Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wtyk i gniazdo do zasilacza dużej mocy 12V--

19 Lis 2009 17:26 5354 12
  • Poziom 14  

Tytułem wstępu:
    Używając obudowy po zasilaczu komputerowym budowałem zasilacz 12V na toroidalnym trafoku 200W chyba, kwadratowym mostku gretza 50A1000V w aluminiowej obudowie i otworem montażowym pośrodku.
    Gretz przykręciłem do radiatora, całkiem sporego, przedtem dotarłem na płycie żeliwnej korundowym proszkiem obie powierzchnie styku, bo obie były wklęsłe, zwłaszcza ta na gretzu i posmarowałem przed montażem pastą silikonową termoprzewodzącą zwykłą, polskiej produkcji.Wiatrak zostawiłem na wszelki wypadek, nie było potrzeby go wyrzucać.

Tak wygląda problem:
    Użyłem jako gniazd wyjściowych tanich i zadowalającej jakości gniazd zapalniczkowych samochodu osobowego,pomysł wydawał się lepszy niż użycie gniazd i wtyczek trafoka bezpieczeństwa dedykowanych do napięcia 24V~.
    Jednakże dostępne w handlu wtyczki (przykład na foto) są wyjątkowo kiepskiej jakości, nie nadają się do dużych prądów, zasilanie narzędzi akumulatorowych typu wiertarka, wkrętarka czy temu podobne powoduje palenie się tych wtyczek.
    Wspomaganie rozruchu auta w zimie raczej odpada. Trzeba lutować jakieś kable wewnątrz zamiast oryginalnych, nagrzewających się do czerwoności sprężynek, gwoździa zakładać (klasyka:)_.
    Taka wtyczka bardzo kiepsko się trzyma w gnieździe, nie zatrzaskuje się np. tak, jak wyjmowana zapalniczka samochodowa.
    Gdzie kupić jakieś porządne wtyczki pod gniazda zapalniczkowe?
    Jakie gniazda ma zastosować ktoś kto wpadnie na podobny pomysł i jakie wtyczki, tak żeby było "jak w książce pisze i norma EU prewiduje" i żeby potem nie kombinować?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 38  
    200/12=16,6A
    Nie pomyślałeś żeby zastosować gniazdko elektryczne 230V/16A
    Tylko takie "normalne" a nie z biedronki, bo z tych chińskich leci dym przy 10A ;)

1.Wygodne.
    2.Łatwo kupić.
    3.Jak jest napisane 16A to tyle wytrzyma, o ile nie z biedronki.

W ogóle puszczać 16A przez gniazdo zapalniczki to poroniony pomysł... o ile minusowe styki mają jakąś powierzchnię to plusowy "dzyndzel" zawsze będzie się niemiłosiernie grzał, dotyka tylko czubkiem... taki styk to nie styk.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 14  
    Nie chodzi o zasilanie, tam zostawiłen złącze 220V sprzętowe i wyjmwany kabel od kompa jak stąd pasuje, nawet ma uziom, a co.
    Chodzi o stronę nskiego napięcia, o odpowiednie do tego złącze.
    Dedykowane na 24V ma wadę, jak ktoś mi podłączy aku pod 24 przemiennego w trafoku bezpieczeństwa to nie fajnie będzie.
    A jak zastosuję gniazdo i wtyczkę z 220V~ to już wypadek jest na 100% i pan prokurator zweryfikuje konstrukcję, nie biorę tego pod uwagę nawet.
    Właśnie o porządny styk, czyli wtyk chodzi, nie o dywersję.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Przykręcane konektory jak w zasilaczu laboratoryjnym, a na przewodzie porządne oczka, ochrony przed dotykiem bezpośrednim być nie musi bo napięcie jest bezpieczne.
    Dla przemiennego kolor niebieski, dla stałego czerwony/czarny, a jak ktoś daltonista to niech się nie zabiera do prądu, nie można srać żarem "bo pan prokurator".

Jak ktoś wsadzi śrubokręt do gniazdka to może zamknąc w kiciu producenta gniazdka i śrubokręta.... ;)

Coś takiego mi się widzi.
  • Poziom 14  
    1* Chodzi o wtyczkę i o gniazdo.
    2* Inaczej się traktuje samodzielne konstrukcje, a inaczej kupione w sklepie.
    Za konstrukcję samodzielna odpowiada autor i to wcale nie są żarty, z prokuraturą nie ma żartów.
    3* BHP to podstawa.
  • Poziom 38  
    Najpewniejsze jest przykręcane, i to przy takim prądzie.
    Wtyczka prędzej czy później się zemści, ktoś nie zje śniadania, nie dociśnie wtyczki... i będzie siwy dym. Albo styki same z siebie z czasem stracą sprężystość....
  • Poziom 14  
    Mam już takie gniazda i muszą zostać.
    Na upartego można by dorobić takie wtyczki, o konstrukcji zbliżonej do konstrukcji zapalniczki, tzn. plus ma się zatrzaskiwać na blaszkach stykowych(tych wewnątrz), to już jest pewne i nie budzi wątpliwości.
    Zawsze istnieje prawdopodobieństwo,że ktoś już produkuje takie wtyczki i można kupić za parę złotych bez zakładania fabryki, liczę na to.
  • Poziom 38  
    elektryk_pl jak tak piszczysz za BHP to po co podłączyłeś uziom do urządzenia w drugiej klasie ochronności jakim jest transformator tym samym pogarszając bezpieczeństwo, bo uziom kompletnie nic tu nie daje, a jak będzie źle podłączony w gniazdku/instalacji....
    Metalowa obudowa nie obliguje od razu to stosowania uziomu, widziałeś DVD z wtyczką z PE ? Czasami jak chce się przedobrzyć to wychodzi gorzej a nie lepiej.
    Proponuję odłączyć PE i zastosować płaską wtyczkę. Na obudowie możesz zostawić masę, będzie druga klasa ochronności. To tak apropo BHP.
    Jaki wtyk i gniazdo do zasilacza dużej mocy 12V-- <- powiększ ;)
  • Poziom 14  
    Już pędziłem odłączyć kabelek, ale sobie przypomniałem, że na tym trafoku są 4 wyjscia!
    Dwa cienkie i dwa grube, z równolegle połączonych 3 końcówek uzwojeń o ile dobrze pamiętam, bo gdyby były 2 albo 4 uzwojenia wtórne, to bym rozlutował i użył 2 diody zamiast gretza, jedną w te, a drugą wewte (R-kę znaczy).
    Pierwotne i wtórne jest galwanicznie odseparowane !!!
    Dołożę kiedyś fotkę, bo musowo rozlutować na obudowie 1 miejsce aby się dostać do środka (3stronna "pokrywa" została obrócona o 180' i zamiast jednej śrubki zalutowałem cyną).
    Nie straszcie mnie tak więcej :)))
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cytat:
    Pierwotne i wtórne jest galwanicznie odseparowane !!!

No właśnie jest ! :roll:
    I co z tego :?: jak masę połączyłeś z PE (separację diabli wzięli) ;) i powstała 1 klasa.
    Przecież metalowy pierścień wtyczki zapalniczki jest na masie, a obudowa zasilacza podłączona do PE.
    Transformator jest chyba 110/230 dla tego ma po 3 wyjścia po pierwotnej i wtórnej, tylko środek zlutowany razem, używasz skrajnych wyjść przy pracy na 230V, a środkowego i skrajnego przy pracy na 110V.

Cytat:
    Nie straszcie mnie tak więcej :)))

Ależ nikt nie straszy :D
    Zrób z tym porządek, wiesz... z prokuratorem nie ma żartów ;) a jak tego będzie używał Zenek, Gienek, Franek i Zośka, to lepiej żeby to było w całości w 2 klasie...
    Skąd wiesz do czego ktoś to podłączy, do przedłużacza z biedronki, 20 letniego gniazdka, czy jeszcze inaczej na wspak... (jak myślisz że ktoś patrzy co do czego podłącza... to chyba jeszcze za mało cudów widziałeś, ludzie mają bujną wyobraźnię)
    W przedłużaczu z biedronki PE dostanie zwarcia z fazą a w gniazdku ściennym nie będzie bolca ochronnego i ? , zgadłeś, masz fazę na masie. :crazyeyes:
    Z tym przedłużaczem to tylko jeden ze scenariuszy i bardzoooo prawdopodobny.
  • Poziom 14  
    Uziemienie odłączyłem odkręcając złącze sprzętowe w obudowie, nigdy nie wiadomo kto będzie używał, dzięki.
    Precyzuję z tymi wyjściami:
    - strona pierwotna: 2odczepy, na pewno na 220V
    - strona wtórna to 3 niezależne, równolegle połączone uzwojenia (cieńszym drutem łatwiej nawijać podejrzewam, że o to chodziło).
    Przedłużacze robię sam, tylko i wyłącznie!
    Druciki jakie pakują do Chinaextreem'alnych są tak cienkie, ze można je usmażyć wiertarką, udało się sąsiadowi:). Dochodzi jeszcze ryzyko pęknięcia izolacji przy wtyczce i skrzyżowania żył = zwarcie, moje doświadczenie z suszarka do butów z allegro za 16zł.
    Rok temu była na ten temat dyskusja w mediach, w radiu na pewno z tydzień temat wracał.
    Świetne te zaciski laboratoryjne Hirschmanna z linku na cyfronikę z postu powyżej!