Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion DV2819 - dziwne gasnąca matryca

Roberto_Alvarez 22 Lis 2009 11:12 2574 11
 • #1 22 Lis 2009 11:12
  Roberto_Alvarez
  Poziom 8  

  Witam wszystkich

  Od wczoraj borykam się z problemem jaki wystąpił w laptopie HP dv 2819. Otóż po wciśnięciu przycisku zasilanie przez około 1 sekundę witać na matrycy że laptop się uruchamia a potem obraz gaśnie. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk brzmiący jak PSszszsz :D i zanika z chwilą gdy obraz gaśnie. po podłączeniu monitora zewnętrznego okazuje się że mimo wygaszonej matrycy komputem się uruchamia a w czasie pracy na na takim zestawie (laptop + monitor zewnętrzny) co jakiś czas (powiedzmy 5 minut) sytuacja się powtarza - na około sekundę załącza się matryca towarzyszy temu wyżej opisany dźwięk po czym matryca gaśnie. Wyżej opisane zjawisko pojawia się także gdy próbuje przełączy się między monitorami używając przycisku fn + przycisk z monitorem na klawiaturze.
  Dodam że karta to:
  Nvidia GeForce Go7150 M
  Co może być przyczyną ?
  :cry:
  Czy jest ktoś w stanie polecić dobry serwis w 3mieście który skutecznie rozwiąże ten problem?

  0 11
 • #2 22 Lis 2009 12:19
  misiupan
  Poziom 35  

  Możliwe że brak tylko podświetlenia matrycy,a to syczenie to efekt przebicia wysokiego napięcia z inwertera na masę. Albo z samego inwertera na masę, albo z końcówek świetlówki w matrycy. Ewentualnie sprawdź czy przewód świetlówki nie jest uszkodzony lub nie wypadł z gniazdka. Na początek sprawdź pod światło czy ma matrycy jest obraz.

  0
 • #3 22 Lis 2009 17:02
  Roberto_Alvarez
  Poziom 8  

  Cytat:
  Na początek sprawdź pod światło czy ma matrycy jest obraz


  Faktycznie jak się spojrzy pod światło to na matrycy widać obraz.

  Czy w związku z tym można ocenić co jest do naprawy ?

  0
 • #5 23 Lis 2009 22:48
  Roberto_Alvarez
  Poziom 8  

  Dzisiaj wymieniłem inwerter ( co prawda na używany kupiony w serwisie laptopów i jak twierdzi sprzedający inwerter SPRAWNY) i nadal usterka występuje :cry:

  Naczytałem się nieco na sieci o problemach HPków jednak nie spotkałem się z przypadkiem kiedy to wspominano o podobnych "dziwnych" odgłosach. Zlokalizowałem ze owe Psszszsz :D dochodzi z matrycy - przy starcie lub przy przełączaniu Fn+F4. Po odłączeniu przewodu od inwertera i uruchomieniu komputera dźwięk ten nie występuje.

  Skoro to nie inwerter a nieprzyjemny dźwięk dochodzi z wewnątrz matrycy to na co stawiacie tym razem :?:

  0
 • #6 23 Lis 2009 22:53
  redart
  Poziom 23  

  No to odłącz świetlówkę od inwertera i sprawdź czy słyszysz ten dźwięk. Po podmiance inwertera do sprawdzenia została świetlówka w matrycy.

  0
 • #7 23 Lis 2009 22:56
  Roberto_Alvarez
  Poziom 8  

  redart napisał:
  ...odłącz świetlówkę od inwertera....


  A jak to odłączyć :?:
  Czy odłączenie (w moim przypadku) wtyczki z 2 przewodami z inwertera oznacza odłączenie świetlówki :?: Jeśli tak to tak zrobiłem i dźwięk nie występuje, zatem..... świetlówka do wymiany?

  0
 • #9 23 Lis 2009 23:06
  redart
  Poziom 23  

  Roberto_Alvarez napisał:
  redart napisał:
  ...odłącz świetlówkę od inwertera....


  A jak to odłączyć :?:
  Czy odłączenie (w moim przypadku) wtyczki z 2 przewodami z inwertera oznacza odłączenie świetlówki :?: Jeśli tak to tak zrobiłem i dźwięk nie występuje, zatem..... świetlówka do wymiany?


  Właśnie tak należy odłączyć świetlówkę - prowadzą do niej te dwa przewody (biały i różowy?). Do wymiany świetlówka lub matryca (kto co woli i co umie zrobić - wymiana świetlówki w matrycy to nie takie hop-siup). Jednak najpierw proponuję podłączyć do inwertera na próbę inną matrycę ze sprawną świetlówką (warunkiem jest sprawna świetlówka, matryca może być nawet zbita) - jeśli będzie OK to nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości. Poszukaj speców w swojej okolicy i wypożycz do próby matrycę lub kup na alledrogo świetlówkę / zbitą matrycę.
  Zawsze lepiej mieć pewność, zanim wydasz 350 ,- na matrycę...

  0
 • #10 25 Lis 2009 20:05
  Roberto_Alvarez
  Poziom 8  

  Najnowsze fakty: laptop nadal nie sprawny ale....
  wziąłem inny laptop (co prawda nie HP i nieco wiekowy - jakieś 4-5 lat) i podłaczyłem:
  - jego swietlówkę (matrycę) pod mój inwerter - podświetlenie było aktywne
  - moją teoretycznie uszkodzoną świetlówkę (matrycę) pod jego inverter - efekt: moja świetlówka przy starcie pożyczonego laptopa na chwilę delikatnie się zapaliła ( a raczej bardzo szybko mignęła), jednak nie towarzyszyły temu żadne szumu czy syczenia jak to jest w przypadku który opisałem powyżej.

  Sądzę że na tym etapie należy zakończyć własnoręczne poszukiwania usterki i oddać laptopa do serwisu...
  no chyba że macie inny sposób na sprawdzenie co to za usterka
  POZDRAWIAM

  0
 • #11 25 Lis 2009 20:11
  misiupan
  Poziom 35  

  Upalony jeden z przewodów dolutowany do końców świetlówki. Trzeba rozebrać matrycę , dobrać się do świetlówki, przylutować i złożyć. Generalnie rozkładanie matrycy to bardzo odpowiedzialne zadanie, łatwo ją nieodwracalnie uszkodzić.

  0
 • #12 26 Lis 2009 16:38
  arko71
  Poziom 25  

  Tu już nie ma co sprawdzać - masz albo przebicie na kablu od świetlówki, albo zimny lut na samej świetlówce - oba przypadki wymagają demontażu matrycy. Zimny lut może ci się udać potwierdzić po wysunięciu boku matrycy zawierającego świetlówkę z ramki i pociągnięciu za przewody zasilające lampę - jeżeli któryś z nich wyjdzie to znaczy, że był zimny lut... A później czeka cię rozebranie matrycy, by go przylutować...

  0