Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timingi pamięci ram - jak zmienić ustawienia?

16 Lis 2009 17:04 9050 27
  • Poziom 17  
    Posiadam komputer z CPU Athlon 2600+ , płyta gł.MS 7027. Pamięć ram DDR PC 3200,
    512MB.
    Moje pytanie jest takie, w jaki sposób zmienić ustawienia pamięci aby ich częstotliwość była zgodna z zegarem procka.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam.

Jeśli pamięci mają działać synchronicznie z procesorem należy ustawić je w BIOS`ie jako DDR266, jednak sugeruję ustawić je jako DDR400 ze względu na zysk wydajności jaki uzyskamy przy takiej przepustowości.

Timingów pamięci nie da się za bardzo zmieniać na tej płycie i choć zależą one od prędkości taktowania pamięci, np. pamięci DDR400 przy nominalnym taktowaniu przeważnie pracują w timingami (cyklami) 3.3.3.8 to przy taktowaniu DDR333 mogą (ale nie muszą!) pracować na 2,5.3.3.7 co teoretycznie zwiększa nam ich wydajność.
    Niestety tutaj trzeba dobrać sobie "organoleptycznie" prędkość pamięci i opóźnienie czyli sprawdzić (np Everest`em) w jakiej konfiguracji pamięć działa najwydajniej.
  • Poziom 39  
    Na jakiej szynie masz ten Athlon 2600+, bo były dwie wersje 133/166 MHz ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Więc pamięć ustaw synchronicznie z CPU, czyli jako DDR333. Na platformie Socket A daje to najlepsze efekty - sprawdzałem :D.
    Nie wiem, czy na Twojej płycie działa taki mechanizm jak u mnie (MSI KT4AV), czyli :
    - ustawiam szynę CPU na 166 MHz,
    - pamięć jako DDR333,
    - zwiększam szynę CPU -> 176,5 MHz,
    - pamięć nadąża za zmianą i pracuje jako DDR353 MHz, czyli w dalszym ciągu synchronicznie (1:1).
    Jeśli u Ciebie też tak działa, to można po ustawieniu 166 i DDR333, spróbować jeszcze trochę podciągnąć szynę na powiedzmy 170/173/176 MHz - ale to trzeba sprawdzić. No i do pokręcania wymagane jest dobre chłodzenie, markowy zasilacz i monitoring temperatur/ napięć/ stabilności.
  • Poziom 17  
    Lzep napisał:
    Więc pamięć ustaw synchronicznie z CPU, czyli jako DDR333. Na platformie Socket A daje to najlepsze efekty - sprawdzałem :D.
    Nie wiem, czy na Twojej płycie działa taki mechanizm jak u mnie (MSI KT4AV), czyli :
    - ustawiam szynę CPU na 166 MHz,
    - pamięć jako DDR333,
    - zwiększam szynę CPU -> 176,5 MHz,
    - pamięć nadąża za zmianą i pracuje jako DDR353 MHz, czyli w dalszym ciągu synchronicznie (1:1).
    Jeśli u Ciebie też tak działa, to można po ustawieniu 166 i DDR333, spróbować jeszcze trochę podciągnąć szynę na powiedzmy 170/173/176 MHz - ale to trzeba sprawdzić. No i do pokręcania wymagane jest dobre chłodzenie, markowy zasilacz i monitoring temperatur/ napięć/ stabilności.

Na mojej płycie gł.Szynę ustawia się zworkami i są to 200/266/333/400.Ja mam ustawione na 333,nie wiem natomiast w jaki sposób ustawić pamięć ram na 333 aby pracowała na ustawieniach procesora.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    G.R. napisał:
    Na mojej płycie gł.Szynę ustawia się zworkami i są to 200/266/333/400.Ja mam ustawione na 333,nie wiem natomiast w jaki sposób ustawić pamięć ram na 333 aby pracowała na ustawieniach procesora.
    Zworkami to dla procesora, jak rozumiem ? A pamięć to pewnie w biosie - zwykle to jest w menu "Advanced Chipset features". Nie ma tam takich lub podobnych opcji :
    Cytat:
    Configure SDRAM Timing by - > User
    SDRAM Frequency -> 333
    CAS -> 2.5
    Row P.T -> 3
    Ras P.W -> 7
    Ras to Cas -> 3
    Write Recovery Cycle -> 1T
    Bank Interleave -> 4-Way
    DDR 400 tWRT Timing -> 1T
    SDRAM Burst Length -> 4QW
    SDRAM 1T Command -> Dis
    Fast Command -> Normal
    Fast R-2-R Turnaround -> Ena
    Ten cytat, to jest przykładowe ustawienie właśnie dla procesora 166/333 i DDR333, dla mojej płyty.
  • Poziom 17  
    [quote="Lzep"]
    G.R. napisał:
    Zworkami to dla procesora, jak rozumiem ? A pamięć to pewnie w biosie - zwykle to jest w menu "Advanced Chipset features". Nie ma tam takich lub podobnych opcji :
    Cytat:
    Configure SDRAM Timing by - > User
    SDRAM Frequency -> 333
    CAS -> 2.5
    Row P.T -> 3
    Ras P.W -> 7
    Ras to Cas -> 3
    Write Recovery Cycle -> 1T
    Bank Interleave -> 4-Way
    DDR 400 tWRT Timing -> 1T
    SDRAM Burst Length -> 4QW
    SDRAM 1T Command -> Dis
    Fast Command -> Normal
    Fast R-2-R Turnaround -> Ena
    Ten cytat, to jest przykładowe ustawienie właśnie dla procesora 166/333 i DDR333, dla mojej płyty.[/quote
    ------------------------------------------------------------------------------
    Czy jeśli ustawie dokładnie tak samo na swojej płycie MS 7027 to system będzie pracował poprawnie?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Po co cytujesz cały mój post i to jeszcze tak nieudolnie ? Lepiej popraw dwa ostatnie posty, bo wygląda to fatalnie - jak ktoś będzie chciał przeczytać moją wypowiedź, to jest wyżej, po co to powielać ? Zamiast "Cytuj" to korzystaj z opcji "Odpowiedz", a jeśli już chcesz cytować, to można wyciąć, to co zbędne a zostawić tylko odpowiedni fragment, którego dotyczy Twoje kolejne pytanie !
    Cytat:
    Czy jeśli ustawie dokładnie tak samo na swojej płycie MS 7027 to system będzie pracował poprawnie?
    Nie rób sobie żartów, pytałem jakie opcje ustawień pamięci masz w swoim biosie - ale nie podałeś, to co ja Ci mogę doradzić ?
    Podaj w takiej formie jak ja - po kolei, jakie masz tam opcje i ich aktualnie ustawienia (i zakres zmian), to możemy dalej dyskutować.
    .............
    W ogóle masz jakieś problemy - najpierw napisałeś, że procesor pracuje na 133 MHz - jak napisałem odpowiedź, to zobaczyłem, że jest już szyna 166 ? Poprzerabiałem posta, ale w końcu to już sam nie wiem, czy warto z Tobą współpracować ? Może za chwilę znowu coś pozmieniasz ?
  • Poziom 17  
    Po co od razu nerwy czy nigdy Ty nie pomyliłeś się ?
    A w sumie to nie zadałeś mi pytania czy mam takie same ustawienia w biosie jak u Ciebie tylko zdanie zakończyłeś dwukropkiem a do mnie masz pretensje że to moja wina.Oczywiście mam problem .
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Pytanie zadałem, no może brakło "?", lub jeszcze słówka "Czy".A więc w sumie powinno być tak :
    Cytat:
    Czy nie ma tam takich lub podobnych opcji ? :
    Ale intencja mojego cytatu była chyba jasna - biosy od różnych płyt mają różne zestawy opcji - niektórych może w ogóle nie być, albo mają inne nazwy.
    Aby się dowiedzieć, co jest u Ciebie, wstawiłem cytat z ustawień pamięci na mojej płycie, żebyś wiedział czego szukać. Jeśli jest podobnie, to możesz takie parametry wstawić, ale lepiej zrób wcześniej to, o co prosiłem :
    Cytat:
    Podaj w takiej formie jak ja - po kolei, jakie masz tam opcje i ich aktualnie ustawienia (i zakres zmian)
  • Poziom 17  
    Oczywiście zabrakło parę znaków w pisowni dlatego zrozumiałem całkiem inaczej niż oczekiwałeś.Jest mały problem że ja swój komputer mam w domu a dostęp do internetu u córki u której przebywam we wszystkie robocze dni.Ale oczywiście wszystkie twoje odpowiedzi kopiuję i już w piątek wieczorem zabieram się do sprawdzania na swoim komputerze.W niedziele wieczorem lub w poniedziałek rano podam namiary ze swojego komputera.
  • Poziom 17  
    Witam ponownie
    wracając do tematu udało się w biosie przestawić częstotliwość z 400 na 333 Mhz ale nie wiem co dalej mogę jeszcze przestawić?Wobec tego dołączam zdjęcia z biosu
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    No a gdzie te zdjęcia ?
  • Poziom 39  
    Przesadziłeś tym razem już na dobre - najpierw "wstawiasz" zdjęcia, których nie ma, a później to się dopiero wysypało ! Czemu tylko 10, a nie 50 ? Nie dość że marnej jakości, to jeszcze jakaś lampa wali po oczach - i co ja mam to przeglądać i analizować przez godzinę ? Dziękuję - prosiłem o listę parametrów i zakres ich zmian ! Jak ktoś chce niech się w tym grzebie, ja mam dość !
  • Poziom 17  
    Twoja wiedza a moja ułomność jest wielka.Nie wiem co byś zrozumiał na podstawie jednego zdjęcia,a wracając do zdjęć zrobiłem najlepsze jakie potrafiłem.I nie staraj się mnie obrazić bo godność człowieka jest rzeczą świętą,jak tego nie rozumiesz to najwyższy czas się rozstać.:cry:
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nie ma się o co obrażać ! Przecież nie prosiłem o zdjęcia, tylko o wykaz parametrów - nazwa, aktualne ustawienie i zakres zmian - było by łatwiej i szybciej.
    Znalazłem trochę czasu i przejrzałem te obrazki - niestety ciężko w niektórych miejscach odczytać, np. czy to 0 czy 8 ? Drogą różnych kombinacji i eliminacji wydedukowałem, co tam w końcu jest ustawione (tak sądzę ?).
    A więc :
    DRAM Clock -> [166 MHz] OK
    DRAM Timing -> [ Manual] OK
    DRAM CAS Latency -> [3] -> 2.5
    Bank Interleave -> [Dis] -> [4 Bank] OK
    Precharge to Active(Trp) -> [5T] , zakres [2T - 5T] -> 3T
    Tras Non-DDR400/DDR400 -> [7T/10T] OK
    Active to CMD(Trcd) -> [5T] , zakres [2T - 5T] -> 3T
    Proponuję zmienić to co na niebiesko 3 -> 2.5, 5T -> 3T, 5T -> 3T
    To powinny być w miarę optymalne parametry pamięci : 2.5-3-3-7.
    Sprawdź programem CPU-Z (zakładka Memory), czy tak to pokazuje, a więc zaczynając od DRAM Fr. = 166, dalej 1:1, 2.5-3-3-7.
  • Poziom 17  
    Zrobiłem tak jak proponowałeś.Zmieniłem te ustawienia na niebiesko i w
    biosie jest tak
    Dram Cas-2.5
    TRP-3T
    TRCD-3T
    Natomiast w evereście system podaje ustawienia 2.5-5-5-9 zmianie uległo tylko Dram Cas z 3 na 2.5 tak samo pokazuje program CPU-Z oraz MemSet. Zastanawiam się czy aby na tej pamięci innych ustawień nie da się osiągnąć.
    Miłego dnia.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    Natomiast w evereście system podaje ustawienia 2.5-5-5-9
    To ja już nie wiem ? Podałem wszystko tak jak trzeba (przynajmniej tak mi się wydaje), więcej zdalnie się chyba nie da zrobić. Trzeba siąść przy PC i kombinować - te timingi są za wysokie (5-5-9). Ale skoro jak piszesz :
    Cytat:
    tak samo pokazuje program CPU-Z oraz MemSet
    to może spróbuj zmienić te timingi w MemSet ?
    U mnie trochę to dziwnie działa - są pewne rozbieżności (DRAM Frequency, tRAS), ale może mam niezgodne wersje ? Timingi pamięci ram - jak zmienić ustawienia? Timingi pamięci ram - jak zmienić ustawienia?
  • Poziom 17  
    Ależ oczywiście zmieniałem programem MemSet wer.4.0, kombinowałem w różny sposób timingi utrzymywały się do czasu wyłączenia komputera.Po ponownym włączeniu komputera MemSet pokazywał 2,5-5-5-9.
  • Poziom 39  
    Żeby były po ponownym włączeniu to trzeba zapisać -> [Save].
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeszcze jedno mi przyszło do głowy. Jest taki parametr, którego rola nie jest dla mnie zbyt jasna -> "Tras Non DDR400/DDR400" : 6T/8T; 7T/10T; 5T/6T; 8T/12T. Masz teraz 7T/10T - spróbuj na innych ustawieniach, np. 6T/8T lub pozostałe - może zaskoczy. Albo DRAM Timing -> By SPD, jak już nic nie pomoże ! W sumie ważna jest stabilna praca - wpływ timingów na wydajność całości nie jest aż taki duży.
  • Poziom 17  
    Próbowałem pozmieniać ustawienia w Tras Non ale to nic nie pomogło.Dokonałem ustawień takich jak na foto:Timingi pamięci ram - jak zmienić ustawienia?
    -------------------------------------------------------------------------
    A oto odczyty z programów:
    AIDA oraz MemSet 4.0,4.1
    CL->2,5T
    fRCD->3T
    fRP->3T
    fRAS->7T ->6
    EVEREST,CPU-Z,CENTRAL BRAIN INDENTFIER
    CL->2.5
    fRCD->5
    fRP->3
    fRAS->9
    Zastanawiam się dlaczego są takie różnice oraz który program generuje prawdziwe dane.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    Zastanawiam się dlaczego są takie różnice oraz który program generuje prawdziwe dane.
    Obawiam się, że nikt Ci na to nie odpowie ? Czy PC pracuje stabilnie dla tych ustawień ? Jeśli tak, to daj sobie spokój !