Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.

Sukkor_benoth 10 Kwi 2017 08:52 94775 109
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #93 10 Kwi 2017 17:09
    weryfany
    Poziom 24  

cooltygrysek napisał:
    Nie o takie paski Led chodzi lecz o dedykowane do podświetlenia matryc a te mają różną długość i ilość diod.

Przecież te dedykowane również przycina się co 3 diody.

Nie wiem czy wiesz szanowny Panie ale te paski "o których tak piszemy tzw. dedykowane" kupujesz do monitora 24" i docinasz na wymaganą długość.

Te dedykowane na 17" lub 19" itp. też są docinane z tych o długości 24"
    Mam w domu taki komplet oraz drugi już docięty. Wiem co piszę.

• #95 10 Kwi 2017 17:51
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

weryfany napisał:

Nie nie źle kolega zrozumiał, dedykowane kupuje się na wymiar matrycy nic się nie przycina gdyż po przycięciu będziemy mieli końce ciemniejsze. Nie mówię tu o paskach Chińskich które pewnie kolega stosuje i te faktycznie przycinać trzeba lecz Polskie i polskiej produkcji. Kupuje się na rozmiar calowy matrycy podobnie jak lampy a nie wyobrażam sobie przycinania lamp :-)

• #97 10 Kwi 2017 19:00
    weryfany
    Poziom 24  

No właśnie proszę o namiar na krajowe

Dodam że te przycinane nawet nie docinając świecą na całej długości jednakowo.
    Nie będę się tu chwalił ale już sporo ich zamontowałem.

Nawet w kuchni jako oświetlenie w zastępstwie zwykłych z taśmy ledowej kupowanej na metry które po roku no niestety się wypaliły bo niby w silikonie były i problem z oddaniem ciepła do otoczenia co spowodowało dosłowne ich wypalenie się. Dodam że zasilanie było zmniejszone do około 11V zamiast 12V tak dla bezpieczeństwa co w efekcie końcowym i tak ich nie zabezpieczyło.

Link

Pomiar na pełnym pasku LED-owym nie przyciętym na krótszy wymiar,
    proszę zwrócić uwagę że przewody połączeniowe też mają swój opór

• #98 14 Kwi 2017 14:14
    madamsz1
    Poziom 19  

Przerobiłem już kilka monitorów z lamp CCFL na LED dedykowany i ogólnie jestem z tego zadowolony. Do każdego zakładałem invertery które są w zestawie od gościa z Ełku. Dwa monitory chodzą już chyba 3-ci rok 24h/7

Mariusz

• #99 19 Kwi 2017 21:33
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Ja również przerobiłem monitor Philips 220WS, do któregoś kiedyś wsadziłem taśmy led po padnięciu świetlówek. Taśmy się sprawdziły, jednak było widać na dole i górze matrycy jaśniejsze punkty z ledów oraz nie miałem regulacji jasności. A sam obraz też super jasny to nie był.

Paski kupiłem na Aliexpress za około 40zł: https://www.aliexpress.com/item/22-inch-wide-...e-LED-Light-For-LCD-Monitor-2/1807670760.html

O ile taśmy led musiałem przyklejać do obudowy matrycy to te paski idealnie pasują w te "rynienki" w których siedziały oryginalne świetlówki (całe szczęście że ich nie wyrzuciłem). Przykleiłem je taśmą dwustronną. Na długość również pasują idealnie.
    Sam driver do tych ledów podłączyłem bezpośrednio do sygnałów w monitorze +12V, GND, ON/OFF oraz DIM. Nic dodatkowo nie było potrzebne. Działa idealnie. Regulacja jasności również działa poprawnie, chociaż minimalna jasność mogłaby być niższa.
    Ekran jest bardzo jasny, jaśniejszy niż przy oryginalnych świetlówkach, punkty z ledów są minimalnie widoczne - tzn. jeśli wiesz że tam jest ten pasek to się tego dopatrzysz.
    Jest za to jeden dość duży minus. Te ledy mają delikatnie niebieski odcień i to niestety widać na matrycy. Musiałem w menu monitora dość mocno zmniejszyć ilość niebieskiego koloru żeby to wyregulować. Być może paski od innych sprzedawców będą lepszej jakości i będą białe zimne bez niebieskiego odcienia.

Kilka zdjęć (nie robiłem zdjęć ze składania monitora bo wolałem skupić się na tym żeby nie uszkodzić matrycy):
    Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD. Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.

• #100 19 Kwi 2017 22:20
    weryfany
    Poziom 24  

To z tym niebieskim przebarwieniem to już gdzieś słyszałem,
    moje nie mają pasków które ułatwiają przycinanie nie widziałem nawet takich do dziś ;)

To tak jak te najtańsze światła dzienne do aut za pewne również pochodzą z chin
    i jedne są białe zimne inne jakby białe niebieskawe (prawie jak xenon)

• #102 19 Kwi 2017 22:48
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

@GUTEK@ napisał:
    Te ledy mają delikatnie niebieski odcień i to niestety widać na matrycy

I rzeczywiście niektóre LEDy mają za dużo niebieskiego zwłaszcza te które mają barwę zimną. Lampy CCFL mają dość dużo ultrafioletu w paśmie ciemnym, jednak nie widać tego na matrycy, gdyż filtr mleczny zamienia na pasmo białe widzialne. Co do LED to można to zniwelować w większym stopniu ustawieniami kolorów w opcji ustawień obrazu monitora. Jednakże praktycznie to nie przeszkadza .

• #103 04 Sty 2018 18:32
    Grzegorz Padyasek
    Poziom 10  

Witam
    Zamierzam zamontować taki sam zestaw z regulacją podświetlenia w LG M1994D. Monitor ten posiada inverter PLLM-M702A. Załączam zdjęcia. Podpowiedzcie proszę gdzie podłączyć do invertera przewody od regulacji podświetlenia i w którym miejscu invertera odłączyć zbędne obwody.Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.Oświetlenie LED zamiast świetlówek w monitorze LCD.

• #104 14 Lis 2018 20:27
    frydz5
    Poziom 9  

Witam
    Czytając co do zamontowania LEDów zamiast świetlówek myślę że dają do tego zestawu osobny inwerter który pracuje od 12v do 27v jeśli dobrze pamiętam więc omijasz stary inwerter i podłączając przewody w dane miejsca opisanego gniazda do wtyczki na płycie w starym inwerterze Sądząc po zdjęciach.
    Od lewej strony:
    DIM - pin 2
    ON - pin 3

• #106 27 Lis 2018 21:24
    weryfany
    Poziom 24  

Marek Sp napisał:
    Będę musiał zmienić podświetlanie z wyświetlacza w samochodzie na LED świetlówki maja ok 10 cm jakie napięcie mogą mieć bo nie da się zrobić obniżenia napięcia po przetwornicy ?

Nie żebym się czepiał ale:
    podświetlenie z wyświetlacza w samochodzie na LED świetlówki mają ok 10 cm jakie napięcie mogą mieć ....

Wyświetlacza w samochodzie ... jakiego wyświetlacza ?

Znacznie bardziej by ułatwiło stosowanie znaków typu przecinek bo zdanie jest nie czytelne i nie wiem o co chodzi (czy inni koledzy też maja problem ze zrozumieniem).

• #108 28 Lis 2018 20:25
    weryfany
    Poziom 24  

1. Te LED-y dedykowane do monitorów zasilane są napięciem 9V, jeśli u siebie masz świetlówkę w monitorze to masz napięcie znacznie wyższe ale do tego napięcia żadnego LED-a nie podłączysz poza świetlówką. Świetlówki zasila inwerter.

Moderowany przez _lazor_:

Proszę o źródło na temat "Te LED-y dedykowane do monitorów zasilane są napięciem 9V" lub usunąć nie potwierdzoną informację.

2. Musisz ustalić skąd pobrać napięcie do zasilania dedykowanych pasków LED które by podświetlały ekran.
    3. Dedykowane LED-y są chyba jedyną opcją bo alternatywy poza oryginalną świetlówką ja nie widzę.
    4. Możesz wykorzystać przetwornicę step-down są takie maleńkie 1cmx1cm ustawić zasilanie na 9V (dla bezpieczeństwa ustawiłbym 8.8V). Wówczas nie potrzebujesz tego dedykowanego inwertera który zasila się z 10V-30V dla LED-ów

Mam ten pasek LED dedykowany o długość 120mm (ale można go dociąć o kolejne 3 lub 6 diod LED). Pozostałość po pasku 540mm.

Jak byś był chętny mogę wysłać (akurat mam 2 takie paski LED o długości 120mm)
    Za paski nic bym nie chciał ale koszt wysyłki musisz pokryć, oczywiście jeśli był byś zainteresowany.

• #110 30 Lis 2018 21:07
    weryfany
    Poziom 24  

Niestety ale naprawiałem podświetlenie w DELL-u D630 i tam ten inwerter dedykowany już się nie zmieści do klapy i zmuszony byłem go zastąpić przetwornicą step-down (wielkość smd - jedynie brak regulacji jasności)
    Napięcie obniżone do 8.8V ( ten dedykowany inwerter do LED-ów przy maksymalnej jasności podaje 9V - są multimetry i można to zmierzyć powtarzam że ja to zmierzyłem. Jak to za mało informacji to nie wiem.

Polecam kupić i samemu to sprawdzić a nie pisać o niepotwierdzonej informacji (kto miał by ją potwierdzić ....chińczyk który to pewnie klepie w fabryce ?)

Kilka postów wyżej zasilam napięciem 9V nadmienię że przy 12V to już się dymią po pewnym czasie. Stosuję je nawet do oświetlenia w kuchni blatów (duży koszt ale na prawdę się sprawdzają. Działają u mnie ponad 2 lata z pełną jasnością. Wcześniej miałem taśmy LEDowe aj porażka po roku. Oczywiście ma być jasno a nie że świecą 5 lat i jest tak sobie. U mnie jest naprawdę jasno w kuchni.

Korzystając z okazji chce zobaczyć te polskie

cooltygrysek napisał:
    weryfany napisał:

Nie nie źle kolega zrozumiał, dedykowane kupuje się na wymiar matrycy nic się nie przycina gdyż po przycięciu będziemy mieli końce ciemniejsze. Nie mówię tu o paskach Chińskich które pewnie kolega stosuje i te faktycznie przycinać trzeba lecz Polskie i polskiej produkcji. Kupuje się na rozmiar calowy matrycy podobnie jak lampy a nie wyobrażam sobie przycinania lamp :-)