Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yaris d-4d 2003 problem z falujacymi obrotami na biegu jalow

bluefou 21 Lis 2009 17:38 8760 27
  • #1 21 Lis 2009 17:38
    bluefou
    Poziom 9  

Jezeli to niewalsciwy temat, prosze o przenisienie. Zakupilem Yarisa kilka dni temu, auto ma na liczniku niecale 120 tys., Roznie to bywa ale po przejechaniu pewnego dystansu i gdzie poczatkowo mam obroty jalowe 600 obr/min gdy zatrzymam sie na swiatlach skacze do okolo 1200 obr/min. czym to moze byc spodowane i czy ewentualnie ktos sie nie spotkal z takim problemem ? Moje pytanie co powinienem zmienic na dzien dobry w dieslu, chcialbym tym autem pojezdzic i pozmieniac wsio, bo pewnie od nowosci nic nie bylo robione, wiec, olej, filtry, olej w skrzyni, filtr paliwa ? itp.co jeszcze ...

pozdrawiam

0 27
  • #2 23 Lis 2009 20:17
    sylwester1801
    Poziom 10  

witm
    ja na pierwszym miejscu wymienil bym pasek rozadu

Moderowany przez Pawel wawa:

Porada bezsensowna. Pisownia skandaliczna. Ostrzeżenie.

0
  • #3 23 Lis 2009 21:03
    mtworus
    Poziom 10  

co do falowania obrotów upewnić się czy połączenia są szczelne...może gdzieś lewe powietrze łapać....
    jeśli mechanicznie OK i szczelne to wtedy próbować odłączyć przepływomierz i jesli to nie pomoże podpiąć pod jakiś komputer.....

0
  • #4 23 Lis 2009 21:36
    kbadi
    Poziom 13  

ja bym nie wymieniał paska rozrządu bo go nie ma . W d4d jest łancuch . Co masz na mysli falowanie obrotów ? to ze zwiekszy obroty na 1200 czy to ze cały czas pływa miedzy 600 a 1200 ? jezeli po prostu zwiększy obroty to moze akurat się włącza kompresor a/c i to by był normalny objaw .
    Co wymienić - poza tym co piszesz to płyn hamulcowy i chłodniczy - co 30tys

0
  • #5 23 Lis 2009 22:24
    bluefou
    Poziom 9  

zgadza sie w d4d rozrzad to lancuch i rzekomo przy 300 tys jest planowana jego wymiana. Co do podniesienia obrotow dzieje sie to teraz kiedy jest zimno, wiec a/c odpada bo nie jest uzywane ... Samochodem pojezdze chwile i kiedy ma na jalowych obrotach 600 obr/min i tak pracuje potrafi skoczyc na luzie z niczego do 1200 ... auto jest jeszcze przed zmiana filtrow, mam je dopiero tydzien, wiec poznaje co i jak. Filtry kwalifikuja sie do zmiany i mam nadzieje, ze to one sa przyczyna tej usterki i po ich zmianie bedzie ok. Podpiecie do komputera nie pokazalo zadnych usterek, poki co zostal zmieniony filtr paliwa.

0
  • #6 23 Lis 2009 23:08
    kbadi
    Poziom 13  

"Podpiecie do komputera nie pokazalo zadnych usterek" ale trzeba by jeszcze sprawdzić jaką pokazuje temperature bo w tych silnikach leciały wiązki z czujnika , tylko ze wtedy dosłownie falowały obroty

0
  • #7 25 Lis 2009 15:46
    bluefou
    Poziom 9  

no i zmienilem wszystkie mozliwe filtry, jest nowy olej ... przykladowo wczoraj pojezdzilem troche, zgasla kontrolka grzania silnika, obroty jalowe 600 obr/min, podjezdzam pod blok parkuje ... i mi podskoczyly obroty do 1200 ... moze tak ma byc faktycznie ... no nie wiem juz sam ...

0
  • #8 25 Lis 2009 16:58
    GALILEO
    Poziom 18  

sprwadź linkę czy niejst poszarpana i nie blokuje się na przepustnicy, jak to nie to na bank silniczek krokowy wolnych obrotów, zabrudzony , wykręcić przeczyścić gnizdo i ma grać

Moderowany przez Pawel wawa:

Porada bezsensowna. Pisownia skandaliczna. Ostrzeżenie.

0
  • #9 25 Lis 2009 18:25
    cordoba_2004
    Poziom 27  

i poobmacywać wszystkie możliwe węże czy gdzieś nie ssie lewego powietrza

0
  • #10 25 Lis 2009 19:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 25 Lis 2009 22:26
    rh.rally
    Poziom 18  

GALILEO napisał:
    sprwadź linkę czy niejst poszarpana i nie blokuje się na przepustnicy, jak to nie to na bank silniczek krokowy wolnych obrotów, zabrudzony , wykręcić przeczyścić gnizdo i ma grać

Może nakierujesz kolege jak ma to sprawdzić w tym d-4d :D

cordoba_2004 napisał:
    i poobmacywać wszystkie możliwe węże czy gdzieś nie ssie lewego powietrza

i co jeszcze?...

0
  • #13 26 Lis 2009 21:47
    bluefou
    Poziom 9  

wiecie co, nie wiem czy to jest normalne czy nie ... jak pisalem auto poznaje i zauwazylem ciekawa zaleznosc ... mam 600 ob/min, zatrzymam sie na swiatlach i obroty skacza mi do 1200 obr/min (ogrzewanie mam w czerwonym polu), skrecam na pol zimne pol cieple lub w zimne pole i obroty wracaja do wlasciwych obrotow ! ... Wiec czy to zupelnie normalne ze silnik sie nagrzewa i wzrastaja obroty, czy tez cos dziala niewlasciwie ....

ps. jeżeli piszę o pierdołach to sory ...

0
  • #14 27 Lis 2009 21:16
    kbadi
    Poziom 13  

jakieś czary mary . Te obroty tak nagle spadają ? masz w ogóle prawidłowy stan płynu chłodniczego ?

Dodano po 1 [minuty]:

hmmmmmmm ale czy to ma jakieś znaczenie !? a jaką pokazuje Ci temperaturę silnika ?

0
  • #15 28 Lis 2009 10:19
    bluefou
    Poziom 9  

tak, dokladnie obroty spadaja chwile po tym jak skrece ogrzewanie z cieplego ... wymienioem tez akumulator bo byl slaby, ale bez zmian z borotami, plyn do chlodnicy jest dolany i stan jest ok ... Pozostaje chyba alternator ...

0
  • #16 05 Gru 2009 18:21
    lestac
    Poziom 2  

mam to samo z obrotami, jednak to nie jest problemem

prawdziwy prolem jest taki, ze yaris sie nie nagrzewa - a wlasciwie nagrzewa sie bardzo wolno

te dwie powyzsze kwestie sa polaczone - tak dlugo jak auto sie nie nagrzewa, tak dlugo podwyzsza sobie obroty (jesli pokretlo jest ustawione na max)

wyczytalem, ze to moze byc problem termostatu lub dmuchajacej uszczelki pod glowica

boje sie ze u mnie to jest to drugie, bo mi spalinami wali kiedy wacham plyn chlodniczy - i zawsze jest on pod duzym cisnieniem

0
  • #17 06 Gru 2009 15:24
    waldek500
    Poziom 11  

tak w nich jest to nie jest wada!!! klima sie załącza jeszcze do tego:)
    a jak wali spalinami płyn to głowiczkę w górę. ma taką na warsztacie i nie mogę jej odpalić. juz słabo sypiam.

0
  • #18 11 Gru 2009 23:15
    yarisverso
    Poziom 2  

Jestem posiadaczem yaris verso 1.4D4D. Jest tam ten sam silnik co w zwykłym yarisie.
    Otóż problem ze wzrastającymi obrotami silnika to normalka ale tylko wtedy gdy jest włączony nawiew. Jest to normalne nie żadna wada, wystarczy zmniejszyć lub wyłączyć nawiew i obroty spadaja. Jeżeli chodzi o uszczelkę pod głowicą to przy przebiegu ok 130000 trzeba ją wymienić. Jest z tym trochę roboty bo trzeba też zdemontować łańcuch rozrządu. U mni poszła uszczelka przy przebiegu 126000 problem polegał na tym że węże były dośc twarde nawet przy zimnym płynie chłodniczym, po odkęceniu korka ciśnieniowego widać bło bąbelki i wydobywająca się pianę. Mój mechanik miał specjalne urządzenie do mierzenia spalin w płynie chłodniczym, wynik był pozytywny. Kosztowało mnie to 1100 zł. części, planowanie, robocizna. Po wymianie uszczelki przejechałem już 15000 km i wszystko jest ok.

0
  • #19 12 Gru 2009 00:14
    waldek500
    Poziom 11  

1100pln bo miałeś duuuużo szczęścia.
    Ja niedawno to robiłem kolesiowi i:
    nie dało sie odkręcić ani jednej świecy żarowej. wszystkie zostały rozwiercone po 100pln sztuka x4 =400
    trzy dni wyciągałem wtryskiwacze (specjalnym profesjonalnym przyrządem) niestety z pierwszego cylindra był tak zapieczony, ze musiałem go potraktować ostrzej 400 używka ze sprawdzeniem + sprawdzenie pozostałych 150 = 550
    uszczelka pod głowicę 90pln. uszczelka pod pokrywę 50. uszczelki pod: kolektor wydechowy, turbo-rura wydechowa, smarowanie turbiny, egr, przepustnica tylko oryginał (nie ma zamienników) metalowe, 500 w serwisie po wielkich rabatach, bo ja sobie może i bym założył stare ale klientowi nie wolno, bo co będzie jak będzie przedmuch?? naprawię to na własny koszt w ramach reklamacji. uszczelniacz przedni na wale korbowym 30pln. robocizna 400pln i to za mało bo trzeba dosłownie cały silnik rozebrać. teraz powiedziałbym za to 800 i wyciągnął silnik bo jak siedzi w ramie to robota nie jest wykonana fachowo. planowanie głowicy, rozwiercanie świec, docieranie zaworów, uszczelniacze zaworowe 330pln.
    razem wychodzi 2350, plus olej, filtr i płyn chłodniczy ale tego juz nie liczę bo i tak sie wymienia.
    reasumując silni 1,4 d4d to jest po prostu chłam. do tego bardzo drogi podczas naprawy.
    pozdrawiam.
    ps. na co dzień naprawiam tylko mercedesy i jest o wiele taniej i szybciej. hehe.

0
  • #20 12 Gru 2009 08:29
    bluefou
    Poziom 9  

do yarisverso

wiesz co, faktycznie dlawik sam sobie podnosi obroty, tyle, ze mi wzrastaja obroty nawet przy wylaczonym wentylatorze a przy ogrzewaniu w polu cieple ! lipa troche, widac juz wtedy ma za wysokie obciazenie i podnosi sobie obroty ...

0
  • #21 12 Gru 2009 08:53
    waldek500
    Poziom 11  

związane to jest z tym, ze prawdopodobnie na wolnych obrotach się studzi lub ma zbyt mały obieg wody, zeby ogrzewanie dobrze działało. W mercedesach jest dodatkowa pompka obiegowa płynu i dogrzewacz elektryczny lub typu webasto po to zeby nie było tego efektu.

0
  • #22 12 Gru 2009 15:19
    yarisverso
    Poziom 2  

Totota yaris 1.4 D4D 2003r. Problemem w moim samochodzie od jakiegoś czasu jest nierówna praca zimnego silnika. Po odpaleniu silnik pracuje równo ale po kilkunastu czsami kilkudziesięciu sek. obroty zaczynają falować. Jest to dość częsty problem poruszany na forach, nawet na you tube jest filmik przedstawiający ten problem. Zauważyłem że w czasie kiedy falują obroty porusza się jedna z części przepłustnicy. Do tej części podłączona jest mała puszka koloru złotego a do niej wężyk z podciśnieniem. Po zdjęciu wężyka problem zanika. Problem też znika po nagrzaniu sie silnika. Z góry dziekuję za pomoc. ten problem widać na filmiku- http://www.youtube.com/watch?v=by2rzSkkPuM

0
  • #23 13 Gru 2009 21:06
    bluefou
    Poziom 9  

nie no takich akcji to nie mam, Tobie naprawde faluja obroty. Ja zaczynam sie uczyc nawykow mojej yarisy i ... to chyba normalny objaw, tzn jesli mam ogrzewanie w polu cieplym i wentylator na zero obroty 600 obr/min, jesli wlacze wentylator w pozycje 1,2 to obroty automatycznie rosna do 1200 obr/min ... to raczej normalny objaw, tak mowia ... po prostu silniczek jest maly i jakiekolwiek obciazenie powoduje wzrost obrotow ... Troche to denerwujace, ale coz ... zobacze jak zrobie konkretna trase i jak bedzie to wygladalo z obrotami ..

pzdr

0
  • #24 26 Gru 2009 11:01
    bluefou
    Poziom 9  

no i zrobilem trase na Warszawe, 600 km takze auto sie konkretnie nagrzalo, ale obroty sie podnosza. W serwisie powiedzieli, ze ... tak moze ... i ma byc :] coz ...

0
  • #25 26 Gru 2009 13:22
    web69
    Poziom 27  

Ech... Nowsze diesle mają bardzo wysoką sprawność energetyczną i w chłodne dni z ogrzewaniem kiepsko. A jak włączesz ogrzewanie na max. dodatkowo włącza się dogrzewanie wody (na wężu do nagrzewnicy są świece żarowe) i po prostu zaczyna brakować prądu, ecu wymusza podniesienie obrotów. Działa to automatycznie i tak samo jest w rav4 i innych d4d. Jak nie chcesz aby podnosiły się obroty, po prostu nie ustawiaj ogrzewania na max. i już...

0
  • #26 27 Gru 2009 19:53
    bluefou
    Poziom 9  

spoko, jezeli tak ma byc to okej, niemniej jednak podnoszenie sie obrotow juz na 1 poziomie wentylatora, nie na ogrzewaniu na max. !!! i podnoszenie sie obrotow w tej pozycji to w/g mnie konstrukcyjna porazka ...

0
  • #27 08 Sty 2010 18:55
    lestac
    Poziom 2  

Obroty powinny sie podnosic przez pewien czas po rozruchu oraz kiedy silnik ma problem z 'dogrzaniem sie'.
    Ten silnik czesto ma problem z dogrzaniem sie kiedy zapowietrzony jest uklad chlodzenia.
    Najczestszym powodem zapowietrzenia sie ukladu chlodzenia jest tu przedmuch na uszczelce pod glowica.

0
  • #28 10 Sty 2010 18:48
    bluefou
    Poziom 9  

przejechanie lacznie 600 km, ponad 5h ciaglej jazdy w 1 strone i ponad 5 w druga nie spodowalo 'dogrzania sie', o ktorym piszesz ... Uszczelka byla ruszana i najprawdopodobniej wymieniona, to jednak nie pomoglo w ustaniu podnoszenia sie obrotow ... rzekomo z tym podnoszeniem sie obrotow tak ma byc ... lipnie troche ...

0