Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mega64 [bascom] rs232 . Źle wysyłane znaki .

guuciek 17 Nov 2009 19:17 2974 10
    guuciek
    Level 14  
    Witam. Mam mege64 i chcę sobie wysłać za jej pomocą pewne paczki danych do kompa.
    Jednak coś mi to za bardzo nie chciało chodzić . Więc wrzuciłem do procka taki program :
    Code:

$crystal = 8000000
    Config Porta = &B11111111 : Porta = &B00000000
    Config Portb = &B11100000 : Portb = &B00011111
    Config Portc = &B11111100 : Portc = &B00000000
    Config Portd = &B00000000 : Portd = &B00000010
    Config Porte = &B00000000 : Porte = &B11110011
    Config Portf = &B00000000 : Portf = &B01111111
    Config Portg = &B11000 : Portg = &B00011
    Config 1wire = Pinf.6
    Config Sda = Portg.1
    Config Scl = Portg.0
    Config Spi = Soft , Din = Pinf.2 , Dout = Portf.4 , Ss = Portf.3 , Clock = Portf.5
    Config Rc5 = Pind.1
    Config Com1 = 4800 , Synchrone = 0 , Parity = None , Stopbits = 1 , Databits = 8
    On Urxc Uart
    Enable Urxc
    Enable Interrupts

Dim Uarts As String * 1

Do
    Wait 1
    Print "z";
    Loop
    End

Uart:
    Uarts = Inkey()
    Print "a" ;
    Return

I włączyłem sobie na komputerze terminal rs232 w bascomie z ustawieniami COM3 ,
    Baudrate 4800
    parity none
    databits 8
    stopbits 1

I w oknie terminalu z otrzymanych danych otrzymałem coś takiego :

Zamiast samych liter 'z' otrzymywałem również ' ( w trakcie odbierania bajtów nie było nic wysyłane do procesora , po prostu leciała sobie pętla do ... loop .

fusy procesora to
    hFuse D1
    lFuse 54
    eFuse FF

Nie mam hardwarowego rs-a więc pracuję na przejściówce rs232 - USB , bazującej na procesorze atmega8 . Zwierałem na niej rxd i txd i przez komputer wysyłałem z prędkością 4800 , 100 bajtów ('s') i zawsze wszystkie były odbierane poprawnie .
    Linie xd i txd nie są podłączone pod żadne inne urządzenia. które mogły by zakłucać te dane . Długość kabla to około 1 m .

Prosiłbym o jakieś sugestie dlaczego mega wstawia te ' .
    Pozdrawiam .

Dodałem znaczniki [code]
    [zumek]
    mirekk36
    Level 42  
    Witam,

ja się w ogóle nie dziwię, że masz taki efekt, ja gdybym był na miejscu procesora i gdybym otrzymał taki kod to też bym zwariował na maxa ;)

Na prawdę jeszcze czegoś takiego to nie widziałem, żeby :

1. nie skorzystać ze sprzętowego UARTA - gotowca w bascomie
    2. nie skorzystać z pięknych buforów cyklicznych - gotowca w bascomie

tylko w zamian za to napisać jakąś własną (sorki) tragiczną pseudo obsługę RS232 z wykorzystaniem przerwania a na dodatek w tym przerwaniu dokonywać wysyłania poleceniem PRINT !

toż to musi nie działać

czy tak na prawdę trudno znaleźć jakieś przykłady w necie, na elektrodzie - ba - po co szukać w necie - w samym helpie Bascoma są gotowe i piękne - działające przykłady jak skorzystać z wbudowanej sprzętowej obsługi RS232

nie wiem po raz już który - ale ok jeszcze raz przypomnę -

spójrz sobie do helpa Bascoma i zapoznaj się z poleceniem

Code:
    Config Serialin

to przestaniesz myśleć o pisaniu obsługi do tych przerwań w Bascomie.

Poza tym, weź się za jakąś normalną standardową prędkość czyli 9600 a nie jakieś 100, 600, 1200 itp

Po doczytaniu n/t Config Serialin dużo ci się rozjaśni i zobaczysz, że zrobienie tak prostej obsługi RS232 w Bascomie to totalny pikuś i do napisania w kilku linijkach kodu

powodzenia ;)
    guuciek
    Level 14  
    Witam. Jak już pisałem , nie odbieram znaków na procesorze jedyne co ten program robi to ma wysłać 'z' z procesora do komputera co sekundę . Także serialin raczej nie ma nic wspólnego z tym , wiem że jest to źle napisane tylko już nie chciało mi się tego usuwać.
    Z tego co wyczytałem w instrukcji bascoma to do wysyłania znaków przez uart wykorzystuje się właśnie print .
    Co do prędkości to pracowałem na 9600 , ale jak zobaczyłem że coś nie halo ( na programie napisanym w delphi ) to nabazgrałem ten kod na szybko w 2 minutki żeby sprawdzić czy transmisja sama w sobie jest dobra .
    ZbeeGin
    Level 39  
    mirekk36 wrote:

Na prawdę jeszcze czegoś takiego to nie widziałem, żeby :

1. nie skorzystać ze sprzętowego UARTA - gotowca w bascomie

COM1 to niestety sprzętowy port komunikacyjny. :P
    Tak samo jak COM2. Choć z nim to już trzeba nieco pokombinować z OPEN i kanałami by coś przez niego przesłać.

mirekk36 wrote:
    2. nie skorzystać z pięknych buforów cyklicznych - gotowca w bascomie

Przy wysyłaniu nie jest to tak istotne jak przy odbieraniu. Ponadto kolega ma polecenie Wait 1 które wykona się pomiędzy kolejnymi poleceniami PRINT, a ramka transmisyjna przy prędkości 4800 nie jest aż tak długa.

Trzeba przeanalizować, który bit (albo bity) jest zawsze gubiony.
    guuciek
    Level 14  
    Witam. Jak kolega poradził , przerobiłem mój terminal aby wyświetlał w postaci binarnej i pojawia się coś takiego :

01111010 - z - poprawne
    11111010 - ' - błąd
    ZbeeGin
    Level 39  
    Czego używasz jako konwertera TTL-RS232 po stronie ATMegi? Jeśli MAX232 to jakie ma pojemności w przetwornicy?

Istnieje jeszcze jedna możliwość - przypuszczalnie. Błędne taktowanie w przejściówce USB-RS232! Loopback (czyli połączenie RXD i TXD) będzie działał poprawnie, bo oba zegary taktujące transmisję (część nadawcza i odbiorcza) są te same - pochodzą przecież z jednego generatora.
    Przy połączeniu z innym urządzeniem zegary taktujące mogą być już bardziej rozsynchronizowane. W sumie widać to na załączonym obrazku, gdzie po 7 bitach - z czego ostatnie to jedynki - następuje przekłamanie. Tak jakby bit stopu wchodził na 8 bit danych.
    Proponuję jeszcze dwa testy. Najpierw nadawaj CHR(85) i zrzut ekranu. Potem nadawaj CHR(170) i znów zrzut ekranu.

Czy w przejściówce USB jest rezonator kwarcowy? Jaką ma częstotliwość?
    guuciek
    Level 14  
    Używam tej przejściówki .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic827115.html
    I wychodzi na to że to jednak wina przejściówki .
    Char 170

Char 85

Tak jest rezonator w przejściówce , 12 Mhz , fusy zaprogramowane , inaczej by nie ruszył w ogóle z obsługą USB i przesyłem informacji (rxd i txd zwarte ) .
    ZbeeGin
    Level 39  
    Z jednej strony w przejściówce jest błąd 0,15% (rezonator 12MHz), a po stronie ATMegi też 0,2% (8MHz) co niestety skumuluje się.

Możesz spróbować w Twoim programie zwiększyć nieco baud rate ponad standardowe 4800 - na przykład 4815 - by próbować się wstrzelić w przejściówkę. Problemu to nie rozwiąże, ale będzie wiadomo czy to właśnie jest kumulacja obu błędów.

Rozwiązanie będzie chyba tylko jedno: przejściówka na układach FTDI.
    guuciek
    Level 14  
    Raczej skołuję jakąś inną przejściówkę :/ bo to nie jest rozwiązanie . Sprawdziłem na podanym 4815 i rzeczywiście jest trochę lepiej .
    mirekk36
    Level 42  
    ta przejściówka do której podałeś link - powinna być zrobiona na procku zasilanym z 3,3V - czy tak masz?

jeśli tak? to jak masz zasilany procek, który nadawał te literki z ??? czy przypadkiem nie +5V ??? i przy okazji jakieś po drodze niedopasowanie sygnałów?

czy może jednak procek przejściówki zasilany jest z +5V i z tego powodu zakłócenia pojawiają się przez USB ? może ?

ja już dawno i wiele razy pisałem w temacie tej przejściówki, że generalnie jednak już ją od dawna odradzam ;) ..... i teraz wszystko robię na FT232RL . Dzięki temu wiem zawsze na 100000%, że transmisja od strony sprzętowej jest wolna od jakichkolwiek wad.

a dzięki temu każde moje urządzonko które wykorzystuje FT232RL oraz po stronie PC'ta także mój program w Delphi - zawsze idealnie się komunikuje.

Posprawdzaj więc to co mówiłem na początku - te zasilania i dopasowania poziomów - albo jak sam piszesz - zrób porządną przejścióweczkę

układ FT232RL jest o tyle wdzięczny, że nie potrzebuje ŻADNYCH elementów zewnętrznych (no poza kondkami filtrującymi ale to oczywiste). Dzięki temu zrobienie na nim przejściówki to mega PIKUŚ ;) ..... no może poza tym, że trza polutować SMD.
    guuciek
    Level 14  
    Witam . Co ciekawe przy większych prędkościach (115200) błąd jest rzadszy .
    Przejściówka zasilana z 5 V USB przez 2 diody o spadku 1,5 V na każdej .
    Nie pomyślałem jednak o stronie megi 64 i z stamtąd idzie prosto 5 V na przejściówkę.

Takie SMD to nie problem ;p . Atmega64 jest na wyższym poziomie trudności , ale też nie mam z nią problemów , jak na razie nie udało mi się dobrać do nec-a (nie pamiętam jakiego ) ale to już jest większy problem bo mamy po ~40 nóżek na każdej stronie i to w minimalnych odstępach . Załamałem się przy nim lekko i zrezygnowałem po wcześniejszym brutalnym lutowaniu . (był to szrot do poćwiczenia bez większej wartości więc pomyślałem czemu by nie spróbować ).