Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OCZ Technology model: OCZ-GXS600 uszkodzony termistor RT11 oznaczenie z PCB.

21 Lis 2009 17:19 6088 10
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam problem z zasilaczem podanym w temacie, a mianowicie zasilacz działał bez problemu, aż pewnego dnia po podłączeniu wysadził korki w mieszkaniu.
    Po rozebraniu okazuje się że termistor RT11 (oznaczenie z płyty) ten obok kondensatora 470uF/400V jest uszkodzony, niestety na tyle że nie można odczytać oznaczeń.
    Pozostałe elementy wydają się być ok.
    Czy ktoś z forumowiczów może mi powiedzieć jaka ma być wartość tego rezystora oraz czy wymiana wystarczy tzn. czy mógł on zostać uszkodzony przypadkowo czy powoduje to uszkodzenie innego elementu.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Poprawiłem TONI_2003
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
  • Moderator
    Witam.
    Mam zdjęcie tego zasilacza, ale według Twego opisu jakoś nie mogę takowego na tym zdjęciu zobaczyć...
    Proszę zrobić swoje celem identyfikacji jednak tego uszkodzenia oraz eliminacji samego uszkodzenia.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
  • Poziom 10  
    Zamieszczam zdjęcia na których dokładniej widać gdzie znajduje się interesujący mnie element.
    OCZ Technology model: OCZ-GXS600 uszkodzony termistor RT11 oznaczenie z PCB. OCZ Technology model: OCZ-GXS600 uszkodzony termistor RT11 oznaczenie z PCB. OCZ Technology model: OCZ-GXS600 uszkodzony termistor RT11 oznaczenie z PCB.
    Jak doczytałem na forach wszystko pasuje, termistor ma za zadanie ograniczenie dużego impulsowego prądu rozruchowego (i jak jest uszkodzony wysadzany jest bezpiecznik). Uszkodzenie termistora spowodował uszkodzony włącznik zasilacza - załączał z przerwami.
    Jedyną rzeczą która teraz mi jest potrzebna to oznaczenia na tym termistorze.
    Jak już ktoś mi w tym pomoże, to po wymianie potwierdzę moje domysły.
    PS.
    Dziękuję za szybkie zainteresowanie się moim problemem.
  • Moderator
    Jeśli chodzi o ten element oznaczony na płycie PCB jako RT11 na mych zdjęciach jest niewidoczny.
    Zasilacze firm: TAGAN czy CHIEFTEC w swej budowie są bardzo podobne więc można podejrzeć i zastosować.
    Zresztą gdybyś postarał się użyć jakiś środków delikatnie czyszczących sądzę, że poprawnie odczytasz (skoro ja na Twym zdjęciu już coś zobaczyłem) zobacz sam i dałem przykłady termistorów...
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
  • Poziom 42  
    Witam.
    Może to złudzenie, ale główny kondensator elektrolityczny jest lekko "wybulony".
    Na zdjęciu TONI_2003 wygląda ok, na Twoim nie, a może to kwestia perspektywy?
    Sprawdź go proszę, abyś nie musiał znowu wąchać spalenizny wymienionego termistora PCT!
    Swoja drogą, rzadko się zdarza, aby spalony szeregowy element był jedyną przyczyną wywalenia bezpiecznika instalacyjnego. Chociaż różne cuda się zdarzają :D
    Zawsze lepiej znaleźć przyczynę zadziałania zabezpieczeń i ją usunąć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tym kondensatorem też się zainteresowałem, ale to tylko ta nakładka z tworzywa tak wygląda, pod spodem nie jest spuchnięty. Co do identyfikacji elementu to kołuję jakieś szkiełko powiększające, bo gołym okiem to tylko mogę się domyślać.
  • Moderator
    Jeśli jest faktycznie w realu jak napisał kolega jack63 to należy ten kondensator elektrolityczny przynajmniej sprawdzić miernikiem, a to dlatego że to jest zabezpieczenie przed wylaniem elektrolitu...
    Pamiętaj, że nic nie dzieje się bez przyczyny. :D
  • Poziom 10  
    Na wszelki wypadek sprawdzę też ten kondensator, a co do termistora to wydaje mi się na podstawie zdjęcia oraz na podstawie karty katalogowej SCK 2R55A., że będzie to właśnie on.
    Zerknijcie na zdjęcie i utwierdźcie mnie w tym przekonaniu;-)
  • Moderator
    Masz nad nami przewagę i jeśli to odczytałeś to na wspomnianym linku masz wszelkie potrzebne Ci dane... :D
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Tak sobie myślę, że w/w termistor to jedynie (widoczny) wierzchołek przysłowiowej "lodowej góry".

W zasilaczach stosowany jest jako element ograniczający chwilową wartość prądu pobieranego z sieci tuż po włączeniu zasilacza.
    Jako element o ujemnym współczynniku cieplnym zmniejsza swoją rezystancję w miarę wzrostu temperatury. Jednak wraz z jej wzrostem moc wydzielana na tym elemencie maleje.

Można oczywiście założyć, że ten akurat nie wytrzymał prądowego udaru.
    Wszystko jest możliwe, ale skoro miałeś uszkodzony wyłącznik zasilacza (chwilowe przerwy) to można założyć, że przez termistor płynął prąd - zatem był on co najmniej ciepły.
    Mając mniejszą rezystancję mniej był podatny na skutki chwilowych załączeń zasilacza.

:arrow: Myślę więc, że warto przyjrzeć się elementom części APFC.

Natomiast co do kondensatora elektrolitycznego to łatwo go można sprawdzić (przed wymianą „w ciemno”).
    Odlutuj, naładuj przez diodę (1N4007) połączoną szeregowo z żarówką 230V/40W, a potem tą samą żarówką rozładuj.

Pamiętaj jednak, że próby przy bezpośrednim korzystaniu z napięcia sieci energetycznej są niebezpieczne dla życia.
    Lepiej byłoby zlecić tę naprawę komuś z odpowiednim doświadczeniem.