Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja - dobór zabezpieczeń

marcin w 23 Lis 2009 15:31 6842 16
  • #1 23 Lis 2009 15:31
    marcin w
    Poziom 22  

Witam

Jakie należy dać zabezpiecza napmiaroprądowe w obwodzie gniazd siłowych do zastosowania w typowym domu jednorodzinnym. Myślałem o 16 A, jednak czy do gniazda siłowego to nie jest za mało, znów 25 A to mają bezpieczniki w pionie więc tu powinny być o mniejszej wartości.

Czy mogę dać 25 A a w pionie zwiększyć do 32 A ?

Jeśli chodzi o pozostałą część gniazd jednofazowych, sprawa jest oczywista - 16 A mogę zastosować.

0 16
  • #2 23 Lis 2009 15:38
    edberg
    Poziom 30  

Co rozumiesz przez "w pionie"
    Jaki przewód (średnica) i jaka długość od TB do gniazd ?

0
  • #3 23 Lis 2009 16:02
    marcin w
    Poziom 22  

edberg napisał:
    Co rozumiesz przez "w pionie"
    Jaki przewód (średnica) i jaka długość od TB do gniazd ?

Inaczej się wyrażę, największa wartość bezpiecznika to 25 A przed licznikiem.
    OK, troszkę żle wyliczyłem, pewnie 16 A wystarczy.

Przewody 2,5 mm2. Odległość max do 20 metrów.

parura09 napisał:
    zabezpieczenie dobiera się do przewodu np;1,5mm2 to eska B10 a 2,5mm2 to eska B16

OK, czyli rozumiem że przy sieci trójfazowej i przewodzie 2,5 mm2 max moc pobierana przez urządzenie pracujące w połączeniu gwiazdy to 11 kW, choć to są teoretyczne wyliczenia nie uwzględniające współczynika przesunięcia fazowego.

0
  • #4 23 Lis 2009 16:44
    michcio
    Specjalista elektryk

Masz przewód 2,5 mm2 - czyli max. 16A.

0
  • #5 23 Lis 2009 16:56
    marcin w
    Poziom 22  

michcio napisał:
    Masz przewód 2,5 mm2 - czyli max. 16A.

OK, czyli urządzenie podłączone w układzie gwiazdy, jakie mogę podłączyć do tej sieci może mieć moc do około 7,5 kW - oczywiście uwzględniam przybliżony współczynnik przesunięcia fazowego około 0,7.

Czy w typowym gospodarstwie domowym zachodzi konieczność stosowania urządzeń o większej mocy ??

0
  • #6 23 Lis 2009 17:19
    kofman
    Poziom 12  

Pralka = 1,8 KW, Żelazko = 2KW, i to są najbardziej prądożerne urządzenia w domu i naprawdę nie zdarzają sie większe. Jasne,że jak ktoś się bardzo uprze,to sobie nawłącza więcej, ale tu już trzeba nie mieć umiaru...

0
  • #7 23 Lis 2009 17:23
    marcin w
    Poziom 22  

Tyle że pralka czy żelazko to są urządzenia powszechnego użytku, a w domu stosuje się też inne urządzenia typu sprawrki, silniki czy agregaty chłodnicze, które mają większą moc znamionową.

0
  • #8 23 Lis 2009 17:26
    kofman
    Poziom 12  

Pytanie do Pana Moderatora Akrzy74: Czy zechce nam Pan wyjaśnić tak bezceremonialny komentarz do Pana zdaniem nieprawidłowych wyliczeń? Proszę o łaskawe podanie prawidłowych wartości z uzasadnieniem, dlaczego są inne od podanych przez Kolegę?

0
  • #9 23 Lis 2009 17:31
    edberg
    Poziom 30  

Aby dobrać odpowiednio zabezpieczenie to trzeba zacząć od tego co ma tam być podpięte?
    Trzeba zmierzyć również impedancje pętli zwarcia (czasem nawet przewód 10mm² dla B25 nie pomoże jak mamy jakiś problem w reszcie instalacji)
    Warto pomyśleć o tym czy nasze zabezpieczenie przed licznikowe jest odpowiednie, może trzeba wystąpić do ZE o dodatkowy przydział mocy?
    Problem jest troszkę bardziej złożony niż sądzisz. To tylko tak wygląda jak przyjdzie elektryk , pyk i jest. Ale jak jest elektryk który ma pojęcie, to wie na co zwracać uwagę i co do czego dobrać.
    PS
    Nie zapomnij podpiąć RCD!!!

0
  • #10 23 Lis 2009 17:37
    kofman
    Poziom 12  

Owszem, spawarki itp. maja wieksza moc, ale zwykle nie stosujemy ich w domu.Takie urzadzenia podłacza sie do przewodów tzw. "siłowych" czyli 3 x fazy (380 V), które jednak nie są powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym, a często np. w garażu czy warsztacie.

0
  • #11 23 Lis 2009 20:24
    marcin w
    Poziom 22  

kofman napisał:
    Owszem, spawarki itp. maja wieksza moc, ale zwykle nie stosujemy ich w domu.Takie urzadzenia podłacza sie do przewodów tzw. "siłowych" czyli 3 x fazy (380 V), które jednak nie są powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym, a często np. w garażu czy warsztacie.

No ale ja cały czas piszę właśnie o zabezpieczeniach w sieciach trójfazowych w typowym (nie będącym częścią jakiegoś małego zakładu produkcyjnego) gosporarstwie domowym.

Właśnie znalazłem lektórę z dopuszczalnymi wartościami prądu dla poszczególnych średnic kabli http://www.bezpieczniki.com/katalogi/2006-2007/Informacje_tech_dodatkowe.pdf

0
  • #12 23 Lis 2009 21:01
    edberg
    Poziom 30  

Czytaj odpowiedzi ze zrozumieniem.
    Średnica kabla to nie wszystko!

0
  • #13 23 Lis 2009 21:51
    marcin w
    Poziom 22  

edberg napisał:
    Czytaj odpowiedzi ze zrozumieniem.
    Średnica kabla to nie wszystko!

Wiem, wiem, długość również ma znaczenie.

A przy okazji zapytam, bo do końca nie jestem pewien co do typów zabezpieczeń różnocoworądowych.

1. Typ AC można zamienić typem A, natomiast odwrotnie już nie - czy dobrze to rozumiem ?

2. W instalacji domowej należy stosować typ A czy wystarczy AC?

0
  • #14 23 Lis 2009 22:21
    Akrzy74
    Poziom 39  

kofman napisał-

Cytat:
    Pytanie do Pana Moderatora Akrzy74: Czy zechce nam Pan wyjaśnić tak bezceremonialny komentarz do Pana zdaniem nieprawidłowych wyliczeń? Proszę o łaskawe podanie prawidłowych wartości z uzasadnieniem, dlaczego są inne od podanych przez Kolegę?

Cytat:
    zabezpieczenie dobiera się do przewodu np;1,5mm2 to eska B10 a 2,5mm2 to eska B16

To nie są żadne wyliczenia! Sposób uproszczony podałem w ogłoszeniach- nie ma uniwersalnej metody doboru zabezpieczenia do przekroju przewodu/kabla (do takiego tyle, a do innego tyle...) , gdyż są sytuacje, gdzie przewód 2.5mm² zabezpieczony będzie zabezpieczeniem B16 i może okazać się, że będzie to zdecydowanie za dużo!

Proszę zapoznać się z moim ogłoszeniem w dziale.
    Link

0
  • #15 24 Lis 2009 16:53
    michcio
    Specjalista elektryk

kofman napisał:
    Pralka = 1,8 KW, Żelazko = 2KW, i to są najbardziej prądożerne urządzenia w domu i naprawdę nie zdarzają sie większe. Jasne,że jak ktoś się bardzo uprze,to sobie nawłącza więcej, ale tu już trzeba nie mieć umiaru...

Bardzo proszę:
    Płyta grzejna w kuchni - do 10 kW.
    Przepływowy ogrzewacz wody, wbrew pozorom dość powszechny - nawet 28 kW!
    Suszarka do bielizny - 3.5 kW
    Piekarnik - często 3.5 kW

Takie urządzenia z resztą (pomijając te do 3.5 kW) podłącza się bezpośrednio do instalacji, bez gniazda.

0
  • #16 24 Lis 2009 19:00
    marcin w
    Poziom 22  

Jeszcze jedno pytanie, jaką charakterystykę powinien mieć bezpiecznik zabezpieczający obwód gniazda trójfazowego w gospodarstwach domowych. Trudno przewidzieć co w przyszłości będzie podłączane do tego gniazda, może to być silnik, który w momencie rozruchu potrzebuje większego prądu. Silnik dużej mocy może wyłączać w czasie startu bezpiecznik o charakterystyce B.

0
  • #17 24 Lis 2009 19:05
    Akrzy74
    Poziom 39  

Teoretycznie z charakterystyką "C", jednak wiele zależy od warunków swz.

0