Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór centrali rekuperacyjnej

badziewi 16 Lis 2009 15:56 2155 4
 • #1 16 Lis 2009 15:56
  badziewi
  Poziom 2  

  Witam, chciałbym się dowiedzieć co należy zrobić by dobrać centrale rekuperacyjną z odzyskiem ciepła w hali z wentylacją grawitacyjną.
  Na co trzeba zwrócić uwagę, jakie zrobić pomiary i jak te pomiary przełożyć na dobór centrali.

  Bardzo proszę o pomoc, próbuję jakoś ugryźć ten temat.

  0 4
 • #2 12 Gru 2009 00:52
  keszan
  Poziom 20  

  Witam!
  Podaj typ. Centrali Wentylatorowej.
  Adam :spoko:

  0
 • #3 13 Gru 2009 00:13
  wogotto
  Poziom 13  

  Witam.To nie jest trudne.http://www.pro-vent.pl/wentylacja-domu-projekt,0.html

  Dodano po 3 [minuty]:

  Podaj metry,wsysokosc,co to za pomieszczenie,magazyn,przemysł,czy ilość osób,itp...

  0
 • #4 15 Gru 2009 19:53
  badziewi
  Poziom 2  

  Wszystko ok, ale chciałbym dzięki temu powietrzu np. ogrzać drugie pomieszczenie lub CWU poprzez pompę ciepła.

  Piekarnia
  150 m2

  Temp pow. wywiewanego około 35 st C, wilg wzgl. 40-60% około 1000 m3/h na kanał, 3 kanały

  0
 • #5 25 Gru 2009 18:54
  gag70
  Poziom 10  

  Nadal nie wiadomo czemu ta wentylacja ma służyć.

  1. Jeżeli do znormalizowania zbyt wysokiej temperatury do poziomu (np.) 21°C to można zrobić wentylację mechaniczną. Z punktu widzenia kosztów inwestycji oraz eksploatacji najtańszy będzie układ nawiewny z komorą mieszania i jakiś wywietrzak wyporowy do zrównoważenia ciśnień.

  2. Jeżeli do dostarczenia świeżego powietrza, to wtedy mnożymy ilość osób pracujących na hali przez 20-30m3/h i wychodzi wydajność powietrzna układu nawiewu świeżego powietrza. W zależności od tego co wyszło należy "kombinowac" dalej.

  3. Bardzo możliwe, że do spełnienia równocześnie są dwa w/w wymogi. Żeby powiedzieć coś więcej, musiałbym znać ilość osób pracujących na hali.


  Idea rekuperatora kłóci się z ideą ogrzewania drugiego pomieszczenia lub CWU z pompy ciepła. Usunięcie ciepłego powietrza z hali, wymaga dostarczenia analogicznej ilości świeżego z zewnątrz i podgrzania go do akceptowalnej temperatury. Po to w układzie jest rekuperator. Niestety, powietrze wywiewane oddając energię na rekuperatorze zwykle będzie miało za niską temperaturę, żeby jeszcze posłużyć do ogrzewania pomieszczenia lub jako dolne źródło powietrznej pompy ciepła.

  Do grzania ciepłej wody można zastosować zasobnik z pompą ciepła powietrze-woda i wykorzystywać ciepło z pomieszczenia w obiegu zamkniętym, tzn. czerpanie i wyrzut powietrza bezpośrednio z hali.
  Ktoś rozsądny musiałby wcześniej zrobić bilans rzeczywistych zysków cieplnych od urządzeń w hali, żeby się nie okazało, że z piekarni zrobiła się chłodnia.

  Przestrzegam przed robieniem ad'hoc wentylacji mechanicznej. Nie ma lepszego sposobu na marnotrawienie dowolnie dużych sum pieniędzy, niż eksploatacja nieprzemyślanej, źle zaprojektowanej instalacji wentylacyjnej.

  0