Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony SLV-SE730 - Problem z przewijaniem tasmy - Flash Rewind

20 Lis 2009 11:07 1887 8
  • Poziom 12  
    Witam,

Ostatnio dziwym sposobem uszkodzilo mi się w Wideo szybkie przewijanie. Model to Sony SLV-SE730 problem zaczol wystepowac jakies 3 dni temu jak postanowiłem przejrzeć stare nagrania na kasetach VHS , oczywiśnie wideo przewijało wtedy ładnie szybko . A teraz przy próbie każdego przewinięcia tasmy , po nacisnieciu przycisku przewijania , zarowno do przodu czy do tyłu , chwilke pomysli , i pochwili zaczyna przewijać. niestety w normalnym trybie .

Po rozkręceniu i przejrzeniu mechanizmu uszkodzeń na trybach nie zauwazylem , chyba że sa tak male ze uszly moim ocza.

Przy próbie cofania taśmia zostaje rozcięgnięta przez uklad glowic tak jak bym przewijal na podglądzie.

niestety siedze juz nad tym 2 dzień i niemam pojęcie gdzie jest uszkodzenie .

moż ktos z szanownych kolegów mial podobny przypadek akurat w tym modelu odtwarzacza SONY, lub podobny z tej rodziny .

pozdrawiam bartas
  • Specjalista techniki DVD
    Włóż kasetę przewiniętą do końca i sprawdź czy przewija dobrze. Możliwe , że taśma jest rozłożona równo na szpulkach i wtedy będzie przewijał wolno.
  • Poziom 26  
    Sprawdź mechanizm sprzęgła.często pękała jego dolna część.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,

niemoglem wczesniej odpisac brak czasu,

Rozkręciłem i sprawdzilem sprzęgielko z boku mechanizmu , które napędza silniczek.

Wyglada na cale, nic nei jest w nim zlamane, peknięte , czy wyszczerbione :(

Macie może jakies inne pomysly co może byc powodem że magnetowid przewija tylko w trybie wolnym , no i troskze dlużej "mysli" po nacisnieciu przyciskow przewijania.

ogolnie wideo jest OK, odtwarza rewelacyjnie, nagrywa tez, bardzo malo uzywane do odtwarzania, wiecej czasu działało jako tuner do Monitora.

pozdro Bartas
  • Poziom 12  
    Witam!
    Jeśli dobrze zrozumiałem po wciśnieciu stop i wciśnięciu przewijania przewija wolno a wcześniej przewijał szybko lecz pod koniec taśmy zwalniał ?? Nieznam tego mechanizmu ale jeśli ma system szybkiego startu a raczej ma bo to w miare nowy vcr przewijanie w pełnym opasaniu nie jest usterką tylko wynika z jego budowwy aby po wyłączeniu przewijania bardzo szybko mógł przejść w play a nie musiał najpierw opasać drum-u , ja bym sprawdził talezyki i przeczyścił od spodu powinny jeśli są w czarno odblaskowe paski.
  • Poziom 26  
    Z boku mechanizmu nie ma sprzęgła !
    Jeżeli nie wie Pan co to sprzęgło i gdzie się znajduje to radzę oddać sprzęt do serwisu-dalsze Pańskie próby napraw mogą pogorszyć stan tego sprzętu.
  • Poziom 12  
    Witam ,

tak zgadza sie , po wcisnieciu STOP i pozniej przewijania obojętnie czy w prawo czy w lewo dziala tylko wolne przewinianie a szybkie sie wogole nie zalacza, chociaz jest juz taki moment za tak jak by probowal bo po przewinięciu tasmy okolo 5 minut , przystawie na chwile i proboje załaczyć szybkie przewijanie ale nie może i przewija dalej wolno.

Więm co to jest sprzęgielko , i nie muszę oddawać sprzetu do serwisu by dąc komus zarobić, sam jestem elektronikiem i naprawiam rozne sprzety więc jestem w temacie,

Umnie przy mechaniźnie jest tez takie male sprzegielko co przełacza sie miedzy trybami napedzającymi mechanikie i prowadzenie tarczy .

Zlokalizowałem tam właśnie drone nadlamanie jednego trybu i po wymienie tegos trybu przy tym "malym sprzegielku z boku" mechaniz jak by zacząl , a raczej proboje zalaczyć szybkie przewijanei ale nadal nie może .

Dodam iż dzis rożlozyłem cały mechanizm prawie na części , został wyczyszczony i złożony oraz ponownie nasmarowany by chodził szybko i czasem się nei zacinal .

Jeżeli ktos ma jeszzce jakies pomysły co by było problemem
  • Poziom 18  
    Czy podczas tego normalnego przewijania (nie szybkiego) rolka dociska do ośki capstana? Jeśli tak to oznacza to że capstan jest za bardzo obciążony. Jeśli podczas szybkiego przewijania taśma zaczyna stawiać opór, mechanizm przełącza się i dociska rolkę do ośki zmiejszając tym samym obroty lecz zwiększając siłę. Pisałeś że usterka powstała podczas przewijania starych kaset. Możliwe że sama głowica wizyjna a raczej jej nieruchoma podstawa jest zabrudzona i taśma nie przesuwa się po niej płynnie.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,

problem rozwiązany,

uszkodzenie było w samym sterowniku głownego silnika od spodu mechanizmu.
    uklad scalony przy probie cofania bardzo mocno sie grzał , wyszło to podczas próby podłączenia mechanizmu na przysłowiowego pająka :)

Wymiana scalaka na nowego ( Używany ale ze sprawdego silnika zalatwiło sprawe )

Mecanizm teraz zaczą pracowac normalnie :)Przewijanie przez chwilke leci normalne ( jak przewinie około 10 minut załacza sie szybkie przewijanie :)

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi.

Pozdrawiam Bartas