Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fujitsu Siemens Amilo 3710 - rdza na ramce od matrycy?

Yurlungur 16 Nov 2009 13:38 2980 13
    Yurlungur
    Level 10  
    Witam,

Kilka dni temu zobaczyłem rankiem, że na ekranie mojego laptopa pojawiło się coś dziwnego. W dzień poprzedni wszystko było w porządku, a w nocy absolutnie nikt go nie dotykał. Wysłałem więc sprzęt do serwisu w ramach gwarancji i... Stwierdzono, że sprzęt został ZALANY. Czym niby, jakim cudem? Mam w domu krasnoludki? Najlepsze jest to zdjęcie od serwisu:
    Fujitsu Siemens Amilo 3710 - rdza na ramce od matrycy?

Jakim cudem pojawiło się tam tak dużo rdzy? I czy to uszkodzenie matrycy to naprawdę zalanie? Nie wygląda na zalanie, absolutnie tak nie wygląda.

Nie mam już siły użerać się z nimi (zwłaszcza że początkowo pluli się, że ze tę "ekspertyzę" i cyknięcie fotki chcą 200 złotych, ale na szczęście kilka ostrych słów przywróciło im zdrowy rozsądek w tej kwestii), ale chciałbym usłyszeć czyjąś fachową opinię? Czy jakiś wyjątkowo rdzennogenny mocz posiadający krasnal nasiusiał mi nocą na laptopa?
  • Helpful post
    katar83
    Level 26  
    Posiadalem kilka laptopow gdzie ramka byla w takim samym stanie i nigdy nie byly zalane, no chyba ze gdzies w fabryce jakas kropla spadla na matryce jak zamykali klape. Sam sie nad tym zastanawialem. Jakkolwiek nic kompletnie to nie szkodzi, jest to rdza powierzchniowa, mozna spokojnie ja wytrzec i praktycznie nie ma sladu.
    Yurlungur
    Level 10  
    Proszę, proszę - a w serwisie zrobili ze mnie wstrętnego oszusta, który podrzuca im zdezelowany sprzęt chcąc wyłudzić nowy. Powiedziano mi, że laptop wygląda tragicznie i zdjęcia te są niezbitym dowodem, że sam go zniszczyłem, i że nie wygram w żadnym sądzie.

Mowa o serwisie ocenzurowano , który ewidentnie ściemnia, chcąc jeszcze wyłudzać od ludzi działających w ramach gwarancji pieniądze za pseudoekspertyzy. To naprawdę oburzające i sam nie wiem, czy się śmiać, czy płakać, ponieważ laptop tani jak na mój portfel nie był, a teraz w gruncie rzeczy jest bezużyteczny.

Nie dość, że nie chcą uznać usterki (gwarantuję, że ekran nie został zalany ani uderzony - całą noc leżał na biurku w zamkniętym pomieszczeniu, jak zawsze zresztą), to jeszcze robią z klienta oszusta i straszą nie wiadomo jakimi konsekwencjami. Co za kraj...
    :cry:

Wprowadziłem cenzurę. Antyreklama jest niepotrzebna. mat_ed
    jurek1980
    Level 26  
    Kolego laptop był zalany a korozja jest tego dowodem. Nie rób żadnej antyreklamy i nie nazywaj kogoś oszustem. Mogę Cię zapewnić, że ramki ekranu nie rdzewieją od tak sobie. Ja uważam akurat, że w tym przypadku nie umiejętnie myłeś sprzęt lub używałeś do tego nie odpowiednich środków ( skoro zarzekasz się, że nie zalałeś). Co do nagłego pojawienia się usterki to nie opisałeś co tak naprawdę Ci się pojawiło na tym ekranie i jak to wyglądało na początku. Na zdjęciu jest kolorowa jakby kreska i podjrzewam, że to o to chodzi. Nie zawsze objawy zalania elektroniki skutkują natychmiastową usterką. Ta ramka korodowała jakiś czas a nie 8 czy 10 godzin ( zakładam, że tyle spałeś). Zastanów się. Tam, gdzie masz tą rdzę tam pojawił się właśnie problem - zbiego okoliczności, czy kolejne krasnoludki. Teraz możesz mieć pretensję tylko do siebie.
    Yurlungur
    Level 10  
    Założyłem ten temat właśnie po to, by poznać opinię fachowców, samemu nie chcąc zabierać głosu. Laptop nie był przez mnie niczym zalany i nie był przeze mnie nieodpowiednio czyszczony, więc byłem ciekaw, co się mogło stać.

katar83 będący użytkownikiem tego forum nie od wczoraj stwierdził, że taka korozja jest normalna i nie wynika ze złego użytkowania sprzętu i właśnie jego opinia przekonała mnie o tym, że serwis postąpił nie fair. Nie pisz, że jestem wielkim złym, ponieważ sam sposób kontaktu z klientem opisywanego przeze mnie serwisu jest wysoce nieprofesjonalny - pracują tam ludzie, którzy wyraźnie liczą na to, że klient "się wkopie" i będzie im musiał płacić za pseudoekspertyzę (200 złotych za odkręcenie kilku śrubek).

Dodam jeszcze, że czytałem wiele opinii na temat tego serwisu i nie jestem jedyną osobą, która ma takie odczucia.

Nienawidzę, gdy ludzie oskarżają innych tak pochopnie. Jasne, że te zdjęcia wyglądają źle i sugerują, że kąpałem się z tym laptopem w Ocenie Spokojnym, ale nie robiłbym sobie i serwisowi problemów, gdybym faktycznie czymś go zalał czy też uderzył czymś matrycę. Laptop działał bez zarzutu przez rok, aż nagle umiera po 8 godzinach spoczywania na biurku. To nie jest normalne i chyba każdy uznałby, że należy się mu wymiana w trybie gwarancyjnym.

A co do samej usterki - chodzi mi o uszkodzenie widoczne pod F10. Dodam, że na początku, gdy rano włączyłem sprzęt, były to 2 (SŁOWNIE - DWIE) białe kropki, które dosłownie po 5 minutach zamieniły się w to "coś". Widziałem już rozlane i zalane matryce i to tak nie wygląda.
    jurek1980
    Level 26  
    Widziałem różne matryce i w różnym stanie. Tak jak pisałem wcześniej nie zawsze jest tak, że dzisiaj zalejesz - dzisiaj usterka. Czasem korozja postępuje i dopiero się coś dzieje. Taki przypadek stał się u Ciebie. Zarzekasz się o nie zalaniu, ale na pewno myłeś laptopa i używałeś do tego jakichś środków chemicznych. Moje domnie w takim razie, to nie prawidłowe mycie i konserwacja - płyn zawsze ścieka do dołu zgodnie z grawitacją. A dalej to już czas i reakcje chemiczne. Sam wiem, że nie zawsze zgadzam się z opiniami serwisów, do których oddaję sprzęt ale faktom nie ma co przeczyć. Serwisy gwarancyjne mają takie zapiski w regulaminach, że w przypadku odmowy naprawy gwarancyjnej jest naliczany koszt ekspertyzy i robi tak mnóstwo jak nie większość serwisów. Należy wybierać ewentualnie takie, gdzie takich zapisów nie ma.
    Kolega Katar83 widział zardzewiałe ramki i brak uszkodzen w samej matrycy. Ja też coś takiego nie raz widziałem. Tam akurat skorodował tylko metal i pewnie za coś takiego nie zabrali by gwarancji. Z reguły jednak taka korozja jest tylko na dole co potwierdza moją teorię co do mycia.
    Yurlungur
    Level 10  
    Widzę, że zaszło nieporozumienie. Nie twierdzę, że serwis ma mi wymienić matrycę, ponieważ możliwie, że ktoś kiedyś źle ją umył (laptop przez pewien czas był w posiadaniu mojego brata, kiedy byłem poza domem, ale było to bardzo dawno temu i dlatego nie wiązałem tych faktów) i korozja mogła postępować miesiącami, jak mówisz. Problem polega na tym, jak serwis przeprowadził odmowę. Zrobiono to podle, wręcz szyderczo, wmawiając mi jakieś totalne bzdury o tym, że laptop jest dużo starszy, niż twierdzę, i że był przez mnie traktowany w nie wiadomo jak zły sposób. Ponadto nikt nie uprzedził mnie o ewentualności ponoszenia kosztów diagnozy i logistyki, a taka informacja musi być podana klientowi przed, a nie po, zwłaszcza że nie podpisałem z serwisem żadnej umowy bezpośredniej. Rozmawiałem zresztą o tym ze znajomym prawnikiem i powiedział, że akurat w tej kwestii serwis może się wypchać i zresztą się wypchał, ponieważ odpuścili sobie krzyki o 200 złotych za odkręcenie kilku śrubek.
    jarewa
    Level 31  
    Nie ma takiego czegoś jak darmowa ekspertyza. W każdym serwisie sie za to płaci i nie tylko w dziale notenboków. I nie muszą cie uprzedzać o tych kosztach ty powinieneś o tym wiedzieć!. Że w przypadku stwierdzenia winy użytkownika nie podlega gwarancji i ponosi koszty (napewno taki zapis jest w umowie serwisowej jaką zawarłeś podczas kupywania z sklepem) Nie znam wogóle serwisu co by to zrobił za gratis.
    Dziwny ten twój prawnik. A umowe z ogólnym serwisem firmowym podpisałeś kupując go.

A regulamin umowy sie czyta szczegółowo co do kropki.

A co do zdięcia to widać znaki mycia matrycy detergentem. I popieram w tym jurek1980.
    Yurlungur
    Level 10  
    Po pierwsze - jaka ekspertyza? Nie rozśmieszajcie mnie - odkręcenie kilku śrubek i zrobienie zdjęć cyfrówką nazywacie ekspertyzą?

Po drugie - są serwisy, które robią to za darmo w ramach serwisowania gwarancyjnego.

Quote:
    napewno taki zapis jest w umowie serwisowej jaką zawarłeś podczas kupowania z sklepem

Po trzecie - na pewno nie ma. Nie mam żadnej umowy serwisowej z żadnym sklepem. Mam tylko i wyłącznie kartę gwarancyjną F-S, w której nie ma o tym ani słowa, więc odpuść sobie to czcze gadanie. Informację o takich kosztach powinien przedstawić mi infolinista F-S i taką opinię wyraził nie tylko ten prawnik, ale i pracowniczka działu reklamacyjnego tego serwisu, więc Twoja opinia jest tym bardziej wyssana z palca i to Ty jesteś "dziwny".

Czytając to forum można dojść do wniosku, że postują tu głównie serwisanci broniący własnego fachu. To naprawdę smutne, że w sytuacji, w której człowiek wydaje 2000 na sprzęt, który pada nie z jego winy lub niebezpośrednio z jego winy, jest się jeszcze atakowanym jak najgorszy złoczyńca, czy wręcz wróg ludu. Jeśli to faktycznie wina niewłaściwego mycia, to a) nie ja tego laptopa tak myłem b) producent zawinił w pierwszej kolejności, gdyż w konstrukcji nie przewidziano żadnych zabezpieczeń przed taką ewentualnością. Trzeba było słuchać znajomych, którzy mówili, że F-S produkuje beznadziejne laptopy. Ci znajomi bowiem mają swoje laptopy od 2-3 lat (przede wszystkim ASUSy i Toshiby) i nie zastanawiają się nad tym, czy laptop jest czyszczony dobrze, czy źle.

Ogółem można rzec, że w naszym kraju serwisy są często przeciwko klientowi i robią wszystko, żeby go oczernić, wpadając czasami w taki sam agresywny ton, jak niektórzy użytkownicy tego forum. Widocznie panowie techniczni nie mają już w sobie za grosz empatii, gdyż tę przyćmiły "symbole inżynierskie".
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Yurlungur wrote:
    Po pierwsze - jaka ekspertyza? Nie rozśmieszajcie mnie - odkręcenie kilku śrubek i zrobienie zdjęć cyfrówką nazywacie ekspertyzą?
    Po drugie - są serwisy, które robią to za darmo w ramach serwisowania gwarancyjnego.

Po pierwsze, to "odkręcenie kilku śrubek i zrobienie zdjęcia cyfrówką" też zajmuje jakiś wymierzalny czas pracy pracownika serwisu, który nie jest instytucją charytatywną. Załóż serwis i wykonuj te czynności za darmo - zobaczymy jak długo to będziesz robił.
    Po drugie: praktycznie każdy serwis nie wycenia oddzielnie ekspertyzy/diagnostyki jeżeli wykonuje fizyczną naprawę. Jeżeli czynności serwisu kończą się na tymże (bo tak sobie klient życzył), to klient musi ponieść ich koszty. W Twoim przypadku serwis odmówił naprawy gwarancyjnej z Twojej winy, zatem oczywiste jest, że ponosisz koszty czynności serwisu.

Yurlungur wrote:
    Informację o takich kosztach powinien przedstawić mi infolinista F-S i taką opinię wyraził nie tylko ten prawnik, ale i pracowniczka działu reklamacyjnego tego serwisu, więc Twoja opinia jest tym bardziej wyssana z palca i to Ty jesteś "dziwny".

Uważam, że swoją opowieścią wprowadziłeś w błąd i pracownicę działu reklamacji i swojego prawnika. My musieliśmy wyciągnąć od Ciebie pewne informacje. Pokaż tej pani i temu swojemu prawnikowi niniejszą dyskusję i zobaczymy, czy przypadkiem nie zmienią zdania.

Yurlungur wrote:
    który pada nie z jego winy lub niebezpośrednio z jego winy

Wytłumacz mi, co to znaczy "niebezpośrednio z jego winy"? Jeżeli laptopa uszkodził Twój brat i się do tego Tobie nie przyznał, a sprawę wykrył serwis, to kto jest winien uszkodzeniu? Nikt? A może serwis? Ty jesteś właścicielem sprzętu i to z Tobie serwis wystawia rachunek. A Twoje porachunki z bratem nikogo nie interesują.

Yurlungur wrote:
    Jeśli to faktycznie wina niewłaściwego mycia, to a) nie ja tego laptopa tak myłem b) producent zawinił w pierwszej kolejności, gdyż w konstrukcji nie przewidziano żadnych zabezpieczeń przed taką ewentualnością.

Znowu piszesz takie bzdury, jak rozkapryszone dziecko, które obraziło się na cały świat i nie chce za żadne skarby uznać swojej ewidentnej winy. A więc:
    a: Ktoś go jednak umył. Czy sądzisz, że to serwis powinien dojść do tego, kto go mył?
    b: Zainteresuj się dopuszczalnymi warunkami eksploatacji laptopa, to dowiesz się, jak go eksploatować nie wolno. Zadam Ci takie pytanie: nikt Ci nie powiedział, że laptopa nie myje się wkładając go do pralki automatycznej - włożysz go i jak po upraniu przestanie działać też zgłosisz pretensje do producenta?

Yurlungur wrote:
    Ci znajomi bowiem mają swoje laptopy od 2-3 lat (przede wszystkim ASUSy i Toshiby) i nie zastanawiają się nad tym, czy laptop jest czyszczony dobrze, czy źle.

Zapytaj ich, czy też swoje laptopy oblewają detergentami.

Yurlungur wrote:
    Ogółem można rzec, że w naszym kraju serwisy są często przeciwko klientowi i robią wszystko, żeby go oczernić, wpadając czasami w taki sam agresywny ton, jak niektórzy użytkownicy tego forum.

Ja widzę, że to niektórzy użytkownicy tego forum są przeciw tym serwisom, które nie dały się "zrobić w konia".

Yurlungur wrote:
    Widocznie panowie techniczni nie mają już w sobie za grosz empatii, gdyż tę przyćmiły "symbole inżynierskie".

Panowie "techniczni" starają się dociec do prawdziwych przyczyn awarii sprzętu i empatia nie ma tutaj nic do rzeczy.
    Yurlungur
    Level 10  
    Bełkot, jankolo.

Próbujesz quasi-logiką - w praktyce niezdrową zdroworozsądkowością, przysłowiowym chłopskim rozumem - wytłumaczyć serwis nie rozumiejąc nawet, o co chodzi w tym temacie.

We wstępie zostało napisane, że nie domagam się od serwisu naprawy, gdyż sam zobaczywszy te zdjęcia byłem zdziwiony i właśnie dlatego pragnąłem poznać opinię na temat tego, co stało się z tym laptopem. Nie oblewałem go niczym, dbałem o niego i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak z laptopem postępować należy, zwłaszcza jeśli chodzi o matryce LCD, gdyż swego czasu poświęciłem bardzo wiele dni na czytanie opisów technlogii liquid crystal display (doktoratu z tego jednak nie mam, bardzo mi przykro). Jeśli laptop został zalany, to jakieś pół roku temu i bez mojej wiedzy o tym fakcie - nie możesz ode mnie wymagać, jeśli masz choć trochę oleju w główce, żebym przez pół roku ciesząc się niezawodnie działającym sprzęt przypuszczał, że ktoś pod moją krótką nieobecność kąpał się z nim w wannie. Zapomniałem nawet o tym, że przez krótki czas te ~6 miesięcy temu laptop był w posiadaniu brata. Jestem zresztą pewien, że nie zrobił z nim nic, czego nie robi ze swoją osobistą matrycą LCD, która działa bezproblemowo.

W każdym razie - problem polega na tym, że serwis zachował się jak najbardziej nieprofesjonalnie, sugerując rzeczy rodem z kryminału, nie stosując nawet podstaw kurtuazji i wyraźnie podwyższając koszty diagnozy i logistyki. Ponadto faktem - i tak jak mówiłem przyznał to prawnik oraz osoba z działu reklamacji - jest, iż klient musi zostać poinformowany o ewentualności dodatkowych kosztów, a ja o tym poinformowany nie zostałem. Możecie sobie mówić, że można się tego domyślić, ale takie gadanie nie ma najmniejszego sensu, jeśli serwis nie ma nic na papierze, a tak się składa, że w tej sytuacji tak jest. Nie raz korzystałem już z serwisu i wcześniej podpisywałem odpowiednie pokwitowanie z regulaminem serwisowania. Serwis, o którym mówię, z oszczędności omija tę procedurę i właśnie dlatego nie mają prawa żądać ode mnie żadnych dodatkowych kosztów. Nie podpisałem z nimi żadnej umowy i dlatego właśnie musieli odstąpić od roszczeń, zwłaszcza że nie zależało im na tym aż tak bardzo z racji faktu, że ich ekspertyza nie jest żadną ekspertyzą. Przestańcie mnie postponować, wmawiając mi przy tym, iż każdy ruch pana serwisanta jest na wagę złota. Jesteście skrajnie śmieszni sugerując, że 5 minut na biurku, nawet nie warsztacie, jakiegoś pana X, który odkręcił 5 śrubek, jest warte 200 złotych. Rozumiem, że każdy chce cenić swoją pracę jak najwyżej, ale nie róbcie sobie cyrków poprzez zamieniane serwisantów w święte krowy, szczególnie że nasz kraj zna wiele serwisów pełnych gburów traktujących klienta jak największe zło i nie można zawsze wybielać panów technicznych. Poza tym podstawowe zachowania empatyczne przydają się w każdym zawodzie - z taką gnozą techniczną, jaką prezentują co poniektórzy użytkownicy tego forum, to sobie można komedie w stylu gilliamowskiego Brazil robić.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Moje zdanie jest następujące: serwis odpuścił sobie użeranie się z pieniaczem. Kropka.
    beatom
    Level 35  
    Mysle, ze Twoj brat jest tak "zahukany" przez Ciebie, ze byl prawdopodobnie smiertelnie przerazony tym, ze Ci pobrudzil ekran i umyl go czym predzej i byle czym tuz przed oddaniem. Zal mi troche czlowieka ale zabawe mam za to przednia.
    W kraju, w ktorym obecnie mieszkam pewna kobieta oparzyla sobie d...e goraca kawa, a wygrala sprawe sadowa tylko dlatego, ze na kubku nie bylo napisane ze zawartosc jest goraca.
    Na szczescie bylo to dawno ale niestety takie cudaki dalej sie rodza i swieta ziemia ich dalej nosi.
    Yurlungur
    Level 10  
    Szkoda, że ta ziemia nosi Was.

Wasze "analizy" są całkowicie nietrafione i żal mi patrzeć, jak trafiacie kulą w płot. Do tego to chamstwo i niezabawne żarciki... Ech...:cry: