Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia

rafixs 21 Lis 2009 18:51 23611 31
  • Generator wysokiego napięcia

Przedstawiam Wam generator wysokiego napięcia. Zrobiłem go do zasilania efektów takich jak:
    - Drabinka Jacoba
    - lampa plazmowa
    - generator Marxa
    - i do innych prac z WN

Układ zbudowałem na dwóch tranzystorach 2N3055, które zamocowałem na radiatorze. Generator WN posiada przełącznik do pracy w dwóch trybach: normalnym i przeciwsobnym.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Generator wysokiego napięcia Generator wysokiego napięcia Generator wysokiego napięcia

Do schematu dołożyłem diodę LED, która pokazuje prace cewki.
    Generator wysokiego napięcia Generator wysokiego napięcia

Jako gniazda wyjściowe użyłem dwie świece zapłonowe od auta.

Schemat na podstawie, którego zbudowałem generator WN pochodzi z strony:
    http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/flyback

Zapraszam do skomentowania.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    rafixs
    Poziom 24  
    Specjalizuje się w: elektronika
    rafixs napisał 587 postów o ocenie 112, pomógł 46 razy. Mieszka w mieście INOWROCŁAW. Jest z nami od 2007 roku.
  • TermopastyTermopasty
    DaKKi
    Poziom 16  
    Układ jest tak prosty, że zmontowanie tego sprowadziło się do umieszczenia wszystkich części w obudowie, ale i tak nieźle Ci to wyszło.
    Powiedz jakiego trafa zasilającego użyłeś, wydaje mi się troche przymałe.

Ja jakbym budował "uniwersalny generator WN", zrobił bym raczej coś na mosfetach, np. ZVS Flyback Driver - o wiele lepsze osiągi.

Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lodzik1990
    Poziom 18  
    W jakim celu zastosowałeś diodę na uzwojeniu pierwotnym w kolorze czerwonym. Czy to może jest dioda fluorescencyjna ?
    pawcio5555
    Poziom 10  
    Ta dioda sygnalizuje napięcie na cewce, po to by pokazać, kiedy napięcie zanika? Czy ma jakieś inne zastosowanie?
    msichal
    Poziom 20  
    Wg. mnie to po prostu dobry wskaźnik pracy. Z tymi generatorami są często problemy a z diodą wiadomo czy problem jest np. z generatorem czy np. z uzwojeniem WN.
  • TermopastyTermopasty
    rafixs
    Poziom 24  
    DaKKi napisał:

Powiedz jakiego trafa zasilającego użyłeś, wydaje mi się troche przymałe..

Generator zbudowałem jakoś rok temu. tranzystorki miałem z demontażu i dlatego zdecydowałem się je wykorzystać w urządzeniu. a co do zasilania to jak dobrze pamiętam to było 12V i około 1,3A (ale nie jestem pewien).

szkielet-s1 napisał:
    W jakim celu zastosowałeś diodę na uzwojeniu pierwotnym w kolorze czerwonym. Czy to może jest dioda fluorescencyjna ?

Jest to dioda LED . zadanie ma proste - świeci w czasie pracy układu

Dzięki i pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

msichal napisał:
    Wg. mnie to po prostu dobry wskaźnik pracy. Z tymi generatorami są często problemy a z diodą wiadomo czy problem jest np. z generatorem czy np. z uzwojeniem WN.

kolega tu dobrze napisał DZIĘKI !
    Liquidator88
    Poziom 14  
    1,3 A to za mało... ten układ potrzebuje ok. 5 A... Do tego układu uzywałem na początku zasilacza Unitra typ 5352 potem zastapiłem to trafem bezpieczeństwa 24V o mocy 160 VA i nadaje się do tego świetnie, bez problemu radzi sobie nawet z ZVS :)
    Pozdrawiam
    rafixs
    Poziom 24  
    Wiem że transformator jest słaby i ale jest to tym czasowe rozwiązanie, szukam mocnego.
    kortyleski
    Poziom 42  
    Tyle że ten zasilacz nie wyrobi ci więcej niż 60mA a beztransformatorowy o prądzie 5A miałby wymiary wiadra ( kondensatory). Po za ntym niebezpieczny.
    fuutro
    Poziom 43  
    No właśnie niebezpieczny to raz a po drugie - jak byś rozwiązał problem związany z brakiem obciążenia? Wyszło by ci nawet 150W na diodę Zenera...
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Nie koniecznie. Z powielaczem uzyskuje się lepsze efekty niż z wykorzystaniem samego trafa WN .
    rafixs
    Poziom 24  
    fuutro napisał:
    jak byś rozwiązał problem związany z brakiem obciążenia? Wyszło by ci nawet 150W na diodę Zenera...

Mieć na to dobry pomysł :roll:

tomek10861 napisał:
    Tobie odpaliła za pierwszym razem, bo ja próbuje ją uruchomić już od czerwca 2009 :D?

Zaczął działać zaraz po włączeniu zasilania. proponuje sprawdzić jeszcze raz generator czy dobrze podłączyłeś i sprawdź z schematem. powodzenia

marcin_oizo napisał:
    Czy ja na jednym ze zdjęć widzę powielacz TPN31? Mogę się dowiedzieć po co prostujesz prąd tym powielaczem? Lepsze efekty są na samej cewce.

Tak. Jest to powielacz TPN 31N. Do Kondensatorów w generatorze Marxa nie dasz napięcia prosto od cewki.
    f16
    Poziom 11  
    buduje g. WN na podstawie schematu Flyback driver - na stronie http://www.portalnaukowy.edu.pl/generator_hv_300_1.htm
    jest dobrze opisane jak go zbudować ale dla laika zawsze jakieś niewiadome wystąpią więc zadam parę pytań:
    na schemacie są 2 diody prostownicze byv29 co mówi mi ze przerabiają prąd zmienny z transformatorka na stały
    ale na schemacie pokazano że na wejściu jest + i - to znaczy ze należy doprowadzić prąd stały ?

czy jest istotny kierunek nawijania zwojów na rdzeń wn i czy nawinąć 8 - 10 -12 zwoi ?
    mam dławik z 22 zwojami czy to za mało i jakie będą różnice jeśli wyło by ich 30 jak w oryginale ?

czym jest podyktowana częstotliwość pracy czy wymiana kondensatora 0,68 na inną wartość zniszczy układ czy zmieni wartości

dodam ze buduje na częściach irfp250(N), byw29 i mam do dyspozycji transformatorek 12-13v jakieś 10 A

chciałem zapytanie umieścić :Download, Artykuły -> Generator wysokiego napięcia ---- ale temat ten został zamknięty
    więc umieszczam go tu myślę że źle nie zrobiłem
    msichal
    Poziom 20  
    @f16:
    1. Te diody zabezpieczają tranzystory przed spaleniem przez wyindukowany prąd w uzwojeniu, do układu należy jkak najbardziej doprowadzić napięcie stałe, najlepiej dobrze "wygładzone" sporą pojemnością kondensatorów w źródle zasilania.

2. Kierunek nie jest chyba bardzo ważny, grunt to nawinąć obie połówki uzwojenia w tą samą strone. Taki dławik powinien działać, nie ważna jest sama liczba zwojów tylko indukcyjność.

3.Częstotliwość chyba sama dopasowywuje się do rdzenia, a kondensator powoduje wpadnięcie w rezonans, co przekłada sie na lepsze wyniki.

Aha, dodam, że płytka jest troche "dzika", ścieżki są długie, wyprowadzenia daleko od siebie, a tranzystory na środku płytki...
    f16
    Poziom 11  
    msichal
    lepiej dać 4 diody w mostku byW29 i mały kondensator czy dać gotowy mostek na wolnych diodach np.KBPC5010 i spory kondensator
    tak :) płytka jest .. ułożyłem to troszkę inaczej -- mam nadzieje ze poprawnie i nic się tam nie wzbudzi czy cuś
    ponoć coś z pojemnością się dzieje przy długich ścieżkach tak coś wyczytałem " pojemność połączeń drastycznie wzrośnie"
    a co powiesz powiecie o poniższym wpisie -- może zasilanie jeszcze jakoś podrasować bo (zasilania) mostka prostowniczego jeszcze nie polutowałem

"KaW (31 Maj 2006 10:02)"napisał:
    PRZY tym generatorku trzeba dac elektrolit -na zasilaniu -tzw. blokujacy-
    po to aby zasilanie dlugimi przewodami nie wplywalo.
    Dla sw. spokoju nalezy tez do tego elektrolitu dopiac 0,1uF -aby stworzyc droge powrotna dla wzbudzonych pradow /skladowych/ w. cz. .
    Wtedy nie bedzie to smiecic po calym zakresie fal dlugich, srednich itd.

Wkatalogu mozna znalezc ze sa to na ogol tranzystory cyfrowe - i niektore zalaczaja sie juz od 2,4V -stad te diody Zennera na 12 V to duza przesada -chyba wystarcza 6,8V..

Ten dlawik zminimalizowac pod wzgledem ilosci zwojow -polepszy sie wtedy wykorzystanie baterii/zasilania/.

uzwojenie do tego transformatora -nawija sie BIFILARNIE -t.j. dwoma drutami od razu .drut musi byc dobrej jakosci a nawiniecie jak w zegarku-rowniutkie - uzwojenie mocowac szpagatem mocno.

konce polaczyc :....p1lllllk1+p2lllllk2....
    ------------------------------------------------------------------------------
    https://obrazki.elektroda.pl/93_1270839430.jpg
    f16
    Poziom 11  
    odnośnie odczepu wyczytałem na stronach :"
    barek89 Re: ZVS flyback driver
    Tylko jak wykonać ten odczep? Tak od strony mechanicznej (np. ściągnąć kawałek izolacji z drutu i dolutować go?)
    underground125 Re: ZVS flyback driver
    Co do Tego odczepu to radzę ci nawinąć 5 zwoi jednym kablem i drugi zwój drugim kablem i te kable w środku czyli odczep trzeba sumować i masz super uzwojenie.
    Pamiętaj zrób najlepiej 5 zwoi w jedną stronę nawinięte a drugie pięć w przeciwną stronę."
    czy obydwa 2 warianty są prawidłowe czy tylko jeden ?

układ podłączyłem pod zasilanie z małego transformatorka o mocy 3A niestety iskry nie uzyskałem a mostek prostowniczy - 4 szybkie diody podajże (4x1A1000V) i mały kondensatorek bardzo się nagrzały
    Kamis47
    Poziom 13  
    Napisz dokładnie o co ci chodzi bo z tego co napisałeś wynika że prostujesz napięcie z transformatora 3A diodami na 1A więc normalne że to się nie uda. Poza tym układ nie będzie chciał wystartować na "słabym" zasilaniu, potrzebuje do wygenerowania oscylacji dużego udaru prądowego.
    f16
    Poziom 11  
    diody 1N4007 1A ale w mostku gretza czyli daje to w sumie 4A a nie 1A
    mam jeszcze zasilacz12v 10A ale na starych powolnych diodach czy jest sens coś takiego podłączyć .Naszły mnie wątpliwości co do kondensatora bo sprzedali mi jako impulsowy MKP zamiennik 0.68u FM 250v--
    no i nadal nie wiem co z tym kabelkiem na pierwotnym --nawinąłem 10 zwoi i ściągłem izolację w połowie i dosztukowałem kabelek - jest skręcony bo jakoś cyna nie chciała się dobrze zlać mimo kalafonii

ps. czy do zasilacza najlepiej dać 4 diody BYW29 w mostku gretza + kondensator?
    f16
    Poziom 11  
    ten kondensator co mam to mkse -fm ---Metallized Polyester czy on się nadaje ?
    mardock89
    Poziom 9  
    Korzystając z okazji wtrącę pytanie.

Zamierzam zbudować taki generator wysokiego napięcia:

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakie uzyskam napięcie i częstotliwość na wyjściu??
    Dodano:
    Zamiast tranzystora BD284, którego nie można dostać, użyłem BD244C.
    grzesiek94
    Poziom 10  
    @mardock89 - daj sobie spokój z tym generatorem. Zamiast niego zbuduj przetwornicę typu ZVS o podobnym stopniu skomplikowania, ale za to o dużo większej mocy i sprawności. Jak ktoś chce, to mogę wrzucić tu sprawdzony wzór płytki drukowanej.

@f16 - wywal diody 1N4007 i zamiast nich wstaw mostek prostowniczy na minimum 15A. Kosztuje on najwyżej parę złotych. Jeśli zbudujesz mostek Graetza z diod na 1A, to też taki prąd będziesz mógł nim prostować. Za mostkiem wstaw równolegle przynajmniej 1 kondensator elektrolityczny o pojemności 4700uF lub większej na napięcie 63V. Pamiętaj o poprawnym podłączeniu go. Twój kondensator 0,68uF powinien się nadać, ale jeśli będzie się mocno grzał, koniecznie go wymień.

Zasilanie tej przetwornicy powinno mieć wydajność prądową minimum 3-4A (najlepiej około 10A) przy napięciu 12V-40V. Pamiętać o tym, że prąd przemienny z np. transformatora po wyprostowaniu i odfiltrowaniu zwiększa swe napięcie o napięcie wejściowe*1.41. Czyli np. jeśli z transformatora mamy prąd przemienny o napięciu 30V, to po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie to 30V*1.41 = 42.3V. Jest to zbyt dużo dla tej przetwornicy!

Pozdrawiam
    xpawkox
    Poziom 12  
    Jak rozwiązałeś problem ze zwarciem kolektorów na radiatorze?
    rafixs
    Poziom 24  
    xpawkox napisał:
    Jak rozwiązałeś problem ze zwarciem kolektorów na radiatorze?

Każdy tranzystor jest na osobnym radiatorze. a pomiędzy tranzystorem a radiatorem jest pasta.
    oto zdjęcie.

xpawkox
    Poziom 12  
    Ile czasu może pracować ten twój generator aż radiatory nie będą na prawdę gorące?
    W jakim trybie przełącznika uzyskuje się niebieską iskrę?
    rafixs
    Poziom 24  
    xpawkox napisał:
    Ile czasu może pracować ten twój generator aż radiatory nie będą na prawdę gorące?
    W jakim trybie przełącznika uzyskuje się niebieską iskrę?

Wiesz ostatnio był mi potrzebny do projektu i pracował generator około 10min, to radiator był naprawdę gorący. tak myślę o założeniu wentylatora. żeby uzyskać niebieska iskrę to trzeba przełączyć na tryb pierwszy.