Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Webasto Thermo Top Z/C- dziwne działanie

22 Nov 2009 19:53 4651 19
  • Level 10  
    Witam,
    Posiadam zamontowane w aucie Webasto( Thermo Top Z/C analog.). Niby wszystko działa ale.......
    Po uruchomieniu, piecyk rozpala się - działa pompa cieczy, nagrzewa sie mały obieg, wentylator nadmuchu działa--- lecz po ok. 5-6 minutach wyłącza się i koniec.
    Ciecz jest tylko troche nagrzana, powietrza leci lekko ciepławe.
    Wg. specyfikacji - przejście w tryb oszczedny powinno nastapić przy temp cieczy ok. 70 st. A tu następuje całkowie wyłaczenie!!!!
    Wieloktotnie je resetowałem, sprawdzałem pompę cieczy, sprawdzałem drożnoć nagrzewnicy- wszystko OK.

Czy ktoś z forumowiczów może coś poradzić????
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 28  
    A sprawdzałeś drożność pieca.
  • Level 10  
    Oczywiście, cały układ chłodzenia sprawdzony. Płyn wymieniony, odpowietrzone. I tak samo!!!!
  • Level 28  
    być może mała wydajność pompki i piec się przegrzewa spróbuj na odpalonym silniku czy będzie się wyłączało.
  • Level 10  
    jak silnik pochodzi trochę i sie podgrzeje troche to webasto działa normalnie. Po wyłaczeniu silnika grzeje, wchodzi w tryb oszczedny , wyłaczy się.
    Pompka- niby czemu ma mieć mniejsza wydajność??? - nie jest przytkana, zaglądałem do łopatek - nie oblepione niczym.
    Doprawdy już nie mam pomysłów.
  • Level 10  
    a spróbuj na prostowniku może spada napięcie i się wyłącza.3 rzeczy wyłączaja urzadzenie podczas pracy spadek napięcia zgaśnięcie płomienia lub przegrzanie.na prostowniku sprawdzisz 1 błąd .2 to trzeba słuchać jak urządzenie pracuje mo ze jest powietrze w układzie paliwowym lub zawalony palnik i jak ogrzewanie schodzi to przygasa płomien i wykrywa to sterownik.a 3 to jak sie wyłącza złap za ogrzewanie jak się oparzysz to masz walniętą pompe wody one czesto są napędzane magnesami i się rozkleja turbinka od magnesu.no chyba ze masz walnięty czujnik płomienia i nie widzi płomienia ale to wtedy byś miał 2 próby startu czyli caly cykl odpali przedmuch znów odpali popracuje z 1 min i znów przedmuch i stanie.a nie mruga kontrolka od grzania na wyświetlaczu?? policz długie błyski 5 krutkich nie licz tylko długie.pozdrawiam
  • Level 10  
    Pkt1- odpada, akumulator nowy, żadnych spadów napięcia
    pkt.2,3 też odpada- płomień nie gaśnie, jak autko chwilę pochodzi( wystarczy 5-6 min), webasto pracuje jak należy, rozgrzewa układ, potem wchodzi w tryb oszczędny, a potem w czuwanie, jak temperatura cieczy spadnie, znów się załacza. Swiadczy to o ty że pompa tez jest OK. Problem jest tylko rano, kiedy układ jest wychłodzony.
  • Level 25  
    Jaką temperaturę ma sam wymiennik Webasto w momencie wyłączenia i w jakim tempie spada. Jak się zmienia temperatura nadmuchu?
  • Level 10  
    Dokładnie nie mierzyłem ale około 60 st.
    Przewody wodne zasilajacy i odprowadzjacy też są mocno ciepłe.
    Z nadmuchu leci lekko ciepłe ciepłe powietrze.
  • Helpful post
    Level 25  
    Jeśli obieg byłby w porządku to tylko wyjście miałbyś gorące po takim czasie pracy, na wejściu byłaby temperatura silnika. Wniosek: brak obiegu.
  • Level 10  
    Co do obiegu to też to wydedukowałem.

Jak jednak wytłumaczyć fakt, że jak najpierw rano uruchomię silnik, nawet na 2-3 minuty a potem go wyłacze i włączę webasto, to działa jak należy ?????
    Pompa obiegowa chodzi( jest zreszta nowa Bosch- 6 miesięcy ma).
    Jak sie podczas pracy webasta odkęci korek od chłodnicy to płyn wypływa. - więc pompa tłoczy !!!
  • Level 9  
    Witam, czy problem się rozwiązał ? W moim webasto dzieje się coś podobnego wymieniałem akumulator, czujnik temperatury, świecę żarową i nic.
  • Level 10  
    Niestety, w dalszym ciagu to samo. Przejrzałem cała instalację, sprawdziłem samo webasto, pompę. i gó..

Problem jest ewidentnie z przepływem cieczy chłodzącej. Nawet węże układałem tak aby nie tworzyły się korki powietrzne.
    Nie wiem -co dalej z tym robić???
  • Level 11  
    1. wywala jakiś błąd na wyświetlaczu? F--
    2. może czujnik temperatury (termistor) na kasecie jest uszkodzony, ktoś na forum pisał, że raz stykał raz nie..
    3. niedrożność pieca...?
  • Level 10  
    kolo_18 wrote:
    1. wywala jakiś błąd na wyświetlaczu? F--
    2. może czujnik temperatury (termistor) na kasecie jest uszkodzony, ktoś na forum pisał, że raz stykał raz nie..
    3. niedrożność pieca...?

1- nie wywala
    2.sprawny, jak silnik troszke pochodzi to webasto działa normalnie
    3. piec, cały układ drozny

Zastanawiam sie , czy powodem nie jest poziome ułozenie pompki.
    Webasto mam zamontowane pionowo( wejścia / wyjścia od góry) i pompka jest w poziomie. Może łopatki niewystarczająco wymuszja przepływ cieczy i układ sie przegrzewa???
  • Level 2  
    witam
    ja mam tak samo
    po nagrzaniu samochodu webasto dziala przez ok 10-12min po czym sie wylacza
    przy zimnym silniku wlaczy sie na min moze 2 i tez sie wylacza

wydaje mi sie ze chodzi o obieg cieczy, bo po wylaczeniu jest gorace jak cholera

PS jak slychac pompke? tzn u mnie jak pracuje plyn po,powany jest jakby partiami z odstepem co 1s. tzn . nie mowie ze pompka sie wlacza i wylacza, ale ze plyn tak w wezu cyrkuluje.

co mam sprawdzic?? jesli cos z obegiem to jak wytlumaczyc ze ogrzewanie z sinlnika dziala idealnie

pozdrawiam
  • Level 14  
    ja stawiam na pompę cieczy chłodzącej (właśnie wczoraj naprawiałem podobny defekt)pompa wody nie pracuje prawidłowo sprawdź napięcie na pompie, lub jeśli się da wymontuj ją i podłącz do akumulatora możliwe że zaśniedział silnik (norma) i nie kręci lub kręci się zbyt wolno a to skutkuje przegrzaniem pieca i wyłączeniem układu
  • Level 10  
    Problem rozwiązany. Po sprawdzeniu pod ciśnieniem układu chłodzenia objawiła się nieszczelność O-ringu na połaczemiu z nagrzewnicą.
    Nie kapała ciecz chłodząca ale było uszkodzenie powodujace zapowietrzamie.Problem rozwiązany.
  • Level 11  
    Witam!!!
    Mam podobny problem, ale mam wymienioną już pompę wody od webasto.
    Jak mam rozgrzany samochód to działa, a za pierwszym razem nie chce działać.
    Tylko niewiem co mam powymieniać???