Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty pomiar pobieranej mocy

19 Lis 2009 12:29 2280 2
 • Poziom 13  
  Nie jestem pewien czy to właściwy dział, gdybym był w błędzie, proszę admina o skierowanie do wlaściwego.
  Potrzebuję uruchomić najprostszy uklad wskaźnika aktualnego obciażenia instalacji ( np. domowej ) Praca ciągła, nie musi być jakaś super dokładność, wystarczą wskazania orientacyjne. Teoretycznie rzecz biorąc, ogólnie orientuję się jak powinno się takie urządzenie zbudować ale jestem związany warunkiem bardzo ekonomicznego podejścia do sprawy. W tej sytuacji pomyślalem o dostępnych w handlu uniwersalnych mikroprocesorowych miernikach poboru mocy za ok. 40-70 zł. - takich na jedno gniazdo. Załatwiałoby to całkowicie sprawę gdyby nie problem z wymaganym zakresem pomiarowym takich urządzeń - potrzebuję wskazania w zakresie od 0 do 10 kW a wszystkie dostepne ww. pozwalają na pomiar do max 3-4 kW obciążenia.

  Niestety nie wiem jaką metodą kontrolują te mierniki pobierany prąd ( przez pomiar spadku napięcia na szeregowej oporności ? przez przekładnik prądowy ? innym sposobem... - stąd pytanie i prośba do zorientowanych - jak do tego podejść, jak rozszerzyć zakres pomiaru przez to urzadzenie przynajmniej do 8 KW - oczywiście najlepiej bez ingerencji w ten miernik... a poprzez jakiś bocznik...
 • TestoTesto
 • Poziom 28  
  Kolego zdecyduj się czy chcesz taki miernik kupić czy zrobić. Porządny miernik mocy to nie taka prosta sprawa. W dzisiejszych czasach prądy (bardziej) oraz napięcia (mniej) są odkształcone od sinusoidy. Wiele odbiorników pobiera prąd w sposób impulsowy. O rozszerzaniu zakresu pomiarowego bez ingerencji w miernik nie mam mowy. To nie jest woltomierz albo amperomierz. Zobacz morze coś takiego http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=28&id_firmy=8#1025 JEgo zakres dla prądu zmiennego to 25 kW i uwzględnia w pomiarze 8 harmonicznych napięcia sieciowego.
 • Poziom 13  
  Kup sobie za kilkadziesiąt złotych regenerowany licznik jednofazowy, do tego kawałek kabla, wtyczkę i gniazdko. Mierząc czas 1 obrotu tarczy (dla małej mocy odbiornika możesz skorzystać z podziałki kątowej na niej) skorzystaj ze stałej licznika (podanej na obudowie) i kalkulatora. Po kilku próbach powinieneś dojść do wprawy i na oko móc oszacować moc chwilową, ew. zrobić sobie wykres P=f(t). Zakres pomiarowy tu jest kwestią doboru licznika pod odpowiedni prąd maksymalny. Pamiętaj źe im wyższą moc będzie mógł licznik mierzyć tym większy minimalna moc odbioru będzie potrzebna żeby tarcza ruszyła z miejsca.