Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel UTP czy FTP w mieszkaniu w bloku

22 Lis 2009 19:13 11179 12
  • Poziom 9  
    Witam!

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej skrętki. Remontuje mieszkanie w bloku i nie wiem jaką skrętkę położyć FTP czy UTP. Skrętkę zamierzam puścić w listwach przypodłogowych do każdego pokoju na max. odległość 20m. W jednym miejscu skrętka będzie przecinała przewody elektryczne (pod kątem prostym) w odległości ok. 3 cm (między kablami beton, kable w peszlach). Natomiast w dwóch miejscach na długości ok. 1,5 metra będzie ułożona równolegle z przewodami elektrycznymi w odległości ok. 3cm. Kable te dzieli listwa przypodłogowa i pianka pod panele. Te kawałki kabli elektrycznych znajdują się w posadzce przy ścianie. Mogę je dodatkowo czymś owinąć, obłożyć... Tylko czym?

Jeśli polecicie mi kabel FTP, to proszę mi wyjaśnić co muszę dodatkowo dokupić. Z tego co się orientuje to pewnie specjalne gniazda? Jakiś specjalny kabel między komputerem i routerem?
    Kabel między telewizorem (z wejściem RJ45) a routerem?

Troszkę się gubię w tym wszystkim. Dlatego proszę Was o Pomoc. Proszę także o polecenie mi jakieś dobrej skrętki a także o inne rady związane z układaniem kabli itp.

Z góry dzięki za odpowiedź!!!
  • Poziom 16  
    Jeżeli ma to być zwykła sieć lokalna do rozdzielenia internetu to nie będzie widocznej różnicy. W pracowni szkolnej miałem całą sieć puszczoną w korytkach z instalacją zasilającą obok siebie. Wszystko doskonale działało.
    Część była kablem FTP, część UTP, oba nieekranowane. Ważne tylko żeby skrętki były co najmniej 5 kategorii.
    Osprzęt (gniazdka) też muszą być co najmniej 5 kategorii.
    Kabel między gniazdkiem a urządzeniami (n.p. telewizor, komputer i t.p.) też może być tym samym kablem z zaciśniętymi wtykami RJ45, ale ze względów praktycznych lepiej użyć do tego skrętki z linek, a nie drutów, bo jest elastyczniejsza - łatwo się wygina.
  • Poziom 23  
    rupcio napisał:

Część była kablem FTP, część UTP, oba nieekranowane.

Mam nadzieję że w pracowni byłeś uczniem a nie nauczycielem

Kolego w mieszkaniu możesz spokojnie ułożyć cat5 UTP, przewody pomiędzy gniazdkami i urządzeniami również 5e UTP
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Mam jednak jeszcze jedno pytanko. Czy kable sieciowe mogą być położone przy kablach antenowych satelitarnych, tzn w listwie przypodłogowej w tym samym otworze? Czy spowoduje to powstanie zakłóceń w obrazie?
  • Poziom 28  
    Kabel antenowy jest ekranowany - jeżeli skrętka kat 5 jest dobrej jakości to nie ma prawa przenosić zakłóceń na obraz.
  • Poziom 16  
    abdenagof napisał:
    rupcio napisał:

Część była kablem FTP, część UTP, oba nieekranowane.

Mam nadzieję że w pracowni byłeś uczniem a nie nauczycielem

Kolego w mieszkaniu możesz spokojnie ułożyć cat5 UTP, przewody pomiędzy gniazdkami i urządzeniami również 5e UTP

Kolego abdenagof, kontynuując wtrącenia nie na temat, wyrażam swoją nadzieję, że wiesz coś o nadziei i macierzyństwie.

A na serio: W szkole było to co łaskawi fundatorzy sfinansowali. Część skrętki była FTP, część UTP. Korytka były z tworzywa sztucznego, więc między skrętką a przewodami sieci elektrycznej-zasilającej nie było ekranowania (nie mówię tu o wewnętrznej budowie kabla skrętki). W odniesieniu do bieżącego tematu ważne jest że to praktycznie dobrze działało. Nie ograniczam się więc tylko do teoretycznych dywagacji co będzie najfajniejsze.
  • Poziom 23  
    FTP jest skrętką ekranowaną, Ty piszesz że FTP i UTP są nieekranowane.
  • Poziom 12  
    UTP kategorii 5 i nie ma żadnych problemów z sygnałem TV SAT jak również z 50 Hz, natomiast UTP ma być dobrej jakości, bo widziałem skrętkę po 60 gr/metr, ale lepiej sie do niej nie zbliżać, choć sprzedawca będzie zachwalał.
  • Poziom 9  
    Oczywiście zastosuje się do zaleceń i kupię dobrą skrętkę UTP kat 5.

Wielkie podziękowania dla rupcio, abdenagof, darek_wp, kofman
  • Poziom 16  
    Dla ścisłości: nie musi być kat. 5. Może być też wyższych kategorii.
  • Poziom 11  
    Ja dawałem kabel skrętkę kat 5E bez ekranu. Kable mają styczność z w paru miejscach z kablami prądowymi. Nie odczułem wpływu na prędkość. Długość kabli max 15m. Natomiast przestroga dla kabli koncentrycznych od telewizji satelitarnej. Na odcinku 1,60m kable lecą dosłownie dotykając równolegle dwóch kabli 230V. Zalałem je w posadce, inaczej nie mogłem ich umieścić bo się nie dało. Do tego kupiłem przymało kabla. Teraz żałuję. Przy obecnej instalacji antenowej nic nie przestawiałem tylko zmieniła się trasa kabla. Wcześniej kabel nie dotykał elektrycznych i kanały HD odbierały super, teraz tnie, albo brak sygnału. Jak możecie to wszystkie ważne kable dawajcie w rurce PVC, Zawsze kabel można wymienić a koszt 1,50-2,00zł więcej za metr.
  • Poziom 40  
    Ważne jest żeby wszystko trzymało kategorie 5e.
    Wszystko musi być przemyślane od początku żeby potem nie partyzancić. Ważna jest tez możliwa elastyczność. Twoja druga połówka może w pewnym momencie zmienić zdanie. W zasadzie to nawet nie jest pytanie o to czy tylko kiedy, burząc Ci całą Twoją misterną konstrukcje i plany remontowe.

Mam nadzieje ze niepotrzebnie to pisze ale pamiętaj ze skrętkę układa się w topologi gwiazdy nie magistrali ;)