Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy jest szansa ze 120 km

tomok7 22 Lis 2009 19:29 2389 16
  • #1 22 Lis 2009 19:29
    tomok7
    Poziom 9  

Witam mieszkam w okolicach Ełku teren dosyć wysoko położony i mam pytanie do Olsztyna mam ok 120 km i czy jest szansa że przy kupieniu dobrej anteny złape kanały nadawane z Olsztyna bo tam jest wysoka wieża http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=85
    Czwórka nadaje z siłą 10 kW czy ze 120 można ją złapac?

0 16
  • #3 22 Lis 2009 21:30
    czesieks
    Poziom 11  

Teren jest równy, przeszkód po drodze chyba nie masz powinno ci się udać.
    Tylko pomyśl nad jakąś kierunkową anteną tak co najmniej 10elementów
    i ewentualnie przedwzmacniacz.

0
  • #4 22 Lis 2009 22:10
    Rzuuf
    Poziom 43  

Tu masz wykład na temat propagacji fal:
    http://weiti.czuby.net/SISR/SISR_wyklad_04.pdf
    na str. 4 jest wzór na tzw. "horyzont radiowy", ew. zobacz mój post tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic962393.html ,
    albo tutaj:
    http://www.sq3bkl.republika.pl/propagacja-radiowa.htm (we wzorze jest błąd, te 2 pierwiastki mają być dodawane, a nie mnożone).
    Jeśli Twoja wysokość jest np. 200m, to teoretycznie jesteś prawie na skraju zasięgu (129km).
    Moc doprowadzona z nadajnika do anteny nie jest miarą tego, jak będzie odbierana dana stacja, WIELKI wpływ ma charakterystyka promieniowania anteny, która może spowodować kilkunastokrotny zysk energetyczny: nadajnik ma 10kW, a nateżenie pola jest takie, jakby było 150kW.

0
  • #5 23 Lis 2009 14:08
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

tomok7 napisał:
    Witam mieszkam w okolicach Ełku teren dosyć wysoko położony i mam pytanie do Olsztyna mam ok 120 km i czy jest szansa że przy kupieniu dobrej anteny złape kanały nadawane z Olsztyna bo tam jest wysoka wieża

Musisz napisać o jakich kanałach jest tu mowa oraz na jakim odbiorniku chcesz odbierać.
    Czy kanały do Radio czy TV.

Na częstotliwościach od 87,5 do 108MHz masz możliwość odbioru programów z Olsztyna. Antena oczywiście kierunkowa i tylko na to pasmo (nie jakaś do TV z tym pasmem).
    Cytat:
    Czwórka nadaje z siłą 10 kW czy ze 120 można ją złapac?

Musi się udać. Problemem są tylko :
    - mała selektywność Twojego odbiornika
    - dość mała czułość Twojego odbiornika ( powinna być około 1 do 2µV ) ("wieża" ma około 5 do 7µV)
    - silne sygnały w pobliżu Twojego odbiornika (od innych nadajników)
    - zakłócenia od innych stacji z Państw sąsiednich.

Co do odbioru nadajników z TV - to na 99% szans NIE ma. Nadajniki z Olsztyna to tylko po 5kW i 10kW.
    Nadajnik z anteną o mocy 400kW też będzie za słaby na odległości 120km (za słaby czytaj: słaby obraz) . :!:

Pozdrawiam.

0
  • #6 23 Lis 2009 16:29
    krzysiek
    Poziom 27  

Pomijając teoretyczne wywody,z Olsztyna masz szansę na TVP1,2 i Polsat z tym że na Polsat dasz jakiegoś ATX -a(niezły stosunek zysk/cena) plus przedwzmacniacz do puszki o reszcie zapomnij. Cała reszta to max 30-40 km w dobrym terenie i to już po przedwzmacniaczu z jakością nazwijmy ją zadowalającą.I jest to wzięte z praktyki.

0
  • #7 23 Lis 2009 17:52
    tomok7
    Poziom 9  

Hmm szkoda.To może pomożecie mi ustawić lepiej TVN który odbieram z Suwałk http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=103 mam do niego ok 35 Km.Mam zwykłą siatkę z zwmacniaczem jakimś SWA-9 czy zastosowanie przedwzmacniacza na kanał TVN pomoże w chwili obecnej odbieram go bardzo słabo , latem wczesnie rano działał idealnie

0
  • #8 23 Lis 2009 18:04
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Suwałki TVN przy mocy nadajnika około 1kW na 35 kilometrach to czysta porażka. :cry:

System antenowy 4 x 29 elementów Yagi , może pomóc przy tak słabej mocy. :D :?:

Pozdrawiam.

0
  • #9 23 Lis 2009 22:36
    krzysiek
    Poziom 27  

Daj zarobić chłopakom z lokalnego rynku:D.

0
  • #10 23 Lis 2009 23:18
    kiczi
    Poziom 14  

ja robiłem doswiadczenia z antenami hirszman ze wzmacniaczem pasmowym bezpośrednio przy antenie byłem sam zaskoczony dobrymi wynikami. oczywiście dobry przewodzik również musi być. życzę powodzenia. ale napewno będą lepsze efekty przez satelite szczególnie że rusza platforma cyfrowa tvp

0
  • #11 24 Lis 2009 14:52
    terrade
    Poziom 36  

SP5ANJ napisał:
    Suwałki TVN przy mocy nadajnika około 1kW na 35 kilometrach to czysta porażka. :cry:
    Niekoniecznie, znane są przypadki odbioru 1 kW np. z 50 km z Białegostoku (przez kobietę z efektowną anteną z Anglii, które się tu pytała na elektrodzie) przy równie kiepskich warunkach (nisko itp.). To się może udać, ale nie musi. Skoro odbiór jest to można spróbować licząc się z porażką i pieniędzmi w błoto.

Co do wzmacniacza SWA-9 to producent jasno podaje odległość i ten wzmacniacz jest za mocny, całkiem możliwe że TVN zanika w wyniku przesterowania wzmacniacza (i śmieci jakie wtedy powstają). Problemem jest gigantyczna różnica mocy: TVP2 1000 kW, a TVN 1 kW, więc TVN należy mocno wzmocnić, a TVP2 wręcz przeciwnie.

@tomok7: jeśli nie boisz się straty pieniędzy to kup antenę: Link (niby na kanały 38-69, ale wykres pokazuje że 36 też złapie, a duży zysk zbędny dla tych 1000 kW) lub polecaną przez SP5ANJ ATX-91. Dodatkowo kup zestaw wzmacniaczy i symetryzator. Te gigantyczne 1000 kW spowoduje, że pewnie na symetryzatorze będzie czysty obraz (może nawet na TVP1), a to spowoduje że wzmacniacz nie będzie mógł być za mocny, więc włóż jak najmocniejszy byle nie było przesterowania, myślę że ok.15-20 dB będzie najlepsze.

0
  • #12 24 Lis 2009 19:50
    tomok7
    Poziom 9  

Dzisiaj kupiłem przedwzmacniacz do mojej siatkówki na kanał 41 25 dB dla TVN dałem za niego 30 zł.Po podłączeniu okazało się że TVN tak samo odbioera a TVP 1 i Polsat prawie nie widać tak trzeszczał :D.Jutro oddam te coś.Wezmę ze sklepu SWA MGF01 ma bardzo niski współczynnik szumów ok 0,2 .Jakieś 2 lata temu TVN odbierał prawie idealnie ale gdy tata zmienił wzmacniacz na ten obecnmy SWA 9 TVN się dużo pogorszył tylko szkoda że tamten wylądował do kosza :| nawet nie wiem jaki to był.

0
  • #13 24 Lis 2009 20:03
    krzysiek
    Poziom 27  

Co do ATX a zgoda jest całkiem niezła szczególnie za tą cenę,co do tej z linku totalny szajs.

0
  • #14 25 Lis 2009 14:47
    terrade
    Poziom 36  

Czemu? (to typowa solidna yaga z Dipola)

tomok7 napisał:
    TVN tak samo odbiera a TVP 1 i Polsat prawie nie widać tak trzeszczał :D
    No to kiepsko. Nie zapominaj, że siatki to marne anteny bardzo odradzane tu na elektrodzie, m.in. zużywają się szybko, a kiepskie kable też.

Ten przedwzmacniacz na kanał 41 za 30 zł to pewnie z Telmora? Robiąc to zapewniłeś sobie maksimum. Lepiej nie będzie, bo nie wzmacniając innych kanałów przesterowania nie ma, tym bardziej że 300 kW TVP1 jest marne. Jeśli tak to TVP1 można wzmocnić o 25 dB, ale już TVP2 nie można, więc SWA MGF01 będzie za mocny na częstotliwość TVP2.

Ale to bez znaczenia, bo maxa dla TVN-u już znasz, a jeśli prawdą jest że jesteś wysoko i nie ma przeszkód terenowych to TVP1 nie powinno odbierać tak słabo bez wzmocnienia, czyli bez zmiany anteny i/lub kabla się nie obejdzie.

0
  • #15 25 Lis 2009 16:12
    irekr
    Moderator

W Ełku nie masz szans na odbiór TVN-u z Olsztyna z kilku powodów:
    - każdy zastosowany wzmacniacz będzie przesterowany silnym sygnałem z nadajnika w Miłkach, gdzie Polsat jest nadawany na kanale 43 z mocą 200 kW. Na typowej antenie z odległości 35 km będzie około 4 mV napięcia i po wzmocnieniu musi się to dusić. Do tego dochodzaą dwa bardzo silne sygnały TVP na kanałach 24 i 38 z mocami po 400 kW
    - TVN z Pieczewa jest nadawane mocą 1 kW na systemie wiszącym na 1/3 masztu i do tego charakterystyka jest skierowana na Olsztyn;
    - niewielka wysokość zainstalowanych anten powoduje że zasięg horyzontalny kończy się miedzy Biskupcem a Mrągowem. W Biskupcu sygnał TVN jest już szczątkowy a odbiór jest niestabilny i wymaga bardzo dobrych anten.
    - nią ma szans na odbiór TV4 z Pieczewa; ten sam kanał występuje w Suwałkach z mocą 100 kW (POLSAT).

Dobra rada: albo postaw sobie tanią satelitę albo poczekaj do końca marca 2010 i bacznie obserwuj co się dzieje na kanale 48mym...
    Polecam lekturę:
    http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6

0
  • #16 25 Lis 2009 20:44
    terrade
    Poziom 36  

irekr napisał:
    W Ełku nie masz szans na odbiór TVN-u z Olsztyna z kilku powodów:
    Tak, tylko że temat się zmienił z polowania (bez szans) na TV4 z Olsztyna, na polowanie na TVN z Suwałk, resztę programów tomok7 ma z Góry Krzemianucha koło Suwałk. Więc fachowe oszacowanie poziomów sygnałów (ala irekr) byłoby ciekawe.

0
  • #17 26 Lis 2009 07:53
    irekr
    Moderator

Z Suwałkami jest też nie najlepiej. Anteny na 40tu metrach, moce także symboliczne i po wschodniej stronie Olecka jest już bardzo źle.
    Nadajnik w Suwałkach ma tak naprawdę zasięg techniczny około 10 km i nie ma co liczyć by leciało dalej. Został postawiony w zasadzie tylko dla "aglomeracji", teren w około także nie jest łatwy.

0