Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z terminalem PC i zanikiem prądu - nie wstaje

ksi 18 Lis 2009 10:27 834 5
 • #1 18 Lis 2009 10:27
  ksi
  Poziom 2  

  Witam Serdecznie

  Mam terminal PC oparty o płytę VIA Epia. Mimo ustawienia wszystkich potrzebnych ustawień w biosie, system nie zawsze chce wstawać automatycznie po zaniku prądu. Aby wstał, niezbędne jest naciśnięcie przycisku na obudowie - ot zwykły włącznik ATXowy wlutowany w płytę. Zdarza się tak średnio 1 raz na 5 zaników. Jest to o tyle irytujące że sam terminal umieszczony jest w bardzo trudno dostępnym miejscu.

  Po rozkręceniu obudowy i przyjrzeniu się konstrukcji płytki, okazało się że dałoby się dolutować jakiś drobny układ który po prostu, po zaniku prądu zamykałby układ tak, by przycisk był jakby "wciśnięty", a następnie po przywróceniu zasilania i zainicjowaniu startu systemu samoczynnie się otwierał (płyta zachowuje się jak każda ATXowa, po wciśnięciu włącznika przez 5 sekund wyłącza komputer.

  Jak powinien wyglądać taki układ? Jaki jest jego stopień skomplikowania i czy jest może jakaś firma w Krakowie która podjęłaby się tego zadania?

  W załączniku zdjęcie samej płyty z zaznaczonymi pinami, których zwarcie powoduje włączenie komputera.

  Problem z terminalem PC i zanikiem prądu - nie wstaje

  Pozdrawiam Serdecznie
  Michał Kępiński

  0 5
 • #2 19 Lis 2009 09:37
  ksi
  Poziom 2  

  Pytanie dodatkowe - czy przylutowanie przekaźnika wystarczy? Czy jest szansa, że całkowicie rozwiąże problem?

  0
 • #3 19 Lis 2009 11:24
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Podaj model płyty oraz model zasilacza.

  0
 • #4 19 Lis 2009 13:01
  ksi
  Poziom 2  

  Nie bardzo wiem jak to może pomóc, ale proszę bardzo:

  Fabrycznie zasilacze są marki HUONIU, wyjście 5V, 2A - z tym że zasilacz w tym modelu działa tak, że wpina się go bezpośrednio w gniazdko, a prąd przychodzi długim kabelkiem bezpośrednio do płyty.

  Terminal PC jest oparty o płytę VIA Eden ULV 500MHz.

  0
 • #5 20 Lis 2009 11:42
  janko.muzykant
  Poziom 16  

  jeśli jest tam zasilacz ATX to po prostu można zewrzeć we wtyczce zasilającej podłączonej do płyty głównej kabel zielony z masą, czyli czarnym, wtedy będzie cały czas włączony.

  0
 • #6 20 Lis 2009 12:13
  ksi
  Poziom 2  

  No niestety - to się nie uda - zasilacz jest bezpośrednio wpinany do gniazdka elektrycznego - stamtąd przychodzi już tylko 5V do płyty, ale gdzie by trzeba było lutować nie mam pojęcia.

  Możliwe jest jednak obejście włącznika ATXowego, poprzez zwarcie "wąsów" wyłącznika który wystaje z płyty głównej. Problem polega jednak na tym, że w sytuacji zamknięcia obwodu przez dłużej niż 5 sekund komputer automatycznie się wyłącza.

  Mój pomysł opiera się na tym by dolutować do "wąsów" przekaźnik, zasilany bezpośrednio z wtyczki zasilającej. Po zaniku zasilania przekaźnik będzie zamykał obwód, a po przywróceniu otwierał. Czy to ma prawo zadziałać?


  Pozdrawiam

  0