Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa autka RC z tych części..

Tap1 20 Nov 2009 12:31 8577 16
    Tap1
    Level 2  
    Nabyłem niedawno na targu od "Rumunów" silniczek spalinowy ASP 46 z nadzieją ze złoże z niego autko na RC. Poczytałem o tym i dowiedziałem się, że potrzebuje sterowania, po kilku dniach ponownie byłem na targu i dokupiłem od tego samego kolesia zbiornik i okablowanie sterujące (odbiornik graupner jr 7052, 3x servo sanwa srm-102 i 2x chyba tez serva hitec), nie posiadam odbiornika. Następnie dowiedziałem się ze ten silnik jest stosowany w modelach samolotów i zwątpiłem czy jest możliwe włożenie go do autka. Wiem że ten silnik chodzi na mieszankę metanolu i oleju...
    Zastanawiałem się nad sprzedażna tego co mam i kupieniu silnika na benzynę(o ile takie coś jest dostępne)
    Kilka pytań:
    1 Czy ten silnik nadaje się do samochodu RC?
    2 Czy mogę wykorzystać ten odbiornik?
    3 Jaki nadajnik jest mi potrzebny i ile by kosztował?
    4 Jaki jest koszt paliwa do tego silnika i ile on pali?
    5 Jaki jest koszt tego silnika i reszty mechanizmów?
    wiceq
    Level 13  
    Troche traci starociem ale chyba warto odpowiedziec.

Kazdy silnik modelarski jest zasilany mieszanka, zmienia sie jego objetosc i obroty.
    Do samochodu bym raczej czegos takiego nie polecal, chociaz nie jestem pewien.

-> rccars.pl Moze cos doradza, jak nie to rcauto.pl
    Najlepiej daj posty na obu forach.
    Madrik
    moderator of Robotics
    To typowy silnik lotniczy. Ma zbyt małe obroty do samochodu i konstrukcję, nie pozwoli na jego prawidłowe chłodzenie w samochodzie. Źle znosi też wstrząsy.

Budowa i zaprojektowanie auta spalinowego nie jest takim łatwym zadaniem jak się wydaje. To dość skomplikowane urządzenia.
    Dlatego, kupują sobie "ot tak, przy okazji" stertę przypadkowych części masz małą szansę na sukces.

Ustawowo, samochody zdalnie sterowane korzystają z następujących częstotliwości radiowych:

27 MHz (chińskie zabawki, najgorsze g... , najbardziej zaśmiecone pasmo zahaczajace o CB)

40MHz - profesjonalne modele, starszej generacji.

2,4GHz - J/w ale nowszej generacji. Szał modelarski ostatnich lat.

Nadajnik potrzebujesz minimum dwu kanałowy, proporcjonalny, najlepiej z wbudowanym komputerem, pozwalającym na miksowanie kanałów i zmianę parametrów.

Odbiornik oczywiście musi być dopasowany do nadajnika - ta sama czestotliwość, ten sam kanał (kwarc lub synteza w 40MHz). W przypadku 2,4GHz odbiornik musi obsługiwać ten sam protokół transmisji danych.
    Niestety nie wiem w jakiej wersji kupiłeś ten odbiornik. Sam model nic nie daje, bo te same modele są produkowane na różne częstotliwości.

Paliwo do silników modelarskich kosztuje ok 25-30zł/l Są co prawda silniki benzynowe, na zwykłą "samochodówkę" ale koszty takiego silnika liczą się w tysiącach złotych. Smutne, ale w takich cenach można kupić prawdziwy samochód ;)

Koszty części bez problemu znajdziesz przez wujka Googla. Wystarczy zajrzeć do sklepów modelarskich.

Zajrzyj na wyspecjalizowane forum miłośników modeli samochodów RC i tam zdobędziesz dokładną wiedzę jak samemu zbudować taki samochodzik.
    Ale jak wspomniałem jest to bardzo trudne, wymaga sporej wiedzy inżynierskiej i doświadczenia w budowie samochodów RC.

Dużo prościej i taniej kupić gotową platformę z napędem i silnikiem i wyposażyć ją w elektronikę i karoserię.

Poza tym, musisz wiedzieć jaki chcesz samochodzik zbudować. Czy to ma być terenówka, Buggy do skoków, Monster, Drifter, Wyścigówka, rekrecyjny po chodniku/asfalcie/betonie.
    Najprościej, sprzedaj te przypadkowe elementy i kup gotowy zestaw RTR. Podpowiem ci, że za granicą jest na tyle tanio, że opłaca się sprowadzać. Szukaj po UK, Niemczech, a nawet w Chinach. Ostatnio Chiny mają spore aspiracje i wypuszczają sporo własnych, tanich i całkiem interesujących modeli i części do nich.
    AZWE
    Level 16  
    Madrik-prosta zasada-nie wiesz-nie pisz.Z chłodzeniem masz oczywiście rację,nie wspomniałeś czegokolwiek o niskim momencie obrotowym a odnośnie obrotów pojechałeś po całej linii-silnik ASP 46 rozręca sie do 11500 obr/min(sprawdzałem obrotomierzem na paliwie 5% nitro),zaś silniczki samochodowe kręcą w granicach 25-40tyś obrotów na minutę.
    Silnik do samochodu się nie nadaje,ogólnie chińskie padło.Tap1-pochwal się jeszcze co tam masz ciekawego u tych "Rumunów":D
    Madrik
    moderator of Robotics
    Ja latam. Jazda i pływanie mnie nie kręci. Mam prawo nie znać się na szczegółach konstrukcji silników do przyziemnych modeli. Nie mniej sens pozostaje ten sam - Nie nadaje się. ;)
    Emil19911991
    Level 14  
    Witam

Ja właśnie buduje auto RC na silniku lotniczym. Powiem że nie jest łatwo a dużym problemem jest właśnie chłodzenie, spasowanie fabrycznego/budowa sprzęgła a przede wszystkim odpalanie takiego silnika w aucie. Sprzęgło odśrodkowe zbudowałem sam, teraz próbuje uporać się z odpalaniem, czekam tylko na świece bo jedyną jaką miałem niechcący spaliłem :D
    Matkas
    Level 15  
    Witam,
    dołącze się do tematu

Emil19911991
    Możesz pokazać fotografie tego sprzęgła? Mam coś podobnego w planie, a wszelkie zarysy konstrukcji bardzo mi się przydadzą. Jaki silnik używasz?

Pozdrawiam
    Emil19911991
    Level 14  
    Mój silnik to ENYA 15-III model 3303. Poniżej zdjęcia sprzęgła.

Budowa autka RC z tych części.. Budowa autka RC z tych części.. Budowa autka RC z tych części.. Budowa autka RC z tych części.. Budowa autka RC z tych części..

Szczęki wykonane z blachy stalowej i aluminiowej, wszystko wycinane ręcznie, okładziny ze starych hamulców rowerowych, metalowy "bęben" z jakiegoś starego silnika, czerwona zębatka z klocków "metallico", służy do odpalania silnika(nad tym jeszcze pracuje). Koszt wykonania: 0 zł. Zarazie testowałem je jedynie z silnym silnikiem elektrycznym i działało świetnie. :D Zaczyna łapać przy ok. 3000 obr/min. Jak dostane świecę to zobaczymy jak będzie na spalinowym.

Pozdrawiam :D
    Madrik
    moderator of Robotics
    Koszty wykonania nigdy nie są "0zł". ;) Własny czas i praca też się liczy. :)

To chyba nie będzie docelowa rama? Chyba widzę, że użyłeś elementów z klocków konstrukcyjnych. To bardzo słaby i giętki materiał, nie mówiąc o połączeniach śrubowych.
    wiceq
    Level 13  
    Emil19911991 wrote:
    [...]metalowy "bęben" z jakiegoś starego silnika[...]

To ja podpowiem ze to jest z tego co widze obudowa silnika Silmy z jakiegos gramofonu ;)
    Matkas
    Level 15  
    Bardzie ciekawe sprzęgło! Napewno przyda mi się to w zbudowaniu swojego;-)

Pytanie mam tylko do śrubek w tym bębnie. Do czego one tam służą?

Pozdrawiam
    Matkas
    Level 15  
    Ahh to teraz już wiem, dzięki. Nie obawiasz się przypadkiem, że moga wylecieć podczas pracy?
    Matkas
    Level 15  
    Witam, i jak był już testy?

Pozdrawiam
    KcPr
    Level 10  
    Pytanie, czy chcesz pojeździć tym autem , czy więcej frajdy sprawia Ci budowa ?
    Jeżeli chcesz pojeździć to nie polecam Ci silnika z spalinowego jeżeli to nie jest silnik z zapłonem iskrowym. Na początek polecam silnik elektryczny i używany regulator + aparatura i odbiornik. Do tego najtańsze używane podwozie samochodowe. Szkoda pracy jeżeli zabawa się nie spodoba, a uruchamianie spaliny na mrozie przez 40 minut jest mocno frustrujące !