Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW E90 odczyt z elektronicznego kluczyka

tante 16 Lis 2009 15:58 13015 20
 • #1 16 Lis 2009 15:58
  tante
  Poziom 8  

  Witam

  Może moje pytanie będzie mało precyzyjne, ale jestem laikiem i potrzebuję pomocy kogoś kto się zna na elektronice.

  Otóż ubezpieczalnia odmawia nam wypłaty odszkodowania za skradziony samochód ponieważ stwierdzili, że dane które odczytali z kluczyka (dokładnie data ostatniego odpalenia auta) nie pokrywają się z faktyczną datą kradzieży (jest to jednocześnie data ostatniego użytkowania samochodu przez nas).

  Sytuacja przedstawia się następująco. Auto zostało uszkodzone i około 2-3 tygodni po naprawie stało jeszcze na warsztacie i nie było odpalane. Po odpaleniu przejechało około kilkaset metrów i zaparkowano na miejscu skąd samochód został skradziony.

  Odczyt z kluczyka wskazał za ostatnią datę odpalenia datę około 2 tygodni wcześniejszą. Czy da się to jakoś logicznie wytłumaczyć? Czy odczyt mógł się pomylić? Czy źle ustawiona data i godzina po naprawie auta mogły mieć wpływ na taki odczyt? Czy może powodem była długa przerwa w użytkowaniu?

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo to mój jedyny majątek a z ubezpieczalnia boję się, że nie wygram.

 • #2 16 Lis 2009 19:34
  emeryt2
  Poziom 42  

  To są dowody z rzeczy , są jesczce dowody ze świadków. Przecież , ktoś ten samochód remontował , gdzieś był czasowo parkowany , tam na pewno byli ludzie ,którzy go widzieli.
  Odbierz od nich oświadczenia na piśmie / najmniej dwóch / i robiąc kopię, oryginały przekaż za pokwitowaniem ubezpieczalni.
  Poczytaj dobrze ogólne warunki ubezpieczenia tego towarzystwa, mają je w biurze.

 • #3 16 Lis 2009 20:44
  tante
  Poziom 8  

  Z oświadczeniami raczej nie byłoby problemu, tylko czy to coś da.

  Wyczytałam gdzieś, że dane na kluczyku aktualizują się co ileś przejechanych kilometrów. Zastanawiam się czy to może dotyczyć też danych dotyczących odpalenia samochodu. Póki co to obawiam się, że możemy być podejrzani o posiadanie trzeciego kluczyka (którego de fakto nie mamy) nie oddanego ubezpieczalni i nie zgłoszonego.

 • #4 16 Lis 2009 21:55
  fructon
  Poziom 33  

  informacja ile kluczyków jest uprawnionych do rozruchu zapisana jest w module pojazdu jesli jest ich wiecej a nie został poinformowany o tym ubezpieczyciel to masz kłopot niestety umowy z ubezpieczalnia sa bezlitosne i drobne niedopatrzenie stawia cie na przegranej pozycji ,w tym przypadku znikło auto a wiec i zapisy w elektronice ,pozostaje tak jak zauwazył poprzednik przeczytac dokładnie warunki umowy i próbowac pomocy swiadków

 • #5 18 Lis 2009 23:54
  avital
  Poziom 15  

  Należy powołać niezależnego biegłego i ewentulalnie wykonać eksperyment procesowy - na innym takim samym pojeździe.

  Dostęp do danych w tym kluczu nie jest specjalnie trudny, można sprawdzić jak często CAS(moduł immobisera) przepisuje te dane do klucza.

  Nigdy tego konkretnie nie badałem ale dopuszczam możliwość że część danych jest aktualizowana nie natychmiast.

 • #6 19 Lis 2009 09:54
  tante
  Poziom 8  

  Otóż w serwisie raz nam powiedzieli, że informacje o tym jak często i jakie dane są zapisywane na kluczyku są poufne.

  Innym razem powiedział chłopak, że dane są aktualizowane za każdym razem przy włożeniu kluczyka do czytnika i nie ma takiej możliwości, że czyjaś ingerencja (celowa lub całkiem przypadkowa) mogła spowodować w jakiś sposób zafałszowanie danych czy jakąkolwiek awarię modułów, by te informacje nie odzwierciedlały stanu faktycznego. Ale ten sam człowiek powiedział również, że w tego typu samochodach nie ma możliwości cofnięcia licznika, a ja wiem, że jest więc nie wiem czy do końca ufać jego wiedzy.

  Inni specjaliści (nie z serwisu BMW) twierdzą, że jest możliwość, że podczas ingerencji elektryków, którzy próbowali wcześniej wykasować błędy w naszym aucie i zlikwidować inspekcję, mogli przy okazji zafałszować datę, bo podobno data w kluczyku= data w aucie.

 • #7 19 Lis 2009 12:21
  yaaro
  Poziom 33  

  Wtrącę się do tematu ostatnio gdzieś czytałem, że zakład ubezpieczeń nie wypłacił odszkodowania za BMW z powodu nie zgadzania się przebiegu z licznika i kluczyka.
  Ciekawe jak zakończyła się tamta sprawa.
  Tak jak koledzy powołaj biegłego i niech on wyrazi swoja opinię i przeprowadzi testy.
  Wizyta u lakiernika i odłączenie akumulatora mogło spowodować przestawienie zegara. Co do informacji w serwisach BMW to myślę że na życzenie sądu da się załatwić informacje pomocne przy sprawie. Obawiam się że batalia skończy się w sądzie.

 • #8 19 Lis 2009 13:53
  avital
  Poziom 15  

  1- dane w kluczu moża zmieniać
  2 - coś mi się wydaje ze nie chodzi im o date ostaniego użycia klucza tylko o tzw. date systemową, a ta akurat być może nie zmieniła sie w samochodzie i jednocześnie przepisała się nie zmieniona.
  3 - podczas kasowania inspekcji napewno nic w takich danych nie można namieszać.

 • #9 19 Lis 2009 16:04
  tante
  Poziom 8  

  Prawdę powiedziawszy to dokładnie nie wiem, o którą z dat im chodzi, bo informację uzyskałam tylko od ich pracownika telefonicznie.

  Powiedział, że z badania kluczyka wynika, że data ostatniego odpalenia samochodu jest wcześniejsza od daty kradzież (a w tym dniu auto było używane, ale bardzo krótko) i że to będzie podstawą do odmowy wypłaty. Jednak jeszcze czekają na jakieś dodatkowe potwierdzenie od specjalisty czy przypadkiem to nie on się pomylił z tą datą.

  Jak dostanę oficjalne pismo to wystąpię dopiero o wgląd do tej opinii "specjalisty".

 • #10 19 Lis 2009 17:47
  fil2006
  Poziom 26  

  Tylko i wyłącznie serwis BMW może wystawić taką diagnozę i tylko i wyłącznie z udokumentowanym wydrukiem

  Dodano po 6 [minuty]:

  to jest totalna bzdura jakaś skoro odpalałeś go tym kluczem w dzień xxx i przejechałeś kilkaset metrów ,a oni twierdzą że nie odpalałeś kilka tygodni to znaczy że się mylą ,najprawdopodobniej ktoś skopiował klucze do tego auta.
  Zarządaj wydruków z serwisu BMW które potwierdzą ich teorie .

  Dodano po 50 [sekundy]:

  no i ten warsztat pod lupe gdzie stał

 • #11 19 Lis 2009 18:44
  emeryt2
  Poziom 42  

  Z tą "lupą" , to prywatnie się wstrzymaj. Do tego są powołane inne organa.
  Wyjaśnienie należy do ubezpieczyciela , Ty nie możesz udowadniać ,że nie jesteś wielbłądem , na nich spoczywa ciężar dowodu.

 • #12 19 Lis 2009 18:59
  tante
  Poziom 8  

  fil2006 napisał:
  ...najprawdopodobniej ktoś skopiował klucze do tego auta.
  ...


  Może się mylę, ale z tego co słyszałam, nie ma możliwości skopiowania takiego klucza bez konieczności powiadomienia o tym BMW. Ale nie wiem na 100%.

  Raczej nie wydaje mi się, aby ktoś skopiował klucz. Oba, które mieliśmy były oryginalne i o żadnym innym serwis nie wie, aby takowy był dorobiony. Właściwie nie wiem czy w naszej sytuacji ma to jakieś znaczenie poza tym, że złodziej miałby prosty dostęp do auta. Oczywiście wiem, że istnienie dodatkowego klucza to pretekst dla ubezpieczalni, ale to wydaje się mniejszy problem. Bo bez względu na to czy ktoś miałby dorobić klucz czy nie to i tak nie zmienia to faktu, że oryginalny klucz, którym się posługiwaliśmy cały czas wskazuje nieprawidłową ostatnią datę.

 • #13 19 Lis 2009 22:01
  enduro47
  Poziom 14  

  Ubezpieczciel nie powinien sie opierać na danych z klucza, jeśli samochód nie przejechał większego odcinka, to przebieg mógł się nie zapisać i to jest norma. Jeśli samochód w trakcie naprawy był podłaczony pod sprzęt diagnostyczny, to w kazdej chwili mozna sprawdzić wszystkie jego dane, pod warunkiem ze to było w serwisie autoryzowanym.

 • #14 20 Lis 2009 00:14
  fil2006
  Poziom 26  

  jesteś w błędzie ,ktoś sklonował klucz ktoś kto miał dostęp do niego ,serwisy nie mają pojęcia o takich metodaCH

  Dodano po 4 [minuty]:

  Z tego co dedukuje i widze po sprzęcie jaki można zakupić na świecie im bardziej rozwinięte klucze elektroniczne tym łatwiej je rozpracować ,w zasadzie można je sklonować ,serwis tego nie sprawdzi nie ma szans .Jak transpondent programowalny a takli masz podejrzewam to szpenio bez problemu skopjuje i wgra do czystego całą zawartość pamięci :-}

  Dodano po 2 [minuty]:

  http://www.tradekey.com/product_view/id/1173119.htm

  Dodano po 4 [minuty]:

  http://www.tradekey.com/selloffer_view/id/3929272.htm

  Dodano po 4 [minuty]:

  http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350116012170&indexURL=

  Dodano po 1 [minuty]:

  Pozdrów ekspertów z BMW :-} i pokaż im te linki

  Dodano po 2 [minuty]:

  oczywiście nie każdy kto to posiada jest od razu podejrzany !

 • #15 20 Lis 2009 07:29
  fil2006
  Poziom 26  

  Klucz skopiowano a PZU chce się was pozbyć ,wszystko na temat .

 • #16 20 Lis 2009 08:29
  tante
  Poziom 8  

  do enduro 47 - niestety nie serwisowaliśmy auta w serwisie autoryzowanym

  do fil 2006 - w tej chwili właściwie to nie ma dla nas większego znaczenia czy klucz został skopiowany, bo jak już wspomniałam z tego jest się łatwiej wybronić, bo nie mieliśmy pojęcia, że do czegoś takiego mogło dojść (wiem, że sądy w takim wypadku orzekają na korzyść poszkodowanego). Bardziej się martwie tym błędnym odczytem daty z klucza, bo ciężko to wytłumaczyć. Ciężko dochodzić co ktoś mógł "popsuć" w elektryce tym bardziej, że odwiedzaliśmy wielu elektryków (bo mieliśmy problem z wykasowaniem air bagu (nie wiadomo dlaczego) i nikt właściwie nie potrafił tego zrobić) i tak na prawdę nie wiem co każdy z nich mógł tam pogrzebać.

  Skorzystam z rady jednego z forumowiczów i przeprowadzimy "eksperyment procesowy" tylko samochód jakim ewentualnie byśmy dysponowali do testów posiada nawigację satelitarną (fabryczną), a ten skradziony takowej nie miał (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie).

 • #17 20 Lis 2009 21:16
  fil2006
  Poziom 26  

  Ok ,tylko sprawa jest ciekawa .kto poniesie koszta eksperymentu? i po co wy to robicie skoro jesteście włascicielami samochodu???? Totalna paranoja jakaś ,płacisz autokasko ,masz 2 klucze ,masz dokumenty ,samochód skradziono domagaj się zwrotu kasy ,to nie twoja sprawa a ten cały odczyt klucza gości z PZU jest chory ,jak płaciłeś auto kasko na pewno udokumentowałeś ile kluczy masz .

  Dodano po 5 [minuty]:

  zaniedługo Ci powiedzą ze ktoś skopiował klucz i to twoja wina bo nie byłeś ostrożny ,jak kobiecie której nie dokręcono korka od oleju w serwisie po wymianie oleju i zwalili wine na nią bo nie wyłączyła silnika jak się zapaliła kontrolka ciśnienia ,a w tym silniku akurat się nie zapala przy obrotach do 2.500 tyś ,kobiete kosztował serwis z wymianą oleju 32 000 ,olej filtr plus silnik.
  Inna sprawa zastanów się gdzie taki samochód serwisujesz ?jeśli Cie nie stać na serwis autoryzowany to nie kupuj po prostu ,kup tańszy ,

 • #18 21 Lis 2009 09:13
  ele5
  Poziom 26  

  Bez obrazy i z pełnym szacunkie skoro się mylę! Coś mi tu śmierdzi......Chyba ktoś zaliczył pospolitego babola w "interesie" a teraz raczy wybrnąć po cichu licząc na pomoc na Forum, a jak widać niby koleżanka jest"nowa" i to od razu z grubej rury z taaaakim problemem......Z pełnym szacunkiem skoro się mylę

  Dodano po 10 [minuty]:

  Air bag nie kasuje się ooootak bo się wybił na zegarach a tym bardziej w Takim aucie. Musi być jakaś przyczyna Błędu który po wykasowaniu prędzej czy póżniej wróci!!!!!Kasowanie błędów to nie naprawa systemu a jak Panowie z ubezpieczalni się o TYM dowiedzą to zapomnij o pieniążkach!

 • #19 21 Lis 2009 14:00
  tante
  Poziom 8  

  Błąd air bagu nie wyskoczył bez powodu. Była kolizja i wystrzeliła poduszka, w tym chyba nie ma nic dziwnego. Samochód został naprawiony, a został problem z wykasowaniem błędu. Nie jeden "specjalista" od elektroniki BMW nie potrafił tego zrobić, podobno powodem było uszkodzenie jakiegoś sterownika, znajdującego się pod podłokietnikiem. Ale ja tu nie jestem specjalistą. Ostatecznie nie zostało to do końca naprawione.

  Co do tego, że jestem nowa i od razu z poważnym problemem, przecież nie będę pytać o drobiazgi, które pierwszy lepszy elektryk może wyjaśnić, a że opinie rzekomo tych którzy się znają są różne to myślałam, że może tu znajdą się ludzie, którzy wiedzą co i jak.

  Sprawa już trafiła do prawnika, więc na pewno nie będzie załatwiana "po cichu" jak zarzucono.

  Co do ewentualnych kosztów związanych z eksperymentem to nie ma problemu w tym abym to ja je pokryła, bo ostatecznie to i tak zapłaci za to ubezpieczalnia, ponosząc wszystkie koszty związane z rozprawą, ponieważ to prawo jest po mojej stronie, mimo tego, że niektórzy mogą twierdzić inaczej.

  I jeszcze nie rozumiem o czym rzekomo mieliby dowiedzieć się panowie z ubezpieczalni, co mogłoby być powodem odmowy wypłaty?? O tym, że samochód był wcześniej uszkodzony i naprawiony?? To nie przestępstwo, ale mogę się przecież mylić. Kolizja była nie z naszej winy. Auto naprawione, przegląd zrobiony, został problem z błędem. Tyle.

 • #20 21 Lis 2009 15:00
  emeryt2
  Poziom 42  

  Techniczne niuanse w miarę zostały tu wyjaśnione , resztę zostaw prawnikowi , za coś płacisz. Dobrze ,że ustanowiłaś przedstawiciela prawnego , a nie amatorszczyzna.

 • #21 13 Sty 2010 18:42
  tante
  Poziom 8  

  Dziękuję wszystkim za uwagi i zainteresowanie. Ubezpieczalnia wydała decyzję o wypłacie (oczywiście zgodnie z ich wyceną). Czeka nas jeszcze trochę szarpania się o prawidłową wycenę, a kwotę bezsporną już nam wypłacono.

  Właściwie to nie wiem w jaki sposób technicznie wyjaśniono różnice w zapisie na kluczyku, ale ostatecznie przyznano nam rację. W sumie to nie trwało to aż tak długo, bo około 3 miesięcy.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME