Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.

Sukkor_benoth 10 Apr 2017 08:52 112799 126
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #93
  weryfany
  Level 25  
  cooltygrysek wrote:
  Nie o takie paski Led chodzi lecz o dedykowane do podświetlenia matryc a te mają różną długość i ilość diod.


  Przecież te dedykowane również przycina się co 3 diody.

  Nie wiem czy wiesz szanowny Panie ale te paski "o których tak piszemy tzw. dedykowane" kupujesz do monitora 24" i docinasz na wymaganą długość.

  Te dedykowane na 17" lub 19" itp. też są docinane z tych o długości 24"
  Mam w domu taki komplet oraz drugi już docięty. Wiem co piszę.
 • #94
  Marek Sp
  Level 20  
  No to już więcej wiem , zasilanie jest 9 V tak ze można działać w samochodzie . Jaki mają prąd poboru na jedną diodę ? Jeszcze muszę wymyślić jakiś układ do regulacji podświetlania w zależności od jasności
 • #95
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  weryfany wrote:
  Przecież te dedykowane również przycina się co 3 diody.

  Nie nie źle kolega zrozumiał, dedykowane kupuje się na wymiar matrycy nic się nie przycina gdyż po przycięciu będziemy mieli końce ciemniejsze. Nie mówię tu o paskach Chińskich które pewnie kolega stosuje i te faktycznie przycinać trzeba lecz Polskie i polskiej produkcji. Kupuje się na rozmiar calowy matrycy podobnie jak lampy a nie wyobrażam sobie przycinania lamp :-)
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #97
  weryfany
  Level 25  
  No właśnie proszę o namiar na krajowe

  Dodam że te przycinane nawet nie docinając świecą na całej długości jednakowo.
  Nie będę się tu chwalił ale już sporo ich zamontowałem.

  Nawet w kuchni jako oświetlenie w zastępstwie zwykłych z taśmy ledowej kupowanej na metry które po roku no niestety się wypaliły bo niby w silikonie były i problem z oddaniem ciepła do otoczenia co spowodowało dosłowne ich wypalenie się. Dodam że zasilanie było zmniejszone do około 11V zamiast 12V tak dla bezpieczeństwa co w efekcie końcowym i tak ich nie zabezpieczyło.


  Link


  Pomiar na pełnym pasku LED-owym nie przyciętym na krótszy wymiar,
  proszę zwrócić uwagę że przewody połączeniowe też mają swój opór
 • #98
  madamsz1
  Level 34  
  Przerobiłem już kilka monitorów z lamp CCFL na LED dedykowany i ogólnie jestem z tego zadowolony. Do każdego zakładałem invertery które są w zestawie od gościa z Ełku. Dwa monitory chodzą już chyba 3-ci rok 24h/7

  Mariusz
 • #99
  @GUTEK@
  Level 30  
  Ja również przerobiłem monitor Philips 220WS, do któregoś kiedyś wsadziłem taśmy led po padnięciu świetlówek. Taśmy się sprawdziły, jednak było widać na dole i górze matrycy jaśniejsze punkty z ledów oraz nie miałem regulacji jasności. A sam obraz też super jasny to nie był.

  Paski kupiłem na Aliexpress za około 40zł: https://www.aliexpress.com/item/22-inch-wide-...e-LED-Light-For-LCD-Monitor-2/1807670760.html

  O ile taśmy led musiałem przyklejać do obudowy matrycy to te paski idealnie pasują w te "rynienki" w których siedziały oryginalne świetlówki (całe szczęście że ich nie wyrzuciłem). Przykleiłem je taśmą dwustronną. Na długość również pasują idealnie.
  Sam driver do tych ledów podłączyłem bezpośrednio do sygnałów w monitorze +12V, GND, ON/OFF oraz DIM. Nic dodatkowo nie było potrzebne. Działa idealnie. Regulacja jasności również działa poprawnie, chociaż minimalna jasność mogłaby być niższa.
  Ekran jest bardzo jasny, jaśniejszy niż przy oryginalnych świetlówkach, punkty z ledów są minimalnie widoczne - tzn. jeśli wiesz że tam jest ten pasek to się tego dopatrzysz.
  Jest za to jeden dość duży minus. Te ledy mają delikatnie niebieski odcień i to niestety widać na matrycy. Musiałem w menu monitora dość mocno zmniejszyć ilość niebieskiego koloru żeby to wyregulować. Być może paski od innych sprzedawców będą lepszej jakości i będą białe zimne bez niebieskiego odcienia.

  Kilka zdjęć (nie robiłem zdjęć ze składania monitora bo wolałem skupić się na tym żeby nie uszkodzić matrycy):
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
 • #100
  weryfany
  Level 25  
  To z tym niebieskim przebarwieniem to już gdzieś słyszałem,
  moje nie mają pasków które ułatwiają przycinanie nie widziałem nawet takich do dziś ;)

  To tak jak te najtańsze światła dzienne do aut za pewne również pochodzą z chin
  i jedne są białe zimne inne jakby białe niebieskawe (prawie jak xenon)
 • #102
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  @GUTEK@ wrote:
  Te ledy mają delikatnie niebieski odcień i to niestety widać na matrycy


  I rzeczywiście niektóre LEDy mają za dużo niebieskiego zwłaszcza te które mają barwę zimną. Lampy CCFL mają dość dużo ultrafioletu w paśmie ciemnym, jednak nie widać tego na matrycy, gdyż filtr mleczny zamienia na pasmo białe widzialne. Co do LED to można to zniwelować w większym stopniu ustawieniami kolorów w opcji ustawień obrazu monitora. Jednakże praktycznie to nie przeszkadza .
 • #103
  Grzegorz Padyasek
  Level 11  
  Witam
  Zamierzam zamontować taki sam zestaw z regulacją podświetlenia w LG M1994D. Monitor ten posiada inverter PLLM-M702A. Załączam zdjęcia. Podpowiedzcie proszę gdzie podłączyć do invertera przewody od regulacji podświetlenia i w którym miejscu invertera odłączyć zbędne obwody.Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
 • #104
  frydz5
  Level 10  
  Witam
  Czytając co do zamontowania LEDów zamiast świetlówek myślę że dają do tego zestawu osobny inwerter który pracuje od 12v do 27v jeśli dobrze pamiętam więc omijasz stary inwerter i podłączając przewody w dane miejsca opisanego gniazda do wtyczki na płycie w starym inwerterze Sądząc po zdjęciach.
  Od lewej strony:
  DIM - pin 2
  ON - pin 3
 • #105
  Marek Sp
  Level 20  
  Będę musiał zmienić podświetlanie z wyswietlacza w samochodzie na LED, świetlówki maja około 10 cm, jakie napięcie mogą mieć ? nie da się zrobić obniżenia napięcia po przetwornicy ?
 • #106
  weryfany
  Level 25  
  Marek Sp wrote:
  Będę musiał zmienić podświetlanie z wyświetlacza w samochodzie na LED świetlówki maja ok 10 cm jakie napięcie mogą mieć bo nie da się zrobić obniżenia napięcia po przetwornicy ?


  Nie żebym się czepiał ale:
  podświetlenie z wyświetlacza w samochodzie na LED świetlówki mają ok 10 cm jakie napięcie mogą mieć ....

  Wyświetlacza w samochodzie ... jakiego wyświetlacza ?

  Znacznie bardziej by ułatwiło stosowanie znaków typu przecinek bo zdanie jest nie czytelne i nie wiem o co chodzi (czy inni koledzy też maja problem ze zrozumieniem).
 • #108
  weryfany
  Level 25  
  1. Te LED-y dedykowane do monitorów zasilane są napięciem 9V, jeśli u siebie masz świetlówkę w monitorze to masz napięcie znacznie wyższe ale do tego napięcia żadnego LED-a nie podłączysz poza świetlówką. Świetlówki zasila inwerter.

  Moderated By _lazor_:

  Proszę o źródło na temat "Te LED-y dedykowane do monitorów zasilane są napięciem 9V" lub usunąć nie potwierdzoną informację.  2. Musisz ustalić skąd pobrać napięcie do zasilania dedykowanych pasków LED które by podświetlały ekran.
  3. Dedykowane LED-y są chyba jedyną opcją bo alternatywy poza oryginalną świetlówką ja nie widzę.
  4. Możesz wykorzystać przetwornicę step-down są takie maleńkie 1cmx1cm ustawić zasilanie na 9V (dla bezpieczeństwa ustawiłbym 8.8V). Wówczas nie potrzebujesz tego dedykowanego inwertera który zasila się z 10V-30V dla LED-ów

  Mam ten pasek LED dedykowany o długość 120mm (ale można go dociąć o kolejne 3 lub 6 diod LED). Pozostałość po pasku 540mm.

  Jak byś był chętny mogę wysłać (akurat mam 2 takie paski LED o długości 120mm)
  Za paski nic bym nie chciał ale koszt wysyłki musisz pokryć, oczywiście jeśli był byś zainteresowany.
 • #110
  weryfany
  Level 25  
  Niestety ale naprawiałem podświetlenie w DELL-u D630 i tam ten inwerter dedykowany już się nie zmieści do klapy i zmuszony byłem go zastąpić przetwornicą step-down (wielkość smd - jedynie brak regulacji jasności)
  Napięcie obniżone do 8.8V ( ten dedykowany inwerter do LED-ów przy maksymalnej jasności podaje 9V - są multimetry i można to zmierzyć powtarzam że ja to zmierzyłem. Jak to za mało informacji to nie wiem.

  Polecam kupić i samemu to sprawdzić a nie pisać o niepotwierdzonej informacji (kto miał by ją potwierdzić ....chińczyk który to pewnie klepie w fabryce ?)


  Kilka postów wyżej zasilam napięciem 9V nadmienię że przy 12V to już się dymią po pewnym czasie. Stosuję je nawet do oświetlenia w kuchni blatów (duży koszt ale na prawdę się sprawdzają. Działają u mnie ponad 2 lata z pełną jasnością. Wcześniej miałem taśmy LEDowe aj porażka po roku. Oczywiście ma być jasno a nie że świecą 5 lat i jest tak sobie. U mnie jest naprawdę jasno w kuchni.

  Korzystając z okazji chce zobaczyć te polskie

  cooltygrysek wrote:
  weryfany wrote:
  Przecież te dedykowane również przycina się co 3 diody.

  Nie nie źle kolega zrozumiał, dedykowane kupuje się na wymiar matrycy nic się nie przycina gdyż po przycięciu będziemy mieli końce ciemniejsze. Nie mówię tu o paskach Chińskich które pewnie kolega stosuje i te faktycznie przycinać trzeba lecz Polskie i polskiej produkcji. Kupuje się na rozmiar calowy matrycy podobnie jak lampy a nie wyobrażam sobie przycinania lamp :-)
 • #111
  dziloo
  Level 13  
  Hejka! Opiszę pokrótce moją walkę z monitorem BENQ FP93GS 19 Cali.
  Monitorek służył mi wiele lat, po czym z nienacka cyknął i zgasł.
  Sentymentalnie go polubiłem i nie chciałem wyrzucać. Po rozkręceniu zobaczyłem spalony bezpiecznik sieciowy.
  Zalutowałem go drucikiem pozyskanym z bezpiecznika topikowego 2,5A, ale pomyślałem, że zanim podłączę do prądu pomierzę jeszcze inne elementy wewnątrz.
  Efekt: Zwarty na amen D-S główny tranzystor Przetwornicy N-MOSFET 2SK3530. Pobieżnie pomierzyłem inne otaczające elementy. Raczej wszystko OK.
  Wymieniłem 2SK3530 na identyczny- nowy egzemplarz. Wymieniłem również profilaktycznie wszystkie elektrolity. Monitor ożył... jednak... Po włączeniu Efekt: Brzęczenie głównego transformatora i nadmierne nagrzewanie MosFeta. Tranzystor po kilku minutach pracy grzał się niemiłosiernie. Odłączyłem całość, aby nie wyparował.

  Uszkodzony MOS-FET:
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.

  Wylutowałem i wymieniłem na N-MOSFETA na inny z dwukrotnie mniejszym RDS-on i dwukrotnie lepszych parametrach prądu i mocy. Dodałem większy radiator.
  Efekt: Grzanie jak wyżej. Zostawiłem pracujący monitor na 45 minut, zainstalowałem termometr. Monitor pracował, jednakże tranzystor nagrzał się w tym czasie do ponad 83 st/C., a transformator nadal brzęczał jak przeciążony. Być może monitor podziałał by w tym stanie max kilka dni...
  Przetestowałem, że po odłączeniu sekcji zasilania świetlówek tranzytor kluczujący pracuje spokojnie i nie grzeje się.
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
  Ogołociłem płytę ze wszystkiego co tyczy zasilania podświetlenia i zainstalowałem dedykowane paski LED-owe z All@gro. można je znaleźć po wpisaniu: "Paski led zamiast świetlówki". Cena 50,- zł. Zaznaczę od razu, że są ok 2x droższe niż na ALi, ale masz je w ręku dużo szybciej :) Ja czekałem od Piątku do Poniedziałku.
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
  Przetwornica z obciążeniem tylko elektroniką sterującą pracowała bez przegrzewania się. Jednakże po podłączeniu sterownika pasków LED znów wystąpiło przegrzewanie tranzystora przetwornicy.
  To było już za dużo jak na mój umysł!
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
  Dosyć! Wywaliłem całą płytę zasilacza. wyciąłem na wymiar z pleksi płytkę na której umieściłem swoje obwody zasilania. Płyteczka logiki monitora wymaga napięć +5V i +3V3.
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
  Posiadam sporo zasilaczy zewnętrzych 12V, 19V, 24V i postanowiłem przerobić zasilanie monitora pod takie standardowe niskonapięciowe zasilacze.
  Dorobiłem stosowne gniazdo zasilające na kawałku plastiku, który idealnie pasował w miejsce zasilania sieciowego.
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
  Układ elektryczny: Zaraz za gniazdem zasilającym jest szeregowo włączona dioda shottky, która zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją zasilania, potem jest bezpiecznik polimerowy 3,15A. Kondensator 2200uF i znów równolegle podłączona dioda shottky, razem z nimi równolegle Transil na 28V. Z tąd jest brane zasilanie do modułu LED, oraz zasilanie przetwornicy 5V dla modułu elektroniki. Na wyjściu przetwornicy 5V równolegle kolejny Transil na 6V. Zaraz za tym modułem jest stabilizator scalony 3v3.
  Po kilku- godzinnych testach niektóre elementy są w dotyku tylko lekko ciepłe.

  Pomiary:
  Zasilanie: 12V Pobierany prąd: 2,0A Podświetlenie: 1,3A Elektronika: 0,7A
  Zasilanie: 19V Pobierany prąd: 1,45A Podświetlenie: 0,95A Elektronika: 0,5A
  Zasilanie: 24V Pobierany prąd: 1,2A Podświetlenie: 0,8A Elektronika: 0,4A

  Pozostałem przy zasilaniu 19V. Potwierdzam, że po zmianie ze świetlówek na LEDy podświetlenie ma zbyt niebieską temperaturę barwową. Trzeba to skorygować ustawieniami BLUE monitora.
  U mnie po wymianie na LED odwrotnie działa ustawienie jasności w menu OSD monitora. Czyli jak ściemniam, to się rozjaśnia.. i odwrotnie. Ale nie jest to żaden problem. Ważne, że wogóle jest regulacja. Idzie się przyzwyczaić. :)
  Widzę, że moje zdjęcia w żaden sposób nie oddają jakości podświetlenia LED. Oto dwa zrobione jedno po drugim. Aparat ustawił temperaturę tła zgodnie z automatyką sceny.
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
  Uważam, że przeróbka z lampek CCFL ==> na LED jest Super! Obraz żywszy i jaśniejszy.... I mam nadzieję, że trwalszy. Pozdrawiam- Sławek!
 • #112
  zijacek
  Level 11  
  Musisz naprawdę lubić ten monitor :) Niemniej jednak gratuluję sukcesu.
 • #113
  Marek Sp
  Level 20  
  Mam taki problem bo muszę poprawić podświetlanie wyświetlacza 7,2 cala LCD LTE072T-050 LTE072T Philips Automotive w aucie, Najlepiej pomijając przetwornice a regulacje jasności zrobić na jakimś układzie z fotorezystorem ( na razie koncepcji nie mam jak zaprojektować taki układzik a może są gotowce ? ) Jakie LED dać żeby w słoneczny dzień było widać ?
 • #114
  dziloo
  Level 13  
  @Marek Sp
  Przede wszystkim zajrzyj ile masz miejsca w tym tableciku na "poprawienie podświetlenia". Rozumiem, że chodzi o zwiększenie jasności. Ja patrząc z zewnątrz na grubość monitora LCD też wyobrażałem sobie, że wejdzie tam "Domowa taśma LED". A tu rureczki jak szpileczki :)

  Jeśli chodzi o regulację jasności LED w zależności od natężenia oświetlenia to:

  Analogowa Na OP-ampie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1133753.html#5713674

  PWM na NE 555:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1176132.html#5900122
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic936756.html

  PWM na bramce Schmitta. Looknij na schemat ideowy, bramkę B6 i otaczające ją elementy:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2876525#2876525

  Gotowce. Zamiast potencjometru z reguły wystarczy wstawić fotorezystor i równolegle dobrany rezystor.:
  https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/KIT50...ka-miniwiertarki-Kompletny-zestaw-NE504/11473
  https://sklep.avt.pl/avt735.html

  Pozdrawiam - Sławek

  Dodano po 46 [minuty]:

  @zijacek
  Nie naśmiewaj się.. :) Nie chodzi o to, że ten monitor bardzo lubię..

  Przyznam Ci się do czegoś...

  Jakieś 2 tygodnie przed akcją z monitorem BENQ, którą opisałem powyżej, siedząc sobie wieczorem przy kompie i piwku najpierw nastąpiło syczenie, a potem pyk... inny mój Monitor 20' Fujitsu Siemens Biały nagle zgasł.
  Zaprawiony czteropakiem wziąłem go na kolana, rozkręciłem, lukam, bezpiecznik spalony. Zalutowałem drutem ze skrętki LAN i pyk do sieci... Kabum!!! Pierdolnęło nieźle! Po rozebraniu na płycie czarny krater. Nawet scalaki porozrywało. Jeszcze tego samego wieczoru z radością rozczłonkowałem monitor bawiąc się foliami rozpraszającymi i fajną Plexi spod LCD popijając kolejne piwko!
  Rano miałem kaca moralnego.. Jak mogłem po pijaku zarąbać tak fajny monitor? Strzępy monitora wylądowały w śmieciach.....
  Wyrzuty sumienia męczyły mnie jeszcze kilka dni i postanowiłem nie robić już takich głupot po piwku... :)

  Reasumując:
  Takiego Benq 19 cali można kupić na OLX za 20zł. Ja za samo podświetlenie dałem 50,-
  Tak więc taka naprawa na pewno jest ekonomicznie nieuzasadniona. Na pewno nie w celach zarobkowych. Ja zajmowałem się naprawą po południu, po pracy- hobbistycznie.
  Cieszę się, że monitorek dalej działa zamiast zostać zarąbanym zworą z drutu, albo skończyć w śmieciach.
  Pozdrawiam- Sławek

  Dodano po 43 [minuty]:

  Wbrew pozorom takie małe monitory są bardzo przydatne. Wystarczy multimonitorowa karta graficzna i nie potrzebujemy już obłędnie drogiego monitora 50cali
  Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.
 • #115
  Marek Sp
  Level 20  
  Problem jest w tym ze to podstawowy wyświetlacz w aucie a rozebranie go nie zajmie godzinki czy dwóch jednocześnie jak się do tego zabiorę to zamierzam go przerobić tak żeby miał dodatkowe wejście do kamery cofania.A regulator powinien działać tak że jak ciemno to świeci powiedzmy na 10% a jak jasno to 100% a próg min regulowany oczywiscie regulowane.
 • #116
  Freddy
  Level 43  
  @Marek Sp No to czeka Cię poważna zmiana, łącznie z projektowaniem własnej płyty drukowanej i oprogramowaniem. Nie ma czegoś takiego gotowego, no chyba, że nowy fabryczny wyświetlacz.
 • #118
  Marek Sp
  Level 20  
  No i problem bo pomyślałem o tym że może użyć gotowej chijskiej przetwornicy stepdown i dobrać dzielnik napięcia tylko jak to wyliczyć ? Oczywiście prawo Ohma znam . pewnie trzeba będzie kilka oporników dobrać
 • #119
  dziloo
  Level 13  
  Chińskie przetwornice z reguły mają potencjometry- regulację. Nie musisz nic liczyć. sprawdź palcem jak się LEDy nagrzewają. jak za mocno, to skręć. Ja u siebie nawet nie osiągnąłem katalogwych parametrów LEDów, bo nie mają wystarczającego chłodzenia. Tak zrobiłem oświetlenie tylnej części auta. Działa 3 lata.