Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie po raz "n-ty" - pomoc w wyjaśnienu n

20 Lis 2009 00:16 1358 3
  • Poziom 28  
    Witam.
    Przewaliłem chyba całe forum elektrody dotyczące 8051 i mam mętlik w głowie, a dokładniej chodzi mi o programowanie układów z tej rodziny.

Proszę żebyście pomogli mi to zrozumieć i potwierdzili to co piszę. Oczywiście z góry dziękuję.

1. Mam zestaw uruchomieniowy ZL2MCS51 i wiem że mogę za jego pomocą programować układy AT89C... przez RS232 bo mają bootloader, ale czy wszystkie układy których nazwa tak się zaczyna?? Czy AT89C2051 również??

2. Mogę programować układy AT89S.... tylko potrzebuję programatora ISP. Nie chciałbym kupować programatora, tylko go zrobić, tylko że na forum jest tyle programatorów że ciężko się połapać. Możecie mi któryś polecić??

3. W moim zestawie uruchomieniowym (ZL2MCS51) mam procesor AT89c51RD2 i jest on używany w książce do której dedykowany jest ten zestaw. Ten układ nie zawsze jest w pełni wykorzystany i nie jest tani. Możecie mi polecić jakiś uprocesor do prostych układów który byłby tani i mógłbym go zaprogramować jedną z powyższych metod?? Może AT89C2051?? Jest coś może jeszcze prostszego i tańszego??

Wiem że to było wiele razy poruszane na forum, ale naprawdę po przeczytaniu tego wszystkiego dostałem pomieszania z poplątaniem i chciałbym "sprecyzować" moją wiedzę.

Pozdrawiam i dziękuję za każdą pomoc.
  • Poziom 21  
    LoLek85 napisał:

1. Mam zestaw uruchomieniowy ZL2MCS51 i wiem że mogę za jego pomocą programować układy AT89C... przez RS232 bo mają bootloader, ale czy wszystkie układy których nazwa tak się zaczyna?? Czy AT89C2051 również??

Tylko z literką "S". Do "C" potrzebujesz programator równoległy.
    LoLek85 napisał:

2. Mogę programować układy AT89S.... tylko potrzebuję programatora ISP. Nie chciałbym kupować programatora, tylko go zrobić, tylko że na forum jest tyle programatorów że ciężko się połapać. Możecie mi któryś polecić??

Lepiej kup sobie gotowy programator, mniej z tym kłopotów, raz zainwestujesz i masz z głowy. Do 51-ek używam od lat COMBO3 - równoległy, ma opcję programowania szeregowego.
    LoLek85 napisał:

3. W moim zestawie uruchomieniowym (ZL2MCS51) mam procesor AT89c51RD2 i jest on używany w książce do której dedykowany jest ten zestaw. Ten układ nie zawsze jest w pełni wykorzystany i nie jest tani. Możecie mi polecić jakiś uprocesor do prostych układów który byłby tani i mógłbym go zaprogramować jedną z powyższych metod?? Może AT89C2051?? Jest coś może jeszcze prostszego i tańszego??

C2051 jest najtańszy i najprostszy - ok. 5 zł. Ale do niego potrzebujesz programator równoległy (literka 'C'). Do programatora szeregowego musisz kupić 89S2051 (literka 'S'), też ok. 5zł
  • Poziom 38  
    1.Guzik prawda, at89s2051 nei ma żadnego bootloadera! (Co nei zmienia faktu, że ISP ma i da się przez nie programować)
    2. Złóż najprostszy programator z jednym buforem i kilkoma rezystorami na LPT i będzie działał, potrzebujesz czegoś stabilnego -> KUP!
    3. Jak kolega napisał, przy czym te małe 51 są bardzo fuuuj!
    Ł.
  • Poziom 28  
    Kto mówi że at89s2051 ma bootloader??

Czy po oznaczeniu można rozszyfrować czy dany procesor ma bootloader czy jedynie z jakiegoś opisu czy not katalogowych??

Czy możecie mi podrzucić jakiś schemat bo z elektroniką nie mam zbyt dużego doświadczenia.