Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja sterownika maszyny z 1979 roku

LiutenetMaria 21 Lis 2009 18:04 1346 5
  • #1 21 Lis 2009 18:04
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Witam!
    Mam do uruchomienia maszynę pochodzącą z 1979 roku, z powodu niekompletnej dokumentacji nie bardzo wiem czym ta maszyna jest sterowana. Mniejsza o to co maszyna robi. Elementami wykonawczym są głównie elektrozawory do powietrza, jeden silnik- nie wiem jaki, jeden silnik krokowy (Schrittmotor) i kilka innych elementów. czujniki głównie indukcyjne ale tez i zwykłe krańcówki.
    Maszyna jest produkcji Szwajcarskiej (ew Niemieckiej).
    Szafa sterująca wielkości około 2mx70cm, znajdują się w niej karty wejść,m karty wyjść, klawiatura do programowania+2 kluczyki chyba do blokowania zapisu EPROM, wyświetlacz plus inne karty, których jeszcze nie zidentyfikwałem. Podejrzewam że sterownik jest zaprojektowany specjalnie pod tą maszynę, ewentualnie składa sie z jakichś standardowych modułów SIEMENS.

Maszynę się programuje wprowadzając odpowiednią wartość (Anzahl) do odpowiedniego "parametru" (Vorwahl) odpowiadającego za jakąś funkcję pracy maszyny.

Moje pytanie brzmi: Jaka struktura sterowania (system działania) może być zastosowana w takiej szafie? Co jest tam sercem??
    Jest tam na pewno pamięć eprom (tak wygląda chyba styl adresowania-FC600³), ale co tym rządzi?
    Może ktoś się z tym spotkał już?

0 5
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 22 Lis 2009 10:21
    arturavs
    Poziom 39  

Dużo tego opisu, ale większość nie przybliży rozszyfrowania.
    Podaj model i nazwę firmy, bo na razie to wszyscy znają jedynie rok produkcji. Ewentualnie jakieś fotki.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 22 Lis 2009 10:28
    arkady_pl
    Poziom 24  

Wróżki szukasz?
    Chociaż zdjęcie pokaż albo spisz to co jest na kartach.

Pytanie w stylu: mam kartę w czarnej skrzynce. Co to może być za karta?
    No przecież nikt nie zgadnie.

0
  • #4 22 Lis 2009 10:39
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

właśnie szukam wróżki, która zna tamte lata automatyki i wie że tak jak teraz w przemyśle dominują simatiki S7 a w starszych szafach S5, tak wtedy musiało coś dominować. Nie mogę sobie pozwolić na rozkręcanie maszyny i wyciąganie kart, gdyż mam do uruchomienia jeden moduł w tej maszynie. Drugi moduł pracuje, i uszkodzenie czegokolwiek może spowodować uszkodzenie działającej części maszyny. A przeciez to ma swoje lata jakiś zimny lut itd...

Jeśli ma pomóc co to za maszyna to już mówię:
    Firma MICAFIL, Meteor
    Nawijarka cewek składająca się z modułów:
    Transportowego, Nawijającego, Owijającego, Kalafonierka, Cynowarki, Stacja badania przejścia.

Nawijanie działa i pracuje, ja mam uruchomić Owijanie.
    całe sterowanie do wszystkiego w jednej szafie, więc mały błąd i cała maszyna stoi.
    Proszę kolegów znających tamte czasy o porady, a nie uwagi o wróżkach i o google.
    Ktoś kto zna tamte czasy wie gdzie szukać, gdzie zerknąć, co wtedy dominowało w automatyce.
    Tak jak wspominałem siedzą tam podzespoły Siemens (co jest zresztą chyba oczywiste). Mam kilka płytek zapasowych, ale są zbyt chaotycznie opisane, i jak tylko będę mógł to umieszczę ich opis.

Zdjęć nie umieszczę, gdyż tak jak mówiłem mniejsza o to co maszyna robi, bo to jest nieistotne. Równie dobrze mogłaby produkować zapałki. A szafy sterującej nie będe rozbierał, zbyt duże ryzyko uszkodzenia. Wygląda ona tak, że drzwi sa ulokowane na bocznej stronie, a front podzielony na kilka paneli np z klawiaturą, z bezpiecznikami, z włącznikiem głównym, albo za którymi kryją się karty IN/OUT

0
  • #5 22 Lis 2009 10:55
    arkady_pl
    Poziom 24  

To musi byc ktoś starszy ode mnie minimum z 10 lat. Ciężko Ci będzie znaleźć człowieka z tamtych lat, który siedzi na elektrodzie i czyta tematy.
    Jest jeszcze drugi problem - dostępność oryginalnych komponentów.
    Domyślam się, że musisz naprawić to co jest uszkodzone a nie zamieniać na nowoczesne komponenty?

Moja skromna sugestia: zbudować nowe sterowanie tą częścią maszyny.
    Dlaczego? Bo niedługo reszta też zacznie szwankować i będziesz miał coraz trudniej.

Jeśli jest to brak kontaktu, to szukasz igły w stogu siana.
    Jeśli uszkodzony będzie moduł robiony kiedyś jako hybrydy, to zapomnij.

Dodano po 6 [minuty]:

LiutenetMaria napisał:
    Proszę kolegów znających tamte czasy o porady, a nie uwagi o wróżkach i o google.

Nie wiem czemu sugestia o Google jest zła.
    Ja znalazłem firmę, która się w tym specjalizuje.
    http://www.prodman.pl/index.php?lang=pl&page=produkty&kateg=1
    Skoro mają graty i tym handlują to coś wiedzą.
    Ja bym tam pytał.

Czy używanie Google boli?
    http://www.baza-firm.com.pl/dzialy/bazafirm/f...c.-Przemys%C5%82owe_maszyny_i_urz%C4%85dzenia

Dodano po 1 [minuty]:

http://www.google.pl/#hl=pl&q=MICAFIL+Meteor+&lr=lang_pl&aq=f&oq=&fp=8ce6aa3004acc38c

0
  • #6 22 Lis 2009 17:04
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

ano używanie boli bo to nie jest taka maszyna, i nie ma zimnych lutów.

Poprosty maszyna jest w 3 rękach, pierwsze niemieckie i 2 i 3 polskie. Ten moduł diałał tylko w niemczech, w Polsce nie był uruchomiony.
    Nie jest ideą tego tematu rozpracowanie tej maszyny, tylko udzielenie odpowiedzi co w tamtych latach mogło w niej siedzieć...
    Wystarczy że ktoś studiował w tamtych czasach lub się interesował elektrroniką a na pewno będzie wiedział co tam drzemie...

0