Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie fazy w włączniku oświetlenia?

rafin211 23 Lis 2009 12:33 12105 13
  • #1 23 Lis 2009 12:33
    rafin211
    Poziom 2  

Mam pytanie odnośnie dziwnej sytuacji, którą zauważyłem przez przypadek we wszystkich kinkietach w mieszkaniu.
    Otóż do każdego z nich jest doprowadzone są dwa przewody, czyli powinna być faza i zero.
    Natomiast przy wyłączonym włączniku w obu przewodach świeci próbówka (zwykła w śrubokręcie).
    Natomiast gdy włączam włącznik "jedna faza " znika i pojawia się zero (chyba) , w każdym razie wszystko działa normalnie.
    Mieszkanie jest w bloku z lat 60-tych.
    Czy ktoś z sznownych Klubowiczów wie co to może być ?

Z góry dzięki za odpowiedź.

0 13
  • #2 23 Lis 2009 12:37
    Mariuszczs
    Poziom 19  

wygląda na to że przewód fazowy na stałe idzie do żarówki a odłaczany jest przewód zerowy - wykręć żarówkę i sprawdź czy też świeci próbówka na obu

wyłącznik obsługuje tylko jeden przewód wiec podłanczasz do niego albo fazę albo zero i on przerywa obwód fazy ( albo zera )

prawidłowo raczej na wyłączniku powinna być faza a zero na stałe na żarówkę

0
  • #3 23 Lis 2009 12:46
    allberciq
    Poziom 12  

Za pewne wyłącznik rozłącza zero, a faza jest cały czas "na lampie"
    Próbnik świeci na obu stykach bo faza, po przez żarnik żarówki pojawia się też na tym drugim styku.
    Trzeba by się dobrać do puszek, które są zapewne nad włącznikiem światła i tam to pozamieniać.
    Najważniejsze że wiesz że takie coś występuje, jak ktoś będzie robił coś przy lampach to uprzedź o tym fakcie! Ale najlepiej doprowadzić to do porządku.
    Pozdrawiam
    Rafał

0
  • #4 23 Lis 2009 13:46
    darek_wp
    Poziom 28  

Mariuszczs napisał:
    prawidłowo raczej na wyłączniku powinna być faza a zero na stałe na żarówkę

Nie "raczej" ale tak powinno być - przewód fazowy ma być odłączany przez wyłącznik a przewód neutralny idzie bezpośrednio do urządzenia (lampy). Warto dodać również, że przewód fazowy w lampie powinien być podłączony na stopkę lampy z neutralny na gwint ze względów bezpieczeństwa.

1
  • #5 23 Lis 2009 14:09
    golonka
    Poziom 13  

Jeżeli jest to tylko obwód oświetleniowy, nie są podłączone żadne gniazda , to prościej jest zamienić kolejność przewodów przy skrzynce bezpiecznikowej,ale to trzeba dokładnie sprawdzić, aby na styku ochronnym nie pojawiła się faza w przypadku zerowania.

1
  • #6 23 Lis 2009 14:20
    allberciq
    Poziom 12  

golonka napisał:
    prościej jest zamienić kolejność przewodów przy skrzynce bezpiecznikowej

Pierwsze trzeba sprawdzić gdzie jest zrobiony błąd i tam go usunąć.
    Po powyższym można wnioskować że chciałbyś niebieskim puścić fazę! - nie wiem co było by większym błędem, faza na niebieskim, czy cały czas na lampie....
    Pozdrawiam
    Rafał

0
  • #7 23 Lis 2009 14:23
    tyht
    Poziom 11  

Witam.Neonówki w śróbokręcie nie są miarodajnym narzędziem,wskazują tylko obecność jakiegos napięcia.Trzeba wykonać próbówkę z oprawki E-27 zwykła do np.żyrandoli (najbezpieczniej bakelitowa) i wkręcić żarówkę 100 wat.Ja np.mam wykonaną próbówkę z 2 oprawek E 14(mniejsze od poprzednich) połączone szeregowo i dwie żarówki do nich.W tym wypadku można też sprawdzić bezpiecznie 2 fazy.Wracając do meritum sprawy faza powinna być na dojściu do wyłącznika ale jeżeli jest odwrotnie w pokoju niczym to nie grozi .Pozdrawiam

0
  • #8 23 Lis 2009 16:03
    rafin211
    Poziom 2  

Po wykręceniu żarówki próbnik świeci na obu stykach , zatem faza niedostaje się tam przez żarnik żarówki . Rozumiem zatem ,że problem jest już w puszce, a ponieważ występuje we wszystkich pokojach to może już przy liczniku

1
  • #9 23 Lis 2009 16:17
    Jack14
    Poziom 38  

Czy włączniki mają diody LED lub neonówki?

0
  • #10 23 Lis 2009 16:20
    Akrzy74
    Poziom 39  

rafin211- Przeczytaj ten temat- powinien wiele wyjaśnić...Link

Ps. Neonówka jest kiepskim "wskaźnikiem" napięcia :cry: i wygląda na to, że przedmówcy mają rację- włącznik rozłącza zero, a nie fazę. :cry:

0
  • #11 23 Lis 2009 16:58
    kofman
    Poziom 12  

Takie objawy jednoznacznie wskazują na umieszczenie wyłącznika w przewodzie zerowym, co jest kardynalnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa, ale przed laty zależało jedynie od stopnina trzeźwości monterów.Pod żadnym pozorem nie można bezpiecznie eksploatować instalacji z takim połączeniem. Wyłącznik musi! rozłączać fazę, zerowy przewód zawsze! musi być podłączony! To są elementarne warunki bezpieczeństwa w sieci dwuprzewodowej, gdzie przewodem ochronnym jest przewód zerowy.Inne warunki są w nowych instalacjach, ale nie tego dotyczy ten post. Natomiast proszę uważać na niezorientowanego w temacie i przez to niebezpiecznego faceta z żarówką - niech sam sprawdzi żarówką, gdzie faza, a gdzie zero!, życzę sukcesów i mało urazów! A w gniazdku - teoretycznie -po lewej faza, po prawej - zero. Tu już nie jest to istotne, jeśli nie stosujemy przewodu ochronnego.

0
  • #12 23 Lis 2009 18:18
    Rafik4
    Poziom 27  

kofman napisał:
    Natomiast proszę uważać na niezorientowanego w temacie i przez to niebezpiecznego faceta z żarówką - niech sam sprawdzi żarówką, gdzie faza, a gdzie zero!, życzę sukcesów i mało urazów!

Używam takiego próbnika z żarówek jak opisał kolega tyht na codzień i nie uważam się za niezorientowanego a tym bardziej niebezpiecznego, jeżeli wiesz jak tego używać, oczywiście w połączeniu z innymi wskaźnikami, między innymi próbnikiem neonowym to jest to pewne narzędzie. U autora tematu nenówka świeci na obu przewodach od kinkietu, żarówka wykręcona, wyłącznik wyłączony, dlaczego tak się dzieje nie będę tłumaczył, mając do dyspozyzji wspomniane wyżej "żarówki" i próbnik neonowy w kilka sekund wiem na którym przewodzie jest "pełna faza".

0
  • #13 23 Lis 2009 19:40
    LordFalcon
    Poziom 11  

Czy obie "fazy" świecą próbówką różnomiernie, czy jedna może jaśniej niż druga ;) ?

0
  • #14 24 Lis 2009 18:23
    rafin211
    Poziom 2  

Wydaje mi się ,że " obie fazy" świecą tak samo , przynajmniej ja nie widzę różnicy.
    Dzisiaj sprawdziłem oświetlenie w łazience i oczywiście jest tak samo , przy wyłączonym włączniku i wykręconej żarówce faza jest na obu . Przy włączonym znika na niebieskim przewodzie

Rafał

W mojej ocenie temat wyczerpany- to co istotne zostało napisane, a ewentualne dalsze czynności powinien przeprowadzić elektryk. Zamykam.
    [Akrzy]

1