Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model rc aparatura dwu kanałowa czy starczy?

22 Lis 2009 13:42 2847 10
  • Poziom 24  
    Witam, mam mały proble, chciałbym zbudowac aparaturę do modeli rc, znalazłem 2-kanałową i czy ta aparatura pozwoli mi na sterowanie 2 silnikami w 2 strony? czy tylko jednym w jedną? podaje link z tym schematem i opisem, a jeśli nie ten to ma ktoś może schemat do takiego aby miał te 4 funkcje?

Odbiornik
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=216
    nadajnik
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=210

Z góry dziękuje za odp.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    To jest najprostsza dwu kanałowa aparatura on/off czyli lewo(jeden przekaźnik) , prawo(drugi przekaźnik) , do przodu/ do tyły (jeszcze dwa) czyli jakby cztery kanały byś potrzebował. Jeśli odpalisz silnik napędowy ręcznie na starcie to lewo/prawo da radę na dwóch kanałach. Ale to nie jest sterowanie proporcjonalne (czyli np. jak kierownica) tylko lewo(jeden przekaźnik), prosto(brak sygnału), prawo(drugi przekaźnik). Z własnego doświadczenia wiem, że sterowanie nieproporcjonalne jest (układowo) proste ale po krótkim czasie ciebie nie zadowoli, nie dasz rady nawet na tylko trochę bardziej skomplikowanym torze porajdować. Aparatura proporcjonalna( sterowanie gazem/proporcjonalne, sterowanie lewo/prawo proporcjonalne) to jest to czego potrzebujesz. Czyli dwa kanały proporcjonalne to bezwzględne minimum.
  • Poziom 31  
    Bardziej ci się opłaca kupić jakąś tanią aparaturę z allegro. Dwa kanały wystarczą do samochodu albo prostego szybowca.
  • Poziom 24  
    gdzie mogę szukać schematu? ewentualnie jakich kosztów składania mam się spodziewać ?

Dodano po 5 [minuty]:

no ja chce miec obsługe 2 silników dwustronnie
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    Do sterowania gazem nie potrzebujesz serwa (ale układ proporcjonalnego gazu, PWM, też dość skomplikowany), do sterowania lewo/prawo proporcjonalne potrzebujesz. Serwo (zabawka wykonawcza do sterowania kątem skrętu kół) to nie tylko silnik. Można stosować sterowanie PWM do dwóch silników np. jak w czołgu: dwa silniki do sterowania dwoma gąsiennicami. Chyba zbyt prosto cała zabawę widzisz niestety...
  • Poziom 24  
    no właśnie chce zbudować czołg, bedą 4 silniki 2 z prawej i2 z lewej i potrezbuje sterowanie 2 silnikami do przodu i do tyłu ponieważ będą połaczone w pary :) Ma ktoś jakiś pomysł? MÓGŁBYM ZROBIC TO NA KABELKI... ale to by było takie banalne i mało praktyczne :) mam pokój z widokiem na podwórko i chciałbym sobie pojeździć :) mam zdalnie sterowany samochód i on szybko rozładowuje baterie 10 minut zabawy i po zabawie :( mógłbym go przerobić, ale on daje za małe napiecia :( i nie pociągnoł by 4 silników :( a więc dalej szukam schematu abym mógł tymi silnikami mógł sterować :)
  • Poziom 24  
    nie ma nikt rzadnego pomysłu?
  • Poziom 35  
    mimor555 napisał:
    nie ma nikt rzadnego pomysłu?
    No dobra. Napiszę co potrzebujesz.
    1) dwukanałowa aparatura proporcjonalna, może być czterokanałowa, to bez znaczenia.
    2) dwa dwukierunkowe regulatory, wpinane są pomiędzy odbiornik a silnik.
    Teraz już wiesz co jest Ci potrzebne, więc wykaż troszkę własnej inwencji i zabierz się za szukanie wiedzy. Uprzedzając stwierdzenie że na ten temat nic nie da się znaleźć informuję że jest tego na wagę. Są gotowe, bardzo proste, schematy zarówno aparatury RC jak i regulatorów.
  • Poziom 34  
    Kupić jakaś aparaturę z demobilu.
    Wystarczą dwa kanały ale apetyt rośnie w miarę jedzenia :D

Poleciłbym użyć regulatorów prędkości mechanicznych , elektroniczne lubią się upalić :/ a są drogie.
  • Poziom 35  
    Doominus napisał:
    ...Poleciłbym użyć regulatorów prędkości mechanicznych...
    Lubisz komplikować życie....innym.
    Doominus napisał:
    ...elektroniczne lubią się upalić :/ a są drogie....
    Wcale nie lubią, ale jeżeli będzie źle dobrany do silnika to długo nie popracuje. Drogie to były kiedyś.