Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowoczesno-tradycyjna instalacja?

anu1973 19 Lis 2009 13:39 1638 9
 • #1 19 Lis 2009 13:39
  anu1973
  Poziom 10  

  Takie luźnie, choć ogólniejsze, nawiązanie do tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7273099&sid=aeb0082fc3a26876f49fa6ad2da76489


  Po rozkręceniu kilku gniazdek stwierdziłem prawidłowość:

  - w pokojach, czyli tam gdzie do gniazdek elektrycznych podłączone są urządzenia o małej mocy i o mniejszym zagrożeniu porażenia prądem, są przewody o trzech żyłach, do bolców zabezpieczających podłączony trzeci kabel żółty; czyli rozwiązanie nowsze

  - w kuchni i łazience są kable o dwóch żyłach (lub podłączone tak, że trzecia żyła nie jest wykorzystana) i zastosowany jest mostek pomiędzy kablem neutralnym niebieskim a bolcem; czyli rozwiązanie starsze

  Do wszystkiego różnicówka i kilka bezpieczników topikowych w nowoczesnej skrzynce rozdzielczej.

  Remont i modernizacja sieci elektrycznej przeprowadzona stosunkowo niedawno, blok z lat 70, wymieniane stare aluminiowe przewody.


  Czy w tym jest jakaś idea? Musi być, niezależnie czy prawidłowa, czy błędna - bo przecież nie chodziło o brak przewodów trójżyłowych w sklepach, czy o minimalną różnicę w cenach pomiędzy 2 i 3 żyłowym kablem.

  0 9
 • Sklep HeluKabel
 • #2 19 Lis 2009 13:56
  Patryk 18
  Poziom 11  

  Lipa, gniazda w kuchni i łazience powinny byc zabezpieczone wyłącznikiem roznicowo-pradowym... cos pokręcona ta instalacja

  0
 • #3 19 Lis 2009 14:10
  michcio
  Specjalista elektryk

  Teraz przepisy o ile się nie mylę nakazują montaż różnicówki do wszystkich obwodów gniazdowych. Zmiany były dość niedawno.

  @anu1973 - to nie wina braku przewodów czy różnicy w cenie, tylko głupoty tego, który to robił. Bo przypuszczam, że to nie był nawet elektryk, tylko glazurnik albo tynkarz. A że umie wkręcić żarówkę, to i myślał, że zna się na elektryce.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #4 19 Lis 2009 14:20
  krzysztofh
  Poziom 29  

  Zabezpieczenie różnicowo-prądowe musi obejmować całą instalację. Dziwne, że jeżeli tak jest jak piszesz to instalacja po modernizacji, skoro brak ochrony szczególnie tam gdzie jej potrzeba.

  0
 • #5 19 Lis 2009 14:21
  anu1973
  Poziom 10  

  Niezależnie czy dobrze, cz źle - nie był to na pewno nieświadomy błąd, ale świadome przekonanie, że takie rozwiązanie będzie lepsze - wszystko było kute, wymieniane itd -położenie kabla o większej ilości żył nie stanowiło najmniejszego problemu. Być może chodziło o to, że dalej na klatce schodowej jest stara instalacja. A łazienka i kuchnia mimo wszystko są podłączone do róźnicówki, bo problem polega na jej wyrzucaniu o czym w linku w pierwszym poście.


  Przyjmuję do wiadomości, że być może instalacja jest źle zrobiona, ale ciekawi mnie o co chodziło wykonawcy? Czy to przyzwyczajenie do starych rozwiązań, czy jakieś fałszywe przekonanie o wyższości takiego rozwiązania? Aha, pisząc o remoncie wykonanym niedawno miałem na myśli niemal 5 lat, czas leci, wydaje się niedawno (problem wywołała nowa kuchenka, a wcześniej były kłopoty z lodówką) Ale to nie zmienia sytuacji, remont był generalny, dostępna technika się nie zmieniała, a od tego czasu nie nastąpiła chyba jakaś rewolucja w fizyce, a co najwyżej zmiany w przepisach.

  0
 • #6 19 Lis 2009 14:27
  Freddy
  Poziom 43  

  Instalacja 2 przewody i mostek, to przestępstwo ! Zażądaj wymiany natychmiastowej na koszt tego co robił.
  Niech Ci pokażą protokół odbioru i pomiarów instalacji.

  0
 • #7 19 Lis 2009 19:33
  Akrzy74
  Poziom 39  

  anu1973 napisał:

  Cytat:
  ale ciekawi mnie o co chodziło wykonawcy? Czy to przyzwyczajenie do starych rozwiązań, czy jakieś fałszywe przekonanie o wyższości takiego rozwiązania?

  I my Ci mamy na to pytanie odpowiedzieć? To jest pytanie do wróżki- a raczej wcześniejszego właściciela, a nie do nas.
  Gdyby instalację wykonywał elektryk- z pewnością tak by nie zrobił. Prawdopodobnie wcześniejszy lokator zamówił ekipę do remontu, i budowlańcy sami wykonywali instalację- nie zrób tego samego błędu, i wezwij elektryka aby zrobił przegląd instalacji.

  0
 • #8 19 Lis 2009 21:57
  anu1973
  Poziom 10  

  Sytuacja się nieco wyjaśniła - słaba pamięć.

  Remont był robiony, ale dwa razy.

  Pierwszy raz obejmował tylko łazienkę i kuchnię, bez zamiaru wymiany instalacji w całym domu - pod kafelki zostały położone nowe kable z dwoma żyłami (choć szkoda, że nawet nie zakładając przyszłego remontu, nie były to kable z trzema żyłami, nie byłyby po prostu w pełni wykorzystane, koszt i praca ta sama, a rozwiązanie perspektywiczne), w reszcie mieszkania została stara instalacja i stare korki.

  Po roku była decyzja o remoncie reszty mieszkania i wymianie instalacji łącznie z nowymi korkami i zastosowaniu róznicówki która obsługuje instalacje trójżyłową i częściowo dwużyłową - stąd ta dziwna mieszanka.

  Hipoteza jest taka. W reszcie 10 piętowego pionu większość mieszkań nie była remontowana, instalacja jest stara, może dwa przeszły remont, ale nie wiadomo czy z wymianą instalacji i czy nowa instalacja jest z różnicówką. Jest przypuszczenie, że u jakiegoś sąsiada kuchnia gazowa ma małe przebicie, które idzie na rury gazowe. Efekt jest taki, że u mnie nowa kuchnia gazowo- elektryczna jeśli jest podłączona do napięcia i następuje próba podłączenia jej przez przewód elastyczny do instalacji gazowej - następuje wybicie różnicówki.

  Kuchnia bez mostka w gniazdku i z różnicówką działa.
  Teraz jest problem (wiem, że nie rozwiązujący sprawy, ale lepsze coś niż nic)

  Czy lepiej wyłączyć dwużyłową kuchnię z obwodu róznicówki i zdać się tylko na korki i mostek?
  Czy bezpieczniejsze będzie usuniecie mostka, a zostawienie w obwodzie różnicówki?

  0
 • #9 19 Lis 2009 22:30
  Akrzy74
  Poziom 39  

  Najbezpieczniejsze i najrozsądniejsze będzie wezwanie elektryka.

  0
 • #10 20 Lis 2009 07:27
  krzysztofh
  Poziom 29  

  Z Twoich wypowiedzi wynika, że ta instalacja nie powinna być eksploatowana. Zdaje się, że nie rozumiesz po co jest zabezpieczenie RCD. Wszyscy dobrze radzą abyś wezwał elektryka z prawdziwego zdarzenia.
  Ale Ty uparcie brniesz w domysły co lepsze. Najlepsze to będzie wyłączenie całej instalacji.
  Jeszcze ta sprawa z kuchenka gazową. To można porównać mniej więcej do jazdy samochodem z małym dzieckiem po wypiciu flaszki wódki. Taka sama odpowiedzialność za swoje i czyjeś życie, tyle że ten przykład chyba jest bardziej przemawiający.
  A tak na marginesie w instalacji nie ma czegoś takiego jak "korki". Znajdują natomiast swoje przeznaczenie "bezpieczniki".

  Temat wyczerpany, bez wartości dydaktycznych- zamykam.
  [Akrzy]

  0
  Szukaj w 5mln produktów