Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatorów 24V (2x12V).

23 Lis 2009 10:43 13656 7
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich serdecznie.
    Mam pewien problem i chciałbym uzyskać poradę. Z góry uprzedzam, że nie chodzi mi o rady typu "można to kupić na Allegro", czy coś w tym stylu.
    Jestem na rencie po wypadku w wyniku, którego doznałem złamania kręgosłupa (na szczęście nie jestem sparaliżowany) i z pieniążkami jest u mnie bardzo słabo, stąd chęć zrobienia zasilacza z posiadanych materiałów.
    Ale do rzeczy.
    Otrzymałem od znajomego skuter elektryczny na 24V. 2 akumulatory 12V połączone szeregowo.
    Niestety, nie mam do niego ładowarki.
    Obecnie wyciągam z niego akumulatory 2szt. 12v 10Ah, ale jest to dość uciążliwe, tym bardziej, że jest w nim gniazdko do ładowarki a nie chciałbym nic w nim przerabiać.
    A teraz pytanie, mam 3 szt. zasilaczy od drukarek HP, są one na 30V 400mA 12W. Czy mógłbym je połączy równolegle by powiększyć ich moc?
    Jeśli jest taka możliwość, to co musiałbym jeszcze dodać i jak obniżyć napięcie do 24V?
    Mam taką kostkę prostowniczą (to się chyba nazywa układ Gretza) o oznaczeniu 8807.
    Czy takie coś się sprawdzi i czy musiałbym dodać do tego kondensator?
    Jeśli te transformatory się nie nadają, to czy mógłbym zastosować transformator bezpieczeństwa stosowany kiedyś do lamp w warsztatach?
    Byłbym wdzięczny za pomoc i ewentualnie schemat.
    Serdecznie Wszystkich pozdrawiam.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 30  
    To nie są transformatory tylko układy zwane przetwornicami. Nie powinno się ich łączyć równolegle. Przy twoim zapotrzebowaniu na prąd ładowania to i tak za mało. Napisz jakiego rodzaju posiadasz akumulatory (nie wszystko każdą ładowarką naładujesz tak jak trzeba)
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Dzięki za reakcję :-).
    No coż, nie znam się na tyle, sądziłem, że zasilacz zewnętrzny który jest "ciężki jak diabli" i ma 30 V jest transformatorem z jakimś ukladem prostyjącym. Akumulatory są żelowe, 12V 10Ah, połączone szeregowo.
    Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Temat ładowania takich akumulatorów (niezależnie do czego służą) był wielokrotnie opisywany na forum - nic nowego nie da się zaproponować, a poszukiwanie opisanych już rozwiązań możesz wykonać samodzielnie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    edberg napisał:
    To nie są transformatory tylko układy zwane przetwornicami.

linek napisał:
    No coż, nie znam się na tyle, sądziłem, że zasilacz zewnętrzny który jest "ciężki jak diabli" i ma 30 V jest transformatorem z jakimś ukladem prostyjącym.

Czyli wniosek był raczej zbyt pochopny a zasilacze są transformatorowe.

Wstępnie szacując, 30V i 400mA razy 3 to będzie 30V i 1200mA. Akumulatory mają 10Ah więc optymalny prąd ładowania, gdyby łączyć je szeregowo, to właśnie coś w okolicach tych 1,2A, to będzie prąd troszkę ponad 0,1C, czyli ładowanie potrwa przynajmniej 12 godzin. Ale napięcie 30V, jeszcze jak spadnie pod obciążeniem, to może być jednak za mało.
    Transformator bezpieczeństwa to lepsza opcja, ewentualnie można dowinąć parę zwojów drutu na uzwojeniu wtórnym.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za sugestie.
    Myślę, że spróbuję z tymi 3 zasilaczami. mam nadzieję, że akumulatorów nie uszkodzę.
    Z dowinięciem zwoi na tym transformatorze miałbym problem bo się na tym nie znam.
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za poradę.
    Pozdrawiam.

Przy okazji chciałbym odpowiedzieć komuś życzliwemu, kto mnie zgłosił do moderatorów pisząc:
    cytuję:
    "Nigdy nie zrozumiem napisu;dostałem bez ładowarki... A gdzie się podziała ładowarka? To nie szpilka - tak łatwo się nie zgubi." koniec cytatu.
    Otóż, ładowarka uległa "przepaleniu" i kolega radził sobie wyjmując akumulatory i ładując je pojedynczo.
    Nie chciałem się na ten temat rozpisywać bo nie widziałem w tym sensu a moja prośba (pytanie) dotyczyła tego, czy mogę z posiadanych elementów wykonać ładowarkę 24v a nie roztrząsanie problemu, dlaczego takowej nie otrzymałem od kolegi.
  • Poziom 34  
    Na Twoje potrzeby (i kieszeń, bo Cię rozumiem), wystarczy taki prosty zestaw- transformator 230/24V o mocy 63VA (może być toroidalny, będzie mniejszy), mostek Graetza 4A/50V i żarówka 24V/40W (do oświetlenia warsztatowego)- nie ma potrzeby ładowania tych aku wielkim prądem, mniejszym będzie dłużej, ale bezpieczniej, a żarówka dodatkowo zabezpieczy "ładowarkę" przed zwarciem przewodów wyjściowych.
    V.
  • Poziom 9  
    Temat bardzo stary więc go zamykam. Dziękuję za porady, problem rozwiązany gdyż dostałem od znajomego uszkodzoną ładowarkę od skuterów a naprawa polegała na wymianie kabla zasilającego :-).