Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat urządzenia generującego krzyż na obrazie Video.

19 Lis 2009 20:54 1277 3
 • Poziom 13  
  Witam

  Poszukuję projektu- schematu urządzenia generującego krzyż na obrazie Video
  może ktoś z was widział taki projekt w internecie bo ja jakoś nie mogę nic znaleźć poza komercyjnymi rozwiązaniami.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Jeśli ma to być uproszczony obraz (pionowa i pozioma linia w połowie ekranu), a uproszczony sygnał nie musi zawierać pełnych sygnałów wygaszania i synchronizacji (poziom czerni=poziom wygaszania, itd.), to budowa takiego układu jest stosunkowo prosta.
  Wystarczą:
  - dwa generatory - synchronizacji linii i ramki (częstotliwość i czas trwania impulsów - patrz parametry sygnału wizyjnego) zbudowane np. na 555,
  - dwa układy wytwarzające krótkie impulsy "wizyjne" w połowie okresu wybierania linii i ramki.
  Wszystkie sygnały należy zsumować (zachowując oczywiście odpowiednie polaryzacje i proporcje poszczególnych sygnałów).
  Bardziej rozbudowany (ale stabilniejszy, dokładniejszy) jest układ wykorzystujący generator zegarowy (LC lub kwarcowy) i układ dzielników.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Najlepszym rozwiązaniem byłby jakiś stabilny generator , taki powiedzmy półprofesjonalny . Znalazłem parę sztuk na ebayu ale w USA jest NTSC więc musiałbym cały system na NTSC stawiać.

  Może jeszcze trochę sprecyzuję , potrzebuje podlaczyć kamerę i na obraz z niej nanieść ten krzyż , powinien być precyzyjny bo system będę wykorzystywał jako wzorzec przy pozycjonowaniu.
 • Poziom 13  
  Witam

  Jeżeli dopuszczasz uC, to może zainteresuj się układami typu OSD (On-Screen Display). Na przykład MAX7456 i podobne. Takiego "iksa" przez cały ekran chyba nie narysuje, ale jakieś definiowane przez Ciebie znaczniki i teksty na pewno tak (ten akurat możesz sterowanać przez SPI). Potem sygnał , już ze znacznikami i opisami, zapisujesz jako "zwykły" sygnał video.

  Pozdrawiam