Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie głośników

30 Cze 2004 08:23 1140 7
  • Poziom 19  
    witam jeżeli wzmacniac ma wyjście 4-ohmowe a głośnik posiadam 8-ohmowy ale mam zwrotnicę to czy ten wzmacniacz sie spali????
  • Poziom 23  
    Nie spali się.Teoretycznie będzie o połowę mniej obciążony niż głośnikiem 4 Ohm.
  • Poziom 19  
    To znaczy że będę mógł więcej mocy uzyskać z takiego wzmacniacza????
    jeżeli mam 70 wat to ile mogę uzyskać mocy z takiego wzmacniacza 130w??????
  • Poziom 24  
    Będziesz mógł na 8 omowym obciążeniu przy wzmacniaczu przystosowanym do 4 Omowego obciążenia uzyskać mniejszą moc.
    Jak wzmacniacz ma 70W/4Ohm to na 8 Ohm uzyskasz 40-50W.
  • Poziom 19  
    a jak bym wstawił rezystor równolegle 8ohm to da jakis efekt czy nie
  • Poziom 36  
    Rezystor będzie się grzał, a głośnik zagra tak samo głośno albo nawet ciszej, bo dostanie 35W. Podłącz bez rezystora albo 2 głośniki równolegle - będzie 4 ohm i zyskasz na mocy.
  • Poziom 12  
    Troche ogolnej teori na temat mocy, napięć i prądów.

Otoz dla znacznego uproszczenia sprawy zalozmy, ze mamy do czynienia z napieciem stalym (pozwoli nam to na pominiecie cos(fi)).

Posluze sie tutaj nastepujacym przykladem: wzmacniacz 60W przy 6 omach. Jaka moc bedzie mial przy 4 omach, a jaka przy 8?

Wzor na moc jest nastepujacy: P=U*I
    P - moc,
    I - prąd,
    U - napięcie,
    Przy na się tez prawo Ohma: R=U/I
    R - rezystancja.

Nasze dane: R=6 ohm, P=60 W

R=U/I => U=R*I
    P=U*I (podstawiam powyzszy wzor) P=R*I*I (z tego wzoru wyznaczam I)
    I='pierwiastek z' P/R (podstawiam nasze dane)
    I='pierwiastek z" 60/6
    I=3,16 [A] (Obliczylem prąd)

Teraz oblicze napiecie wzmacniacza:
    U=I*R=3,16[A]*6[ohm]=18,96[V] (no i mamy napięcie)

Napięcie jest kluczowym parametrem wzmacniacza, jezeli chodzi o okreslenie jego mocy przy roznych impedancjach.
    A więc obliczam prąd, jaki popłynie przy maksymalnym obciążeniu wzmacniacza ośmio omową impedancją (8 ohm):
    I=U/R=18,96[V]/8[ohm]=2,37[A]
    P=U*I=18,96[V]*2,37[A]=44,9[W]

A teraz dla glosnika o impedancji 4 ohm. Nalezy pamietac, ze zmnijszanie impedancji jest niebezpieczne dla koncowki mocy.
    Znow liczymy:
    I=U/R=18,96[V]/4[ohm]=4,74[A]
    P=U*I=18,96[V]*4,74[A]=89,8[W](!!!)

Tak wiec powyzszy schemat obliczen pozwala nam w przyblizeniu policzyc parametry obwodu konczówka-glosnik. W przypadku drugim, gdy impedancja zostala zmniejszona tylko o 2 ohm, na wyjsciu wzmacniacza moze pojawic sie zabojczy dla niego prąd wynoszacy 150% znamionowego!!!

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Przeniosłem to z akustyki do poczatkującego - temat jest czysto teoretyczny na gruncie podstawowym, nadto był juz poruszany kilkukrotnie.