Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SD13J1B - zablokowane łopatki wirnika pompy

monablue 20 Lis 2009 20:05 13507 11
  • #1 20 Lis 2009 20:05
    monablue
    Poziom 9  

Witam, mam problem ze zmywarką, która nie odprowadza wody. Słychać wyraźnie, że coś chrobocze w pompie, kiedy usiłuje odpompowac wodę. Spod filtra wyciągnęłam kawałek plastiku odłamany z widelca, zapewne jakiś mniejszy dostał się między łopatki wirnika, ale w tym modelu nie da się chyba dostac do wirnika od góry. Po odkręceniu wszystkich dostepnych śrub odsłania się lita, biała zabudowa i tam, gdzie w innych modelach jest zaślepka, najczęściej w innym kolorze, tu nie ma absolutnie nic do wyjęcia. Pytanie moje jest takie: w jaki sposób można się dostać do tego wirnika i czy jest to możliwe bez wzywania serwisu. Innymi słowy - czy aby w tym modelu dostęp do tego wirnika nie jest od spodu urządzenia? Z tym już sobie raczej nie poradzę, ale nie chciałbym wzywać serwisu do jakiegoś banału.
    Bardzo się polecam mimo bycia kobietą :-)

1 11
  • #2 20 Lis 2009 20:32
    inot
    Poziom 20  

Nie znam tego modelu,ale w zwywarkach Boscha dostęp do pompy niestety tylko od dołu.

Moderowany przez mrhari:

Nie we wszystkich. W wielu modelach dostęp jest w komorze myjącej, pod filtrami.

1
  • #3 20 Lis 2009 20:50
    monablue
    Poziom 9  

Mrhari, otóż to. Wiem, że w wielu modelach można swobodnie dostać się do wirnika od góry, tu jednak na pewno nie. Liczę na kogoś, kto spotkał się z tym modelem i wie czy umiarkowany laik sobie poradzi.

0
  • #4 20 Lis 2009 20:52
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Na ranicie drzwi znajduje się "tabliczka znamionowa" a na niej jest E-nr. Podaj go.

0
  • #5 20 Lis 2009 21:03
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Jeśli słyszysz tzw chrobot a nie ciche burczenie to na 90% zerwane łopatki w pompie.
    dostęp jest po zdjęciu blachy z przodu pod drzwiami, ale odłącz od zasilania!

1
  • #6 20 Lis 2009 21:06
    monablue
    Poziom 9  

SRV33A13/14
    Az taki chrobot, żeby łopatki były urwane to nie, albo buczy, bo nie działa, albo na chwilkę na początku chrobotnie, jakby coś malenkiego to blokowało - ziarenka pieprzu czy coś. Cytryny nie używam :-)

1
  • #8 20 Lis 2009 22:46
    monablue
    Poziom 9  

Dzięki, widzę wirnik, choć nie rozwiązało to problemu od której strony się do tego dobrać. Jutro popróbuję od przodu, muszę zdemontować za dnia osłonę. Jeśli trzeba będzie przwracać zmywarkę i dostawac się od dołu to chyba się poddam. :-(

1
  • #9 21 Lis 2009 00:50
    phiter
    Poziom 19  

Witaj, możesz dostać się do silnika pompy zdejmując prawą ściankę patrząc od frontu( śrubki z tyłu + chyba dwie z przodu na dole) jednak z tego co opisujesz najpierw sprawdziłbym wąż odpływowy - sprawdź jego końcówkę - może być tam kulkowy zaworek zwrotny - odkręć górną pokrywkę, w środku jest sprężynka i kulka - wyczyść to jeśli jest.

0
  • #10 21 Lis 2009 10:24
    monablue
    Poziom 9  

No właśnie. Zajrzałam za osłonę w poszukiwaniu tej blachy pod drzwiami z przodu, którą miałabym zdjąć, a tam nie ma żadnej blachy. Znów lity plastik. Czyli pozostaje zdejmowanie boku. Ech.

0
  • #11 04 Sty 2010 03:22
    Vallery76
    Poziom 1  

Na wstępie bardzo dziękuje za pomoc forumowiczów, gdyż powyższa porada naprawdę się przydała.
    Jakkolwiek jednak nie lubię niedokończonych tematów, podzielę się spostrzeżeniami z mojej naprawy zmywarki Bosch SD13J1B w kontekście wirnika pompy, którą właśnie zakończyłem (3:05 AM):-O
    Najprawdopodobniej pompy nie da się wymontować (przeczytane zn zagranicznych forach) bez rozbierania góry zmywarki. Jednak jest patent, który mi wyszedł.
    A mianowicie: Trzeba zdjąć boczną lewą (patrząc od frontu ścianę) oraz pokrywę znajdująca się pod ścianą zmywarki (4 śruby od fronu) reszta ładnie zejdzie. Następnie należy zdemontować elementy 29 86 i 48 2938 (numeracja z rysunku). W następnej kolejności należy rozmontować pompę 48 3054 poprze wsadzenie od frontu prawej ręki i załamanie za obudowę a z boku lewej łapiąc za pompę. Przekręcając w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara da się pompę rozkręcić. Może iś™ rudno, jeżeli pompa jest naprawdę zablokowana, wtedy trzeba próbować w jedną i drugą stronę. Na koniec wszystko składamy i działa. Zeszło mi się do 3 ciej, ale przynajmniej nie muszę zmywać.:-)))

0
  • #12 28 Lip 2012 22:29
    lukasz108
    Poziom 10  

Witam serdecznie

Przepraszam że odgrzewam temat, ale pojawił mi się bardzo podobny problem jak opisany powyżej. Jednakże czy dobrze rozumiem: jeśli jest uszkodzona pompa to nie wypompowuje wody?
    A u mnie jest tak że niemal kończy cały proces zmywania, na końcu odpopowywuje wodę, ale pompa jakby sie zawieszała i ciągle chce odpompować wodę której już nie ma w komorze zmywarki.Otworzyłem drzwi i wlałem czystą wodę do komory - odpomowało bez problemu i nadal buczy nie kończąc programu zmywania. Może macie jakieś pomysły? Wg mnie jakby czujnik poziomu wody był uszkodzony ale fachowcem od zmywarek nie jestem i proszę o Waszą pomoc.
    Pozdrawiam

3