Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak bootowania z dysku twardego - szukam przyczyny

23 Lis 2009 12:14 5216 13
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam pewien problem z dyskiem i może ktoś wie jak dobrać się do niego. Poniżej kolejno opisuję co i jak:
    1) dysk: Seagate 2,5" 160 GB, IDE/UltraATA, wszystko NTFS, Primary C (system), Secondary D (logical)
    2) dysk posiadał zainstalowany Windows XP, pewnego ranka po włączeniu laptopa wszystko startowało okej: screen powitalny HP, a po nim powinien ładować się WinXP i się nie ładuje, jedynie czarny ekran, i nic....
    3) restart i skok do bios'a, dysk jest widoczny, włączam diagnostykę z biosa, i mam #1-04 disc failure,
    4) może tylko boot sectors są popsute, wkładam płytę XP, i powinno z niej czytać, taka jest kolejność w biosie, ale znowu czarny ekran, restart, wchodzę do biosu, wyłączam bootowanie z dysku, restart i płytę czyta, ale zatrzymuje się jak trzeba rozpocząć instalację, nawet nie dochodzi do momentu ustalania partycji
    5) okej, znaczy że śmieć, ale:
    6) nowy dysk, w biosie włączam bootowanie z dysku, płyta z system XP staruje normalnie przed dyskiem, instalacja i wszystko jest okej
    7) podpinam Seagate przez USB, i dostaję wszystkie dane, wszystko jest, a sprawdzanie CHKDSK nic nie pokazuje, żadnych błędów, ale partition magic pokazuje bad sectors na całym dysku, a ja w eksploratorze normalnie sobie działam, nawet format zrobiłem C i D
    8) wyłączam laptopa, podmieniam dyski (wkładam Seagate), wyłączam bootowanie z dysku twardego i wkładam płytę ubunt, instalacja
    9) instalacja przechodzi bez problemów, wyciągam płytę, włączam bootowanie z twardziela, i znowu czarny ekran
    10) sprawdzam jeszcze pod ubuntu (przez USB na innym kompie) ten dysk Seagata i tam wszystko jest tak jak ustalałem podczas partycjonowania w czasie instalacji linuxa: partycja primary ext3, plus dwie logiczne w NTFS (widoczne również pod XP przez USB)
    I teraz pytanie czy da się jeszcze odratować to jakoś, np. ustawić tą część dysku z plikami bootującymi w innym miejscu? Lub cokolwiek co pozwoli na normalne działanie tego dysku (chodzi o możliwość stawiania systemu) a nie tylko jako magazyn przez USB
    z góry dzięki za pomoc
  • Poziom 31  
    Mozna uruchomić z konsoli poleceń i tak jak do instalcaji systemu xp.
    Dać plecenie fixmbr w konsoli, wtedy nadpisze ci nowy sektor rozruchowy.
  • Poziom 25  
    Przeskanuj ten dysk programem HDTune (error scan) a takrze wrzuc screena z zakladki Helath.
  • Poziom 9  
    do enterman:
    konsola odpada, a z płyty się zawiesza jak już pisałem, ale gdyby to był problem tego typu to czy instalacja ubuntu nie rozwiązałaby tego? poprawiając ten sektor swoimi "wpisami" i starowałby linux, a ponieważ nie ma Windowsa, to bez pytania o wybór systemu, tak mam np na całkiem innym dysku twardym, no i tam gdybym przykładowo chciał wrócić tylko na "samego" windowsa to musiałbym zrobić fixmbr po instalacji XP, nie wiem czy dobrze rozumuję,
    a ogólnie dlaczego bootowanie się wiesza nawet dla CD kiedy podłączony jest ten Seagate, a w biosie kolejność przecież jest ustalona inaczej, a przy dobrym twardzielu działa tak jak ma działać, czyli CD przed twardym
  • Poziom 9  
    Podaję dane z DMDE

Brak bootowania z dysku twardego - szukam przyczyny

szczerze to niezły syf się zrobił, ale nie ma to znaczenia ważne żeby bootował, a resztę to już jakoś da się zrobić
  • Poziom 9  
    S.M.A.R.T.'a chyba nie będzie. Z programów, które mogą to zrobić przez USB to:
    Crystal Disk Info - nie widzi dysku pod USB
    HDDScan - widzi dysk ale nie chce przeprowadzić skanu (nie podświetla tej opcji)
    Oba programy wykonują analizę dla dysku w laptopie.
    Pozostałe odpadają bo nie obsługują USB, a ja nie mam innego wejścia
    Sprawdziłem jeszcze HDTune, widzi i przeprowadza różne analizy, dla niego wszystko jest okej.
    Mam jeszcze pytanie, bo wygooglowałem, że może być wirus, który jest na dysku w części z plikami do bootowania, podczas ładowania komputera uruchamia się przed "plikami bootującymi" uniemożliwiając start dysków. Czy to ma sens? Skoro ja dostaję się przez USB, i czy w takim razie istnieje możliwość formatowania właśnie tego sektora. Normalny format przelatuje chyba tylko pozostałe części dysku, bo gdyby było inaczej musielibyśmy po każdym formacie robić fixmbr.
    Jeszcze informacja do screena z poprzedniego posta: nierozpoznane partycje to Ubunt, pliki ext3, 4,87 GiB to system, 894 MiB to "partycja wymiany".
  • Poziom 9  
    Tak też zrobię, ale muszę przygotować płytę startową np. z MHDD
  • Poziom 9  
    Witam,
    po krótkiej przerwie wracam do tematu, i łatwiej byłoby napisać czego nie zrobiłem z dyskiem niż co się udało zrobić, ale krótko:
    1) najpierw dysk zniknął po użyciu windows disk manager (pojawiało się urządzenie na USB ale nic nie pokazywało co tam jest, czyli bieda)
    2) użyłem USB format tools i teraz o dziwo dysk pokazał się również jako sprawny w Partition Magic, sam PM naprawił jakieś błędne sektory
    4) podłączyłem ten dysk bezpośrednio (sprawdziłem i dalej ni bootował), z użyciem programów do naprawy MBR (MBRWork) postawiłem nowy MBR,
    5) sprawdziłem SMART'a,tutaj ogólnie to jakiś mętlik: jak działała Victoria to nie działał MDHD, przy czym ten drugi pokazywał że wszystko jest okej, Victoria wykazała krytyczny błąd atrybutu 5 (reallocated sector), jeszcze jeden program wskazał to samo
    6) płyta XP restart, znowu zaskoczenie udało się w końcu dojść do miejsca z konsolą i nawet zainstalowałem XP, restart dalej nie czyta z twardziela, uruchomiłem konsolę z CD zrobiłem fixmbr, fixboot, bootcfg-sprawdziłem wszystko niby okej ale dalej nie czyta twardziela
    7) dodatkowo, w końcu rozgryzłem troszeczkę kolejność bootowania w moim kompie, w biosie jest wpisane kolejno: dyskietka, CD, twardziel, sieć, nie można przestawiać kolejności, ale można wyłączyć bootowanie dowolnie wbranego, czyli podczas startu nie będzie go sprawdzał,
    podczas normalnego startu sprawdza każdy nośnik, i nie zatrzymuje się na pierwszym możliwym, i tak np. przy sprawnym twardzielu i płytce XP w CD czyta wszystkie, a potem pyta czy chcę bootować z CD (jeżeli nie wcisnę enter w 10s, to startuje z dysku twardego, który sprawdził wcześniej, jest to chyba logiczne bo w przypadku popsutego twardziela, nie może przejść przez proces sprawdzania i się wiesza (czarny ekran), jedynie podczas startowego screena (kiedy mogę np wejść do biosa) szybkie naciśnięcie ESC pokazuje opcję z czego chcę czytać, no i tutaj pojawia się screen z napisem
    "1720-S.M.A.R.T> Hard Drive detects imminent failure (Failing Attr: 05h)" i jeszcze pisze żeby przeskanować dysk w biosie, no a tam #1-04 failure
    ale czyta z CD
    8) Podsumowując dysk jest chyba uszkodzony, mogę na nim pracować przez USB, i tak chyba pozostanie, nie ma co dalej roztrząsać tego tematu, dziękuję wszystkim za pomoc
    Aha i nie wiem dlaczego zniknął post z Hiren CD?
  • Specjalista HDD Recovery
    Kolega poda smart który odczytał na forum bo my wróżkami nie jesteśmy a może być dysk fizycznie uszkodzony.
  • Specjalista HDD Recovery
    Smart umieszcza się tak
    Code:
    Atrybut  Val  Worst  Raw        Treshold

1         69    68    2412126        6
    3         98    98        0          0
    4         99    99       1915       20
    5          1     1       5906       36
    7         78    60    118162992     30
    9         95    95       4988        0
    10       100   100        0         34
    12        99    99       1955       20