Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejniki się zapowietrzają i strzelają!

18 Lis 2009 14:18 39450 33
  • Poziom 9  
    Mam problem z grzejnikami. Wymieniliśmy stare żeliwne grzejniki na nowe i bardzo często one sie zapowietrzają. Codziennie trzeba je odpowietrzać. Zamontowaliśmy odpowietrzniki ale trzeba samemu je odpowietrzać. Czy są automatyczne odpowietrzniki i gdzie je można dostać? Dlaczego ciągle się grzejniki zapowietrzają. Czy to może być wina pompy?
    Podczas rozpalania w piecu bardzo strzela w rurach że nie można spać! Dlaczego tak strzela podczas rozpalania? A może nowy piec z funkcją kontroli temperatury by coś zmienił? Prosze doradźcie co z tym problemem mam zrobić!

Dodano po 14 [minuty]:

Prosze doradżcie mi bo idzie w domu zwariować tym bardziej że mam małe dziecko i go to strzelanie budzi. Czy to strzelanie co słychać to może to powietrze w rurach ale skąd to powietrze się bierze?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Witam, są odpowietrzniki automatyczne do kupienia w sklepach z hydrauliką, nie mam pojęcia skąd bierze się to powietrze, napisz coś więcej o całym układzie. Być może po tej wymianie układ jeszcze się nie odpowietrzył i z czasem to minie.
  • Poziom 22  
    Troszkę więcej informacji na temat instalacji ,kocioł, pompa rodzaj układu ,jakie grzejniki ,czy były wymienione tylko grzejniki .
  • Poziom 9  
    Kotł jest Zębiecki zwykły. Z centralnego ogrzewania mamy ciepłą wode i wtedy też założylismy pompe było to z 10 lat temu. grzejniki wymieniliśmy w tym roku w sierpniu zmienilismy grzejniki na aluminiowe i od tej wymiany ciągle dostaje sie powietrze, co dziennie sa odpowietrzane a nstępnego dnia już połwa grzejnika jest zimna. Pompa nie jest włączana zawsze, na noc ją wyłączamy, bo używamy jej gdy chcemy ogrzać pomieszczenia znajdujace się na parterze gdyż w tym roku załozyliśmy grzejniki na parterze gdzie wczesniej ich nie było i są one na równym poziomie z piecem i gdyby pompy nie włączył to grzejniki by nie grzały. podczas palenia w piecu strzela w rurach i jest to dość uciążliwe bo nawet jak troche przygaśnie i się dołoży do pieca one znowu zaczynają strzelać. A ostatni tydzień w jednym z pokoi zaczął strzelać grzejnik aluminowy który był wymieniony rok temu i do tej pory nie strzelał. Może to strzelanie to właśnie powietrze? a może jest gdzieś nieszczelność i powietrze się dostaje ale nie zauważyłam aby gdzieś kapała woda. w pojemniku wyrównawczym jest woda.
  • Poziom 20  
    Spróbuj starannie odpowietrzyć całą instalację wraz z bojlerem.
  • Poziom 32  
    Możesz szczerze powiedzieć ile kosztowały te grzejniki ? Na rynku jest sporo importu z dalekiego wschodu (25zł/żeberko i mniej). Te grzejniki są robione ze stopu który ma dużą rozszerzalność cieplną i stąd te "strzały" (naprężenia). Ponieważ nie mają też warstwy ochronnej to aluminium utlenia się w kontakcie z wodą co daje efekt "zapowietrzania się". Porządne grzejniki aluminiowe polskiego czy włoskiego producenta to co najmniej 30-35zł/żeberko w detalu.
  • Poziom 20  
    Witam!
    Może to "strzelanie "jest spowodowane zagotowaniem wody w zładzie?

• Moderator na urlopie...
    Była instalacja z rur stalowych o dużych przekrojach, a teraz idąc za modą są cienki miedziane... Stąd te strzały :(
    Tak to widzę
  • Poziom 10  
    z tym strzelaniem to może być to ze rury przechodzące przez ściany sufit lub podłogę mogą byś zatynkowane na stałe a nie powinny i przy nagrzewaniu rozciągają się delikatnie wydajać dźwięki miałem to samo gdy nabiorą temperatur jest już wszystko ok hałas jest tylko wtedy gdy rozpalasz pod piecem i wszystkie rury się zaczynają nagrzewać co do zapowietrzania albo masz cały układ zapowietrzony może być to staraj się często uzupełniać wodę odpowietrzaj tylko wtedy gdy uzupełniasz poziom wody w instalacji bo może być tak ze jedne kaloryfery odpowietrzasz a drugie się zapowietrzają i masz wkoło bezcelową prace
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Czy strzela też podczas pracy pompy? Jeśli nie, to znaczy że układ grawitacyjny jest za słaby i woda nie nadąża odbierać ciepła z kotła, przez to strzela, i się zapowietrza. W tej sytuacji pompa musi pracować non stop ( poprzez sterownik oczywiście).
  • Poziom 25  
    A instalacja otwarta zapewne? Jak odpowietrzasz te grzejniki to czy uzupełniasz ten brak wody zbiorniku wyrównawczym? Ile tej wody za każdym razem dolewasz? Rodzaj grzejników nie ma większego znaczenia, ja bym się dopatrywał problemu w samej instalacji.
  • Poziom 13  
    Zrobiłeś podstawowy błąd - uwierzyłeś w "marketing".
    Zmieniłeś świetną instalację: grawitacyjną, stalową z grzejnikami żeliwnymi-
    na coś gorszego: cieniutkie miedziane lutowane rurki i stalowe (blaszane) grzejniki.
    Czyli zamieniłeś coś lepszego na coś gorszego - za dopłatą.
    Wszyscy jesteśmy tak naciągani, z każdej strony.
    Co mogę doradzić:
    - sprawdź: mocowanie rur, powinno być luźne, tak aby rura miała możliwość przesunięcia,
    - długie proste kawałki rur powinny mieć wlutowane kształtki w kształcie litery u, kompensujące rozszerzalność cieplną rury, widać konieczność tej kompensacji kiedy rura nadmiernie się wygina,
    - najwięcej dźwięków wydają grzejniki: wieszaki na których są umocowane powinny mieć plastikowe nakładki, aby metalowe zaczepy w grzejnikach nie przesuwały się bezpośrednio po metalowym uchwycie. Taki blaszany grzejnik jest swego rodzaju membraną wzmacniająca dźwięk.
    Będąc z natury złośliwcem złapał bym fachowców od tej roboty za uszy, zażądałbym zwrotu pieniędzy, rozebrania tego bubla i zmontowania z powrotem poprzedniej instalacji.
    Przypomniało mi się: instalacja grawitacyjna sama się odpowietrza i tej ważnej zalety pozbawił Cię ten fachowiec!
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Instalacja zamknięta też się sama odpowietrza, jeśli na każdym grzejniku będzie korek z automatycznym odpowietrzaczem (niewielki koszt) i w najwyższym punkcie instalacji będzie automatyczny odpowietrznik. Od kilku lat nie mam problemu odpowietrzania.

A jaka jest różnica średnicy rurki stalowej 1/2", ( taka najczęściej dochodzi do grzejnika) i rurką miedzianą np 15 mm ?
  • Poziom 22  
    Rura stalowa 1/2 średnica wewnętrzna fi 16 ,rura miedziana 15 średnica wewnętrzna fi 13.
  • Poziom 12  
    Woda się gotuje w piecu mam tak w domu

• Moderator na urlopie...
    oszczędniak napisał:
    Woda się gotuje w piecu mam tak w domu

Nieprawda, woda nie może gotować się w piecu. Chyba, że wstawisz do pieca czajnik elektryczny. :D
  • Poziom 9  
    Dzięki wszystkim za pomoc! przeczytałam wasze rady i powoli dochodzimy co tak strzela! Troche strzelały mocowania na których są mocowane grzejniki ale najwiekszy hałas jeszcze jest! i nie wiemy co robić! Bo strzela nawet jak jest pompa włączona. A na dodatek nie strzela gdy sie rozpala ale strzela cały czas że spać nie mozna. Dopiero jak przestanie sie palic w piecu jest spokój. Prawdopodobnie trzeba sprawdzać przejscia rur przez ściany bo chyba tu jest problem ale to oznacza ze trzeba by je odkuc! poprostu opadam z sił! Wypadałoby robić centralne od podstaw ale niestety to duzy koszt!
  • Poziom 10  
    Witam, ja bym postawił na piec. To prawdopodobnie on strzela a fachowy postawili go bezpośrednio na betonie i nie zastosowali elastycznego połączenia rur na wylotach z pieca. Pozdrawiam. Z zapowietrzanien problem pompy, nie działa woda się gotuje w piecu to i grzejniki zapowietrzone. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    NA wiosne mamy wymieniac piec na większy bo ten niestety nie daje już rady za mały jest na taka ilość grzejników. To na czym postawić nowy piec jak nie na betonie?A może ktoś doradzi jaki piec kupić?
    Pompa działa bo grzejniki w pokojach na parterze grzeja bo jak ją się wyłączy to są zimne to musi działać skoro grzeją! a woda raczej nie gotuje sie bo odkąd dodaliśmy więcej grzejników na piecu temperatura nie dochodzi do 80 stopni kiedyś owszem dochodziła ale teraz nie dlatego musimy wymienic piec na nowy!
    a Grzejniki to codzienni sie odpowietrza nawet odpowietrzniki nie dają rady!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Łączna ilość żeberek to 150 + 2 grzejniki łazienkowe a piec zębieck mały ma juz z 10 lat a co do parametrów to jak znajde je to napisze bo nie wiem jakie ma parametry.
    Co do odpowietrzników to niedawno je zainstalowalismy bo nie moglismy nadarzyć odpowietrzać grzejników!
  • Poziom 35  
    Może to śmieszne ale sprawdź jeszcze jedną rzecz, a mianowicie czy te powietrze a raczej gaz nie jest palny. Kiedyś czytałem na forum muratora ze w połączeniu rur miedzianych i grzejników aluminiowych wydzielał się palny gaz (chyba wodór) w instalacji i ją zapowietrzał.
    Tylko ostrożnie jak by co :)
    Ponoć pomógł inhibitor czy jak go tam zwą.
  • Poziom 9  
    To jest raczej straszne niz smieszne! a jak to niby sprawdzić? żeby dom w powietrze nie wysadzić! a czy to wogóle jest mozliwe? Przeciez to by było bardzo niebezpieczne jaky ludziom taki gaz sie wydzielał w grzejnikach!
  • Poziom 35  
    Odkręć delikatnie i przyłóż zapałkę. Wybuchnąć nie wybuchnie co najwyżej się zapali, choć sam wątpię w tę opowieść.
    Lecz relacje wydaja się prawdziwe:
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=3844
    http://www.lazienkowy.pl/105-6-11.htm
    http://forum.muratordom.pl/a-jednak-wodor-w-i....htm?highlight=instalacja%20rur%20miedzianych
    Proponuje spróbować z tym inhibitorem.
  • Poziom 21  
    Nie straszyć kobiet! Gaz może się tylko ulatniać z instalacji, a nie powstaje w wyniku hydrolizy, (nie w ilościach odczuwalnych) w instalacji grzewczej. Może się wytwarzać para wodna, jeśli nie ma dobrego odpowietrznika samoczynnego, nie ma ujścia.
  • Specjalista od telefonów
    A Ci strzela i strzelać bedzie.
    Zrobiłes PODSTAWOWY błąd.
    Dałeś piec na paliwo stałe do instalacji o niskiej objetości wody (zładu jak mówia znawcy) .
    No i masz efekt. Woda nawet goniona pompą nie zdąży z pieca wyjśc jak punktowo sie przegrzewa i stąd te strzały. To wrze woda w piecu..
    Daj pompę u duzej wydajnosci ( i tak po krótkim czasie bedzie w inalacji pełno goracej wody) i zmień piec na gazowy.
    Inne przyczyny juz wyeliminowałeś.
    Odpowiedz ale prawdę
    jak jest srednica głownej rury z pieca-zasilania i powrotu??
    Ile masz wody w instalacji (wypuśc cała i napełnij patrząc na licznik) ??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista od telefonów
    Ilośc żeberek nie stanowi róznicy.Ważna jest tylko ich pojemnośc w litrach. ..
    Przy tej mocy odbieranej rura z pieca co najmniej 32mm, pózniej poodaił na mniejsze..
    A i tak najważniejsza jest objętośc zładu..
  • Poziom 11  
    Sorki ale piszecie nieprawdę.
    Była instalacja ze zwykłym kotłem węglowym (1,5m powieżchni grzewczej chociarz powinno byc ok 2,1 ale mocy 17,5kW-przy zapotrzebowaniu 12,5kW),rurami na przyłączu pieca -1" z redukcjami na 3/4" i 1/2" na samej górze i "gałązkach.
    Grzejniki żeliwne - 120 żeberek,pompka 0,75kW (wydajności nie znam).
    Wszystko to było podłączone również do sieci miejskiej.
    Ze wgledu na małą bezwładność zeliwa i pojemność wodną - najpierw zredukowałem ilość żeberek do projektowych 69 szt (!) a następnie wymieniłem je na grzejniki konwekcyjne Purmo o mocy łącznej 16kW (w/g projektu wystarcza 10,5kW)
    Dało to oszczędność zużycia energii ok 20% ale że i tak rachunki były zbyt wysokie - przeszedłem "na swoje"
    I pomimo że poprzednio w żeliwie było ok 300l wody więcej to teraz nic nie strzela ani nie wali.
    Przekroje rur nie mają nic do rzeczy przy instalacji z pompką.
    Przegrzanie i zapowietrzenie układu wystepuje u mnie jedynie w sytuacji gdy przesadzę z zasypem pieca a w domu jest juz na tyle nagrzane że termostaty dławią odbiór ciepła przez grzejniki.
    Jeżeli natomiast zdążę w porę zareagować (temp. na piecu - ok 85C) i poodkręcam termostaty na full - zdążą odebrać ciepło wody i jest ok (tyle że w domu jest parówka :-)
    W opisanym przypadku "załamanej" zastanowiłbym się nad sposobem montażu grzejników (skosy gałązek)
    Nie znam rozstawu przyłączy grzejników przez nia zamontowanych ale:

żeberko żeliwne 60cm -rozstaw 55 i odległość od ściany 8,5
    Konwektor Purmo 60cm -odpowiednio 50 i 6,5
    natomiast jeszcze prbowałem zamiany na konwektory aluminiowe (f-my nie pamietam...to 10 lat temu) i te 60-siatki miały roztaw dokładnie 60cm.

Z tego względu sugeruje bład instalacji.Byc może ze gałazki nie mają odpowiednich kątów przyłączenia.
  • Poziom 9  
    Samuraj Ty pisałeś o rurach miedzianych ja mam rury żeliwne króre łączą się z grzejnikami aluminium to raczej gazu tam nie ma!