Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka iwerterowa GYSMI 131 nie działa

darek...45 22 Lis 2009 19:47 7169 13
  • #1 22 Lis 2009 19:47
    darek...45
    Poziom 12  

Witam.
    Co może być uszkodzone w spawarce inwenterowej GYSMI 131 prod. Francja .Objawy są takie że świeci dioda zielona informująca o włączeniu zasilania oraz miga dioda żółta z napisem stop i symbolem termometru.Przy obrocie potencjometru na max.widoczne jest znikome iskrzenie między elektrodami spawalniczymi.

0 13
  • #2 22 Lis 2009 20:06
    kortyleski
    Poziom 41  

Wiesz co się popsuło? Spawarka się popsuła. A uszkodzeniu mogły ulec wszystkie elementy spawarki. Należałoby zdobyć schemat i pomierzyć napięcia w kluczowych punktach układu, zacząłbym od układu czujnika temperatury. Jak schematu nie bedzie to trzeba zdobyć sporo doświadczenia i wiedzy elektronicznej i pójść "po układzie" aż do usterki.

0
  • #3 22 Lis 2009 23:37
    darek...45
    Poziom 12  

No właśnie liczę na to że ktoś ma schemat aby można posprawdzać.Może jakieś wskazówki od czego zacząć.
    Przydałbysię jakiś krótki opis zasady działania.

0
  • #4 23 Lis 2009 00:29
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Jeśli miga dioda z symbolem termometru to może być czujnik zabezpieczajacy przed przegrzaniem spawarki.
    Bez schematu nie da rady pomóc.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 23 Lis 2009 20:01
    KACZOREK
    Poziom 20  

Miałem podobny przypadek ze spawarką selko 130A.
    Nie pamiętam czy żółta dioda migała ale też na elektrodzie tylko lekko iskrzyła.
    Przyczyną było uszkodzenie jednej z diod na wyjściu transformatora (u mnie były takie dwie po 100A)

0
  • #6 25 Lis 2009 13:54
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Spawarki Gysmi są dobre do puki się nie popsują... bardzo ciężko się je naprawia. Robione są tak jednorazowo - ciężko coś wymienić, polutować - porażka. Żółta dioda - przegrzanie lub uszkodzenie czujnika temperatury - lub cokolwiek innego.

0
  • #7 25 Lis 2009 20:46
    Stary1952
    Poziom 33  

darek...45 napisał:
    No właśnie liczę na to że ktoś ma schemat aby można posprawdzać.Może jakieś wskazówki od czego zacząć.
    Przydałbysię jakiś krótki opis zasady działania.

Witam .
    Muszę Cię zasmucić , jeżeli ktoś ma schemat serwisowy to raczej tylko serwis a oni z wiadomych względów nie są skorzy do dawania go komuś at tak . :?:
    Spawarki inwerterowe mają to do siebie , że jak się psują to już konkretnie i naprawa a zwłaszcza bez schematu to już wyzwanie .
    Nie wiem jakim doświadczeniem dysponujesz ale jeżeli małym to nie licz na to , że będziesz w stanie naprawić ją w sposób " korespondencyjny "
    Moja rada jest taka , oceń swoje możliwości - jeśli masz za mało wiedzy i doświadczenia lepiej oddaj ją do naprawy komuś innemu . Nieumiejętna próba naprawy może pogorszyć stan urządzenia a nawet doprowadzić do takich zniszczeń , że naprawa stanie się niemożliwa i nieopłacalna . :cry:
    Pozdrawiam .

0
  • #8 26 Lis 2009 11:47
    lechoo
    Poziom 39  

Podaję link do schematu podobnego modelu 161:
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=336616
    Niestety ze względu na użycie elementów SMD naprawa może być trudna i kłopotliwa, a spawarka sprawia wrażenie "jednorazówki"... Jeśli uległ uszkodzeniu procesor sterujący to możesz ją spisać na straty.

0
  • #9 29 Lis 2009 20:25
    prez8s
    Poziom 33  

Koledzy, a co wy tacy pesymiści???
    Najlepiej jakby kolega rozebrał spawarke i zrobił dokładne zdjęcia wszystkich płytek. Jak sie obejrzy to może coś sie wyduma.

0
  • #10 29 Lis 2009 20:32
    Stary1952
    Poziom 33  

prez8s napisał:
    Koledzy, a co wy tacy pesymiści???

Witam .
    To nie ma nic wspólnego z pesymizmem , to realna ocena stanu rzeczy . :wink:

0
  • #11 29 Lis 2009 22:54
    prez8s
    Poziom 33  

Wszystko da sie naprawić.
    Mam zdjęcia taj spawarki jednak mało szczegółowe. Też uważam że uszkodzenie może byc w mostku prostowniczym, skoro iskrzy znaczy że coś jednak generuje, ale weszła w stan awaryjny i ograniczyła prąd do minimum jak przy TIGLifcie - tak myśle. Dobrze by było jednak zobaczyć płytke z tranzystorami i diodami mocy w wysokiej rozdzielczości.

0
  • #12 08 Gru 2009 20:57
    crollart
    Poziom 1  

Mam pytanie dotyczące spawarki inwertorowej,która przestała działać.
    Pierwszą przyczyną był brak reakcji wentylatora (nie załączał się)ale chodziła jakąś chwilę bez niego i póżniej niestety całkowicie odmówiła posłuszeństwa.
    Pali się kontrolka przy włączaniu słychać nawet cichy klik ale brak reakcji...!!!
    Może ktoś wie co może być przyczyną i jaki może być koszt jej naprawy....?

0
  • #13 13 Gru 2009 05:38
    g73
    Poziom 17  

czujnik termiczny prawdopodobnie zadziałał od przegrzania ,najpierw zobacz czy dobry jest wentylator podłączając go na krótko do sieci

-1
  • #14 09 Sty 2010 23:54
    darek...45
    Poziom 12  

Dziękuję za wskazówki.Zrezygnowałem z naprawiania ze względu na skomplikowany układ .

0