Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrotik, pytanie początkujacego

21 Lis 2009 00:19 1386 6
  • Poziom 9  
    Witam. Od jakiegoś czasu interesuje się sieciami bezprzewodowymi, jednak dopiero dzisiaj po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim jak mikrotik. Zdążyłem już dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy, ale niektóre zagadnienia pozostają mi wciąż nieznajome:
    Rozumiem, że mikrotik to system operacyjny przeznaczony do routerów. Czyli w uproszczeniu można taki sprzęt skonfigurować jako access point i będzie punktem dostępowym dla urządzeń klienckich? Nie rozumiem jednak w jakim celu po stronie klienta montuje się tzw. zestawy abonenckie (np. Ubiquiti Wisp Station 5 BOX) . Czy klient nie może podłączyć się do takiego mikrotika za pomocą zwykłej wbudowanej karty WLAN lub karty + anteny?
    Pozdrawiam

Moderowany przez DriverMSG:

Regulamin pkt. 10.11 Podczas pisania wiadomości nie jest dozwolone: Zamieszczanie odsyłaczy do materiałów o charakterze krótkotrwałym, których aktualność po określonym czasie wygasa, takich jak wszelkie linki do aukcji, ofert promocyjnych, wyprzedaży i itp.

• Pomocny post
    Poziom 15  
    Ubiquiti Wisp Station i inne, w których za pomocą krótkiego pigtaila integruje się płytkę radia z anteną mogą służyć w częstotliwościach "5GHz" jako zestawy klienckie, mogę również mieć zastosowanie jako mosty AP - APC lub w WDS z platformami sprzętowymi mikrotik. Rzecz dotyczy 5GHz zwłaszcza wtedy gdy wymagane są większe przepustowości lub gdy chcemy zapewnić stabilny link na dalszą odległość. W zestawach eliminuje się straty spowodowane tłumieniem kabla koncentrycznego łącząc zestaw z komputerem za pomocą skrętki i wykorzystując przy tym zasilanie POE. Czyli możemy gdy zachodzi taka konieczność umieścić "zestaw np. Ubiquiti Wisp Station" w odległości kilkudziesięciu metrów od komputera np. na wysokim kominie w celu uzyskania wymaganej widoczności optycznej i wolnej strefy fresnela. Zestaw karta sieciowa + antena stosujemy gdy niezbędna dla zapewnienia dobrego linku odległość komputer->antena czyli długość kabla nie przekracza w 5GHz kilkunastu metrów (maksymalna długość kabla realnie zależy od mocy wyjściowej i czułości karty oraz zysku anteny).
  • Poziom 9  
    Czyli to nie chodzi o jakąś dedykowaną współpracę zestawu klienckiego i naszego mikrotika tylko raczej o względy "jakości sygnału" w 5GHz (straty na kablu antenowym)?
  • Poziom 15  
    Można to tak podsumować w sytuacji typowego linku klienckiego. W przypadku WDS wskazany zestaw.
  • Poziom 9  
    Chodzi tu o taką sytuację? :

(...) ----- Urządzenie w trybie WDS ))))) sygnał bezprzewodowy ((((( Urządzenie w trybie WDS ----- AP ------ zestaw kliencki ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale interpretuję to tak: internet->most wds->AP-> klient - gdzie 1 urządzenie wds, a 2 urządzenie wds i AP + klienci. I teraz nie rozumiem pytania czy chodzi o to drugie urządzenie pracujące jako dosył wds i AP czy o klientów? Zestaw Wisp station może pracować jako AP- APklient lub jako element mostu wds - wyłącznie jedna funkcja ponieważ ma jeden tor radiowy. Aby zrealizować jednocześnie dosył wds i AP potrzeba platformy z dwoma radiami np. mikrotik RB 433 lub inną posiadającą gniazda na dwie karty minipci i licencję lev.4. Nie bardzo rozumiem istotę problemu.
  • Poziom 9  
    Już wiem. Namieszałem trochę bo musiałem odświeżyć trochę swoją wiedzę (pojęcie WDS). :) Pozdrawiam