Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie)

wojtek2112 19 Lis 2009 20:40 15776 22
  • Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie)
    Witam! Ostatnio kolega prosił mnie o poprawienie przestrojenia starego tunera Technics ST-600L. Tuner oryginalnie miał stare pasmo UKF 65-73 MHz i po przestrojeniu (zastosowany był konwerter) odbiór radiowy był bardzo kiepski.
    O dobrym odbiorze stereofonicznym można było tylko pomarzyć. Poza tym nie wyświetlał częstotliwości zakresu 88-108 MHz. Konwerter został usunięty i przywrócony oryginalny układ połączeń. Po wypięciu jednej z diody przy procesorze LC6512 tuner zaczął odbierać pasmo 88-95,3 MHz i wyświetlał taką częstotliwość na wyświetlaczu. Nie mam pojęcia co to za pasmo. Pewnie przeznaczone na inne kraj. W tym paśmie tuner odbierał tylko sam dół zakresu UKF. A więc potrzebny był procesor z innym oprogramowaniem. Nowy procesor (wiadomość znalazłem w internecie) w sklepie North kosztuje ok. 100 zł plus przesyłka to wyniesie ok. 120zł. W związku z tym, posiadając kilka układów ATmega16 (koszt 1 szt. 10 zł - sklep TME) postanowiłem po zaprogramowaniu zaaplikować go do tunera. Stary wyświetlacz również został zmieniony na LCD 1x16 BIG (20zł) ponieważ do jego obsługi potrzeba większej ilości portów mikrokontrolera (16pin). A poza tym dodana została funkcja zegara godz/min/sek z alarmem co byłoby niemożliwe do wyświetlenia na starym wyświetlaczu. Na płytce montażowej oprócz układu ATmega znajdują się jeszcze trzy tranzystory SMD w tym jeden użyty do sterowania LED wyświetlacza (PWM). Wyświetlacz gdy jest włączony sam zegar świeci ciemniej (nie razi wzroku w nocy). W tunerze zostały wykorzystane przyciski zakresów MW LW FM do programowania zegara. Zakresy LW i MW zostały zlikwidowane jako mało wartościowe (Warszawa 1 na LW jes też na UKF), oraz jest ograniczona ilość komórek pamięci do 9 (na północnym Mazowszu gdzie mieszkam i tak jest tylko 6 stacji niepowtarzających się i o dobrym odbiorze). Poza tym tuner ma zachowane wszystkie poprzednie funkcje plus zegar z alarmem. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć, a w załączniku opis obsługi napisany dla mojego kolegi, który umożliwi wyjaśnienie oznaczeń wyświetlanych na LCD. Na załączonych zdjęciach brak jest jednego, pokazującego LCD w funkcji wyświetlania zegara i odbioru radiowego jednocześnie, po prostu zapomniałem zrobić, a tuner już oddałem. To wszystko. Pozdrawiam
    Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie) Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie) Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie) Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie)
    Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie) Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie) Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie) Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie) Tuner Technics ST-600L (przeróbka - przestrojenie)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    wojtek2112
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: serwis rtv
    wojtek2112 napisał 81 postów o ocenie 242, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście mława. Jest z nami od 2008 roku.
  • Relpol przekaźniki
    sebek5g
    Poziom 13  
    Ładnie Ci to wyszło, jestem ciekaw jak by to wyszło na podświetleniu niebieskim, raczej marny efekt chyba aczkolwiek zależy dla kogo. Wygląda jak fabryczny. W środku porządek. Tylko mam małe zastrzeżenia co do tych trzech rezystorów jak dobrze widzę 10kohm tam gdzie są lutowane kable żeby się nie złączyły ze sobą podczas przenoszenia taka mała uwaga różnie to bywa :D .
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    A ten zakres częstotliwości tak zostawiłeś ? Górny zakres jest szerszy więc dlatego tuner ogarnia tyglko niecałe 10MHz (zakres dolnego zakresu). Tak logicznie myśląc - to się powinno dać jakoś "rozszerzyć" - bo przecież tuner na pewno był produkowany i na dolny i na górny zakres.

Atmega pewnie steruje tylko wyświetlaczem :) (głowica sterowana jest oddzielnie "up/down"
    mkpl
    Poziom 37  
    bestler myslisz sie.
    Autor z tego co widzę zastąpił oryginalny procesor który nie obsługiwał wiekszej częstotliwości jak 95,3MHz i teraz bezpośrenio steruje syntezą LM7001.

Swoją drogą pokusiłbym się o przywrócenie oryginalnego wyświetlacza. One mają własne sterowniki które są połączone do procesora przez I2C wiec też zadna filozofia. No ale są gusta i guściki ;) tak czy siak gratuluje projektu.

Ps. Można liczyć na fragmenty kodu odpowiadające za sterowanie syntezą?
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Autor sprawdził to tylko poprzez jedną zmianę. Możliwe, że tuner dałoby się przestroić na górny zakres zmieniając więcej elementów. Jednakże autor postanowił zwiększyć funkcjonalność tunera, więc zastosował własne rozwiązanie. Z tego też powodu zrezygnował z oryginalnego wyświetlacza.
    Pokusiłbym się o dwie zmiany: zamiast wyświetlacza LCD użyłbym alfanumerycznego wyświetlacza VFD, a także zrobiłbym coś z tymi rezystorami do kabli przylutowanymi - są jednak ciut blisko siebie...
  • Relpol przekaźniki
    wojtek2112
    Poziom 12  
    Witam! Dziękuję za komentarze. Stary wyświetlacz miał sterowanie podobne trochę do sterowania numerycznego zwykłego LCD np 3 i 1/2 cyfry , tylko bardziej rozszerzonego
    ( do wyświetlacza doprowadzone było 16 wyprowadzeń z mikrokontrolera ) . Było to sterowanie tzw. wyskonapięciowe (wyświetlacz typu VFD i do sterowania był użyty procesor z wysokonapięciowymi portami typu CMOS). Wyświetlacze tego typu nie posiadają szyny sterowania I2C . To jeden z powodów wymiany wyświetlacza .Drugim z powodów zamiany wyświetlacza był brak możliwości wyświetlania zegara w pełnym formacie godz/minut/sek .Stary procesor rzeczywiście nie obsługiwał częstotliwości wyższej niż 95.3 MHz i żadne kombinacje elementów wokół niego by nie pomogły (potrzebny byłby procesor z innym programem taki jak np. z tunera ST-600 bez litery (L) na końcu symbolu ) , dlatego został zastąpiony ATmegą . Sterowanie głowicą UKF odbywa się za pomocą syntezy częstotliwości LM7001 , sama synteza jest sterowana za pomocą ATmegi . Zdjęcia były robione zaraz po przeróbce i uruchomieniu tunera i nie widać na nich założonych później na te kable koszulek termokurczliwych , nie chciało mi się robić zdjęć drugi raz .Pozdrawiam.
    inkognito09
    Poziom 29  
    Mam ST600L i powiem szczerze że nie widzę problemu z źle wyświetlanym pasmem. Głowica jest u mnie zmieniona na lepszą, dużo czulszą i przy okazji fabrycznie dostrojoną do nowego pasma (ale mam w szufladzie poprzednią którą przestrajałem ręcznie). Nie pamiętam dokładnie ale chyba wystarczyło wymienić jeden kwarc i wszystko było jak należy. Ciut więcej zabawy z nastrajaniem stacji, ale raz nastrojone (słucham tylko 2 stacji na zmianę. esca rock i lubelskie radio akademickie Centrum) nie wymaga poprawiania, w końcu jest tam pamięć na więcej stacji niż mamy w eterze. Ogólnie przestrojenie trwa może 15min z rozkręceniem licząc. Ale plus za trochę własnej inwencji odnośnie wyświetlacza.

Jakby ktoś chciał to mam zachomikowany gdzieś w rupieciach opis przestrajania tych tunerów (ST600L i ST610L)
    SebMarszal
    Poziom 13  
    Witam.
    Do kolegi inkognito09.
    Czy kolega może udostępnić te opisy przestrojenia. Jestem bardzo zainteresowany bo mam ST610L. Dzięki.
    kondensator
    Poziom 36  
    Przeróbki, owszem wymagające samozaparcia.
    Tylko jedno małe ale: tuner dobrej klasy na UKF OIRT sprawny "niegrzebany" przyda się wielu osobom, którym z roku na rok trudniej taki tuner zdobyć.
    Po co w 2009r odbiornik radiofoniczny na zakres 65...74MHz (w większości krajów przeznaczony do radiokomunikacji) ?
    1. Do odbioru stałego stacji z Rosji, Bialorusi, Ukrainy - dotyczy mieszkańców wschodniej Polski. Zakres ten jest w Polsce używany do radiokomunikacji, ale mało intensywnie, stąd jest szansa odbioru wschodniej radiofonii.
    2. Do odbioru DX stacji z tych krajów (przez mieszkających w innych lokalizacjach i nie koniecznie w Polsce).
    Takie odbiorniki OIRT (lub czasem później dwuzakresowe OIRT/CCIR) dobrej klasy były robione w Japonii, RFN na zamówienie np. PEWEX-u i jego odpowiedników w sąsiednich krajach, a kilka lat temu często kończyły w mniej lub bardziej udanych przeróbkach na CCIR lub jako dawcy części lub w śmietniku... a teraz miłośnicy FM DX ich szukają i chętnie kupią (jeżeli cena ich nie przerazi) np. Kol. ADEK1000 http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=15817 // https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1479881.html - potrzebne są odbiorniki samochodowe, tunery, amplitunery (ekranowane z wejściem anteny zewnętrznej).
    3. Do "innych" celów... :) Np. Holendrzy "z musu" przerabiają na silę odbiorniki na OIRT (bo u nich takiego pasma nie było... psują dobre klasyczne tunery CCIR u nas poszukiwane...) http://www.sigmafm.nl/4,5Info/4,5%20ontvangers.htm

Piszę to nie jako krytyka pasji twórczej Kolegów, ale jako refleksja - może jednak wykorzystać sprzęt zgodnie z przeznaczeniem - jak nie samemu, to pozwolić innym...
    Nasuwa się porównanie z samowarami, lampami naftowymi: kiedyś wyrzucano je lub przerabiano je na elektryczne aby "jeszcze trochę posłużyły i były nowoczesne", a później znalezienie oryginalnego nieprzerobionego egzemplarza było coraz trudniejsze...

wojtek2112 napisał:
    W tunerze zostały wykorzystane przyciski zakresów MW LW FM do programowania zegara. Zakresy LW i MW zostały zlikwidowane jako mało wartościowe
    Na falach długich i średnich jest wiele stacji, nie zawsze nadających z Polski i nie zawsze po polsku, często z ciekawą muzyką (nie "umc-łup-umc-łup"...) ale bez zaangażowania w instalacje antenowe i odkłócające odbierze się zwykle niewiele (szczególnie w dzień i w mieszkaniu w bloku...)
    http://radiopolska.pl/wykaz/ampolska.php
    wojtek2112 napisał:
    oraz jest ograniczona ilość komórek pamięci do 9 (na północnym Mazowszu gdzie mieszkam i tak jest tylko 6 stacji niepowtarzających się i o dobrym odbiorze).
    Bez odpowiedniej instalacji antenowej tak będzie i byle zasilacz od ładowarki, świetlówki, komputer czy telewizor zakłócą odbiór, ale zdziwi się Kolega jak wiele i jak dobrze można odebrać (przez cały czas, nie sporadycznie) gdy się ją prawidłowo założy. Przykładowo - lista stacji nadających z woj. mazowieckiego http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_nwoj.php?pid=7 - jest ich raczej więcej niż dziewięć, a można zapewnić stały odbiór UKF na odległości rzędu 70...100km
    Co, jak dobrze, trwale i bezpiecznie - pisałem na Elektrodzie, Radiopolsce, forumSEP (tam linkownia, gł. na Elektrodę) - zapraszam do przeczytania.

W tunerach na CCIR też przydają się przeróbki (technika w.cz. i cyfrowa wiąże się tu ściśle z EMC) : dorobienie większej liczby pamięci (stare miały 4...16 a obecnie potrzeba 30...60) ew. z nazywaniem stacji, zrobienie wybierania częstotliwości nastawnikami (jak w zamku szyfrowym - przydaje się w odbiornikach retransmisyjnych), dorobienia RDS, odkłócenia części cyfrowej aby nie pogarszała odstępu sygnału do zakłóceń (samozakłócanie to jedna z częstych przyczyn "małej ilości słyszalnych stacji")- nie licząc oczywiście przeróbek części w.cz. (ale bez duuużej wiedzy i możliwości pomiarowych lepiej nie zmieniać układu), wymiana filtrów w p.cz. na węższe (skuteczne, proste i w zasadzie niezbędne przy obecnej ilości stacji nadających na UKF) - jest więc pole do działań twórczych.
    Pozdrawiam wszystkich.
    inkognito09
    Poziom 29  
    SebMarszal napisał:
    Witam.
    Do kolegi inkognito09.
    Czy kolega może udostępnić te opisy przestrojenia. Jestem bardzo zainteresowany bo mam ST610L. Dzięki.

Nie ma problemu, o ile moderator nie czepi się że nie związane z tematem ;)
    Z moich wskazówek - jak komuś AM nie potrzebny to zabawy z przekaźnikiem można sobie odpuścić. U mnie jest po prostu na chama kwarc zmieniony i tak go używam już dłuższy czas. To odnośnie zmian w elektronice żeby odbierał to pasmo co trzeba. Ostrzegam że nie odbiera pełnego pasma ale jego zdecydowaną większość, szczegóły w opisie. Przestrojenie samej głowicy wygląda "standardowo". Każdy sobie poradzi.
    Załączniki:
    brofran
    Poziom 38  
    wojtek2112 napisał:
    Po wypięciu jednej z diody przy procesorze LC6512 tuner zaczął odbierać pasmo 88-95,3 MHz i wyświetlał taką częstotliwość na wyświetlaczu. Nie mam pojęcia co to za pasmo. Pewnie przeznaczone na inne kraj.

Moglbys podac jaka to dioda , bo mnie by wystarczalo takie " zawezone " pasmo . Glownie z uwagi na minimum grzebania w tunerku...:D
    wojtek2112
    Poziom 12  
    Witam! W tym egzemplarzu była to dioda oznaczona jako (EUR) na płytce po prawej stronie przy procesorze.Wypięcie tej diody powoduje że procesor steruje syntezą LM7001 dla zakresu UKF od 88-95,3 MHz , również wyświetlacz wyświetla taki zakres częstotliwości.Oczywiście wcześniej trzeba przerobić głowicę (jeśli nie była robiona) .
    Należy zmieniać elementy w wejściowych obwodach rezonansowych i heterodynie oraz dokładne je dostroić aby uzyskać wymaganą szerokość pasma i właściwą czułość w całym jej zakresie , wylutować kilka kondensatorów , skrócić cewki i następnie dostroić głowicę (oczywiście najpierw wypinając diodę).Podpowiedź jak to zrobić jest w poście kolegi inkognito09. Jednak nie jest to pełne pełne przestrojenie tego tunera z resztą tak samo ja przestrojenie proponowane przez kolegę inkognito09 .Co do tej drugiego sposobu przestrojenia (post wyżej) dodam jeszcze że dobry odbiór stacji radiowych jest możliwy tylko w odległości do około 50 km od nadajnika (przy silnych nadajnikach , przy słabszych odległość ta maleje), zaznaczam że chodzi o dobry odbiór stacji radiowych .
    Spowodowane jest to zawężeniem odbieranego pasma częstotliwości a tym samym spadkiem czułości głowicy UKF. Aby uzyskać pełnowartościowe przestrojenie tego typu tunera należy zmienić oprogramowanie .
    Vickey
    Poziom 9  
    Schemat podany przez inkognito09 nie jest schematem ST-600L, tylko ST-600.
    Też ciekaw jestem jak zawęzić tor p.cz.
    mkpl
    Poziom 37  
    Vickey po co chcesz zmieniać p.cz? 10,7 jest standardem na FM a zmiana tego to kupa bezcelowej roboty
    Vickey
    Poziom 9  
    Nie chodziło mi o zmianę częstotliwości strojenia, tylko o to, że można by jakoś zawęzić sygnał wychodzący z głowicy.
    Obecnie jest on tak duży, iż stacje sąsiadujące obok siebie są zakłócane.
    Mieszkam na zachodzie Polski na dość wysokim wzniesieniu i to jeszcze
    w wierzowcu.
    Odbieram stacje z nadajników lokalnych, województw sąsiednich (Wielkopolskiego,
    oraz Dolnośląskiego), oraz stacje zagraniczne (Niemieckie i Czeskie).
    Obecnie częstoliwości "sąsiednie" nakładają się na siebie, zakłucając się.
    Swoją drogą, czy wie ktoś jak zwiększyć ilość zapamiętywanych stacji (24 to jest stosunkowo za mało) - byłbym wdzęczny za odpowiedź.
    mkpl
    Poziom 37  
    Vickey zawężenie p.cz nic tutaj nie da bo uniemożliwi odbiór stereo itp.
    Co lepsze tunery mają ANT ATT czyli tłumik sygnału tak aby nie przesterować głowicy
    Vickey
    Poziom 9  
    mkpl wytłumacz mi proszę, co to jest ANT ATT (obniża sygnał o 20dB) i czy można to jakoś zaadoptować do tego tunera. W wypadku zastosowania tego tłumika stracę możliwość dalekiego odbioru.
    mefi5to
    Poziom 2  
    Witam!
    Niedawno zakupiłem tuner Technics ST-600L, już przestrojony. Wszystkie częstotliwości wyświetlane na wyświetlaczu są adekwatne do realnych, z tym ze jest mały szkopuł. Mianowicie, przy falach FM nie działa stereo oraz wskaźnik poziomu sygnału. Jak wiadomo pierwsza sprawa jest tą ważniejszą, i chciałbym wiedzieć jak rozwiązać mój problem. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
    mefi5to
    Poziom 2  
    Rozumiem :) w takim razie jeśli mógłbym prosić o małe how to do jego nastrojenia ?
    wojtek2112
    Poziom 12  
    Witam . W twoim przypadku przyczyny doszukiwałbym się w złym zestrojeniu głowicy UKF ( mała czułość , dlatego nie działa wskaźnik poziomu sygnału-słaby sygnał to brak stereo) lub jak wspomniał kolega mkpl rozstrojenie dyskryminatora FM , albo obie te przyczyny razem . Ogólnie może być złe zestrojenie całego toru FM . Jeżeli nie masz doświadczenia w strojeniu odbiorników radiowych to wytłumaczenie tego i opisanie tutaj jak postępować jest trudne . Pozdrawiam .
    mkpl
    Poziom 37  
    Hmm racja. Niektóre p.cz mają to jakoś rozwiązane że jak jest źle zestrojony dyskryminator to i siada siła sygnału (mam tak w moim sony sts 370).
    Na wstępie możesz sprawdzić filtry 10.7 lubią padać i tłumić sygnał. Wylutowujesz delikwenta i zrobisz zwore na skrajnych końcówkach. Jak nie będzie znacznej poprawy to głowica albo p.cz. Wtedy szukasz filtru podłączonego do nogi 12 p.cz (an7273) zaznaczasz na nim ostro naostrzonym ołówkiem i delikatnie kręcisz o 0.1 stopnia w tą stronę w którą będzie poprawa. (efekt powinien być do pół obrotu rdzenia) jesli kręcisz w jedną stronę i brak efektu to wracasz do pozycji wyjściowej (kreski po ołówku sie pokrywają) i kręcisz w 2 stronę jak brak calkowity efektu wracasz tak jak było fabrycznie i będziemy myśleć dalej