Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UAZ 1950/60r podłączenie prądnicy

koco 16 Nov 2009 22:00 4263 9
    koco
    Level 12  
    Witam!
    Potrzebuję pomocy w podłączeniu prądnicy w starym UAZie z rocznika jak w temacie. Na prądnicy są trzy zaciski "16, 18, 19". Jest do tego regulator o tych samych zaciskach i amperomierz. Nie wiem jak włączyć w to amperomierz, którym przewodem będzie ładowany akumulator. Gdyby ktoś potrafił pomóc mi w zrobieniu schematu połączenia był bym bardzo wdzięczny :) Wiem, że prościej jest włożyć alternator np. z poloneza ale to nie jest moje "auto" więc narazie chcę to zrobić z tego co jest dostępne. Załączam zdjęcia regulatora :)

Z góry dzięki za pomoc.

UAZ 1950/60r podłączenie prądnicy
    UAZ 1950/60r podłączenie prądnicy UAZ 1950/60r podłączenie prądnicy
    PiotrRDiablo
    Level 22  
    Ale zabytek :D
    Ostatnio widziałem taki przy rosyjskim M-72 "emka", "Uralu" albo wartburgu 312 (wszystko z instalacją 6 V) już nie pamiętam. Do jednego zacisku (bodajże środkowego) podłączało się zasilanie z akumulatora, przez stacyjkę (jak amperomierz jest z zerem pośrodku to szedł w ten przewód), jeden szedł na uzwojenie wzbudzania, jeden na szczotki.
    Pamiętam, że rozrysowałem ten regulator "z natury", bo nie miałem schematu, a tata najpierw rozebrał, a potem się zastanowił, i w ten sposób doszedłem jak podłączyć do prądnicy.
    Te fotki nie chcą mi się załadować, jak będę w tym tygodniu u rodziców, a tata nie wywalił podobnej prądnicy i regulatora (zawsze lubił trzymać takie rzeczy) postaram się pomóc.
    lukasz506
    Level 19  
    Witam. To jest nic innego jak regulator prądnicy. I tak ma być:
    Z prądnicy z wyjścia 18 dajesz na regulator na 18 chyba przewód czarny
    Z prądnicy z wyjścia 16 dajesz na regulator na 16 chyba zielony i z tego regulatora z 16 dodatkowo ciągniesz do kontrolki od ładowania
    Z prądnicy z 10 dajesz na ten regulator na mase, a regulator przykręcony do nadwozia auta
    I ostatni ten środkowy to 19 to idzie taki grubszy przewód koloru czerwonego z tej 19 do stacyjki pod nr 30
    I tak ma być. Sądzę, że tu co masz urwaną śrubkę to jest nasze 18, a czy to jest to na pewno to Ci napiszę jutro jak spojrzę na regulator u siebie, bo dziś po nocy nie będę grzechotał w garażu, ale myślę, że to na pewno jest nasze 18. Pozdrawiam
    koco
    Level 12  
    Dzięki za zainteresowanie tematem, lukasz 506 nie mam kontrolki ładowania mogę podłączyć ale był tam wsadzony amperomierz, wiesz może gdzie miał być wpięty?? Czekam na wyniki sprawdzenia :)

Dodano po 2 [minuty]:

Aha, a nie widzę tutaj który przewód miałby iść bezpośrednio na akumulator?? Chyba że jest podłączony przez "30" na stacyjce??
    lukasz506
    Level 19  
    Sorki kolego, że dopiero teraz ale niedawno wróciłem z pracy. dokładnie przewód czerwony idący z aku idzie na bezpieczniki a później na stacyjkę na 30 to jest główne zasilanie stacyjki. Kurcze kolego nie sprawdziłem tego dziś u siebie bo miałem wyjazd i tak wypadło, ale jutro postaram się sprawdzić i jeszcze przed południem Ci napiszę jak to wygląda u mnie, sorki jeszcze raz. Pozdrawiam.
    lukasz506
    Level 19  
    Witam kolego sprawdziłem dokładnie i u mnie jest dokładnie tak jak napisałem(dobrze pamiętałem, a też miałem problem z podłączeniem, a na elektrodzie wtedy nikt nie pomógł) czyli dla pewności to tak:
    Z prądnicy z wyjścia 18 dajesz na regulator na 18 przewód czarny
    Z prądnicy z wyjścia 16 dajesz na regulator na 16 zielony i z tego regulatora z 16 dodatkowo ciągniesz do kontrolki od ładowania
    Z prądnicy z 10 dajesz na ten regulator na mase, a regulator przykręcony do nadwozia auta
    I ostatni ten środkowy to 19 to idzie taki grubszy przewód koloru czerwonego z tej 19 do stacyjki pod nr 30 i tu co masz urwaną śrubkę to jest 18
    Pozdrawiam
    viper555
    Level 39  
    Z tym regulatorem szkoda twojej roboty ponieważ masz wypalone styki regulujące i to jedyna rzecz jaka się w tych regulatorach zużywa. Natomiast jeżeli chodzi o amperomierz puszczasz go przez zasilanie z regulatora do akumulatora przy podłączeniu regulatora stałym zasilaniem lub do stacyjki jak zasilanie po zapłonie wtedy kontrolka jest niepotrzebna.P
    koco
    Level 12  
    Dzięki koledzy za pomoc, początkiem przyszłego tygodnia mam zamiar to podłączyć i dam znać jakie rezultaty :)
    lukasz506
    Level 19  
    Witam, no i jakie rezultaty?
    koco
    Level 12  
    Dzięki za zainteresowanie tematem ale niestety nie udało mi się z tym zawalczyć, stan tego regulatora jest zbyt kiepski i jednak będę musiał wrzucić tam alternator z poloneza, nie ma sensu dalej się z tym szarpać.