczenia ponieważ większość osprzętu jest produkowane na 16A. Tu oznaczało to także "nie ma potrzeby".

Silnik 5,5 kW nie jest sprzętem domowym i jego zasilanie wymaga indywidualnego doboru zabezpieczeń i bynajmniej nie z instalcji w pokoju tylko oddzielnego obwodu np. w garażu.

Witam!
    Kol.Ale silnik jest zasilany,z tej samej TB co pozostała inst.elektryczna.
    Czyli nie ma potrzeby,zmniejszać zabezpieczenia przedlicznikowego na
    mniejszy.
    Adam.:D
  • Poziom 14  
    Zabezpieczenie przedlicznikowe pozostaje bez zmian. Należy inaczej dobrać policznikowe. Silnik z tej samej tablicy ale wydzielonego obwodu.
  • Poziom 21  
    aliali napisał:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe pozostaje bez zmian. Należy inaczej dobrać policznikowe. Silnik z tej samej tablicy ale wydzielonego obwodu.

Teraz się z Tobą zgadzam,tylko małe ale;Powinno być,należy dobrać zabezpieczenia
    za licznikowe.
    Adam. :smoke:
  • Poziom 2  
    oraz zabezpieczenie za licznikowe nie może być większej wartości niż przed licznikiem :) co oczywiście jest logiczne,przy doborze bezpieczników należy też uwzględnić przekrój przewodów...ponieważ bezpiecznik może wytrzymać a przewód już nie koniecznie (tak słyszałem)
  • Poziom 9  
    A ktoś mi wyjasni, gdybym dał sie namówić na "esa" przelicznikowego, na czym, prócz komfortu i selektywności, przez co brak prądu w całym domu przy zwarciu, straciłbym przy takiej wymianie. Generalnie z tego co piszą, to wbrew zasadom i pogarsza parametry i nie powinno się stosować "esy" przed licznikiem, ale o co dokładnie chodzi z tym pogorszenie parametrów, prócz selektywności. Czy w ten sposób narażam instalacje, odbiorniki, itd?

Co do selektywnego, szukałem info na różnych stronach, cena rzeczywiście zabójcza. Z tego co wyczytałem są dwa rodzaje charakterystyk tych bezpieczników Cs oraz E. W przypadku linii napowietrznej powinno się zastosować o charakt. E. To zależy od bezpieczników na słupie ponoć i ma związek z prądem znamionowym. Czy ktoś może przybliżyć ograniczenia w stosowaniu bezpieczników selektywnych, jako przedlicznikowych?
  • Poziom 13  
    Na twoim miejscu bym nie zmieniał bo jak zmienisz topikowe na eski to możesz nie uzyskać wybiorczości działania zabezpieczeń czyli przy zwarciu poleca eski w rozdzielni i za licznikiem.
  • Poziom 9  
    To rozumiem, odnośnie wybiórczości, czyli selektywności, ale prócz tego, co jeszcze mam do stracenia przy wymianie na "esa", przeczytaj mój post przed Twoim.
  • Poziom 21  
    Piszesz, że powodem przepalania topików jest pom. gospodarcze. Tutaj więc szukaj przyczyny. Jeżeli zmienisz zabezpieczenie przedlicznikowe na Esy istnieje duże prawdopodobiństwo, że silnika wcale nie uruchomisz. Zmniejszenie zabezpieczeń w domu niewiele da, rozdzielenie światła od "kontaktów" poprawi tylko bezpieczeństwo w domu, ale jeżeli chcesz iść tym torem to wypadoałoby dodać różnicówkę na dom i drugą na gospodarcze.
    Moim zdaniem, jeżeli to możliwe to należałoby odpowiednio podobierać fazy na oświetlenia i "kontakty" na poszczególne kondygnacje albo zwiększyć zamówioną moc. możesz też pomysleć o softstacie do silnika, ale to już jest drogo.
  • Poziom 9  
    Witaj,
    napisałem tylko, że zrobiłem zwarcie, akurat w pom. gosp. Czasem człowiek lubi pomajstrować z elektryką i może dojść do zwarcia. Akurat w moim przypadku było zwarcie przypuszczam na tyle duże, że wywaliło nie tylko zalicznikowego "esa" ale i przedlicznikowego topika. Stąd moje pierwotne pytanie.
    Mimo to dzięki za cenne uwagi, dotyczące zmian, które by warto wziąć pod uwagę.
  • Poziom 21  
    ivecodaily napisał:
    Witaj,
    napisałem tylko, że zrobiłem zwarcie, akurat w pom. gosp. Czasem człowiek lubi po majstrować z elektryką i może dojść do zwarcia. Akurat w moim przypadku było zwarcie przypuszczam na tyle duże, że wywaliło nie tylko zalicznikowego "esa" ale i przedlicznikowego topika. Stąd moje pierwotne pytanie.
    Mimo to dzięki za cenne uwagi, dotyczące zmian, które by warto wziąć pod uwagę.

Witam!
    Kol."ivecodaily"
    Lepiej nie majstruj,z elektryką. :sm31:
    Teraz Zrobiłeś zwarcie,a co może być dalej? w Twoim grzebaniu W ELEKTRYCE? :sm31: :crazyeyes:
    Adam. :bad-words:
    Po majstruj Sobie lepiej,w ogródku!!!!!
    :morning:
  • Poziom 21  
    Jest tak jak pisałem wcześniej jeżeli robisz zwarcie w gospodarczym to musisz zabezpieczyć gospodarcze a nie dom - w Twoim przypadku zwarcie w gospodarczym powoduje, że w przewodach ochronnych PEN (a się z tym wiąże na obudowie lodówki, praliki, itd.) w domu pojawia się niebezpieczne napięcie zanim przepali się wkładka przedlicznikowa. Zmiana na Esy przed domem nic nie da.
    Radzę wezwać elektryka z uprawnieniami pomiarowymi, który dobierze wszystkie zabezpieczenia! Twoja instalacja zagraża życiu domowników!
  • Poziom 9  
    To "grzebanie" w elektryce, to nie jest tak poważne, jak się wydaje, tak naprawdę sprawdzałem czy nie mam przebicia w lampie i probówką zrobiłem to zwarcie przez głupią nieuwagę. W każdym razie, dzięki za uwagi, co do elektryka to myślałem już wcześniej, by go wezwać, w celu sprawdzenia instalacji.