Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Pavilion DV2819 - dziwne gasnąca matryca

Roberto_Alvarez 22 Nov 2009 11:12 2697 11
    Roberto_Alvarez
    Level 9  
    Witam wszystkich

Od wczoraj borykam się z problemem jaki wystąpił w laptopie HP dv 2819. Otóż po wciśnięciu przycisku zasilanie przez około 1 sekundę witać na matrycy że laptop się uruchamia a potem obraz gaśnie. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk brzmiący jak PSszszsz :D i zanika z chwilą gdy obraz gaśnie. po podłączeniu monitora zewnętrznego okazuje się że mimo wygaszonej matrycy komputem się uruchamia a w czasie pracy na na takim zestawie (laptop + monitor zewnętrzny) co jakiś czas (powiedzmy 5 minut) sytuacja się powtarza - na około sekundę załącza się matryca towarzyszy temu wyżej opisany dźwięk po czym matryca gaśnie. Wyżej opisane zjawisko pojawia się także gdy próbuje przełączy się między monitorami używając przycisku fn + przycisk z monitorem na klawiaturze.
    Dodam że karta to:
    Nvidia GeForce Go7150 M
    Co może być przyczyną ?
    :cry:
    Czy jest ktoś w stanie polecić dobry serwis w 3mieście który skutecznie rozwiąże ten problem?
    misiupan
    Level 35  
    Możliwe że brak tylko podświetlenia matrycy,a to syczenie to efekt przebicia wysokiego napięcia z inwertera na masę. Albo z samego inwertera na masę, albo z końcówek świetlówki w matrycy. Ewentualnie sprawdź czy przewód świetlówki nie jest uszkodzony lub nie wypadł z gniazdka. Na początek sprawdź pod światło czy ma matrycy jest obraz.
    Roberto_Alvarez
    Level 9  
    Quote:
    Na początek sprawdź pod światło czy ma matrycy jest obraz

Faktycznie jak się spojrzy pod światło to na matrycy widać obraz.

Czy w związku z tym można ocenić co jest do naprawy ?
    Roberto_Alvarez
    Level 9  
    Dzisiaj wymieniłem inwerter ( co prawda na używany kupiony w serwisie laptopów i jak twierdzi sprzedający inwerter SPRAWNY) i nadal usterka występuje :cry:

Naczytałem się nieco na sieci o problemach HPków jednak nie spotkałem się z przypadkiem kiedy to wspominano o podobnych "dziwnych" odgłosach. Zlokalizowałem ze owe Psszszsz :D dochodzi z matrycy - przy starcie lub przy przełączaniu Fn+F4. Po odłączeniu przewodu od inwertera i uruchomieniu komputera dźwięk ten nie występuje.

Skoro to nie inwerter a nieprzyjemny dźwięk dochodzi z wewnątrz matrycy to na co stawiacie tym razem :?:
    redart
    Level 23  
    No to odłącz świetlówkę od inwertera i sprawdź czy słyszysz ten dźwięk. Po podmiance inwertera do sprawdzenia została świetlówka w matrycy.
    Roberto_Alvarez
    Level 9  
    redart wrote:
    ...odłącz świetlówkę od inwertera....

A jak to odłączyć :?:
    Czy odłączenie (w moim przypadku) wtyczki z 2 przewodami z inwertera oznacza odłączenie świetlówki :?: Jeśli tak to tak zrobiłem i dźwięk nie występuje, zatem..... świetlówka do wymiany?
    redart
    Level 23  
    Roberto_Alvarez wrote:
    redart wrote:
    ...odłącz świetlówkę od inwertera....

A jak to odłączyć :?:
    Czy odłączenie (w moim przypadku) wtyczki z 2 przewodami z inwertera oznacza odłączenie świetlówki :?: Jeśli tak to tak zrobiłem i dźwięk nie występuje, zatem..... świetlówka do wymiany?

Właśnie tak należy odłączyć świetlówkę - prowadzą do niej te dwa przewody (biały i różowy?). Do wymiany świetlówka lub matryca (kto co woli i co umie zrobić - wymiana świetlówki w matrycy to nie takie hop-siup). Jednak najpierw proponuję podłączyć do inwertera na próbę inną matrycę ze sprawną świetlówką (warunkiem jest sprawna świetlówka, matryca może być nawet zbita) - jeśli będzie OK to nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości. Poszukaj speców w swojej okolicy i wypożycz do próby matrycę lub kup na alledrogo świetlówkę / zbitą matrycę.
    Zawsze lepiej mieć pewność, zanim wydasz 350 ,- na matrycę...
    Roberto_Alvarez
    Level 9  
    Najnowsze fakty: laptop nadal nie sprawny ale....
    wziąłem inny laptop (co prawda nie HP i nieco wiekowy - jakieś 4-5 lat) i podłaczyłem:
    - jego swietlówkę (matrycę) pod mój inwerter - podświetlenie było aktywne
    - moją teoretycznie uszkodzoną świetlówkę (matrycę) pod jego inverter - efekt: moja świetlówka przy starcie pożyczonego laptopa na chwilę delikatnie się zapaliła ( a raczej bardzo szybko mignęła), jednak nie towarzyszyły temu żadne szumu czy syczenia jak to jest w przypadku który opisałem powyżej.

Sądzę że na tym etapie należy zakończyć własnoręczne poszukiwania usterki i oddać laptopa do serwisu...
    no chyba że macie inny sposób na sprawdzenie co to za usterka
    POZDRAWIAM
    arko71
    Level 25  
    Tu już nie ma co sprawdzać - masz albo przebicie na kablu od świetlówki, albo zimny lut na samej świetlówce - oba przypadki wymagają demontażu matrycy. Zimny lut może ci się udać potwierdzić po wysunięciu boku matrycy zawierającego świetlówkę z ramki i pociągnięciu za przewody zasilające lampę - jeżeli któryś z nich wyjdzie to znaczy, że był zimny lut... A później czeka cię rozebranie matrycy, by go przylutować...