Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik silnika (slimak palnika na owies)

18 Lis 2009 17:08 5985 10
  • Poziom 10  
    Witam.

Jak złożyć układ, który będzie sterował podajnikiem (palnik na owies), czas pracy podajnika 2 sekund, czas przerwy 10 sekund.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Stanowczo za mało informacji - jaki silnik (jakie zasilanie) ?.
    No bo "złożenie" multiwibratora astabilnego o żądanym współczynniku wypełnienia sygnału (np. na 555), to chyba żaden problem (układ wielokrotnie opisywany) :?:
    Pozdrawiam.

ps. "palnik na owies" - ciekawe, co to takiego :?:
  • Poziom 10  
    Silnik 12V (od wycieraczek samochodowych), zasilany z zasilacza komputerowego napięciem 5V.
    Myślałem właśnie aby na takim układzie to wykonać ale zastanawiałem sie czy są jakieś jeszcze metody.

A co do palnika na owies to alternatywa ogrzewania węglem :P (zasada działania palnika podobna do pieca na eko-groszek)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    malinama1 napisał:
    Silnik 12V (od wycieraczek samochodowych), zasilany z zasilacza komputerowego napieciem 5V.

Myślę, że dalsze pytania (jeśli masz jeszcze jakieś "pomysły lub problemy") możesz zadawać w nowym dziale.
    Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy".
    Pozdrawiam.

ps. proszę poprawić pisownię (p.15 regulaminu).
  • Poziom 10  
    Zrobiłem układ na NE555, taki jak na schemacie.

Wszystko działa dobrze, ale w tym układzie jest tak, że dioda świeci przez 15s i wyłącza się na 5s.
    Ja natomiast potrzebuję negację tego działania. 15s wyłączonej i 5s włączonej.

ok trochę pokombinowałem i wyszło mi teraz coś takiego

jednak po dodaniu inwertera z tranzystora zmieniły się również czasy pracy układu więc też zmienić trzeba było niektóre elementy aby osiągnąć zamierzony cel.

Czy istnieje jakaś inna metoda zamiany stanów na wyjściu ne555? W standardowym układzie było tak 15s pracy 5s przerwy a mnie chodzi o to aby odwrócić ten stan rzeczy (15s przerwy i 5 s pracy)
    Taki sterownik można zrobić np. tak:
    Pozdrawiam.

ps. zasilanie silnika "12-woltowego" napięciem 5V to trochę ... dziwny pomysł :|
  • Poziom 10  
    silnik jest od samochodowych wycieraczek więc przystosowany jest na 5V i 12V obecnie jest na 12V. Sam sterownik już gotowy teraz jest problem jak go załączać automatycznie wraz z dmuchawa z pieca.

Na wyjściu sterownika kotła, na dmuchawę jest napięcie co prawda 230V z tym, że podawane impulsowo co umożliwia sterowanie obrotami dmuchawy.
    Początkowo myślałem o podłączeniu przekaźnika 230V AC pod wyjście na dmuchawę a ten załączał by sterownik silnika jednakże jest to niemożliwe z racji impulsowego sygnału.

Jakieś proste rozwiązanie problemu? Oczywiście bez multum nowych układów, ewentualnie jakiś drobny układzik.
    malinama1 napisał:
    na dmuchawę jest napięcie co prawda 230V z tym, że podawane impulsowo co umożliwia sterowanie obrotami dmuchawy.

Trochę to mało precyzyjne, ale spróbuj na początek podłączyć ten "komputerowy zasilacz" równolegle z dmuchawą - może "ruszy" :?:
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam mam pytanie czy zasada sterownika z palnika na owies jest taka sama jak z kotła z podajnikiem ? nie znam się na elektronice za bardzo i chce kupić gotowy sterownik ..
  • Poziom 10  
    z gotowym sterownikiem nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o jakieś dodatkowe układy bo sam sterownik zawiera już wszystko co potrzeba jedynie podłączasz i już gotowe.

co do podłączenia zasilacza komputerowego do wyjścia dmuchawy w sterowniku to może nie być dobry pomysł bo zasilacz może nie wytrzymać tych impulsów.

Znalazłem jednak nowa koncepcje, w sterowniku który posiadam mikro kontroler w odpowiednim momencie wysyła również impulsowe sygnały które załączają dmuchawę. Impulsy te maja 5V a ich częstotliwość jest zależna od tego jak ustawiona jest dmuchawa (stopień obrotów). Można by tu zastosować multiwibrator monostabilny np UCY74121. Jednak w programie Multisim przeprowadziłem symulacje tyle ze z układem SN74121 (tez multiwibrator), problem jednak byl taki, że nie podtrzymywał ciągłego sygnału na wyjściu. Natomiast gdy użyłem układ "MONOSTABLE_VIRTUAL" to wszystko było tak jak powinno, potem jedynie wystarczyloby przekaźnik na wyjściu załączający układ sterownika slimaka i sprawa załatwiona.

Jakieś sugestie co do tego multiwibratora? może jakiś inny układ również przetwarzający sygnał impulsowy na ciągły?
    malinama1 napisał:

co do podłączenia zasilacza komputerowego do wyjścia dmuchawy w sterowniku to może nie być dobry pomysł bo zasilacz może nie wytrzymać tych impulsów.

Sam to wymyśliłeś, czy ktoś Ci podpowiedział :?:

Te impulsy 5V można wykorzystać np. w taki sposób do blokowania (zerowania) generatora przy ich braku (zakładam, że brak impulsów - to 0V):
    Wartość C5 zależy od częstotliwości (minimalnej) impulsów.
    Pozdrawiam.