Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring komisu samochodowego.

nowikzdw 17 Lis 2009 18:33 4077 20
  • #1 17 Lis 2009 18:33
    nowikzdw
    Poziom 22  

Witam Was drodzy przyjaciele ;) Naczytałem się o monitoringu, ale nie mam takiej wiedzy jak Wy, dlatego proszę o radę. Muszę założyć monitoring w komisie samochodowym(obecnie trwają przygotowania do otwarcia;) ). Będzie to komis z drogimi autami, dlatego zależy mi na jakości. Oczywiście chciałbym to zrobić jak najtańszym kosztem :D Myślałem o markowych kamerach, ale nie wiem jakie...
    Napiszę może o moich wymaganiach:
    -Myślę o 4 kamerach(3 zewnętrzne i jedna w biurze, ewentualnie 4 na zewnątrz i jedna w biurze).
    -Kamery muszą widzieć w nocy, oraz nie chciałbym mieć problemów zimom, czyli myślę o kamerach z grzałką.
    -Rejestrator: Nie znam się, mówię szczerze, ale zależy mi na takim abym mógł przechowywać na jego dysku zapis z całego tygodnia(monitoring jest włączony 24h).
    -Możliwość podglądu przez przeglądarkę internetową.
    -Interesowałoby mnie, żeby była opcja powiadomień sms(np. wieczorem kamera wykryje ruch, i wysyła sms na podany nr).

Trochę o samym komisie. Zamieszczam Wam taki rysunek poglądowy. Żółte kółka to latarnie uliczne. Te 2 wewnątrz komisu dopiero będą ustawione. Pozostałe 2 są za komisem, na drodze, ale ich światło sięga mniej więcej na 20m wgłąb. Czerwona kreska to brama.
    Proszę Was o pomoc, sam nie dam rady. O ile z połączeniem nie będę mieć problemów, mam problem z wyborem...Domyślam się, że na częściowo( a może i całościowo, nie wiem jak daleko sięgnie światło latarni....) oświetlony plac należy dobrać inne kamery, niż na plac gdzie panują egipskie ciemności.

Oczywiście w komisie będzie stały dostęp do internetu(neostrada).

Bardzo Was proszę o nazwy kamer, rejestratorów, na co zwracać uwagę, a na co nie.
    Ponieważ będę się zaopatrywał przez internet(Allegro, bądź inny sklep internetowy), prosiłbym Was o podanie nr aukcji, bądź linków do jakiegoś sklepu.

Z góry serdecznie dziękuję!

Monitoring komisu samochodowego.

Zapomniałbym. Działka, na której będzie komis, ma wymiar mniej więcej 100mx100m.

Jeszcze jedno mi się przypomniało. Chciałbym również zamontować alarm. Na co zwracać uwagę? Na oknach biura będę rolety zewnętrzne.
    No, póki co to tyle ile pamiętam, jak mało danych proszę pisać, podam więcej szczegółów :)

0 20
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 17 Lis 2009 23:39
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Nie ma co zbytnio dyskutować o marce, jakości kamer, jeśli zamontujesz 4 sztuki na działce 100x100m to jakie by nie były jedyne co będziesz mógł zarejestrować to fakt czyjejś obecności, o rozpoznaniu czy identyfikacji nie ma mowy. Na tym chcesz poprzestać?

0
  • #3 18 Lis 2009 07:39
    Andrzej Stachurski
    Poziom 20  

Jak dla mnie to 9 kamer na placu to podstawa. I to dobrych, np dinion 455. Inaczej nie ma się co wysilać. Temat jest generalnie wymagający. Poza tym wyjaśnijmy sobie jedno: o identyfikacji zapomnij. Chyba że dysponujesz budżetem na 9x5Mpix i plac oświetlisz 10kW metahalogenami. Wtedy może...

Generalnie jeżeli usłyszę temat: teren otwarty, identyfikacja i ograniczony budżet to temat odpuszczam, szkoda nerwów - ale to ja...Powodzenia

0
  • #4 18 Lis 2009 08:04
    nowikzdw
    Poziom 22  

Andrzej Stachurski - nie pocieszyłeś mnie ;) Czyli sprawa jest trudniejsza niż myślałem. W komisie będzie ok. 30 aut. Nie chciałbym na sam początek pakować nie wiadomo ile pieniędzy, i tak myślę że może na sam początek 4 kamerki, dobre, a za jakiś czas, dokupić następne. Ale skoro kolega pisze że plac musiałbym oświetlić lampą o takiej mocy, to raczej odpada....

0
  • #5 18 Lis 2009 17:15
    dijej
    Poziom 16  

Witam
    100m2 gołego i nie oświetlonego dla 4 kamer to za mało.
    Do tego na początek planujesz postawić 30 samochodów.
    Przy tej powierzchni i słabo oświetlonym placu należało by zastosować ok 10 kamer typu dzień/noc wspomaganych oświetlaczami podczerwieni.
    Zanim jednak coś kupisz to radził bym zaprosić instalatora na miejsce dla konsultacji, wizyta powinna być umówiona o zmierzchu. Dobrze by było gdyby instalator miał ze sobą kamerkę z monitorem oraz oświetlacz podczerwieni. Oczywiście za taką usługę trzeba by było zapłacić, ale pozwoli to na uniknięcie kosztów na zakup sprzętu który na pewno się nie sprawdzi.
    Co zaś do rejestratora, tu nie martwił bym się za bardzo. Wybór jest duży a czas zapisu uzależniony od pojemności dysku twardego.
    Dla przykładu dysk 320Gb przy zapisie 6kl/s dla 16 kamer w dobrej jakości 7-10 dni zapisu.
    Koszt rejestratora na 8 kamer Introx IN-4108 to ok. 4000 Brutto na 16 kamer ok 1000zł droższy.
    W zamian dostajesz wszystkie te funkcje które opisałeś oraz parę gratisów.
    Koszt 1 kamery z obiektywem i obudową 1200zł netto.
    Są też kamery typu kompakt z budowanymi oświetlaczami podczerwieni
    http://www.janexint.com.pl/materialy/introx/broszury/IN921IRNPlus.pdf tańsza wersja ok 700zł
    http://www.janexint.com.pl/materialy/introx/broszury/IN923IRNPlus.pdf średnia wersja - nie pamiętam ceny
    http://www.janexint.com.pl/materialy/introx/broszury/IN925IRNG.pdf jedna z lepszych w swojej klasie 1900 zł

0
  • #6 20 Lis 2009 00:28
    crunky

nowik16 napisał:
    Andrzej Stachurski - nie pocieszyłeś mnie ;) Czyli sprawa jest trudniejsza niż myślałem. W komisie będzie ok. 30 aut. Nie chciałbym na sam początek pakować nie wiadomo ile pieniędzy, i tak myślę że może na sam początek 4 kamerki, dobre, a za jakiś czas, dokupić następne. Ale skoro kolega pisze że plac musiałbym oświetlić lampą o takiej mocy, to raczej odpada....

Pytanie najważniejsze - chcesz mieć kamery czy chcesz osiągnąć zamierzony cel? Bo jeśli to pierwsze to kup najtańsze byle sprawiły radość, a jeśli chcesz faktycznie osiągnąć jakieś zamierzenia to powiedzmy sobie szczerze że przy 4 kamerach nie ma o czym dyskutować. Chyba że chcesz identyfikować osoby wybiórczo w najważniejszych punktach typu wjazd, furtka, wejście do biura itp... Trzeba być na miejscu, ocenić światło w dzień, w nocy, zrobić jakiś projekt, przedyskutować temat... Nie załatwisz wszystkiego przez Internet.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #7 20 Lis 2009 08:29
    nowikzdw
    Poziom 22  

W komisie będzie w sumie 9 kamer. 8 na placu, jedna w biurze. Póki co, jestem na etapie doboru sprzętu. Dziękuje wszystkim za rady ;)

0
  • #8 20 Lis 2009 09:47
    OSKI86
    Poziom 10  

wkop slup na sordku daj obrotowke z zoomem 30x optycznym ... bedzie kosztowac 3k zl pewnie... w newralgiczne miejsca dac oswietlacze podczerwieni albo mocne oswietlenie na wysokim slupie :)
    b ladnie sprawują się kamery samsunga z serii a1
    jak dobrze zapłacisz to nawet kazdy ci to przywiezie i zamontuje :) chociaz to nie jest takie trudne
    kamerki na 30m dadza rade jeśli jest tam jakieś swiatło
    obiektywy 5-50 powinny ułatwic zadanie a nie sa bardzo drogie

jesli chcesz moge wycenic tobie jakiś dobry sprzęt.. pracuje w duzej firmie jako kosztorysant i robimy tylko na dobrych sprzetach :) samsung bosch novus dmax itp ;)
    nie taki jak na allegro - 420linii super kamera d/n :/ zal

Moderowany przez norbert.s.:

Prosiłem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7281669&highlight=#7281669
    Ostrzeżenie, następna będzie czasowa blokada pisania na forum.

0
  • #9 20 Lis 2009 17:45
    nowikzdw
    Poziom 22  

Komis będzie bardzo dobrze oświetlony. Dzisiaj zmieniliśmy frontowy płot, na tzw. płot holenderski(wcześniej były betonowe płyty) i wpada dużo więcej światła. Do tego dojdą dwa słupy po bokach, na każdym słupie po 2 halogeny każdy 1kW. I do tego na biurze będzie prawdopodobnie jeden halogen 500W(o ile będzie potrzebny ;) ).
    Póki co, dyskutuje z kolegą z forum na temat cen sprzętu, więc wszystko jest na dobrej drodze.
    Dziękuje wszystkim za rady!

0
  • #10 21 Lis 2009 17:06
    Andrzej Stachurski
    Poziom 20  

nowik16 napisał:
    Komis będzie bardzo dobrze oświetlony. Dzisiaj zmieniliśmy frontowy płot, na tzw. płot holenderski(wcześniej były betonowe płyty) i wpada dużo więcej światła. Do tego dojdą dwa słupy po bokach, na każdym słupie po 2 halogeny każdy 1kW. I do tego na biurze będzie prawdopodobnie jeden halogen 500W(o ile będzie potrzebny ;) ).
    Póki co, dyskutuje z kolegą z forum na temat cen sprzętu, więc wszystko jest na dobrej drodze.
    Dziękuje wszystkim za rady!

Jeśli chodzi o oświetlenie to zdecydowanie polecam metahalogeny - światła więcej, a zużycie energii mniejsze

0
  • #11 21 Lis 2009 18:38
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

bardzo polecam kamery obrotowe z funkcja autotracking. 26x zoom.
    poprostu rewelka. Normalna kamera obrotowa w nocy wykonuje jakas tam trase.... czyli w 70% przypadków jak cos sie bedzie dzialo to musi miec szczescie zeby dobrze zaobserowwac sytuacje.
    Natomiast autotracking mozesz wlaczac przycisiem o np 16 . kamera chodzi w trasie - jak stoi w trasie - wlacza autotrack - i sledzi co sie dzieje.jezel;i cos sie bedzie dzialo kamera pojdzie tami przyblizy tak obraz zeby cala sytuacja z ruchem byla w pelnym kadrze. nie pamietam dzisiaj gdzie je kupowalem.... ale takie 2 kamerki dobrze ustawione potrafia cuda na takich placach.
    polecam nawet 1 kamere na zewnatrz - + jakies male na wjazdy itp, no i jedna w srodku.
    Jak sobie przypomne nazwe to podesle, chyba ze inni koledzy kojaza?

0
  • #12 21 Lis 2009 21:32
    maniooo
    Poziom 15  

Witam,

z tego co wiem, to Autotracking to nazwa handlowa Boscha,
    więc nabyć takie kamery można u każdego ich dystrybutora.
    Przykładowe oznaczenie to VG4-513-ECS0M.

Pozdrawiam.

0
  • #13 21 Lis 2009 21:59
    nowikzdw
    Poziom 22  

Co do oświetlenia to na początek będą 4 metahalogeny po 1kW każdy. Podejrzewam że to wystarczy bo światło z latarni ulicznych po zmianie płotu ładnie oświetla początek placu.
    Co do kamer obrotowych....Fajna sprawa, bardzo pożyteczna. Ale nie będę pchał 20k PLN w monitoring, bo nie oszukujmy się - jak będą chcieli jakąś maszynę ukraść, to ukradną i święty boże nie pomoże.
    Jak już wcześniej pisałem na placu będzie 8 kamer. Trzeba wziąć pod uwagę, że samochody nie będą rozmieszczone na całej powierzchni 100m^2, lecz na jakiś 70m^2. Samo biuro zajmuje 25m^2 ;) Także myślę że te 8 kamer wystarczy, biuro przyjedzie za mniej więcej 1,5 tygodnia, więc dopiero wtedy ruszę coś z montażem.
    Dziękuję kolegom za podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiam!

0
  • #14 22 Lis 2009 11:47
    nowikzdw
    Poziom 22  

Przyjaciele może znacie jakiś sklep gdzie można kupić metahalogeny 1kW? Oczywiście interesują mnie również oprawy do nich. Jak by ktoś znał to prosiłbym o podanie adresu ;)

0
  • #16 22 Lis 2009 12:59
    crunky

Powiedzmy sobie szczerze - jeśli kamery obrotowe to musi być operator. Jeśli nie będzie agenta ochrony który będzie te obrotówki 24h/dobę obsługiwał to lepiej sobie darować i w tej cenie kupić 5-6 kamer stacjonarnych. Pozwolę sobie zacytować część artykułu autorstwa Bosch Security Systems ze strony CTR:

Code:
     ...

Należy podkreślić, że pomimo tego, iż technologia AutoTrack zmienia sposób prowadzenia dozoru, nie została jednak zaprojektowana z myślą o wyeliminowaniu udziału człowieka.

"Nie dążymy do tego, aby wyeliminować personel ochrony z procesu prowadzenia monitoringu. Tak naprawdę, naszym celem jest ułatwienie im pracy tak, aby mogli działać skuteczniej", zaznacza Bolotine.

W przypadku standardowego systemu strażnik musi obserwować kilka monitorów i jednocześnie ręcznie sterować kamerami za pomocą joysticka. Technologia AutoTrack powoduje, że kamera sama prowadzi monitoring pomieszczenia i jeśli wykryty zostanie ruch, wykona zbliżenie obiektu, będzie go śledziła oraz uruchomi zapis obrazu. To uwalnia strażników od ciągłego obserwowania monitorów i pozwala częściej wykonywać obchody obiektu. Widok strażnika często patrolującego teren może być czynnikiem odstraszającym potencjalnych intruzów. W przypadku wykrycia intruza, funkcja AutoTrack umożliwia wykonanie strażnikowi podstawowych obowiązków, takich jak zawiadomienie policji lub sprawdzenie miejsca włamania bez przerywania zapisu z systemu dozorowego. ... 

Poza tym kamery szybkoobrotowe mają matryce 1/4" a tym samym potrzebują więcej światła.

0
  • #17 22 Lis 2009 20:52
    maniooo
    Poziom 15  

jpl napisał:
    maniooo napisał:
    z tego co wiem, to Autotracking to nazwa handlowa Boscha,
    więc nabyć takie kamery można u każdego ich dystrybutora.
    Przykładowe oznaczenie to VG4-513-ECS0M.

http://www.gv.com.pl/?location=produkt_pokaz....&description=VG%20300PTN%20%28AutoTracking%29

cennikowo 4500 minus rabat -

dla porownania - bosch tylko 11000 netto....

Rzeczywiście. Bosch to AutoTrack, a nie AutoTracking.

0
  • #18 30 Lis 2009 11:00
    suchyt
    Poziom 9  

O kamerach Ci już napisali i oświetleniu, co jednak do detekcji i powiadamiania smsem to juz inna historia. Instalowałem kiedyś sprzet za prawie 9 tys zł i niemógł wykryś samochodu jadącego na 45m (porażka) wymieniłem na inny tańszy sprzęt dużo lepiej ale też bez rewelacji. Jeżeli decydujesz sie na tańszy sprzęt polecam podłączyć czujki ruchu z uruchamianym oświetleniem , duzo lepsze efekty niz sama detekcja w rejestratorze. Powiadomienie smsem chmm mam nadzieje że koty nie bedą Ci łaziły po komisie bo albo wykończysz sie nerwowo albo wyrzucisz telefon;) pozdrawiam

0
  • #19 30 Lis 2009 18:16
    nowikzdw
    Poziom 22  

Może powiem o postępach w tej sprawie.
    Na początek powiem o oświetleniu. Zastosuje 4 metahalogeny. Każdy o mocy 1kW. Po dwie sztuki na słupie. W przyszłości, jeżeli będzie taka konieczność, dołożę jeszcze jeden metahalogen, o mocy 1kW, na biurze. Ale myślę, że będzie to zbędne ;)

Teraz odnośnie monitoringu. Bardzo mi pomogliście - serdecznie dziękuję!
    Zrezygnowałem z powiadomień sms'em, właśnie dlatego, że jest spora możliwość że jakiś dachowiec będzie tam biegać, i tak jak mówisz, wykończyłbym się Wink
    Zdecydowałem się na 7 kamer na placu, jedna w biurze.
    Póki co, zamontuje 4 kamery na placu, jedną w biurze, za za jakieś 3 miesiące dokupie 3 kamery i wrzucę je dodatkowo na plac.

Sprzęt jaki wybrałem:
    Kamera, która będzie na zewnątrz to YR-600S AI-DC DZIEŃ/NOC.
    Do tej kamerki dokupię obiektywy 6-15.

Co do rejestratora nie mam linku do niego, ale jest firmy BCS, 8 kanałowy, 50kl/s d1(4 cif), LAN, USB, Pilot, i do niego dysk 1TB.

Do biura pójdzie kamerka DP-950HQ/IRD 2.8mm IR lub DP-950CQ/IRD 3.6mm IR.

Do tego obudowy z grzałkami, zasilacz i tym podobne pierdoły.
    Dzisiaj mam dostać ostateczny kosztorys, w czwartek mam dostać sprzęt ;)

Do moderatorów: Nie chciałem robić reklamy sklepu, tylko po prostu podałem linki do konkretnych modeli, mogłem podać same nazwy, ale jakoś się zapędziłem. A to że podałem linki do sklepu, wcale nie znaczy, że zrobię w nim zakupy ;)

0
  • #20 30 Lis 2009 19:55
    crunky

Czyli postawiłeś na tanią chińszczyznę... do komisu z drogimi autami...
    Trochę się to kłóci, ja ze swojej strony radzę pomyśleć nad jakimiś markowymi kamerami ale decyzja należy do ciebie. Daj znać o efektach.

0
  • #21 30 Lis 2009 20:35
    nowikzdw
    Poziom 22  

Widziałem obraz z tej kamery, moim zdaniem zadowalający. Może troszkę przekłamuje kolory, ale moim zdaniem nie jest to jakiś wielki problem.
    A kamerka ma widzieć na mniej więcej 30 metrów.
    Zobaczymy czy zda egzamin, ale wydaje mi się że będzie dobrze.

W tym tygodniu ma przyjechać biuro. Zanim ze wszystkim się obrobię, minie jeszcze minimum 2 tygodnie. Ale jak tylko uruchomię kamerki, porobię zrzuty ekranowe, w dzień oraz po zmroku i obiecuję że zamieszczę na forum ;)

0