Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie schematu sterowania silnika

18 Lis 2009 21:46 2218 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam takie pytanie, jak mogę przerobić poniższy schemat by działał kaskadowo.
    Właściwości takiego układu...

• Relpol przekaźniki
  • Specjalista Automatyk
    hipol napisał:
    Witam,
    mam takie pytanie, jak mogę przerobić poniższy schemat by działał kaskadowo.
    Właściwości takiego układu...

Co to znaczy "kaskadowo"
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Rzecz w tym, że sam dokładnie nie wiem jak ma to działać, załączając silnik I , później kolejne II i III....(jeśli byłyby)
  • Poziom 24  
    Napisz dokładnie o co Ci chodzi.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    .
    Cytat:
    Co to znaczy "kaskadowo"

Kolejno. ;)

Jeśli nie chcesz mieć zwłoki, a tylko zachowaną kolejność, to w obwód każdego stycznika, poczynając od numery 2, wstaw w szereg z cewką styk NO, poprzedniego stycznika. Będą się załaczać po kolei, ale praktycznie natychmiast. Wyłączenie też będzie występować od silnika pierwszego, po kolei, ale bardzo szybko.

Jeśli natomiast chcesz mieć zwłokę to zależy ile masz odbiorów w tej kaskadzie.
    Jeśli tylko kilka, to czasówka dla każdego stycznika, poza pierwszym.
    Sposób połaczenia zależy od twoich wymaga n, choć najprściej i najlepiej jest tak, żeby stycznik poprzedni, w momencie załączenia, załączał czasówkę następnego stycznika, a ta załącza swój stycznik "po czasie".

Jesli natomiast masz dużo obiorów w kaskadzie i masz jakieś dodatkowe obostrzenia i wymagania co do sposóbu sterowania (osobne programy dla załączenia i osobne dla wyłaczenia, obsługa wyłaczenia awaryjnego itd.) to najlepiej zainwestować w sterownik programowalny.
    Do ośmiu odbiorów i przy prostym układzie połączeń, można użyć prostego przekaźnika programowalnego Need Max:
    http://www.need.com.pl/
    Bardziej zaawansowane połączenia będą wymagać sterownika.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odp., schemat to wersja szkolna, po prostu muszę wytłumaczyć jak to przerobić nauczycielowi, więc w prosty sposób.
    Mam jeszcze jedną prośbę, chodzi mi o właściwości takiego połączenia, w czym on jest lepszy czy gorszy od innych..
    z góry dziękuję