Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorowanie stanu zdrowia

dzielny18 19 Lis 2009 15:08 5085 6
  • #1 19 Lis 2009 15:08
    dzielny18
    Poziom 9  

Witam. Jestem studentem II roku WAT-u na kierunku elektronika. Zwracam się z prośbą o jakieś linki, materiały dotyczące wyżej wymienionego tematu, ponieważ szukam, szukam i nic. Mam przygotować pracę, która będzie dotyczyła nowoczesnych materiałów i ich właściwości zastosowanych w tych systemach, również materiałów dopiero testowanych. Mam nadzieję że pomożecie;) Z góry dziękuje... Tak wiem... ten dział nie jest od tego, ale temat najbardziej pasuje do tego działu...

0 6
  • #2 20 Lis 2009 13:34
    kaMania
    Poziom 9  

Czego ty właściwie szukasz?? Bo jeśli chcesz kupić np ciśnieniomierz możesz przejrzeć ofertę www.hihawa.pl Mają duży wybór dobrego sprzętu. Jeśli potrzebujesz sprzętu, którym będziesz monitorował swoje ciśnienie to jak najbardziej powinieneś zaopatrzyć się w taki sprzęt. Powiem szczerze, że znaleźć dobry sprzęt medyczny jest dość trudną sprawą. A hihawa.pl ma sprzęt doskonałej jakości.

0
  • #3 20 Lis 2009 16:53
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

kaMania napisał:
    Czego ty właściwie szukasz?? Bo jeśli chcesz kupić np ciśnieniomierz możesz przejrzeć ofertę www.hihawa.pl ...

Myślę, że Koleżanka nie jest w temacie. Do monitorowania funkcji życiowych człowieka służy dość skomplikowana aparatura kontrolno - pomiarowa, a nie tylko ciśnieniomierz.

0
  • #4 20 Lis 2009 21:48
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Co to jest " stan zdrowia"???? Potrafisz to zdefiniowac????
    A jesli chodzi o monitorowanie funkcji zyciowych to szukaj na stronach anestezjologicznych.
    WW. anestezjolog.

0
  • #5 26 Lis 2009 22:24
    limbi
    Poziom 9  

fortronik napisał:
    kaMania napisał:
    Czego ty właściwie szukasz?? Bo jeśli chcesz kupić np ciśnieniomierz możesz przejrzeć ofertę www.hihawa.pl ...

Myślę, że Koleżanka nie jest w temacie. Do monitorowania funkcji życiowych człowieka służy dość skomplikowana aparatura kontrolno - pomiarowa, a nie tylko ciśnieniomierz.

Pytanie jest źle zformułowane, dla mnie na przykład ciśnieniomierz zalicza się do sprzętu medycznego. Fajnie że został wspomniany sklep hihawa.pl bo zaglądnełam tam i znalazłam parę ciekawych rzeczy(na przykład inhalator). Nie wiedziałam że taki sprzęt mozna kupić w necie. Wielkie dzięki:)

0
  • #6 27 Lis 2009 11:57
    dzielny18
    Poziom 9  

Chodzi mi o nowoczesne materiały które mają jakieś specjalne właściwości. Materiały które są wykorzystywane np. przy systemach wspomagania serca (podpowiedź prowadzącego) . Temat to dokładnie : "Monitorowanie stanu zdrowia" . Jestem w tym temacie zielony a więc prosze o jakieś wskazówki gdzie moge tego szukać. Jestem studentem elektroniki a nie medycyny a otrzymałem taki temat pracy do napisania :///.

0
  • Pomocny post
    #7 27 Lis 2009 18:24
    qrdel
    Poziom 28  

Nie użalaj się nad swoim losem, bo pomyślę że marzysz o zostaniu po ukończeniu studiów "fachowcem od autoalarmów".
    Studujesz po to żeby poznać maksymalnie szeroko zakres zastosowań elektroniki, związane z dziedzinami szczególne wymagania, charakterystyczne rozwiązania.

A jeśli chodzi o temat - nadal dość mętnie opisujesz, ale spróbuję coś podpowiedzieć, jak zrozumiałem od strony technologii materiałowej.
    Do przezprzełykowych (żołądkowych) pomiarów pH i/lub pO2 (pCO2?) stosuje się sondy z elektrodami z włókien węglowych (jakoby najmniej reagują z roztworami fizjologicznymi).
    W cewnikach (szczególnie tych sercowych, pochodnych Swan-Ganza) z elektrodami do pomiarów impedancyjnych stosuje się heparynizację powierzchni. No bo to że mają tam zastosowanie teflon i kauczuk silikonowy to już chyba nie nowość.
    Zapewne mnóstwo nowych materiałów znajdziesz w implantowanych stymulatorach i pompach - głównie w systemach zasilania - gęstość energi, niezawodność, czas eksploatacji.
    No i mnóstwo nowych pomysłów wykonania pompy wewnątrzaortalnej do wspomagania pracy serca. Podstawowy pomysł to wstawienie turbinki. Ale układ krążenia lubi działać uderzeniami a nie przepływem ciągłym, więc rozmaite pomysły jak to zrealizować. Nawet tak prosty pomysł jak balonik w aorcie okresowo napełniany gazem czy cieczą żeby działał jak dodatkowy mięsień wypychający krew stwarza już ciekawe problemy synchronizacyjne. Metody są z grubsza dwie kontrpulsacja lub praca "w fazie". A do tego potrzebny monitoring ciśnień i przepływów i sterowanie. I wszystko robi się z najnowszych materiałów.
    Może bardziej już ze strony mechanicznej - wykorzystanie cieczy magnetycznej jako łożyska i zarazem uszczelki w turbince wewnątrzaortalnej.
    Technologia IS-FET (jonoselektywne tranzystory), bramka pokryta błoną selektywnie przepuszczającą pewne jony, sygnał zależny od stężenia.
    DNA-chip, technologia szybkich testów DNA.
    No i mnóstwo projektów nanotechnologicznych wykorzystania nanorurek i fullerenów do budowy mikroskopijnych czujników analitycznych.

0