Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa przedwzmacniacza w OR Radmor 5102TE

Gizmoń 28 Lis 2009 16:46 22841 46
  • #31 28 Lis 2009 16:46
    tomaszpawelek
    Poziom 1  

Naprawdę fajny poradnik właśnie taki radmor leży u mnie na półce już kilka lat i zaraz zabieram się za naprawę. Czekam na kolejny odcinek :-)

• #32 30 Lis 2009 09:56
    Sewa2007
    Poziom 13  

Witam,

Kolega andrzejlisek poruszył dość ciekawy problem związany z symetrycznością obu kanałów. Autor tego filmu nie wspomniał, o tym jaki tranzystor wlutował w miejsce uszkodzonego (czy był to tranzystor nowy z dzisiejszych czasów, czy nowy nie używany z przed 25 lat, a może został wymontowany z innego nie do końca sprawnego urządzenia UNITRY -służącego już jako "dawca"). Nie mniej, jednak nie ma tak na prawdę dwóch dosłownie identycznych rzeczy (elementów) na świecie, choćby były robionej w tej samej technologii i tym samym czasie. Zawsze będzie jakaś różnica. Dlatego aby można by było w miarę uzyskać pełną symetrię na kanałach (w miarę idealne stereo), potrzebne jest ich zestrojenie przy wykorzystaniu oscyloskopu, generatora, miniwoltomierza i miliamperomierza. Właśnie do takich celów zostały one również stworzone, a nie tylko jako ciekawe gadżety do filmów tj. (Mac Gyver, Airwolf, czy chociażby Polska seria z Panem Kleksem). Osobiście nic do nich nie mam, nawet uważam za pewną klasykę w swej klasie.
    Ale wracając do tematu: Moim zdaniem po każdej poważnej naprawie wzmacniacza, w którym uległa uszkodzeniu końcówka mocy lub przedwzmacniacz, należałoby sprawdzić czy są one symetryczne. Pomijam fakt upływności elementów po latach (głównie kondensatorów), gdzie nasz naprawiany RADMOR nie będzie miał już takich parametrów jak w dniu opuszczenia fabryki.
    Ja swego czasu wpadłem w taką paranoję podczas naprawiania sprzętu, iż dobierałem przewody o takiej samej średnicy i długości, a podczas wymiany kondensatorów, wstawiałem wszystkie takiej samej firmy i tych samych parametrach napięciowych (z tymi kondensatorami to w czasach, gdy części elektroniczne były trudno dostępne i bardzo drogie).

To by było chyba na tyle w kwestii doboru elementów.
    Pozdrawiam

• #33 03 Gru 2009 00:54
    domino_16
    Poziom 17  

Będąc uczniem jeszcze szkoły średniej, bodajże pierwszej klasy kupiłem taki wzmacniacz tzn radmor 5100 z uszkodzeniem jak autora lecz na obu wyjściach... Szukając usterki uwaliłem końcówkę mocy, na szczęście jedną:) Załatwiłem serwisówkę i zacząłem zabawę. doszedłem jak autor do przedwzmacniacza, wymieniłem te tranzystorki i dźwięk był lepszy ale te tranzystory się grzały strasznie:) Pomierzyłem napięcia i okazały się za wysokie- nie działała równierz regulacja tych napięć... Wymieniłem pół zasilacza i śmigał jakieś 3 lata. Ostatnio przestał działać tuner radiowy. Miernik w dłoń, napięcia, brak jednego. Wymieniłem uszkodzony tranzystor i śmiganadal. Jedyny problem jaki pozostał to jedna końcówka wzmacniacza:) Do tej pory nie żyje bo nie poradziłem sobie z nią...:( chętnie kupię sprawną jeśli komuś zalega ale jak coś to na priv:)

• #34 06 Gru 2009 10:21
    bibi717
    Poziom 21  

Witam,
    Film zrobiony perfekcyjnie. Wszystko dobrze wyjaśnione i opisane. Gratuluję dużej wiedzy elektronicznej.

Czy któryś z kolegów z forum może zrobić podobny filmik z naprawy przedwzmacniacza w poczciwym AT 9100?

Pozdrawiam Bartek

• #35 06 Gru 2009 21:15
    Marek Draga
    Poziom 10  

Wspaniale dobra robota ,tylko mozna bylo podac sygnal z generatora na wejscie mag lub uniwersalne i oscyloskopem przeleciec caly tor tak szybciej ,ale ogolnie ok sa jeszcze zapalency:D

• #36 06 Gru 2009 21:27
    eugieniusz47
    Poziom 12  

Fajna sprawa taki wideo-poradnik może w końcu się zabiorę za mojego 5102 .Rewelacja czy będzie dalsza część?

• #37 08 Gru 2009 22:21
    krystian08
    Poziom 16  

Pełen profesjonalizm, film szczególnie przydatny dla młodych serwisantów, pokazuje że generator i oscyloskop nie służy tylko do gnębienia uczniów ale też do poważnych napraw:) Mam nadzieje że zaczną pojawiać się kolejne poradniki tego typu.

• #38 09 Gru 2009 09:04
    rafcio363
    Poziom 30  

Świetny tutorial , jedyne czego mogę się doczepić to brak pomiaru napięć zasilających a w wiekowym sprzęcie to jest potrzebne :)

• #39 09 Gru 2009 20:34
    tomasz-granice
    Poziom 11  

A gdzie sprawdzenie napięć polaryzujących tranzystor przecież mogły powodować taki sam efekt jak uszkodzenie tranzystora?. Nie mam nic do autora (wszakże naprawił i pokazał do czego służy generator i oscyloskop), ale fascynacja wśród komentujących, że już wiedzą jak naprawia się Radmora daje wiele do myślenia. Owszem naprawicie, warunek - będzie zepsuty ten sam tranzystor...

• #40 13 Gru 2009 17:40
    krzysior258
    Poziom 9  

Fajne . Dzięki naprawie mój Radmor

• #41 15 Gru 2009 13:19
    jackie01
    Poziom 12  

Dziekuje autorowi za ten temat - dzieki niemu wczoraj zszedlem do piwnicy i odkurzylem OR5102. Ma troche mankamentow ale BC557 sa juz w drodze i mam nadzieje, ze to zlikwiduje "strzaly" w jednym kanale ;)

PS. Jestem zaskoczony graniem z tego leciwego sprzetu i ta budowa blokowa ;)

• #42 20 Gru 2009 16:43
    Ekolog
    Poziom 12  

Zdecydowanie najlepszy poradnik, gratulacje :)

• #43 28 Gru 2009 14:27
    Gizmoń
    Poziom 28  

Zamieszczam tu odpowiedź na pytania dotyczące filmu, jakie dostaję przez system prywatnych wiadomości:

Do nagrywania filmów użyłem funkcji kamery w aparacie Samsung S630. Filmy nagrywałem w rozdzielczości 320x240, z szybkością 15 klatek na sekundę. Nagrałem 88 różnych ujęć, których łączny czas to 40 minut.

Zdjęcia wykonałem tym samym aparatem. Opisy wtyczek dodałem w programie Paint. Łącznie było 21 zdjęć.

Filmy i zdjęcia zmontowałem w całość za pomocą programu Windows Movie Maker. Po wprowadzeniu poprawek, napisałem tekst. Oglądając film ponownie, czytałem go.

Dźwięki i narracje też nagrywałem aparatem Samsung S630, gdyż ma on funkcję dyktafonu. Było kilka prób, ze względu na hałas w tle, moją pomyłkę lub wprowadzoną poprawkę w filmie. Łączny czas nagrań audio to prawie półtorej godziny!

Do filmu dodałem nagraną ścieżkę dźwiękową.

Gdy film został kilkukrotnie obejrzany i sprawdzony, wybrałem w programie Movie Maker opcję 'Opublikuj', następnie 'Kompresuj do...' i wpisałem 40MB. Dziesięć minut później film był gotowy. Przed zamieszczeniem na Elektrodzie został jeszcze kilka razy obejrzany, by mieć pewność, że nie ma wad.

Prace nad filmem trwały ponad dwa tygodnie.

• #44 22 Sty 2010 17:27
    Shery
    Poziom 13  

Filmik przypomina mi programy TVP z lat 90tych, i to nadaje klimatu, z przyjemnością się ogląda.
    Przydałoby się coś nt. regulacji napięć na płytce zasilania. Sporo osób o to pyta a nie jest to takie trudne.
    Pozdrawiam. :)

• #45 11 Kwi 2010 09:57
    paszaww123
    Poziom 16  

Bardzo dobry poradnik i po Polsku :) Dzięki niemu z łatwością naprawiłem Radmora mojemu dziadkowi.

• #46 01 Maj 2010 14:07
    piotrekn95
    Poziom 24  

Poradnik idealny kolego Gizmoń :D Widać że siedzisz w temacie, poprawna wymowa wyrazów, posługiwanie się oscyloskopem...poprostu nic dodać nic ująć.

• #47 29 Lip 2010 13:36
    Adam_W32
    Poziom 18  

Popieram swietny filmik !!!!
    Zwłaszcza dla początkujacych.
    Tylko posługiwanie się oscyloskopem i kształt przebiegów to nie taka prosta sprawa.