Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik TV

ja_fryta 29 Cze 2004 17:48 3031 15
  • #1 29 Cze 2004 17:48
    ja_fryta
    Poziom 19  

Niedaleko mojego domu mam swoją działkę (ok 200m) i chciałem sobie tam pooglądać telewizję. W domu mam kablówke więc zastanawiałem sie nadajnikiem tv u mnie w domu i odbiornikiem na działce. Interesują mniew wszelkie rady, schematy, opisy dotyczące budowy nadjnika tv oraz anteny do niego no i oczywiście odbiornika (chyba że bym mógł wykorzystywać ten wbudowany w telewizorze)

0 15
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 29 Cze 2004 20:14
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Schematów nadajników TV na sieci jest dość sporo, są to przeważnie urządzenia małej mocy, ale 200m i antena kierunkowa powinny wystarczyć. Odbiornik jak najbardziej ten w TV. Nadajniki nadają na tych samych częstotliwościach, co telewizja, więc tu nie ma żadnego problemu. Jakiś schemat powinien być na elektrodzie, chyba kiedyś widziałem :) .
    Antena najlepiej zwykła Yagi telewizyjna skierowana na działkę, ale nie aktywna (tzn. bez wzmacniacza). Kiedyś było takich pełno, teraz wszyscy kupują siatkowe ze wzmacniaczami, które z kolei nadają się świetnie do odbiornika. Kable antenowe 75ohm najlepiej jakieś o małym tłumieniu, ale zwykły też się nadaje. Osobnym problemem jest dopasowanie impedancji wyjścia nadajnika do anteny. Konstrukcje, które widziałem mają antenę z kawałka przewodu, siłą rzeczy nie dopasowaną i co gorsza brak jest w nadajniku jakiegokolwiek układu dopasowującego. Poszkukaj na sieci, na pewno coś się znajdzie. A kurde nie przeczytałem zbyt uważnie, bo to co opisałem służy do nadawania jednego kanału TV, a koledze zapewne chodzi o nadawanie całego pasma, tutaj zamiast nadajnika potrzebny jest wzmacniacz szerokopasmowy podłączony do anteny reszta j.w. Wzmacniacze takie używane są w telewizji kablowej do przesyłania sygnału na większe odległości, tylko że zamiast anteny mają podłączony kabel (będą działać też z anteną i odpada problem dopasowania, bo są już dopasowane do impedancji kabla 75hom). Nie wiem, gzie to kupić w polsce, za granicą kosztują ok 20$ (seria BGY Philipsa). Możesz popytać się u operatorów kablówki. Jakieś wzmacniacze są też w przyłączach od kablówki w każdym bloku (w skrzynkach), ale nie wiem jaką mają moc wyjściową (na obudowach jest tylko wzmocnienie, ja widziałem 26dB, sygnał na 3 mieszkania). Oczywiście kradzież tego typu sprzętu stanowczo odradzam i potępiam :D .

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 02 Lip 2004 13:14
    Panda02
    Poziom 32  

shg napisał:
    A kurde nie przeczytałem zbyt uważnie, bo to co opisałem służy do nadawania jednego kanału TV, a koledze zapewne chodzi o nadawanie całego pasma, tutaj zamiast nadajnika potrzebny jest wzmacniacz szerokopasmowy podłączony do anteny reszta j.w.

Można i na jednym kanale, trzeba tylko zwrotnie przesyłać komendy do przełączania kanałów, wystarczy góra/dół. Nie wiem czy wzmacniacz szerokopasmowy podłączony do anteny da pożądany rezultat poza strasznym śmietnikiem który zrobi w eterze i prawdopodobnie zakłóci w okolicy odbiór telewizji.

0
  • #4 02 Lip 2004 15:07
    shg

Panda02 napisał:
    Nie wiem czy wzmacniacz szerokopasmowy podłączony do anteny da pożądany rezultat poza strasznym śmietnikiem który zrobi w eterze i prawdopodobnie zakłóci w okolicy odbiór telewizji.

Skoro w kablu nie robi śmietnika, to w eterze chyba też nie. Ja tu mówie o profesjonalnej fabrycznej konstrukcji, a nie jakimś badziewiu (bo w domu raczej trudno coś takiego zbudować). Najwyżej sąsiedzi będą mieli kablówkę za friko :D . No i oczywiście antena musibyć odpowiednia, a nie kawał drutu.
    A ja mam taki wzmacniacz (BGY85A pracuje liniowo(!) w zakresie 40-400MHz) i moje zadanie na dzisiaj, to sprawdzić takie rozwiązanie w praktyce. Jak będę miał wyniki do się odezwę. :D

0
  • #5 02 Lip 2004 15:13
    Preskaler
    Poziom 37  

Moim zdaniem jedynie pozytywne rezultaty mogłbyś uzyskać z kompletem nadajnik-odbiornik fabrycznej produkcji, na zakres 1,2 GHz. Są do kupienia na "Allegro". W przypadku własnego kombinowania (z nadajnikiem tylko selektywnym bo szerokopasmowy zdecydowanie nie nadaje się do tego) pomijając fakt łamania przepisów radiowych, będziesz miał kłopot z uzyskaniem takiego zasięgu.

0
  • #6 02 Lip 2004 15:32
    shg

Przy nadawaniu na jednym kanale (+ kanał zwrotny do przełącznia np. na 433MHz, zasięgz do 300m) jest jeszcze problem taki, że trzeba by mieć tuner, zbudować go samemu nie jest tak łatwo, a fabryczne nie są chyba tanie :( .

0
  • #7 02 Lip 2004 16:34
    shg

Albercik! To działa :!: Podłączyłem kablówkę do wejścia wzmacniacza, do wyjścia imitację anteny (kawałek drutu), do telewizora też drut, anteny TV nie mam (bo chyba od zawsze mam kablówkę :D ). Sprawdzone na baaaardzo małą odległość (jakieś 3-4m). Nie wiem, jak z mocą sygnału, obraz dobry, dźwięk też. Nie wiem czy był kolor, bo mam teleekran uszkodzony, raczej był bo obraz był bez śmieci. Zakłóceń w eterze BRAK. Tuż obok anteny nadawczej stało radio, wszystko odbierało tak jak trzeba. Nie wiem jak na pasmach telewizyjnych, bo nie mam analizatora widma. Nie sprawdziłem na większą odległość, bo nie mam warunków.
    Może jeszcze kiedyś nad tym posiedzę (jak dorwę jakieś anteny :D ).
    Coś mi się wydaje, że w jakimś polskim czasopiśmie z lat 90 było coś takiego, co nazywało się "Przedłużacz do kablówki" i to był nadajnik. Poszukam schematu, ale to trochę potrwa, bo mam tych gazet całą szafę :D .

0
  • #8 03 Lip 2004 16:40
    tomarex
    Poziom 24  

shg napisał:
    To działa :!:

Witam
    To będzie działać nawet na dużo większe odległości, ale nie radzę eksperymentować, gdyż rodzi to poważne konsekwencje. Nie tylko natury prawnej, a przede wszystkim potwornych zakłóceń w eterze. Trzeba zdać sobie sprawę że w paśmie 47 - 862 MHz pracuje bardzo dużo różnych służb. Czułość sprzętu jest nie porównywalna z telewizorami, więc zasięg zakłóceń będzie bardzo duży. To że nie wszystkie kanały będą obsadzone to nie ma znaczenia. Pierwsze informacje będą pewnie pochodzić od służb lotnictwa. Dużo można by pisać na ten temat. Napiszę tylko że w niektórych krajach kontrolowane jest to z powietrza ( mowa tu o tzw fachowo wyciekach z instalacji TV kablowej ) , gdyż rodzi to jak wspomniałem poważne problemy w eterze. Instalacja TVkablowej powinna być tak zbudowana i w takim stanie, aby nie emitowała na zewnątrz w.cz.

1
  • #9 03 Lip 2004 17:30
    qmc
    Poziom 21  

Ja_fryta. Daj sobie lepiej siana z przesyłaniem całego widma TV kablowej na taką odległość. Tomarex ma świętą rację co do lotnictwa i innych służb itp. Po za tym możesz mieć naprawde poważne problemy jeżeli byś zakłócał jakieś służby, w tym wojsko. Nie wiem ile masz lat i jak bardzo się znasz na radioelektronice, ale powiem Ci, że to jest bardzo głupi i nieodpowiedzialny pomysł z Twojej strony. Z technicznego punktu widzenia jest to ciekawe rozwiązanie, ale lepiej niech pozostanie tylko teorią, a Ty postaraj się rozwiązać ten problem w inny sposób, np. używając koncentryka z odpowiednim wzmacniaczem szerokopasmowym, lub mógłbyś zrobić ew. nadajnik TV na jeden konkretny kanał i podłączyć go do magnetowidu z kablówką, do którego miał byś zdalne sterowanie na odległość tych 200m i wtedy by docierał do Ciebie na działkę tylko ten kanał który chcesz aktualnie oglądać, a nie całe widmo tv kablowej. Życzę powodzenia i bardziej przemyślanych pomysłów na przyszłość. Pzdr.

0
  • #10 03 Lip 2004 17:55
    shg

No racja. Przyznam się, że nie pomyślałem, że kanały z kablówki będą się pokrywać z pasmami różnych służb :oops: . A ten pomysł z magnetowidem jest świetny, przecież można zakupić video z walniętą mechaniką za śmieszne pieniądze. wydłubać układ odbiorczy od pilota i podpiąć tam procka, do tego odbiornik na 433MHz i tuner jak ta lala! Pilot też z prockiem + moduł nadawczy 433MHz, można od razu mieć wszystkie funkcje dostępne w magnetowidzie "pod ręką". Dla mniej zaawansowanych elektroników, zamiast podpinać proca pod wideo, można zrobić "zdalnie sterowanego pilota na podczerwień" :D (all rights reserved) :D . Koszt nie więcej jak 100 PLN.

0
  • #11 03 Lip 2004 18:30
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

shg napisał:
    ...... moduł nadawczy 433MHz, można od razu mieć wszystkie funkcje dostępne w magnetowidzie "pod ręką". Dla mniej zaawansowanych elektroników, zamiast podpinać proca pod wideo, można zrobić "zdalnie sterowanego pilota na podczerwień" :D (all rights reserved) :D .

Obyś nie miał w okolicy krótkofalowców :D
    Chcesz przesyłać sygnał o tak szerokim widmie w paśmie amatorskim. Jest to pasmo strzeżone , więc na 100% Twój "nadajnik" zostanie zgłoszony do odpowiednich słóżb.
    Pomyśl , czy warto ......

p.s. Ale do 20 mW możesz . Pamiętaj , że do anten kierunkowych też są odpowiednie przeliczniki poziomu mocy wypromieniowanej :D

0
  • #12 03 Lip 2004 18:53
    Panda02
    Poziom 32  

c2h5oh napisał:

p.s. Ale do 20 mW możesz . Pamiętaj , że do anten kierunkowych też są odpowiednie przeliczniki poziomu mocy wypromieniowanej :D

Do 20 mW też tylko fabryczny sprzęt posiadający świadectwo zgodności wystawione przez producenta. To nie jest tak, że każdy do 20mW może sobie robić trzodę tam gdzie chce.

0
  • #13 03 Lip 2004 19:46
    qmc
    Poziom 21  

Chciałbym sprostować pewną niejasność co do częstotliwości na jakiej miał by pracować nadajnik TV. Najprościej by to było zrobić na pasmie UHF na jakimś wolnym kanale telewizyjnym, wykorzystując do tego dobry modulator tv z demobilu, kablowy wzmacniacz szerokopasmowy, oraz anteny kierunkowe. Hulało by to spokojnie na 200m, a nawet kilka kilometrów :)

0
  • #14 03 Lip 2004 20:22
    shg

Kurde, fabryczny modulator też mam :D podłączę go do hybrydy, albo sam jakiś wzmacniacz zrobię. Jutro się tym pobawie, bo dziś w telepudełku Taxi2 leci, więc czasu brak. :D O wynikach oczywiścię powiadomię.

0
  • #15 04 Lip 2004 00:57
    tomarex
    Poziom 24  

qmc napisał:
    dobry modulator tv z demobilu, kablowy wzmacniacz szerokopasmowy

Takie modulatory potwornie śmiecą, a od profesjonalnego sprzętu napewno nie kupisz (kasa). Tym bardziej wzmacniacz nie może być szerokopasmowy, tylko kanałowy i dobry filtr kanałowy. A także antena kanałowa.
    Jednak wciąż będzie to nielegalne. Obyś nie trafił na "wolny kanał" zajęty przez wojsko.

0
  • #16 04 Lip 2004 02:32
    qmc
    Poziom 21  

Ten nadajnik tv z modulatora opisałem w wiekim skrócie. Oczywiste jest, że trzeba zastosować filtry pasmowe na konkretny kanał tv, jak i anteny zestrojone na odpowiednią częstitliwość. Co do samych modulatorów, to jedne śmiecą bardziej, a drugie mniej, trzeba tylko dobrze poszukać, oczywiście nie zapominając o filtrach pasmowych które muszą być. Wiadomo, że lepszy był by wzmacniacz na konkretny kanał tv, ale miałem na myśli wykorzystanie gotowych urządzeń przeznaczonych dla telewizji kablowych, a wątpie w to, że by znalazł się wśród nich jakiś wzmacniacz na konkretny kanał tv o mocy kilku watów :)

0