Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kuchenki gazowej do butli turystycznej.

nowakus 19 Nov 2009 17:07 23546 10
    nowakus
    Level 19  
    Witam.
    Mam pewiem poważny problem. Dziadek poprosił mnie abym podłączył mu małą turystyczną kuchenkę gazową do butli turystycznej do gotowania w pomieszczeniu gospodarczym. Miałem 2 reduktory jeden do butli turystycznych(taki mały) a drugi do domowej 11 kg (zakupiłem do niego redukcję, aby pasował na małą butlę) Kupiłem 1 metr węża do gazu i 2 opaski zaciskowe. Połączyłem razem i zonk. Nie działa. Próbowałem na każdym reduktorze i nic. Na tym reduktorze do butli 11kg, jak trzymałem zapalniczkę to paliły się 2 maluśkie płomyczki (po ok. 4 mm) na najmniejszym palniku. Duże palniki nic. Czy może trzeba bezpośrednio do butli bez reduktora? Załączam zdjęcia sprzętu:
    - http://w366.wrzuta.pl/obraz/7xJZQohJnmH/dsc00064
    - http://w366.wrzuta.pl/obraz/2tif2k2Y0tZ/dsc00065
    - http://w366.wrzuta.pl/obraz/7pvVHdvI5YT/dsc00066
    - http://w366.wrzuta.pl/obraz/6XQtJTlRmtt/dsc00068
    - http://w366.wrzuta.pl/obraz/6UXQP2blm4H/dsc00070
    Proszę o pomoc!
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    _siekier
    Level 22  
    A jak z gazem w butli? Jak będzie go niewiele to też takie cyrki będą. A możliwe, że reduktory stare masz kolego, jakieś zanieczyszczenia się w nich osadziły.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Witam

Miałem taką( bardzo podobną) kuchenkę , i na normalnym ( dużym ) reduktorze wszystko było ok. Czy to z małą butlą , czy z dużą. Ciśnienie gazu jest takie same, jednak z zasady butla turystyczna jest do jednego palnika, a duża (11Kg) do kuchenki mającej 3 lub 4-ry palniki . I dlatego reduktor jest większy , aby był większy przepływ gazu. Może po prostu reduktory się nie nadają? Zardzewiałe membrany w środku?
    Pożycz o kogoś , w miarę nowy i sprawny , i sprawdź wtedy.
    Opcja jeszcze taka: zapchane dysze w palnikach.
    robokop
    Moderator of Cars
    Uszkodzone reduktory, albo zawalone syfem dysze w palnikach. Olej gazowy ma właściwości żrące i powoduje korozje elementów mosiężnych.
    nowakus
    Level 19  
    Więc tak mam 2 butle gazowe turystyczne: pełną (full) i prawie pustą (coś tam jeszcze pluska) i testy prowadziłem na tej prawie pustej. To nie wiedziałem że tak jest, ponieważ czytałem że zadaniem reduktora jest podawanie gazu pod stałym ciśnieniem zależnie od temperatury, i ilości w butli. To sprawdzę na tej pełnej najpierw na nałym reduktorze. Idę to zrobić dam znać. Dziadek mi powiedział że ta kuchenka prawidłowo pracowała na butli turystycznej. A że miał to miejsce 30 lat temu to dziadek nie pamięta dokładnie co i jak i zlecił mi. Pozdrawiam.

Dodano po 16 [minuty]:

Leci mi gaz bokiem. A dokładniej z pod pokrętła. Chyba mam uszkodzony zawór. Szkoda bo trzeba wymienić go (czerwone butle) i trzeba jakoś wypuścić gaz. A jak bym zaniósł pełną do gościa co legalizuje butle to by mi wymienił i oddał z powrotem z gazem?
    mothernorth
    Level 15  
    Witam
    Prze de wszystkim to do małej butli nie trzeba reduktora. Reduktor daje się od 11 wzwyż. Na małej butli reduktor zatrzymuję przepływ gazu do dużej jest potrzebny bo w butli jest większe ciśnienie. Jeśli nie działa ci 11 z reduktorem to dwie opcje, reduktor do wymiany lub zapchane dysze.

Moderated By Mirek Z.:

Specyficzne przypadki nie są regułą! Regulamin - p.12.

qauczuq
    Level 10  
    witam,
    troche stary temat ale nie ma sensu zakąłdać nowego wątku.
    Mój problem jest następujący:

mam kuchenkę gazową i do niej podłaczoną butle przez reduktor i normalnie wszystko działa, wymieniam butle już kilka lat itd. Ostatnio zaczął śmiedzieć gaz, wymieniłem uszczelkę między reduktorem a butlą troche mniej. OStatnio wymieniłaem butlę dobrze skręciłem wszystko i nie śmierdzi jak wcześniej ale jak popsikałem płynem żęby sprawdzić przecieki t na tej małej dziurce w reduktorze ciśgle powstają pęcherzyki, czy to jest normalne?
    nowakus
    Level 19  
    Ta mała dziurka to odpowietrzenie części membrany nie stykającej się z lpg. Moim zdaniem powinno byś tak że: gdy wąż jest pusty <nie ma ciśnienia> i otwierasz butle to powinno tam ujść przez chwilkę powietrze, aż do podniesienia membrany. Potem gdy ciśnienie się ustatkuje, nie powinno już nic tamtędy uciekać. Chyba, że masz palnik który pobiera mało gazu i wtedy zawór w reduktorze musi się co chwilkę otwierać i wtedy membrana w reduktorze chodzi góra dół w jest taki jakby efekt pompowania membrany. Ale nadal przez dziurkę powinno dmuchać i wciągać powietrze. Jak leci ci tam gaz, to może uległa uszkodzeniu membrana <ma pęknięcie, nacięcie> i wtedy gaz ci ulatnia się za reduktor. Jak masz szczelną kuchenkę i wąż, zrób test: Zakręć palniki, odkręć butlę, poczekaj aż nastąpi charakterystyczne syknięcie reduktora, potem weź mydliny i nałóż na otworek odpowietrzający (nadal na zamkniętych wszystkich palnikach) jak bąbli (czyli ulatuje lpg) to 99% że reduktor ma uszkodzoną membranę. Szczególnie, że pisałeś że używasz go kilka lat. Gdzieś czytałem że powinno się je wymieniać co 2 lata. Drogie nie są, u mnie w sklepach od 14-20 zł. Pozdrawiam. nowakus