Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie dzwonienie - Czy to jest mozliwe ? :)

widowmaker 20 Lis 2009 01:31 669 0
    widowmaker
    Poziom 2  
    Wiec tak :) Po pierwsze na wstepie przepraszam moderatorow jezeli temat jest zamieszczony w nieodpowiednim dziale (prosze o przesuniecie / usuniecie).

Przechodzac do sedna sprawy. Otoz z racji tego ze mieszkam w USA zainteresowalem sie kartami "calling cards" (w PL telegrosik itp). Pozniej telefonia VoIP i innymi ujstrojstwami a raczej faktem jak to mozliwe ze maja oni tak niskie stawki. W kazdym badz razie doszedlem do wniosku ze nijak nie da sie z nimi konkurowac w sposob w jaki oni to robia (potrzebna na to gruba kasa). Ale do rzeczy. Otoz zaczelo mnie zastanawiac w jaki sposob dziala GSM. Na wikipedii doczytalem o kodekach polowkowych i tym podobnych. I w pewnym momencie utknalem na jednej rzeczy. Czy mozliwe by bylo wykorzystanie kodekow polowkowych (HR) badz tez w ostatecznosci (FR) z poziomu programowego ?

Pytanie po co to komu w ogole do szczescia potrzebne. Otoz przyszlo mi na mysl ze:

5,6 kbit/s w (HR [VSELP]) daje w wolnym przeliczeniu 336 kb/min. W GSM jednakze w wyniku kodowania kanałowego ( nadmiarowość informacji) uzyskuje się kanał rozmów GSM o przepływności podstawowej 22,8 kb/s (co jest wg mnie bezsensem [no chyba ze jest to jakos konieczne]). W kazdym badz razie jezeli mozliwe by bylo programowe wykorzystanie HR w polaczeniu wygladalo by to mniej wiecej tak:

336kb/min = ~ 42 KB/min

cena za 100KB w simdacie (GPRS) to 0.03 zl co daje nam 100KB / 42KB/m = 2.3 minuty rozmowy za wlasnie 0.03 zl.

W praktyce niemozliwe jest polaczenie tak o sobie dwoch telefonow wiec doszedl by do tego jeszcze server (to juz jest pikus). Chodzi mi o to czy to w ogole jest mozliwe. Jaka bylaby dodatkowa ilosc stratnych danych (zmarnowanych na polaczenie z serwerem). Wiem ze zaraz ktos wypali ze te 42KB/min to tylko dla jednej osoby. Owszem ale jezeli pakiet simdata kosztuje 20 pln to daje nam w wolnym przeliczeniu 666 minut (11 godzin) rozmowy dla obu osob. Tak naprawde jest to chyba nieprzydatne normalnemu czlowiekowi (no chyba ze wszyscy by sie na to przerzucili) ale mieszkajac w US chcialoby sie czasem "zadzwonic" do znajomych. A przy okazji jak wiadomo "kto nie kombinuje ten nie ma".

W kazdym badz razie jezeli ktos mialby ochote podjac dyskusje w tej sprawie to zapraszam do postowania, jak i ewentualnie pogawedki na maile :)

PS. W sumie na serwerze mozna by jeszcze przeprowadzic kompresje. Mozna by takze stworzyc po prostu walkie takie (duuuuuuuuze oszczednosci na transferze).