Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie uprawnienia do montażu urządzeń elektrycznych

marcin w 19 Lis 2009 18:57 3896 3
  • #1 19 Lis 2009 18:57
    marcin w
    Poziom 22  

Witam

Jako że z zawodu jestem elektronikiem, no i siłą rzeczy znam się na sprawach związanych z prądem i instalacjami elektrycznymi, myślę dodatkowo zacząć pracować w kierunku montażu i serwisu urządzeń elektrycznych i elektronicznych - automatyka bram oraz systemy alarmowe.

Jakie w związku z tym muszę posiadać uprawnienia do prowadzenia takich czynności we własnym zakresie ?

0 3
  • Szkolenia SEP
  • #2 19 Lis 2009 21:19
    waldekel
    Poziom 28  

Uprawnienia energetyczne do zajmowania się eksploatacją urzadzeń instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji tzw. G1

-1
  • Szkolenia SEP
  • #3 20 Lis 2009 19:15
    marcin w
    Poziom 22  

Tylko eksploatacji ??

A taki przykład: instaluję sterownik bramy automatycznej ogrodzeniowej. Do sterownika trzeba doprowadzić napięcie zasilające.

Czy właśnie w tym przypadku takie uprawnienia do samej eksploatacji mi wystarczą ?

0
  • #4 20 Lis 2009 19:30
    krzyjak
    Poziom 29  

Tak naprawdę to do montażu instalacji elektrycznych nie musisz mieć żadnych uprawnień. Montować instalacje elektryczne może np. sprzedawca warzyw (oczywiście z całym szacunkiem dla sprzedawcy). Odpowiedzialność za instalacje bierze osoba ze stosownymi uprawnieniami odbierająca te instalacje. Tylko nie pytaj po co są uprawnienia E1 (eksploatacyjne) bo taki temat już był na elektrodzie.

0