Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór mocy głośników w kolumnie

17 Lis 2009 21:11 1274 5
 • Poziom 14  
  Witam!
  Intryguje mnie jedno pytanie. właśnie zakupiłem głośniki ARX 150-25-8 (88db 25W)oraz ARV 104-63-8 (90db 45W). mają one grać w kolumnach z głośnikami 2xARN 226-07-8 (88db 70W). gdzieś wyczytałem że ARX jest lepszy od ARP dlatego to na niego się skusiłem jednak patrząc na moc tylko 25W to bardzo mało w porównaniu z ARN czy nawet ARV... moje stare Tonsile 140 miały zupełnie inny rozkład mocy.. średniotonówka miała 80W wiecej o 20 od basu i aż 2x wiecej niż GDWT! czy jest jakaś zasada doboru mocy głośników? który z głośników jest najbardziej obciążany? dodam tylko że zwritnica jest zrobiona profesjonalnie z dobrych elementów dokładnie pod te głośniki aby zapewnić im jak najlepsze warunki.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 38  
  Co do rozkładu mocy, w literaturze rożnie o tym piszą, zwykle przyjmuje się że 80% idzie na g. niskotonowy, 15% na średniotnowy, a poniżej 5% na wysokotnowy.

  Kolumny na Teslach z ARX w roli średniotnowego widziałem już kilkakrotnie na różnych forach i jeszcze nikt nie narzekał, żeby ten głośnik się spalił.
  Nie wiem z którego schematu korzystasz, ale w jednym jest przed średniotnowym (ARP) opornik, a sam głośnik jest dość wysoko odcięty (kondensatorem 22 uF), natomiast drugi schemat jest właśnie pod ARXa.
 • Poziom 14  
  zwrotka robiona na zamówienie przez profesjonaliste i wiem tylko że tłumienie to 18db. są dwa kondensatory 33uF oraz 10uF. nie ma żadnego opornika..
 • Poziom 30  
  Tak arx jest często polecany w miejsce arp 150 ponieważ jest mniej rozdarty i pozwala na niższy podział tyle, że to nie ten ARX 150-25-8 (88db 25W) :D. To jest przetwornik szerokopasmowy ale nadaje się na średniotonowy do zestawu 3 way - jakby nie patrzeć to szerokopasmowe przetworniki grają głównie średnicą i zaadoptowanie ich do zestawów 3 way nie jest niczym nowym zwłaszcza jeżeli ktoś potrzebuje niskiego podziału bo jeżeli chodzi o jego wytrzymałość mocową to wartość 25W jest podawana przez tvm dla pełnego pasma czyli jeżeli nie jest filtrowany od dołu filtrem górnoprzepustowym. Gdybyś w ten sposób chciał podać wytrzymałość mocową średniotonowego arp 150 czy arx 150 to najprawdopodobniej zabiłoby je już 5 no może 7W a 10 z całą pewnością :). Także na filtrze gp wytrzymałość mocowa tego szerokopasmowca wzrośnie znacznie i nawet przy stosunkowo niskim podziale bez problemu powinien wytrzymać tyle co dwa arny 226.
  Nie wiem co za profesjonalista będzie Ci projektował zwrotnicę ale jak już kupiłeś tego arx a nie "w pełni średniaka" to możnaby wykorzystać ten fakt i naprawdę nisko podzielić arny/arx bo to zawsze wyjdzie zestawowi na plus tylko, że jest to kosztowne. Jeżeli ten profesjonalista to jakiś "master of calculator" to szkoda pieniędzy na tak niskie podziały ale jeżeli byłoby to w oparciu o pomiary to warto się pokusić i wtedy na 100% zdecydowałbym się wymianę kopułki na coś lepszego bo ten arv to... no wiesz... gorzej grają tylko piezo z placu. Zupełnie niedawno słuchałem polarisów 200 z dobrze dobranym wzmacniaczem i powiem Ci, że wpakowany tam gdwk tonsila lepszy od tej arv mimo to był najsłabszym punktem tych polarisów i możnaby się do tego pokusić o naprawdę dobrą kopułkę.
 • Poziom 38  
  Jestem w 90% pewien że zwrotnice będzie robił Killer, a w takim wypadku lepiej skorzystać z którejś wersji gotowych zwrotnic do tych tesli (ktoś przerysował schemat z jakiś fabrycznych kolumn Tesli) niż opierać się na zaprojektowanej przez "master of calculator". Jeżeli to tłumienie 18 db/oct stosowane jest dla wszystkich podziałów w tej zwrotnicy to wyjdzie to naprawdę nieciekawie (dobre zgranie głośników przy filtrach o tak dużym nachyleniu jest bardzo trudne).
 • Poziom 14  
  tłumienie ARV i ARN 12db tylko ten ARX ma 18db... nie znam dokładnych parametrów podziału mogę się jedynie domyślać ;) na słuch jest bdb i mi się bardzo podoba. arny graja faktycznie nisko mógł bym rzec że od podział to jakieś 350-500 ale to tylko na słuch i to może znacznie odbiegać od prawdy