Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion DV2819 - dziwne gasnąca matryca

Roberto_Alvarez 22 Lis 2009 11:12 2574 11
  • #1 22 Lis 2009 11:12
    Roberto_Alvarez
    Poziom 8  

Witam wszystkich

Od wczoraj borykam się z problemem jaki wystąpił w laptopie HP dv 2819. Otóż po wciśnięciu przycisku zasilanie przez około 1 sekundę witać na matrycy że laptop się uruchamia a potem obraz gaśnie. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk brzmiący jak PSszszsz :D i zanika z chwilą gdy obraz gaśnie. po podłączeniu monitora zewnętrznego okazuje się że mimo wygaszonej matrycy komputem się uruchamia a w czasie pracy na na takim zestawie (laptop + monitor zewnętrzny) co jakiś czas (powiedzmy 5 minut) sytuacja się powtarza - na około sekundę załącza się matryca towarzyszy temu wyżej opisany dźwięk po czym matryca gaśnie. Wyżej opisane zjawisko pojawia się także gdy próbuje przełączy się między monitorami używając przycisku fn + przycisk z monitorem na klawiaturze.
    Dodam że karta to:
    Nvidia GeForce Go7150 M
    Co może być przyczyną ?
    :cry:
    Czy jest ktoś w stanie polecić dobry serwis w 3mieście który skutecznie rozwiąże ten problem?

0 11
  • #2 22 Lis 2009 12:19
    misiupan
    Poziom 35  

Możliwe że brak tylko podświetlenia matrycy,a to syczenie to efekt przebicia wysokiego napięcia z inwertera na masę. Albo z samego inwertera na masę, albo z końcówek świetlówki w matrycy. Ewentualnie sprawdź czy przewód świetlówki nie jest uszkodzony lub nie wypadł z gniazdka. Na początek sprawdź pod światło czy ma matrycy jest obraz.

0
  • #3 22 Lis 2009 17:02
    Roberto_Alvarez
    Poziom 8  

Cytat:
    Na początek sprawdź pod światło czy ma matrycy jest obraz

Faktycznie jak się spojrzy pod światło to na matrycy widać obraz.

Czy w związku z tym można ocenić co jest do naprawy ?

0
  • #5 23 Lis 2009 22:48
    Roberto_Alvarez
    Poziom 8  

Dzisiaj wymieniłem inwerter ( co prawda na używany kupiony w serwisie laptopów i jak twierdzi sprzedający inwerter SPRAWNY) i nadal usterka występuje :cry:

Naczytałem się nieco na sieci o problemach HPków jednak nie spotkałem się z przypadkiem kiedy to wspominano o podobnych "dziwnych" odgłosach. Zlokalizowałem ze owe Psszszsz :D dochodzi z matrycy - przy starcie lub przy przełączaniu Fn+F4. Po odłączeniu przewodu od inwertera i uruchomieniu komputera dźwięk ten nie występuje.

Skoro to nie inwerter a nieprzyjemny dźwięk dochodzi z wewnątrz matrycy to na co stawiacie tym razem :?:

0
  • #6 23 Lis 2009 22:53
    redart
    Poziom 23  

No to odłącz świetlówkę od inwertera i sprawdź czy słyszysz ten dźwięk. Po podmiance inwertera do sprawdzenia została świetlówka w matrycy.

0
  • #7 23 Lis 2009 22:56
    Roberto_Alvarez
    Poziom 8  

redart napisał:
    ...odłącz świetlówkę od inwertera....

A jak to odłączyć :?:
    Czy odłączenie (w moim przypadku) wtyczki z 2 przewodami z inwertera oznacza odłączenie świetlówki :?: Jeśli tak to tak zrobiłem i dźwięk nie występuje, zatem..... świetlówka do wymiany?

0
  • #9 23 Lis 2009 23:06
    redart
    Poziom 23  

Roberto_Alvarez napisał:
    redart napisał:
    ...odłącz świetlówkę od inwertera....

A jak to odłączyć :?:
    Czy odłączenie (w moim przypadku) wtyczki z 2 przewodami z inwertera oznacza odłączenie świetlówki :?: Jeśli tak to tak zrobiłem i dźwięk nie występuje, zatem..... świetlówka do wymiany?

Właśnie tak należy odłączyć świetlówkę - prowadzą do niej te dwa przewody (biały i różowy?). Do wymiany świetlówka lub matryca (kto co woli i co umie zrobić - wymiana świetlówki w matrycy to nie takie hop-siup). Jednak najpierw proponuję podłączyć do inwertera na próbę inną matrycę ze sprawną świetlówką (warunkiem jest sprawna świetlówka, matryca może być nawet zbita) - jeśli będzie OK to nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości. Poszukaj speców w swojej okolicy i wypożycz do próby matrycę lub kup na alledrogo świetlówkę / zbitą matrycę.
    Zawsze lepiej mieć pewność, zanim wydasz 350 ,- na matrycę...

0
  • #10 25 Lis 2009 20:05
    Roberto_Alvarez
    Poziom 8  

Najnowsze fakty: laptop nadal nie sprawny ale....
    wziąłem inny laptop (co prawda nie HP i nieco wiekowy - jakieś 4-5 lat) i podłaczyłem:
    - jego swietlówkę (matrycę) pod mój inwerter - podświetlenie było aktywne
    - moją teoretycznie uszkodzoną świetlówkę (matrycę) pod jego inverter - efekt: moja świetlówka przy starcie pożyczonego laptopa na chwilę delikatnie się zapaliła ( a raczej bardzo szybko mignęła), jednak nie towarzyszyły temu żadne szumu czy syczenia jak to jest w przypadku który opisałem powyżej.

Sądzę że na tym etapie należy zakończyć własnoręczne poszukiwania usterki i oddać laptopa do serwisu...
    no chyba że macie inny sposób na sprawdzenie co to za usterka
    POZDRAWIAM

0
  • #11 25 Lis 2009 20:11
    misiupan
    Poziom 35  

Upalony jeden z przewodów dolutowany do końców świetlówki. Trzeba rozebrać matrycę , dobrać się do świetlówki, przylutować i złożyć. Generalnie rozkładanie matrycy to bardzo odpowiedzialne zadanie, łatwo ją nieodwracalnie uszkodzić.

0
  • #12 26 Lis 2009 16:38
    arko71
    Poziom 25  

Tu już nie ma co sprawdzać - masz albo przebicie na kablu od świetlówki, albo zimny lut na samej świetlówce - oba przypadki wymagają demontażu matrycy. Zimny lut może ci się udać potwierdzić po wysunięciu boku matrycy zawierającego świetlówkę z ramki i pociągnięciu za przewody zasilające lampę - jeżeli któryś z nich wyjdzie to znaczy, że był zimny lut... A później czeka cię rozebranie matrycy, by go przylutować...

0