Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SSB stopień końcowy w klacie C

Adik 18 Lis 2009 16:48 2865 8
  • #1 18 Lis 2009 16:48
    Adik
    Poziom 20  

Witam

Spotkałem się ze stwierdzeniem , tu cytat -
    "W modulacji SSB stopień musi być liniowy (chociaż możliwe jest zastosowanie stopnia końcowego w klasie C ale jest to związane z niesłychanym skomplikowaniem układowym..." - koniec cytatu.

Prosiłem o wyjaśnienie ale autor stwierdzenia tego nie zrobił, więc chciałbym się dowiedzieć czy i jak to możliwe.

Pozdrawiam.

0 8
  • #2 18 Lis 2009 17:00
    Kwazor
    Poziom 30  

Były kiedys układy lampowe z "clamp"( chyba nie pomyliłem oryginalnej nazwy). czyli jesli nie było sygnału sterujacego to na siatce 2 lampy mocy nie było napiecia lub bylo ono małe i prad anodowy spoczynkowy nie płynał.Podanie sygnału powodowało zatkanie lampy zabezpieczajcej i i podniesienie sie napiecia na siatce S2.

Nie wiem czy moza było go nazwac wzmacniaczem w klasie C ale szybciej wzmacniaczem z dynamiczna regulacją punktu ( klasy) pracy.

Sa wzmacniacze w klasie E :
    http://www.microsemi.com/micnotes/APT9903.pdf

Kiedys przez przypadek sam miałem okazje pracowac na nim ;) zapomnialem podac napiecie na bramke mosa IRF 540... a korespondenci nie mieli zadnych uwag na temat sygnału SSB.. Testowo podlaczyłem to pod oscyloskop i sinus !

0
  • #3 18 Lis 2009 18:14
    tpl
    Poziom 19  

Witam.
    Kiedyś w paśmie 2m z konieczności nadawałem z transceivera wykonanego na bazie modułów z FM 3001. Blok mocy i blok wzmacniaczy prawie bez zmian. Czyli trzy stopnie od końca ewidentnie pracują w klasie C.
    Całość podłączona do radiotelefonu CB Alan 87.
    Słysząc ciekawą stację w okolicy 144.300 MHz na SSB nie mogłem się oprzeć by zawołać.
    Dostałem raport 5x. Dokładniej pytając o jakość modulacji, korespondent stwierdził że wszystko ok. Nie używałem tego cuda więcej w SSB ze względu na małą stałą czasową w VOX w.cz. (klapanie przekaźników) i nigdy nie podłączałem pod oscyloskop.
    Nie umiem wytłumaczyć tego zjawiska.

0
  • #4 18 Lis 2009 18:23
    Adik
    Poziom 20  

Ale ja nie pytam o jakieś przypadki, ja pytam o typowe zastosowanie wzmacniacza w klasie C w emisji SSB, z jakimś tam układem.

A z praktyki DX-owania wiem że raporty nie zawsze są rzetelne, liczy się rodzynek :), korespondent wtedy nie przypuszczając że ktoś pracuje w ten sposób jaki kolega wyżej wymieni podaje raport.

0
  • #5 18 Lis 2009 20:36
    rysta
    Poziom 21  

Witam Kolegę,
    odpowiedź napisałem wczoraj ale widać musiłem źle zaadresować, bo widzę, że nie ma jej również w spisie wiadomości wysłanych :[
    Pozwolę sobie zacytować w skrócie stosowny dział z ksiązki R. Janulisa Jednowstęgowy system łączności, wyd. WKiŁ 1970, s.60-63.
    Z tego samego rozdziału dodaję skan zamieszczonego schematu dającego pogląd o stopniu skomplikowania konstrukcji.
    Wzmacniacze, a właściwie układy wzmacniające na jaki powołałem się w poście są stosowane (były?) w radiofonii przy czym sprawność wynikająca z klasy pracy jest uboczna w stosunku do zysku jaki się uzyskuje poprzez zawężenie przesyłanej wstęgi (oszczędność szerokości pasma i zwiększenie mocy przypadającej na wypromieniowaną wstęgę boczną)

Cyt: Stosowana metoda polega na otrzymaniu przez anodową modulację niezniekształconym sygnałem m.cz. w stopniu końcowym nadajnika, niezniekształconego kształtu krzywej obwiedni zmodulowanego napięcia w.cz...
    Otrzymane napięcie m.cz. po wzmocnieniu przez wzmacniacz m.cz. jest sprzężone zwrotnie z wejściem modulatora jednowstęgowego. Osiąga się przez to, że krzywa modulacji obwiedni po modulacji jednowstęgowej zależnie od stopnia sprzężenia ma kształt zbliżony do niezniekształconego.Przy czym nie są stawiane żadne specjalne wymagania dotyczące liniowości. Ważne jest tylko to aby składowa fazowa sygnału jednowstęgowego była przenoszona bez zniekształceń. W koncowym stopniu w.cz. jest osiągana niezniekształcona krzywa obwiedni w normalny sposób przez modulację anodową. (kon. cyt.)

Składnia i polszczyzna cytatu wskazuje na tłumaczenie ze źródła w języku niemieckim na które powołuje się autor. Przyznaję, że trudno to rozczytać (i zrozumieć).
    Jak rozumiem, istotny jest układ linearyzującego ujemnego sprzężenia zwrotnego wraz z układem przeniesienia składowej fazowej sygnału. Klasa pracy wzmacniaczy jest przy tym bez znaczenia w tym modulowanego wzmacniacza końcowego (przy modulacji anodowej wzmacniacz ten może zwyczajowo pracować w klasie C)

SSB stopień końcowy w klacie C

W latach osiemdziesiątych w czas. Radioelektronik i Krótkofalowiec Polski (nie pomnę roczika) była przedstawiona przez SP2RO konstrukcja wzmacniacza liniowego w.cz. na lampie QQE06/40 pracującego w warunkach zbliżonych do klasy C bez napięcia polaryzacji 1-szej siatki. Napięcie to powstawało przez detekcję w obwodzie siatka-katoda dodatkowej lampy EL84 która wypracowywała dodatnie napięcie ekranu i polaryzujące napięcie ujemne 1-szej siatki. Wzmacniacz miał charakteryzować się wysoką sprawnością i dobrą liniowością, przy Ua=1000V miał oddawać 200W. w.cz. Konstrukcja w wersji UKF-owej na pasmo 2m zdaje się jest opisana w książce Bieńkowskiego. W latach dziewięćdziesiątych zrobiłem taki wzmacniacz na pasma KF. Liniowość była zadawalająca, uzyskiwałem ok. 100W przy stosunkowo niewielkiej mocy sterującej ok. 1-2W; korespondenci nie skarżyli się na jakość sygnału. Ja z kolei nie zauważyłem wzrostu BCI i TVI w stosunku do fabrycznego TS820 jaki wtedy posiadałem.
    Tyle mojej wiedzy na ten temat.
    Pozdrawiam, Ryszard

0
  • #6 18 Lis 2009 21:09
    Adik
    Poziom 20  

I właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, mimo że jeszcze nie do końca to rozumiem, ale poczytam, przeanalizuje i zrozumie.
    Szczerze mówiąc ne spotkałem się nigdy z taką metodą i z tego wynikało moje dociekanie w tym temacie.

Dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #7 14 Gru 2009 14:33
    lakimen
    Poziom 10  

Sygnał SSB jak sam skrót wskazuje nie zawiera fali nośnej i jednej z wstęg bocznych. W największym skrócie można powiedzieć, że sygnał taki zawiera składową amplitudową i składową częstotliwościową. Pozbawienie go składowej amplitudowej (taki przypadek wystąpi przy wzmacnianiu w klasie C) wywoła bardzo silne zniekształcenia modulacji. Tak więc prawdą jest, że jest to możliwe lecz wymaga specjalnych środków technicznych aby zrealizować to poprawnie. W jednym z numerów miesięcznika "RADIO" z lat osiemdziesiątych (!) zamieszczono artykuł RA3AAE, który podał stosunkowo proste rozwiązanie tego tematu. Można próbować poszukać go na stronach CQHAM.RU lub innych serwerach rosyjsko-języcznych.

0
  • #8 14 Gru 2009 18:45
    sgyver1
    Poziom 17  

Ja też robiłem takie łączności na 430MHz na SSB, FT817 sterowało wzmacniacz na "hybrydzie" do FM ze starego Centertela (kilkanaście W) i korespondent nic nie sygnalizował o zniekształceniach, dopiero jak zapytałem-to zauważył :).
    Odnośnie, czy może być stopień w klasie C-może, jest dość skomplikowane rozwiązanie z tzw. odtwarzaniem obwiedni sygnału modulującego w stopniu mocy.Zapytaj o to np. SP9EGM . 73

tpl napisał:
    Witam.
    Kiedyś w paśmie 2m z konieczności nadawałem z transceivera wykonanego na bazie modułów z FM 3001. Blok mocy i blok wzmacniaczy prawie bez zmian. Czyli trzy stopnie od końca ewidentnie pracują w klasie C.
    Całość podłączona do radiotelefonu CB Alan 87.
    Słysząc ciekawą stację w okolicy 144.300 MHz na SSB nie mogłem się oprzeć by zawołać.
    Dostałem raport 5x. Dokładniej pytając o jakość modulacji, korespondent stwierdził że wszystko ok. Nie używałem tego cuda więcej w SSB ze względu na małą stałą czasową w VOX w.cz. (klapanie przekaźników) i nigdy nie podłączałem pod oscyloskop.
    Nie umiem wytłumaczyć tego zjawiska.

0
  • #9 14 Gru 2009 19:17
    Adik
    Poziom 20  

Dawno wyjaśnione, zamknąć, bo już koledzy nic nowego nie napiszą a powtarzać się będą :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo