Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki

k0niu 22 Lis 2009 17:27 3473 2
  • #1 22 Lis 2009 17:27
    k0niu
    Poziom 23  

Piszę tylko kwestią pochwalenia się, może komuś tez przyjdzie na myśl robić coś takiego.

Pomiar zmieniony na cyfrowy (na oryginalnych bocznikach, w planach mam ich wymianę na takie o mniejszej wartości) razem z pomiarem napięcia

wentylator wymieniony na dwa - jeden duży na 12V i drugi na 230 obok samych lamp (obydwa sterowane z przekaźnika, załączane podobnie jak w oryginale przy zakresie 1A dodatkowy zasilacz na małym trafku jest tylko tymczasowy i podpięty na ostro kablami, służy do zasilania wentylatora i układu mikroprocesorowego (w planach mam dodanie dwóch układów zasilaczy 0-12V 2A/12-24 1A na takich transformatorach w pełni odizolowane galwanicznie od siebie, co daje mi zasilanie symetryczne ze stabilizacją napięcia i być może prądu)

Głośnik wymieniony na mały i dodatkowo zaklejony taśmą :P - wkurzało mnie to piszczenie :P

Dzięki takim zabiegom w urządzeniu mam jeszcze sporo miejsca i właśnie tam planuję zainstalować dodatkowe zasilacze regulowane.

Bateria kondensatorów wymieniona na nowe, dużo mniejsze o większej pojemności co umożliwiło przeniesienie wentylatora.

Zasilacz już ma swoje lata, ale docelowo ma być podstawowym źródłem zasilania w moim laboratorium, stąd plany na dodatkowe zasilanie.

W przyszłości planuję zmienić lampy na jakieś mocniejsze, może 6P45S, albo już coś na krzemie...

Ciekawostką jest to, że zasilacz obciążony przy napięciu 500V i prądzie 1,4 A chodził długo, bez problemów, spadku napięcia :) producent zaznaczył że maksimum będzie to 1 A :)

Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki

Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki

Już kolejne przeróbki,
    tym razem zasilacz pomocniczy zrobiony w wersji finalnej, zasilanie wentylatora i układu mikroprocesorowego z trafa TS5/6 i stabilizatorze 7805 widoczne nad dwoma trafami TS20.

Moduł napięcia zmiennego do dodatkowego (regulowanego płynnie od 1.2V-24V) już zbudowany i włożony także w ostatecznej wersji, wyprowadzenia na łączówce +, masa, - /+, masa, - (w sensie symetrii napięcia zmiennego) przygotowane pod układ stabilizatorów na LM338 (najpewniej, aczkolwiek jeszcze nie jest to pewne)

Umieszczenie jednego zasilacza nad drugim wymogła na mnie chęć oszczędności miejsca.

Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki
    Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki

Kolejne zdjęcia z przeróbek i kolejne przeróbki, tym razem filtry, na wyjściu dodatkowo kondensatory, na wejście sieciowym filtr CLC, poprawiający współczynnik mocy i filtrujący syf z sieci, a także syf idący do sieci (nie lubię słuchać trzasków we wzmacniaczu gdy przełączam uzwojenia :P). Neonówka zasilana ze strony pierwotnej trafa mocy, zamiast żarówki odciąża uzwojenie żarzenia lamp o 0,2A (zawsze coś)

Kilka zdjęć z małych testów, prąd pobierany przez żarówkę 500W, przy 100V około 1,25A prze długi czas nie zrobiło to wrażenia na mierniku, na zdjęciach widać wartość napięcia wyjściowego (99.9V przy ustawionych 100V jest raczej małą odchyłką :P)

Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki Zasilacz INCO Z5001 i jego przeróbki

Znajdując chwilkę czasu dodałem już przełącznik 12V 2A/24V 1A widoczny na zdjęciach i zacząłem przygotowywać otwory pod zaciski wyjściowe. Sam przełącznik zmieścił mi się w miejscu neonówki, a neonówkę przeniosłem na lewo :)

0 2
  • Relpol
  • #2 05 Gru 2009 14:35
    MatiZ
    Poziom 15  

Z czystej skromności muszę Ci Paweł Przypomnieć o kardynalnym błędzie jaki popełniłeś...... aż wstyd...... jak mogłeś nie wspomnieć o koledze... ładnie to tak??

A tak już na poważnie... dobrze wiesz ze te przeróbki to dopiero początek góry lodowej, ale moim zdaniem nie mają większego sensu jeśli chcemy zmieniać tak zasadniczy fragment jak elementy stabilizatora. Zmiana lamp na tranzystory będzie pociągała za sobą daleko idące przeróbki... jak np. podstawowa sprawa czyli chłodzenie, więc szkoda trochę że już tyle się przy tym namęczyłeś jak trzeba to będzie przerabiać ponownie. Kolejną sprawą jest sam zakres usunięcie lamp i wstawienie tam tranzystorów spowoduje wzrost napięcia wyjściowego o spadek napięcia który do tej pory występował na lampach.

Jeśli już tak daleko idziemy w tych przeróbkach to zdecydowanie zmienił bym ograniczenie prądowe z trzystopniowego na płynnie regulowane, tym zabiegiem uzyskasz stabilizacje prądu.

Wiele jest takich punktów które można by pozmieniać i ulepszyć, jednak tak daleko idące zmiany niedługo spowodują ze zbudujemy ten zasilacz od zera wykorzystując z INCO tylko obudowę i trafo.
    Pozdrowienia i wytrwałości przy dalszych przeróbkach...

0
  • Relpol
  • #3 05 Gru 2009 14:41
    k0niu
    Poziom 23  

Jak już Ci kiedyś Mateuszu mówiłem to minimalny spadek napięcia na lampach to około 100V, tak więc niestety ale zmiana na tranzystory będzie potężnym krokiem na przód, płynna regulacja prądu też nie jest głupim pomysłem, ale tak jak piszesz to raczej będzie już zbudowanie zasilacza od nowa. Pamiętaj także, że ten zasilacz będzie nam potrzebny do zabaw przy lampach, i przeróbki to tylko sztuka dla sztuki :)

0