Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmusić Linux do pracy w 1024x768 na MS Virtual PC ?

22 Lis 2009 20:33 2862 14
  • Poziom 36  
    Pytanie jak w temacie. Udało się może komuś zainstalować Linuksa (ja próbowałem z Ubuntu 9.10) na wirtualnej maszynie MS VirtualPC tak aby pracował na rozdzielczości wyższej niż 800x600?

Dla Windows dostępny jest specjalny obraz ISO z dodatkami, który należy zainstalować w "Wirtualnym Windowsie", gdzie są m. in. drivery do grafiki. Niestety obraz nie zawiera softu pod Linuksa, a Ubuntu 9.10 domyślnie instaluje się na rozdzielczości 800x600 i jest to maksymalna dostępna w systemie (ps. w Ubuntu 9.10 nie ma już pliku /etc/X11/xorg.conf).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    MS Virtual PC nie bardzo nadaje się do wirtualizacji Linuksa. O ile z samą instalacją da się jakoś przebrnąć po kilku problemach to korzystanie z systemu może być problematyczne.
    MS Virtual jest dedykowany wirtualizacji systemów MS i nie licz na wsparcie Linuksa.

Spróbuj VirtualBox i tam oszczędzisz sobie problemów.
    MES Mariusz napisał:
    ps. w Ubuntu 9.10 nie ma już pliku /etc/X11/xorg.conf.

Jeszcze nie ma. System jedzie na defaultowych ustawieniach, jak stworzysz plik xorg.conf, to system z niego skorzysta.
  • Poziom 36  
    Mery84 napisał:
    MS Virtual PC nie bardzo nadaje się do wirtualizacji Linuksa. O ile z samą instalacją da się jakoś przebrnąć po kilku problemach to korzystanie z systemu może być problematyczne.
    MS Virtual jest dedykowany wirtualizacji systemów MS i nie licz na wsparcie Linuksa.

No niestety, paczki VirtualBox-a są tylko do użytku prywatnego. Ze względu na licencję nie mogę tego użyć w firmie.
    MES Mariusz napisał:
    Mery84 napisał:

No niestety, paczki VirtualBox-a są tylko do użytku prywatnego. Ze względu na licencję nie mogę tego użyć w firmie.

Możesz skorzystać z wersji OSE.
  • Poziom 24  
    Witam. Ubuntu 9.10 działa bez problemu z rozdzielczością 1024/768. Poszukaj odpowiednich sterowników pod kartę lub zmień na taką do której są takowe dostępne.
    dzg4 napisał:
    Witam. Ubuntu 9.10 działa bez problemu z rozdzielczością 1024/768. Poszukaj odpowiednich sterowników pod kartę lub zmień na taką do której są takowe dostępne.

Teraz wyjaśnij proszę, jak zmienia się emulowaną kartę graficzną w wirtualnej maszynie.
  • Poziom 19  
    Qemu spokojnie sobie radzi z tą rozdzielczością. Link
    Quemu emuluje procesor, wiurtualne maszyny wykonują większość kodu na procesorze gospodarza.
  • Poziom 2  
    MES Mariusz napisał:
    Pytanie jak w temacie. Udało się może komuś zainstalować Linuksa (ja próbowałem z Ubuntu 9.10) na wirtualnej maszynie MS VirtualPC tak aby pracował na rozdzielczości wyższej niż 800x600?

Dla Windows dostępny jest specjalny obraz ISO z dodatkami, który należy zainstalować w "Wirtualnym Windowsie", gdzie są m. in. drivery do grafiki. Niestety obraz nie zawiera softu pod Linuksa, a Ubuntu 9.10 domyślnie instaluje się na rozdzielczości 800x600 i jest to maksymalna dostępna w systemie (ps. w Ubuntu 9.10 nie ma już pliku /etc/X11/xorg.conf).

Też miałem ten problem. Postawiłem system gościa "Ubuntu 9.10 PL - Karmelkowy Koliberek" na wirtualnej maszynie MS Virtual PC 2007 SP1 (6.0.192.0).

Faktycznie bezpośrednio po instalacji Ubuntu 9.10 nie ma pliku "xorg.conf". Trzeba wygenerować ten plik (pkt.4). Żeby to zrobić trzeba najpierw wyłączyć powłokę graficzną (pkt.3).

Po kolei:
    1. przełączamy się na konsolę (np. L-Ctrl + L-Alt + F2)
    2. logujemy się jako jakiś uzytkownik
    3. sudo /etc/init.d/gdm stop - zatrzymujemy powłokę graficzną
    4. sudo X -configure - stworzony zostanie plik "xorg.conf.new" w katalogu domowym uzytkownika z pkt.2
    5. sudo copy /home/uzytkownik/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf - kopiujemy ten plik do katalogu /etc/X11/ i zmieniamy jego nazwę na "xorg.conf"
    6. sudo nano /etc/X11/xorg.conf - edytujemy plik "xorg.conf"

W moim przypadku, po uruchomieniu w tym momencie powłoki graficznej (pkt. 7) nie otrzymałem oczekiwanego efektu, tzn. nadal najwyższą dostępną rozdzielczością była "800x600". Aby uzyskać rozdzielczość "1024x768" musiałem wyedytować plik "xorg.conf". Po wielu próbach i przekopywaniu internetu sprowadziło się do dodania kilku linijek w Section "Monitor".

Przed zmianami:
    Code:
    Section "Monitor"

Identifier   "Monitor0"
            VendorName   "Monitor Vendor"
            ModelName    "Monitor Model"
    EndSection

Po zmianach:
    Code:
    Section "Monitor"

Identifier   "Monitor0"
            VendorName   "Monitor Vendor"
            ModelName    "Monitor Model"
            HorizSync     30 - 115
            VertRefresh   50 - 160
    EndSection

7. sudo /etc/init.d/gdm start - uruchamiamy powłokę graficzną

Po zalogowaniu powinna pojawić się nowa opcja rozdzielczości "1024x768".
    U mnie działa! :D
  • Poziom 36  
    U mnie też zadziałało. Kto by pomyślał, że to kwestia odświeżania poziomego i pionowego. Ciekawe czy da się osiągnąć jeszcze większe rozdzielczości.
  • Poziom 2  
    Pewnie da się. Mnie najbardziej interesowałoby osiągnięcie rozdzielczości 1280x800, czyli natywnej w moim laptopie. Ale nawet z rozdzielczością 1024x768 jest o niebo lepiej niż tylko 800x600.

P.S. Z ciekawości sprawdziłem, czy ten sposób z dodaniem informacji o odświeżaniu i synchronizacji zadziałałby na Ubuntu 9.10 PL postawionym na VirtualBox'ie.
    Niestety nie zadziałało. Nie chciały się X-y podnieść po wykonaniu pkt.7.
    draczeek napisał:
    Nie chciały się X-y podnieść po wykonaniu pkt.7.

A co jest w logach?
    Komunikaty błędów?
  • Poziom 2  
    Nie wiem gdzie szukać logów zawierających te komunikaty błędów. Chętnie się dowiem.

Natomiast muszę przyznać, że trochę nakłamałem. Po wykonaniu tego pkt.7. czyli po komendzie w konsoli: sudo /etc/init.d/gdm start X-y wstały lecz zamiast pulpitu ubuntu pojawiło się okno z komunikatem (in english), że plik konfiguracyjny jest niewłaściwy i że nie znaleziono "/dev/fb0". Po zatwierdzeniu komunikatu pojawił się wizard umożliwiający uruchomianie ubuntu w bezpiecznym trybie graficznym/stworzenie nowego pliku konfiguracyjnego/powrót do konsoli/itp. itd.

Ponieważ miałem kopie działającego xorg.conf nie bawiłem się wizardem.

Właśnie zainstalowałem linuxowe Guest Additions i zmiana rozdzielczości w Ubuntu nie stanowi już problemu. Pulpit dostosowuje się "automagicznie" do rozmiaru okana VirtualBox'a. Świetne!

Nie ma chyba sensu dalej męczyć tego tematu z VirtualBox'em. Wątek jest wszak o zmuszeniu MS Virtual PC do wygodniejszej obsługi Ubuntu ;)
  • Poziom 36  
    Mi by się przydała jeszcze obsługa rozdzielczości 1600x1200. Poza tym scrool od myszki USB też nie działa.